girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (10)
  • medya (1)

1. insana çok huzur veren ama çokta sorumluluk gerektirendir. evde bakılan tüm hayvanlar için geçerli tabi bu dediğim. gerçekten çocuğunuz gibi oluyorlar. hastalandıklarında içimden bir parça gidiyor. evde değilken aklım onlarda oluyor. çok abarttım biliyorum ama eve kamera takmayı bile düşündüm(gizlinot: swh) o derece. üzüldüğünüzde, kızdığınızda, mutlu olduğunuzda sizi anlıyorlar. yorgun ya da mutsuz olduğumda eve gelip, yatakta kedilerimle uzanıp, kitap okumanın hayalini kurarım hep mesela. kapıdan içeri girdiğimde muhakkak biri gelip beni karşılar. bütün stresimi, negatif enerjimi alıyorlar üzerimden. nankör diyen de halt etmiş ayrıca, tanıdığım bütün insanlardan daha sadıklar. bir söz vardı; "kusursuz dostlarımın asla dörtten az ayağı olmaz" diye. işte bu tam olarak beni tarif ediyor :)

ukte:(yazar: hazelnut)

8 ağustos 2017 23:11

2. En çok istediğim şeydi ta ki geçensene arkadaşımın evine gidip o evin durumunu görene kadar. Evet eve girince değişik bir koku vardı. Yere basıyorsun kedinin tüyleri uçuşuyor falan işte bir şeyler yiyoruz kedi geliyor kuyruğunu sürtüyor. Arkadaş kediyi kucağına alıyor sonra bize yemek servisi yapıyor. Neyse efendim ev sahipleri pasaklıydı suç kedide değil ama resmen soğudum. Birde üstüne kedi tüm gece geçti karşıma tepemde bir şey varmış gibi yukarı baktı durdu iyice huylandım. Bir yandan dua ediyorum Allahım ne var tepemde çarpılacak mıyız nedir diye bir yandan da uyuyamadık tabi. Sabah 7 de uyandığımız gibi kaşına kaşına hazırlanıp kaçtık hemen. En sevdiğim hayvandan soğuma sebebim oldular :(

9 ağustos 2017 01:58

3. Öncelikle hayvanı eve alıştırıp sonra sokağa bırakmak ona yapabileceğiniz en büyük kötülüklerden biridir. O yüzden bi hevesle falan kedi sahiplenmeyin, düşünün taşının öyle alın evinize. Kedi, bakımı en kolay hayvan bence. Herkesin "ııyy tüy, ıyy kaka" diye yaklaştığını biliyorum ama bence bu algı tamamen kedi bakanların hatalarından kaynaklanıyor. Gün boyu evde değilseniz mesela sabah çıkıp akşam geliyorsanız sabah çıkarken ve akşam gelince yapacağınız ilk şey kumu temizlemek olmalı bence. Kediler titiz hayvandır, çoğu pis kuma tuvaletini yapmamak için uzun süre bekler. Kumu temiz tutmak hem eviniz hem de kediniz için çok gerekli. kapalı kum kapları hem kumun dağılmasını hem de koku sorununu engeller. Bizim evde 4 kedimiz var ve hiçbir misafirimiz kum kokusu almıyor. Çünkü kumları sürekli temiz. Her kedinin bir ırkı ve yapısal özellikleri var. Yapmanız gerekenleri ona göre de belirleyebilirsiniz. Uzun tüylü kediler haftada bir taranınca tüy dökme vb sorunlar olmuyor örneğin. Buna benzer şeylere dikkat ederek çevreden duyduğunuz bu olumsuzlukların hiçbirini yaşamadan hem kendi hayatınızı hem de başka bi canlının hayatını değiştirebilirsiniz .

9 ağustos 2017 03:49


4. 4 kedim var ve hepsi birbirinden manyak. Hiçbiri birbiriyle tam olarak anlasamiyor; ama ben hepsini çok seviyorum. Köpek kadar olmasa da sorumluluk istiyor, çünkü kediler de ilgi isteyen hayvanlar. Mesela bir kedim diğerini dövdüğü için kapıyı kapatıyorum. Kapı arkasında sürekli miyavliyor. Onun dışında tüylü sürekli uyuyan yumos varlıklar.

