sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (25)
 • medya (1)

1. Tubitak tarafından bahsedildiği kitapların basımının durdurulduğu/yasaklandığı teori.

29 kasım 2015 12:04

2. Populasyonlarin (toplumların) zaman içinde genetik yapısında meydana gelen değişimlerin tamamıdır.

Bireyler değil, toplumlar evrimleşir.

29 kasım 2015 12:11

3. Evrim kanıtlanmış bir gerçek, kanun falan değildir. Kanunlar da hipotezlerin defalarca test edilip, her seferinde aynı sonucu vermesi sonucu artık değişemeyeceği, sonsuza kadar sabit kalacağı anlaşılan doğa yasaları değildir. Zaten bilimde kesinlik, sonsuza kadar sabitlik falan da yoktur (bkz: tentative nature of science). Her şey değişebilir, üzgünüm ama bugün kanun olarak bildiğiniz şeyler bile...

Biz hem ortaokul hem lise müfredatlarında yanlış öğretiliyor deyip saç baş yolarken yeni müfredatlarda bu hatayı düzelttiler. Yine de anladığım kadarıyla kavram yanılgılarımıza tutunmaya devam ediyoruz. Açıklık getirmeye çalışayım:

Kanunlar doğa fenomenleridir (bkz: natural Phenomena). Çok basit bir örnek vereyim; elinizden kalemi bıraktınız, kalem düşüyor. elinizde ne olursa olsun, ne kadar tekrarlarsanız tekrarlayın yine düşüyor değil mi? 'Yer çekimi kanunu' işte, bir doğa fenomeni. İşte onları açıklama çabasıyla yaptığınız her şey de bilimdir. Hipotezleri de bunları açıklamak için öne süreriz, teorileri de bu şekilde oluştururuz.

Darwin gezgin bir doğa bilimci, bir dolu doğa fenomeni gözlemlemiş. "Canlılar arasında inanılmaz bir çeşitlilik var. (bkz: varyasyon)" "Her canlı gereğinden fazla ürüyor, yine de nasıl oluyorsa nesillerdeki birey sayısı aynı kalıyor (bkz: adaptasyon)(bkz: doğal seçilim)" Bunların hepsi doğa fenomeni değil midir? Tüm canlıların amino asitlerinin, nükleotitlerinin aynı olması bile bir doğa fenomenidir. Şempanzelerle insan arasında neredeyse %99'luk bir genetik benzerlik olması bir doğa fenomenidir.

İşte bu doğa fenomenlerini açıklamaya çalışan her çalışma bilimsel açıdan değerli, kıymetlidir. Lütfen daha iyi savunacağınızı düşünerek evrim teorisini 'kanun', 'kanıtlanmış gerçek' falan yapmayın. Evrim teorisi bir teoridir, doğa fenomenlerini açıklayabildiği ölçüde, yerini daha geçerli teoriler almadığı sürece geçerli olacaktır. Bir gün geçerliliğini kaybetse bile yine bilim için kıymetli olacaktır.

Tanım: mevcut doğa fenomenlerini en iyi şekilde açıkladığı için geçerliliği kabul edilen bir teoridir. Evrim'in maymundan geldiğimizi iddia ettiğini sanan, maymun kadar aklı olmayan kimi insanlarca bilimsel geçerliliği kabul edilmeyen, hakkında bilgi edinilmesi bile yasaklanmaya çalışılan teoridir aynı zamanda...

Olsun, biz yine anlatmaya devam ederiz.

Edit: Bir üstteki girdiyi şimdi okudum da, nasıl atladığıma şaşırdım. Evrim teorisine 'inanmak' diye bir şey var bir de... Teoriye inanılır mı, bir öğretmen sınıfta bunu bu şekilde nasıl dile getirir aklım almıyor.

Öğretmenlerimiz sınıfa gelip "İzafiyet Teorisine inanıyor musunuz?" ya da "Modern Atom Teorisine inanıyor musunuz?" diye soruyor mı? Benim için "Evrim teorisine inanıyor musunuz?" sorusu aynı derecede komik, aynı şekilde absürttür.

29 kasım 2015 14:21 29 kasım 2015 14:38

4. Kendisine karşıt bir görüş olarak Akıllı Tasarım Teorisi bulunmaktadır. Teori şu an tüm dünyada Evrim Teorisi ile birlikte tartışılmaktadır.

Bugün abd de bazı eyaletlerdeki ders kitaplarında iki teoride öğretilmektedir.

