girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (41)
  • medya (0)

41.  Hiçbir “sanatçı”nın fikirlerini, yaşadıklarını ifade etme özgürlüğü elinden alınamaz. İlla birilerini içeri tıkmak istiyorsanız “Bana bakmazsan taciz ederim, benim olmazsan tecavüz ederim” gibi şarkılara sahip binlerce şarkıcı hala dışarıda, buyrun. #freeezhel

7 dk önce

40. Birçok eksi geleceğini tahmin ederek yazıyorum ama umrumda değil açıkçası. Sadece böyle olayların da olduğunu belirtmek istedim.

Beni tanıyanlar bilir, hiçbir zaman hükümet yanlısı bir insan olmadım, hiçbir zaman tarafımı gizlemedim de. Sanata tutkun biriyim, daha doğrusu kendimi daha kaliteli bir sanatsever olarak yetiştirmek için çaba harcayan biriyim. Sanatta bir kısıtlamanın olmaması gerektiğini biliyorum ama bence her şeyde olduğu gibi burada da bir kırmızı çizgi olmalı.

Geçen haftalarda street style bir fotoğraf çekimi için ara sokaklara dalmıştık. İşte poz verecek arkadaş için en güzel açıyı, ışığı araya araya ekipçe ilerliyoruz. İyice ara sokakta muhtemelen okulu ekmiş, 6-7 çocuk vardı. Çocuk diyorum, çünkü maksimum 14 yaşındalar. Tayyip gibi olmasın ama kızlı erkekli oturuyorlar :) Tamamen normal, normal olmayan ise hepsinin artık bilmem hangi uyuşturucudan gözleri kaymış, neredeyse bilinçsiz olarak oturup son ses ezhel şarkıları dinlemeleriydi.

O kadar üzücü bir tablo ki anlatamam. Canlandırın kafanızda. Biz okulu ektiğimizde gezmeye giderdik, hamburger yemeye falan, kordon’da yürürdük ne bileyim. İnanılmaz kötü görünen, dağılmış, kayıp çocuklardı bunlar. Tam da 13-14 yaşlarında, sigara içmeyi bile cool bişey sanarken şarkılarda geçen uyuşturucunun bu çocukları ne kadar etkilediğini kendi gözlerimle gördüm ki görmesem belki inanamayabilirdim.

Şarkıcının ezhel olduğunu da akşam erkek arkadaşıma anlatınca öğrendim. Hiçbir zaman dinlememiştim, bana hitap eden bir sanatçı değil. Ortamı anlatırken belki 20 dk boyunca yanlarında kaldık, yalnızca aynı adamın uyuşturucudan bahsettiği şarkıları dinlediler dedim şaşkın bir şekilde, ezhel’dir heralde dedi. Belki o da olmayabilir, başka bir benzeri var mı bir fikrim yok. 

Benim bütün hoşgörüm buraya kadar, çiçek gibi çocukların kaymış, odaklanamayan gözlerinde kayboldu gitti. Gerçi bana bakmayın, bir pedofilinin gözünden yazılan ve çok değerli bir eser olduğu düşünülen lolita’yı da okuyamadım ben. bazı konularda fazla hassasım belki de ama benim sanat anlayışımı aşıyor kimi şeyler de.

Edit: bu adamı içeri alıp da, benim olmazsan taciz ederim vb şarkılar yapan yaratıkların elini kolunu sallayarak dolaşması rezilliğin de ötesinde bir durum. Bence ikisi de eşit kötülükte, ikisinin de halkı teşvik etmekten cezalandırılması gerekiyor. Tecavüzcünün, katilin, hırsızın zaten cezalandırılması gerekiyor, hala bunu tartışmamız bu ülkenin ayıbı resmen. Ama onların az ceza alması/almaması/sırtlarının sıvaslanması şarkılarsa geçen ve bence olmaması gereken ifadeleri hoş görmeyi gerektirmez diye düşünüyorum.

22 dk önce 1 dk önce

39. bir insan sırf şarkıda geçiyor diye uyuşturucuya başlıyorsa bu zaten normal bir durum değildir. ya zaten niyeti vardır bırakınız başlasın ya da bu da bir doğal seleksiyonla elenme şeklidir bırakınız elensin 

ayrıca allah rızası için ne dinleyeceğimize ne izleyeceğimize biz karar verelim be devlet baba. kocaman bir kreşe çevirdiniz ülkeyi 

bugün 14:48


38. Hiç sevmem hiç sevmedim hiçte dinlemem. Sanata karışılmamasından yanayım ama dinleyen büyük bir kitleye esrar tarzı uyuşturucuları masummuş, kullanmak gayet normalmış gibi gösteriyor. Bence bu doğru değil. Karşılaştırılmaması gereken şey bence tecavüz, cinayet vs. yani bunlar ne kadar kötüyse maddelere yöneltmekte o kadar kötü. Çok iyi biliyorum wiz khalifanın popüler olduğu zamanda esrar bu kadar legalleşmişti o zamanlar 15-16 yasındayken arkadaşlarım bir bokmuş gibi esrara düşmüştü. Böyle şeylerin popülerleşmemesi gerektiğine inanıyorum. Eğer sanatsa uyuşturu maddeden bahsetmeden de yapılabilir. Bundan dolayı içiren, satan, teşvik eden herkes ama herkes suçludur ve ceza çekmelidir.

 Ülkemizde adaletin doğru işleyip işlemediği tamamen farklı bir konu. Cinayet işleyen sokakta elini kolunu sallayıp gezmeside yanlış, bu adamları içeri almamaları da yanlış.