9 ağustos 2017 15:49

5. Güzelliklerinin yanında zorlukları fark edilmiyor bile. Tabii her evcil hayvan gibi belli sorumluluklar gerektiriyor ancak daha önce köpek bakmış bir insan olarak onun yanında hiçbir şey. Olabilecek en iyi ev arkadaşı

15 haziran 20:54

6. kedimi sahipleneli yaklaşık 2 ay olacak ve ben daha hiç kötü yanını görmedim. üstüne ikinci kedimi de sahiplenmiş bulundum yaklaşık 1 hafta kadar önce. sadece bazen her gün kum temizlemek zor geliyor ama ona da alıştım yani. ikisini de çok seviyorum, canlarım benim<3

15 haziran 20:59

7. Güzellikleri o kadar çok ki zorluklarını fark etmiyorum bile. Maddi acıdan ilk senelerde biraz zorluyor aşısı falan olsun ama 2. Seneden sonra o konu da rahatliyorsunuz. Benim danam her sabah gelir beni uyandırır başımda bağırarak sonra ben kahvaltı ederken bana eşlik eder. Ben evde dolanırken hep peşimde. Wc kapısında bekler içeride iyi miyim diye. Her işimizi birlikte yaparız. Geceleri ben uyumadan gelir yanımda yatar sonra kalkar kendi yatağına yatar (ikimizde yayılarak yattığımiz için uyurken birlikte olmuyor:)) tek hoşlanmadığım her gün wcsini temizlemek hacı şakir kokulu kum kullanıyoruz aman allahım bu kadar sevimli bir kızdan bunlar nasıl çıkar, hele o koku. bir kere ishal olmuştu ölüyorduk kokudan ama o da temizlendikten sonra halloluyor koku moku kalmiyor. sonuçta hiçbirimiz gül kokulu şeyler bırakmıyoruz ardımızda.

Ek; kızımız 8 yaşında hala at gibi koşturup delicesine oynayan bir iran kırması. Küçükken balkonumuza geldi zorla kendini sahiplendirdi. Aşıları, kısırlaştırılması, yazın tüy kırpması falan prensesler gibi yaşayan bir kedi kendisi. Maması, suyu hepsi her sabah kaplarina kadar yıkanıp tazeleniyor (keza wcsi de) bu rutine alışmamız çok kolay oldu çünkü zorlanacak işler değil bunlar. Evinde koku istemiyorsan o wc temizlenecek aynı kendi wcni temizlediğin gibi, kedi aç kalmasın istiyorsan o mama her gün yenilecek aynen kendine yemek hazırlaman gibi yani. Kolay işler bunlar. Bir de kedi tüyü mamasına bağlı dökülebilir, kışlık tüyüdür dökülebilir evi hafta da bir kez süpürüyorsan 2 kereye çıkaracak olaylar bunlar. Kedi bakımı kolaydır yani. hayvan günün 3/4unu uyuyarak geçiriyor zaten. Kedi candır. Hayvanların hepsi canımızdır.(link: https://www.suslusozluk.com/kedi?i=771178 Kedi başlığında yazdığım dana kızım ile tanışma hikayemiz)

15 haziran 21:23 16 haziran 15:36


8. 3 yıldır bir kedim vardı resmen aşığım ona. masrafları sevdikten sonra inanın çok gelmiyor hepsi iyiliği için derken kaliteli mamalar çok güzelmiş diyip birsürü oyuncak vs alıyorsunuz ama aileden birine dönüşüyor artık, kedi yemeğinden mi yiyor falan diyecek yoksa eğer kendi yemeğimi koklatıyorum beğenirse birkaç kaşık da onun tabağına koyuluyor. 

Geçen gün annemin dükkan komşusu sohbet arasında ‘benim dükkanda kedi var 15 gündür buralarda herkese sordum ama sahibi çıkmadı eve de götüremiyorum’ dediğinde veterinerde kontrolleri yapıldı ve sağlıklı olduğuna karar verilince evimize geldi (gizlinot: Oley) yavaş yavaş kedili kadın olma yolunda ilerliyorum:D iki gün oldu ve inanın benim kıskanç kedim bizi dövüyor, ama yeni gelen iri erkek kedi ona bir şey diyince saklanıyor çok gülüyorum. Kedisinin doğum gününü kutlayıp ona hediyeler alan biri düşünün ki o ben olayım.....