29 kasım 2015 14:36

5. Evrim teorisi denince aklıma gelen ilk şey ross ve phoebe'nin evrim hakkında tartışmaları oluyor. Ben tabii phoebe'nin tarafındayım. (gizlinot: swh)

(link: https://m.youtube.com/watch?v=cXr2kF0zEgI evrim tartismasi)

29 kasım 2015 15:25 29 kasım 2015 15:28

6. müfredattan çıkarılmasıyla yeniden popüler olmuş olmuş teori. darwin kendi teorisi üzerinde bu kadar çok konuşmadı ne bilimsever bir ülkeyiz yarabbim bul artık bizi zira biz aklımızı yedik.

ayrıca teoriye inanan insanlarımız var aahjskldl ben şahsen rölativiteye inanıyorum ama benim yerçekimine inanan arkadaşlarım da var çok saygı duyuyorum hatta hipoteze inanan arkadaşlarım bile var öyle hoşgörülüyüz birbirimize atalarımız osmanlıdan bize miras kaldı ahdjkfkgllglg

yemin ederim bu millet aklını yitirmiş. beyni yok fikri var aha işte tam burası.

ayrıca bizim zamanımızda vardı da noldu, anlatmak hocanın inisiyatifindeydi ve o da bunu maymundan geldik şeklinde biliyordu.

14 ocak 2017 23:43

7. Öğretilmesi gerekendir. Çocukların aklı binbir türlü safsata ile doldurukurken en büyük bilimsel buluşlardan birinden mahrum bırakılması bu ülkenin gelecek nesilleri için intihardan farksızdır. Evet belki eskiden de iyi öğretilmiyordu ancak hepten çıkarmak bundan çok daha kötü. Müslüman olmak evrime karşı olmak anlamına gelmez (gbkz: Tek bir islam yorumu diretenlere karşılık yaradılış hikayesini alegorik olarak görmek ve bilimsel gerçeklere gözünü yummamak da mümkündür) Bu sözü sevmiyorum ama bilgi çağında yaşarken evrimi yasaklayarak elde edilecek şey dindar ve kindar bir nesil olmayacak. Sinik, güvensiz ya da ikiyüzlü ve çıkarcı bir nesil geliyor, bizim çocukluğumuzda da müfredat ile oynanırdı ancak bu çocukların 12 yılı yapboza döndürülüyor. Bu şekilde sağlıklı nesillerin geleceğini düşünmek hayalperestlik olur.

15 ocak 2017 22:36

8. tübitak'ın resimli kitapları vardı eskiden, okuduğum yılları hatırlamıyorum ama 2002 basımlı kitaplar dahi olabilirler, insan vücudunun nasıl çalıştığını, nasıl hasta olduğumuzu anlatan vardı bi tane. anlatımı o kadar akıcıydı ki sürekli yanımda taşırdım sıkıldıkça açıp okurdum onu

o kitaplarda evrimden tutun genital organlarımıza kadar her şey ayrıntılı ve küçük bir çocuğun algılayabileceği şekilde anlatılıyordu dinazorların neslinin neden tükenmiş olabileceği hakkında da teoriler vardı mesela, bi cismin dünyaya çarpıp iklim düzenini değiştirmesinin en olası sebep olduğunu savunuyordu kitap.

şimdi ben, 97 doğumluyum. benim öğretmenlerim belki ben şanslı olduğum için belki o dönemde kaliteli öğretmenler yetişmiş olduğu için, bize bu bilgileri gayet net bir şekilde aktardılar, evrimi mesela, yaratılış lafını hiç geçirmeden. sosyal bilgiler dersini de atatürk'ün ne kadar büyük bir lider olduğunu ve bizim milletimizin içinden çıktığı için diğer insanların bize duyduğu imrenme duygusunu anlatan cümleleri dinleyerek geçirdik. o yaşlarda hiç bir şeyi. hiç ama hiçbir şeyi sorgulamıyor çocuk. ne verirsen alıyor. o kadar ki evde seninle tartışabilir "hayır, öğretmenim bana bu şekilde anlattı, bu doğru!" diyerek, ki öğretmene duyulan bir saygı varsa çocukta doğru hareket de bu olur bence.

