yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (43)
  • medya (9)

  1. isminde geçen "femine" kelimesi yüzünden yanlış anlaşılan düşünce sistemi. yanlış isimlendirmeden ya da kendisini yanlış anlayıp yanlış savunanlardan muzdarip. bu yüzden "kahrolsun erkekler, hepsi yok olsun, köklerine kibrit suyu" içerikli bir düşünce sanılıyor. Oysa tek savunduğu, tüm insanların haklarını eşit düzeyde kullanabilmeleridir.

  kadınlarda da erkeklerde de seksizm ve/ya aşağılık kompleksi tehlikeli boyuta ulaşmış durumda. (erkek ya da kadın) Kendi cinsini üstün görüp karşı cinsi aşağılayanlar ve (erkek ya da kadın) kendi cinsini aşağı görüp karşı cinsi yüceltenler yüzünden, insanlara sadece insan gözüyle bakmayı öğrenemedik bir türlü. Bir de buna ırkçılık eklenince vay bizim halimize.

  "araba sürüşe bak, aha zaten kadın şöförmüş. e yani, ne bekliyordun"

  "böyle patron olmaz olsun, zaten evde kalmış kız kurusu, bi sevişip rahatlaması lazım."

  "erkekler kolay yaratıklar, basitler. öküzler ayrıca."

  "erkekler bizden daha zekiler zaten, matematik zekaları daha iyi."

  "biz kadınlar erkeklerden daha zekiyiz, parmağımızda çeviriyoruz hepsini."

  ve benzeri bir sürü cinsiyetçi yorumla karşılaşıyoruz gün boyunca. Bu yorumların içeriğini türk kızı, italyan erkeği, kürt kadını, arap erkeği gibi betimlemelerle doldurursanız da ırkçılık mertebesine ulaşmış oluyorsunuz.

  özetle, hiçbir insan bir diğerinden sahip olduğu cinsel organlar sebebiyle aşağı ya da üstün değil.

  özetle, birini yaptıkları ya da yapamadıkları üzerinden eleştirirken, cinsel organları bunun sebebi olarak sunmamak lazım.

  özetle, kadın ve erkek, farklı yetenek ve zeka alanlarına sahip, birbirlerini uyumla tamamlayan iki cinstir.

  özetle, saygı, hoşgörü.

  özetle, her iki cinsin de aklı başında olanı tadından yenmiyor.

  29 haziran 2014 16:18

  2. (link: http://onedio.com/haber/kadinlarin-birbirine-yapmaktan-vazgecmesi-gereken-seyler-385649 aynı geminin yolcuları) olduğumuzu bize hatırlatan bakış açısıdır.

  17 ekim 2014 23:57

  3. başlığı görünce emma watson'ın konuşması aklıma geldi,paylaşmak istedim.

  (link: http://www.youtube.com/watch?v=cYIugUh6TzY&list=UU2LBDlnjh_aii6bekg5GLOw emmawatsonUNspeech)

  18 ekim 2014 00:18

  4. ataerkil değil anaerkil toplumların daha çok benimsediği düşünce akımı.

  18 ekim 2014 14:36

  5. ülkemizde çok yanlış anlaşılan akımdır. yıllardır gerizekalı medya organları tarafından "erkeklere hayır" şeklinde propagandası yapılan populist, içi boş söylemlerin feminizmle alakası yoktur.

  feminizmin amacı yüzyıllardır sömürülen, aşağılanan, emekleri çalınan, dövülen, öldürülen, yakılan vb. kadınların toplumdaki yerini iyileştirmek amaçlı başlatılmış bir akımdır. her türlü yaşam koşullarının sosyal adalet kavramı kapsamında erkeklerle eşit hizaya getirilmesi amaç edinilmiştir. bu eşitlik temel insan haklarına ait olan kavramları kapsar genellikle. sanılanın aksine feminizmin "erkekleri tümden yoksayma/erkeklere ölüm" altmetinli görüşlerle benzerliği dahi bulunmaz.

  beyni penisinde bünyelerin her gün her dakika her ortamda kadınla dertlerinin bitmemesi sebebiyle özellikle hemcinslerimin bu felsefeyi doğru anlaması önem arz etmektedir kanımca. karşı cepheden gelen "feminizm çok saçma ya" savına verecek doğru düzgün argümanlarınızın olması için lütfen

  (link: http://en.wikipedia.org/wiki/Feminism feminizm nedir?) ve (link: http://sosyalistfeministkolektif.org/feminizm/feminizme-giris.html sosyal adalet ve feminizm nedir?) kaynaklarını okuyunuz.