ilgili medya:
1
16 haziran 02:36

9. Kuyruklu kızım derim ben ona. Çok çok seviyorum, çocuğum gibi görüyorum. Çok küçük, çok zayıf, hasta, aç, gözleri iltihap içinde, annesinin de dışladığı 20 günlük bi sokak kedisi bebekti bize geldiğinde. Ona kendimden iyi baktım, düzenli saate göre besledim, çişini kakasını yapmayı bilmezdi elimle yaptırdım. Sarılıp uyuttum ısınsın üşümesin diye. Büyüdü, serpildi, 1 yaşında çok güzel bi kız oldu şimdi. Kedilere nankör diyenlere inat, ben evde olmasam yemez, içmez, sadece öööyle yatar. Uyuyacağım zaman gelir eski günlerdeki gibi yanıma sıkışır. Kediciğim çok bunaltılmaya gelemez, aşırı fiziksel temastan hoşlanmaz, çünkü kedi, ama ben  Çok seviyorum, bazen o istemese de kucağıma alıp sarılıyorum sıkıyorum sıkıyorum, resmen darlıyorum. Mik mik yapar ama bir kere bile kaçmak için ısırayım, tırmalayayım demez, ben bırakana kadar resmen sabırla bekler. Oysa başkaları yapmaya kalkışsın hemen tıslar diş tırnak gösterir cadı :) 

Tavsiye ederim hem de şiddetle. Tam bir depresyon doktoru. O mırlaması her derdime deva gibi. İsterim ki herkes böyle bi cana sahip çıksın. Siz onun sahibi sanırsınız kendinizi ama bi bakmışsınız sahip o olmuş :)

Ne kılı tüyü, ne kakası umrumda. Gerekirse saat başı temizlerim. Yeter ki ömrümün baş ucunda yaşayıp gitsin meleğim.

16 haziran 10:08 16 haziran 13:56

10. benim gibi alerjisi olan ve doğuştan yüksek desibele sahip, titiz, çatlak bir anneye sahip bir kişi baktıysa herkes bakabilir.

benim ve annemin kedilere alerjisi var genetik çünkü. ama çok rahatsız etmiyor sadece boğazımda bir his oluyor o kadar. dünyanın en tatlı, en güzel, en mükemmel canlısı olan kediler ile yaşamak için her şeye değer. tek zor yanı kakonto temizlemek. günde iki kere kakontolarını temizlerken burnunuzdan nefes almayın tamamdır. anneler bebeklerinin bezini değiştirirken iğrenir mi, hayır bu da aynı öyle. mamasını, suyunu koyun, tuvaletini temizleyin bitti öyle zor değil. benim sahiplendiğim kedi, tüm aşılarını olmuş ve kısırlaştırılmıştı zaten. hatta eski sahibi onu düzenli yıkıyormuş ama ben sadece veterinerde banyo yaptırdım zaten evde yaşıyor tertemiz, ki bütün kediler her gün kendini yalayarak temizliyor mis gibi hayvanlar. tırnaklarını kesmek, tuvalet kaplarını yıkamak ve temizlemek lazım bir de mutlaka ıslak mama vermek gerekiyor yalnız kuru mama olmaz.

ben herkese tavsiye ediyorum mutlaka evinizde kedi ya da köpek olsun, çok keyifli. saf bir sevgi besliyorlar size, ona sarılmak, onu öpmek, onunla oynamak, onunla uyumak çok zevkli. ben kızıma futbol bile öğrettim benim cadı pek bir zeki tuxedo cinsi. tuvaletini yapınca gelip miyavlıyor kalk temizle diye, acıkınca ya da suyunun değişmesini istediğinde miyavlıyor beni görünce kucağıma atlıyor. dışarıdaki kedilerle onu aldattığımda kokularını alınca agresifleşiyor biraz o kadar.

ileride yalnız yaşarsam eve bir kedi ordusu almak istiyorum. sokaktan alıp, eve getiriyim 10 tane kedi ve ben hep beraber yaşayalım. ben yaşlanınca 'crazy cat lady' diye tabir edilen, kedili teyze olacağım zaten. ne güzel..

edit: yazmayı unutmuşum, etrafınızda yok kedi tüyü ciğere yapışır yok hasta olursunuz falan diye hikaye anlatan cahil hayvan düşmanlarını itina ile tersleyin. hiçbir şey olmaz merak etmeyin, tüyleri dökülebilir normal dönemseldir sadece fazla dökülüyorsa sağlık sorunu olabilir veterinere danışın. yoksa normal dökülmesi bizim saçımız dökülmüyor mu gayet de dökülüyor. kaliteli mama verin, vitamin kullanabilirsiniz, tüylerini düzenli tarayın tamamdır. aşırı titizseniz sık sık temizlik yapın, egzersiz olur.

16 haziran 16:37 16 haziran 16:51