Edit: bir insanı doğal seleksiyonla elemek çok kolaymış gerçekten, kendilerine umarım yakınlarının başına gelmemesini diliyorum. Şayet o zaman doğal seleksiyonla elenmesi bu kadar dile kolay gelmiyor. herkesin iradesi herkes kadar güçlü değil ne zaman insanlığımızı bırakıp bağımlılığı olan insanlara arkamızı dönmeye başladık, insanlık çok kötü gerçekten. Herkesin başına gelme şansı var, ne kadar kültürlü eğitimli bir ailede yaşasa da çocuğunuzun başına gelme şansı da var. Büyük lokma yiyip büyük konuşmamak lazım.

bugün 14:37 bugün 14:54

37. şarkılarını çok dinlemem, ama birkaç güzel şarkısı vardı, beğenmiştim. üzüldüm tutuklanmasına, bu ülkede tecavüz olayları, adam öldürme vb. birçok olay sonucu bu olaydan rahatça aklanabilen insanlar varken (elini kolunu rahatça sallaya sallaya aramızda gezmeye devam edenleri saymıyorum bile) böyle insanların tutuklanması bana yanlış geliyor. sanırım gerçekten kurban olarak seçilen biri ezhel, adam kimseye karışmadan şarkısını yapıyor, gitmiş birkaç şarkı sözünü bahane edip tutukuyorsunuz.

bu ülke yine beni şaşırtmadı.

bugün 14:20

36. Sanatçısı alişan, nihat doğan, ece erken, seda sayan, bircan ipek, ibrahim tatlıses olan bir ülkeden başka bir karar vermesini bekleyemezsin zaten. Ben ezhel'İn şarkılarını pek sevmem tarzı bana uygun değil fakat sapla samanı karıştırmamak lazım. bu ülkede farklı olmak suç. kliplerini izledim, birkaç şarkısını daha dikkatli dinledim ve içeri alınmasındaki sebebin şarkı sözleri olmadığını anladım. devlet eliyle öldürülmüş ali ismail'in, ethem'in ve diğerlerinin adını unutturmazsan ya da hatırlatırsan bu ülkenin pek kıymetli yöneticileri seni sevmez, açığını ararlar açık bulamazsa açık yaratırlar. Tecavüzü meşrulaştıran nihat doğan hala sokaklarda gezebiliyorken müziğini yapmaya çalışan ezhel'in içerde olması ironik. Onun dışında televizyonları hiç açıyor musunuz? tecavüze uğrayan kadın eninde sonunda ona tecavüz edene aşık oluyor başka seçeneği yok. kocası tarafından tutsak olan kadının parmaklarını açık açık kırılmasını izledik, mafya dizileri almış başını gidiyor, rakıyı sansürlüyor ama karısını döven adamı göstermekten zerre gocunmuyor. Kimse kusura bakmasın çocuklarınızı eğitim sistemimizle, tv programlarımızla gerizekalıya çevirdik artık her gördükleri şeyi gerçek sanıyorlar siz de ne biçim ailesiniz çocuğunuzun herhangi bir kötü alışkanlığı olduğunu farketmiyorsunuz diyemedikleri için havadan sudan sebeplerle insanları hapse atıyorlar.

bugün 13:38

35. ülkedeki özgürlük probleminden ve baskıdan şikayet edenlerin ezhel'in tutuklanmasına alkış tutmasını anlamlandıramıyorum. evet, çünkü biz ezhel dinleyenler olarak her defasında mahallemizin torbacısını ziyaret ediyoruz, 15 yaşındaki çocuklar süpermarketten sosis ve salam çalıyor, küvette yaptığımız ahlaksızlıklar diz boyu. bugün sanatçıyı içeri atanlar yarın bir gün dinlediğimiz için bizi içeri atacak, bilmem farkında mısınız ama adım adım özgürlüğümüz elimizden alınıyor. arkadaşlar sanat özgürdür, sanatçı özgürdür. susturamayacaksınız.

#FreeEzhel

bugün 13:05


34. özgürlük kelimesinin ö'sünden ödü kopanlar tarafından tutuklanmış rapçidir. abdülhamit'in "burun", "yıldız", "kardeş" gibi kelimeleri sansürlemesinden beri böyle baskı görülmemiştir herhalde bu topraklarda.

bugün 04:21

33. kendisinin ismini duymama rağmen, daha önce yaptığı müziği açıp da dinlememiştim. bugün haberi görünce tek tek şarkılarını dinledim, kliplerini izledim, şarkılarında ne demiş de adamı tutuklamışlar diye anlamak için.

uyuşturucuya özendiriyor bahanesini geçiniz efendim. tutuklanmasının nedeni şehrimin tadı klibindeki bir iki saniyeliğine görünen ve üzerinde “bir yarına gidenler kalır bir de yarın için direnenler. ethem sarısülük, ali ismail korkmaz, mehmet ayvalıtaş.” yazan pankart değilse ben de bir şey bilmiyorum. birilerini rahatsız etmiş bu muhtemelen. e şarkılarında esrar kelimesini de geçiriyor hem, tutuklama bahanesi de hazır tabii.

memlekette birazcık sesi çıkanın hemen sesini kısıyorlar. bu ülkede hem o şarkıları yapıp, hem de o klibi çekmek cesaret ister. kendisini tebrik ediyorum. umarım en kısa zamanda o haketmediği yerden çıkar. çok üzüldüm.

bugün 03:54

32. bu ülke için öngörülebilirdi bu haber zaten. hangi alanda özgürlük var da sanata, müziğe karışmasınlar? 

 En sevdiğim şarkı sözünü bırakayım:

esrarın da etkisiyle ışık daha parlak.

Edit: art niyetsiz soru sordum sadece umarım evimi basmazlar :(

bugün 03:28 bugün 03:36