tam olarak bilmiyorum ama tübitak'ın ödül verdiği namaz kılan robot mu ne varmış, bunları duydukça ben inanamıyorum. inanmak istemiyorum ben tapardım ya tübitak'ın yayınlarına! okumayı birazcık sevdiysem hepsi onların sayesinde! bi kurum nasıl bu kadar ayaklar altına alınabilir, eskiden "xx tanıdığım tübitak ödülünü kazandı" denildiğinde bi saygı duyardı insanlar! kendime kurmuş olduğum cam bir fanus var ve ben bu fanusun içinde yaşıyorum evet. vatan millet duygularım hiçbi zaman çok güçlü olmadı, hatta ölümü idrak edebildiğimi düşünmüyorum. ama allah kahretsin ki benim okuduğum okullara aldığım eğitime girmiş olduğum sınavlara ellerini atıp bir bir yıkıyorlar ya. içim acıyor. lisedeki tarih öğretmenimiz müfredatı anlatırken burun kıvırıp, vahdettini övmeye başlardı. sonra da gerçeklerin aslında bunlar olduğunu, istediğimiz yerde açıp bakabileceğimizi ve araştırırsak onun haklı olduğunu göreceğimizi söylerdi. bana o zaman ilginç geliyordu çünkü ilk defa duyuyordum bunları, vahdettin atatürk'e altın vermiş? atatürk onun sayesinde başlatmış meğersem kurtuluş savaşını niye ilk defa duyuyoruz ki bunları biz? kadın da alt metin olarak anlatırdı bunları açık açık yapamazdı propagandasını. nasıl göz göre göre mahvediyorlar eğitim sistemini? nereden nereye ya, düşününce içinden çıkamıyorum aklıma getirmeye çekiniyorum

16 ocak 2017 01:52 16 ocak 2017 02:12

9. Eger evrim gercek degil ise meb'in cografya kitaplarında dunyanin olusumunu da kaldirmasini tavsiye ederim. Cunku dunyanin tamamen sularla kapli oldugu zamanda sudaki canlilar ve karalarin ortaya cikisiyla sudan karaya gecis var, ureme sisteminde ise ureme organlarının ve dollenmenin de cikarilmasi gerek çünkü canlilar arasinda bazi canlilarin vucut disi dollenme bazi canlilarin vucut ici dollenme yapması da sadece sudan karaya gecisle aciklanabilir arti orman kanunu dedigimiz seyin de çocuklara anlatilmamasi gerek cunku guclu olanin hayatta kalmasi yani dogal secilim. Ha bir de tarihte sanayi devrimini de cikarmali çünkü duman, siyah-beyaz guveler? Dogal secilim?

Nerden tutsan elinde kaldi tubitak.

Ulan biz kim tubitak dese bir irkilir, tubitak odulleri alma hayalleri kurardik. Simdi rumi takvime gore elektronik takvim yapsam beni peygamber ilan edecek kurum.

He yok evrim filan he oldu. Kendini kandirmaya devam et kocum. Sen git tohum filan oku,okuyarak kasik filan buk hadi.

Cocuklariniza kurtulus savasini anlatin, Atatürk'u anlatin, canakkaleyi anlatin, buyuk zaferi anlatin, anlatin ki turkiye Cumhuriyeti nin bir avuc mercedesli milletvekili ogullari tarafindan degil bu vatanin evlatlarinin ellerinde hicbir sey olmadan bu cumhuriyeti kazandiklarini bilsinler.kizlariniza ordu yoneten katunlari anlatin, tomrisi anlatin, kara fatmayi anlatin, anlatin ki turk kadinini eve fahise diye kapatmaya calisanlara "sizin ne haddinize" diyebilsinler.

16 ocak 2017 04:02 16 ocak 2017 04:10

10. insanların maymundan gelmesi değil, maymun ve insanların ortak bir atayı paylaşmasıdır. basitçe ve herkesin anlayabileceği şekilde açıklamaya çalışayım. bir türün bireylerinin bazılarının dna sında mutasyonlar meydana gelir. bu mutasyonlar türü oluşturan populasyonun bireyleri arasında çeşitliliğe sebep olur. bu çeşitliliklerden bazıları canlıya onun hayatta kalmasını kolaylaştıran özellikler katar. bir gün gelir öyle şartlar meydana gelir ki, sadece bu mutasyona sahip bireyler hayatta kalır, diğerleri ise elenir (doğal seçilim). böylelikle o türü oluşturan populasyondan geriye sadece o mutasyona sahip olan bireyler kalır. böylelikle o tür evrimleşmiş olur.

biraz bilal'e anlatır gibi oldu ama terimlerle kafa karıştırmak istemedim. umarım açıklayıcı olmuştur.

16 ocak 2017 09:50