yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (17)
  • medya (0)

  1. enneagram, kişilerin kendi gerçek doğasını anlamaya yarayan bir kişilik tipi sistemi, kişiliğimizin yapısında var olan tıkanıkları aşmamıza yardımcı olabilecek bir haritadır.

  ana söylemi, insan doğasındaki dokuz temel kişilik yapısının açıklamasıdır; dokuz bakış açısı, dokuz değer sistemi, dünyada yer almanın dokuz şekli.

  tarzların ortak yönleri çoktur, ama her biri kendine özgü tutum ve davranış, tepki ve savunma, güdülenme ve alışkanlık yöntemleri sergiler.

  her tarz kendi içerisinde sağlıklı, averaj ve sağlıksız olmak üzere seviyelendirilir. dolayısıyla, sağlıksız bir kişinin kendi kişilik değerleri ve erdemleri ile çatışma yaşaması, kendine en uzak karaktere bürünmesi işten bile değildir.

  enneagram sahip olduğumuz erdem ve zaaflarla ilgili (bkz: 7 büyük günah) farkındalık yaratır, kendimizi tanımamızı sağlar. kişiliğimizin bizi aldatan yönlerine gözümüzü açar. her tarzın hem olumlu hem olumsuz yönleri vardır. bunları yüceltmenin veya ayıplamanın ya da başkalarını yargılamak için kullanmanın hiçbir yararı yoktur.

  enneagramın kişilik tipleri;

  tarz 1 -reformcu- ilkeli, amaçlı ve kontrollü, kusursuzluk peşinde, mükemmeliyetçi

  tarz 2 -yardımcı-cömert, kendini göstermeyi seven, insanları memnun etmeye çalışan, baskı kuran

  tarz 3 -başaran- duruma uyan, hırslı, imaj meraklısı, küstah

  tarz 4 -bireyci- canlı ifade gücü olan, etkleyici, romantik, saklayıcı ve değişken ruh hali

  tarz 5 -araştırmacı- yenilikçi, beyinsel, mesafeli ve kışkırtıcı

  tarz 6 -sadık- güvenilir, kendini adayan, savunmacı ve şüpheci

  tarz 7 -hevesli- kendiliğinden davranan, çok yönlü, dikkati çabuk dağılan, aşırıya kaçabilen

  tarz 8 -meydan okuyan- özgüven sahibi, kararlı, hükmedici ve yüzleşme eğilimli

  tarz 9 -barışçı- destekleyici, uyumlu, kopuk ve inatçı

  stanford başta olmak üzere akademik platformlarda da geçerli bulunan bu analiz ile tanışmam hayatımda bir dönüm noktası olmuştur.

  kendimle ilgili farkındalığımı artırmak, kendimi tanımak (30'dan sonra) ve sevebilmek bir yana sürekli iletişimde olduğum iş arkadaşlarım, ailem, sevgilim ile empati kurabilemeye kadar sayısız faydasını gördüm. beni en iyi geliştiren tiplerle ilişkilerimi güçlendirip onlardan feyz aldım.

  sağlıksız bireylerin nasıl bir canavara veya kahramana dönüştüğüne hayretle şahit oldum. (rte vs atatürk tarz 8)

  google'da çeşitli testlerle burç yorumu okur gibi değil, çeşitli kaynaklar edinip derinlemesine mevzuya dalmayı ilgili arkadaşlarıma şiddetle öneriyorum. (gizlinot: mükemmeliyetçilikle kafayı bozmuş tip 1 tarzdaşlarıma selam ederim)(link: http://www.dr.com.tr/kitap/enneagram/don-richard-riso/egitim-basvuru/kisisel-gelisim/urunno=0000000263538 yeni başlayanlar için önerdiğim ilk kaynak da budur)

  28 ağustos 2014 18:23

  2. Burada görmem üzerine google'da biraz araştırıp bir iki test çözdüm. Şu an kitap yok elimde, biraz burç yorumu gibi oluyormuş ama merak ettim :P Tarz-1 çıkıyorum. Gerçekten de mükemmeliyetçi, detaycı ve planlı bir insanım. Her şeye titizlenir, en doğrusunu yapmaya çalışırım. Kusursuzluk her zaman mümkün olmasa da elimden gelenin en iyisini yapmazsam rahatsız olurum. (yazar: shalimar)'ın (no:25665)'de bahsettiği kitabı da bir kenara not ettim. Bulursam inceleyeceğim :)

  28 ağustos 2014 23:34

  3. tip 9 çıktığım ve cidden bana cuk oturan sonucu aldığım testtir. tabi biraz dergi testi gibi çözdüm detayına giremedim ama...

  29 ağustos 2014 00:05

  4. (link: http://www.enneagramtesti.net/ şu) adresten testi çözülebilir. nokta atışı yaparak benim tipimi de buldu. (gizlinot: tip 9) ayrıca test arasında verdiği ''Unutmayınız ki hiçbir tipin diğerine üstünlüğü yoktur, her tip dünyaya farklı bir renk katmaktadır.'' mesajı ile kalbimi çaldılar.(gizlinot: swh ) ilerleyen günlerde derinlemesine araştırabileceğim, ilgimi çeken bir konu.

  29 ağustos 2014 00:30

  5. (yazar: alice makyaj diyarında) gibi tarz bir olduğum kişilik analizidir.

  dokuzlar çoğunlukla sakin ve huzurlu kişiler olduklarından karıştırılmaları kolaydır. kitapta yer alan test 180 soruluktur, internetteki ingilizce, daha detaylı testler gerçeğe daha yakın sevgili süslüler :)

  29 ağustos 2014 01:19 29 ağustos 2014 01:20

  6. Test sonucuna gore tip 2 ciktim ve karakterime oldukca yakin bir sonuc elde ettigimi soyleyebilirim.

  29 ağustos 2014 01:20

  7. tip 7 çıktım.

  doğru gerçekten..

  29 ağustos 2014 03:35

  8. tip 2 çıktım olumsuz yönlerim alıngan, aşırı duygusal, sahiplenici ve sitemkar olmammış. ee bu baya baya benim. testin doğruluğuna eminim çünkü aşırı duygusallıkta ve sahiplenmekte bir dünya markasıyım.

  29 ağustos 2014 15:33

  9. an itibarıyla tip 2 yardımsever çıktım.

  29 ağustos 2014 21:33

  10. meraktan çözüp tip 5 çıktığım kişilik testi. Bu tarz testlere pek inanmasam da sanki çıkan sonuç bana uyuyor gibi :)

  Her gün yeni bir şey öğrenmemi sağlıyorsun süslü, seni seviyorum!

  29 ağustos 2014 22:32