  5 aralık 2014 12:18

  6. Bazı kadın savunucuları tarafından da yanlış aktarılan ideoloji.

  Feminizm bana kalırsa hayatın müşterek olduğunu görebilmek, kadın erkek fark etmeden insan olmanın önemini kavrayabilmektir. Kadına atfedilen negatif tanımlarının ve efkeğin yüceltilmesinin son bulmasıdır.

  Femen diye bir grup var mesela, feminizmin itibarını yerle bir eden en saçma oluşumlardan biri. X ülkede kötü bir şey olmuş, hop açılıyor memeler saçma sapan eylemler başlıyor. Bu mudur ya? Sonra neden insanlar feminizmi kötülüyor. Kötüler tabi, savunucuları bile anlamamış ki olayı.

  5 aralık 2014 12:32

  7. isveçte oldukça desteklenen bir akım. feminist partileri bile var. gidersem eğer oyum ona.

  5 aralık 2014 14:46

  8. "ben feministim" diye kendini sınıflandıran iki tip insan var. bunlardan biri kadın ve erkeği hak ve özgürlükler açısından eşit gören grup. diğeri ise erkek düşmanlığı besleyen grup. ikisi de kendini feminist olarak tanımlar ama bence feminizm, hak ve özgürlük açısından erkekle olan eşitliği savunmalıdır. diğer grubu tuhaf buluyorum açıkçası.

  erkeklerle konuştuğumda gayet feminist bir çerçeve çizsem dahi -ki feminist değilim-, kadınlarla konuşurken anti-feminst gibi görünüyorum. bunun sebebini bir türlü anlamadım, anlayamadım. kadının hak ve özgürlük açısından erkekle eşit olduğunu düşünüyorum. ama fiziki yahut duygusal eşitliği kabul etmiyorum. aynı işleri yapabileceğimize kesinlikle inanmıyorum. sanırım erkeklere "hak ve özgürlük bakımından eşitiz" temalı konuşmalar yaptığım için feminist anılıyorum, kadınlara da "hayır fiziksel yahut duygusal olarak tabiki erkeklerle eşit olamayız, biz duygusalız, onlar ise daha güçlü" dediğim için düşman belleniyorum. ama erkek ve kadının durumu budur benim için.

  5 aralık 2014 17:19

  9. Şahsen hemen hiç erkek tarafından ezilmediğimden desteklemek aklıma gelmeyen akımdır. Yani herkes eşit olsun yeter. Doğru insanlarla bir arada olun oğullarınızı insan gibi yetiştirin. Aslan oğlum erkek adam işte gibi sevmeyin. Sünnet düğününü gurur meselesi haline getirmeyin; şayet kızınıza da regli oldu düğünü yapmayacaksanız (yapan insan gördüm)

  İş en çok annelere düşüyor. Sitenin herhalde tamamına yakını kadın. Oğlan annesi de çok herkes diyecek ki ben oğlumu harika yetiştirdim. Acaba öyle mi?

  Öz eleştiri yapalım. Ama umarım öyledir. Böylece 10 sene sonra feminizm diye akım olmaz kimse ataerkil düşünceyle savaşmaz.

  27 haziran 2015 11:22

  10. Nedenini anlamadigim sekilde,bazii kizlarin havali, cool olmak icin benimsediklerini gozumuze gozumuze soktuklari, aslinda temelinde kadin haklarinin savunulmasi mucadelesi yatan dusunce. Bence bu gorusun "erkek dusmani" olarak anlasilmasinin sebebi yine bahsettigim tipler. Benimde bu tarz arkadaslarim vardi. (gizlinot: simdi yoklar ) zamaninda sevgilisinin sozunden cikmayan, kurallarina uyan arkadaslarim gelmis bugun "feminist" olmuslar ve tum sosyal medya hesaplarindanda bunu bangir bangir duyuruyoar. Hayir sen yine feminist ol ona lafim yokta. Niye herkesin gozune sokuyorsun.

  Ha buraya yazinca aklima geldi. birde yine entel bir profil cizebilmek icin gunde en az 60 kitap fotografi paylasan tipler hafizamda canlandi. Ahhhhh ahhhhhh.

  27 haziran 2015 14:42