sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (5)
 • medya (0)

1. almanca'nın yurt dışında öğrenilmesine katkı ve destek sağlayan münih menşeili kurum. türkiye'de de istanbul, ankara ve izmir'de şubeleri var.

almanca öğretme konusunda sadece türkiye'de değil dünyada bir numaralar. lakin kursları biraz tuzlu. alman disipliniyle eğitim veriliyor verdiğiniz paranın karşılığını aldığınız bir kurum.

15 haziran 2017 01:47

2. Kayıt dönemlerinde ankara'daki şubelerinde 200-250 kişilik sıra oluşan dil kursu ?!

Hayır bir de diğer kurslara göre çok çok pahalı. 

Almanca'yı parayla alnımıza mı yazıyolar nedir asdjdjd

Şaka bir yana giden süslüler varsa tecrübelerini paylaşırlarsa çok sevineceğim.

(gizlinot: Acil alaman goca bulmam gerek swh)

24 ocak 2018 23:11

3. izmir şubelerinde ticari bir kurum olduklarını ve tek dertlerinin para kazanmak olduğunu dibine kadar hissettiren, özellikle üst kurlarda eğitim kalitesi hiç de iyi olmayan almanca eğitim merkezi.

daha önce hem yurt dışında almanca dil okuluna gittim, hem de fransız kültür izmir şubesinde uzun süre ders aldım, bunlar kadar çok zam yapan, verdikleri eğitim aldıkları paranın karşılığı olmayan kurum görmedim. almanyada ne benim gittiğim dil okulunun ne de çevremdeki insanların gittiği dil okullarının hiç birinin duymadığı b1 - b2 plus seviyeleri var, normalde 2 kur süren seviyeleri 3 kura çıkarmışlar. aynı kitabı bölerek okutuyorlar. iki kurda çok rahat bitirilecek konuları yaydıkça yayıp sizi fazladan bir kur daha gelmeye zorluyorlar. sosyal etkinlikleri asla bir fransız kültür olamaz, hadi onu geçtim dil eğitimleri de o kadar iyi değil. başlangıç için gidilebilir ancak ileri seviyeler için kesinlikle önermem. izmir şubesi de kayıt dönemleri yer kavgalarının olduğu, insanların saatlerce sıra beklediği bir yer oluyor ayrıca. başlangıç kurlarında yer bulabilmek için aylarca bekleyenler duydum. 

kütüphanesi fena degildir yalniz, özellikle fiyatinin ucuzlugunu düsününce üye olmaya deger, en azindan bir yilligina. cok fazla kaynak yok baslangic icin, 1 yilda rahatca biter düzenli okuyacak vaktiniz varsa ama baslangic icin türkiyede almanca kitap bulmanin zorlugunu da düsününce gayet faydali.

25 ocak 2018 00:01

4. goethe institut izmir şubesinde 1,5 yıl kadar önce a.1 seviyesini tamamladım. çok memnun kaldığımı söyleyemem. benim tercih ettiğim dil öğrenme şeklinin de buna etkisi var. görüşlerim şöyle;

- fiyat konusunda pek çok kişi şikayetçiydi. söyledikleri şuydu; goethe verdiği eğitim kalitesine göre dünyadaki diğer kursları inceleyip olabilecek en uygun fiyatı belirliyor. fiyat konusu çok tartışmalı. ben eğitim sistemini sevmediğim için istedikleri parayı vermek istemiyorum doğal olarak.

- eğitmenlerin mutlaka dilbilimi konusunda yüksek lisans/doktora yapmış kişiler arasından seçildiği söylendi. genellikle her kurda eğitmenin değişmesine dikkat ediyorlar. bizim a.1 seviyesi boyunca hocamız aynıydı. ben sevdim kendisini. her derse elinde bir sürü alıştırma ve faaliyetle hazır olarak gelirdi. goethe'nin eğitim sistemi çerçevesinde düşünürsek iyi bir hocaydı. kayıt dönemlerinde gözlemlediğim kadarıyla özellikle ileri kurlarda öğrencilerin rağbet ettiği belli başlı hocalar oluyor. goethenin, bütün öğrencilerin şikayet ettiği berbat bir hocayı bünyesinde tutacağını zannetmiyorum.

- seviyelerdeki konu dağılımından ben de memnun değildim. tekrar gitmek istemeyişimin sebeplerinden biri de bu zaten. hocamız bile, yanılmıyorsam, a.1 seviyesinin ilk dönemi için konuların sona doğru biraz sıkıştığını itiraf etmişti. b seviyesini neden ayırdıklarını sorduğumuzda ise; öğrencilerin o seviyede çok zorlandığını ve bu yüzden konuları yayma gereği duyduklarını söylediler. (gizlinot: bu konuyu menschen kitabını açıp örnek vererek anlatabilsem kendimi daha güzel ifade edeceğim ama ortam müsait değil canlar. ) (gizlinot: swh)

- a.1 seviyesi için konuşursam, eğitim şekli tamamen aktiviteye dayalı. sürekli gruplara ayrılıp çalışmalar yapıyorsunuz. oyunlar, diyalog yazıp canlandırma vs. bu kısmı hiç sevmedim. ben kardeşiyle bile ders çalışamayan bir insanım. ingilizce öğrenme serüvenim sonrası biliyorum ki dil eğitimi konusunda daha akademik bir öğrenme şeklini tercih ediyorum. başlangıç seviyesi için belki en faydalı yöntem budur ama ilerki seviyeler için asla tercih etmem.

- bizim sınıfta bolca liseli arkadaş vardı. çoğuyla iyi anlaştık, ama büyük bir kısmı okullarında zaten almanca dersi gördükleri için sınıfın kalanından ilerdeydiler. bu şekilde seviyeler oldukça farklılaşıyor sınıfta. bazı konular kimi öğrenciler için yüzeysel kaldı sanki. bir de bu liselilerin bazıları çok konuşup dikkat dağıttılar bazen. sınıfların bu şekilde olmamasını tercih ederdim.

- almanya'da eğitim görmek istiyorsanız burayı tercih etmeniz lehinize olacaktır. arkadaşlarımdan duyduğum kadarıyla bu konuda oldukça yardımcı oluyorlar. örneğin; bazı üniversitelerin a.1 seviyesi ile öğrenci kabul ettiklerini ve öğrencilere ileri almanca eğitimini kendilerinin verdiklerini burada öğrenmiştim. hala var mıdır böyle üniversiteler bilmiyorum. almanya'da kabul şartları üniversiteye göre çok değişiyormuş sanırım. bu konuda en iyi bilgi sahibi de doğal olarak goethe institut.

sonuç olarak; başlangıç seviyesi için tercih edilebilir. bir bakarsınız. üniversite başvurunuz için gerekli bilgileri toplarsınız. dilbilimi konusunda özel bir yeteneğiniz yoksa türkiye'de goethe institut'a gidip de çok ileri seviyelere gelmek mümkün değil bence. yapan varsa sırrını bize de söylesin. (gizlinot: swh)

25 ocak 2018 01:31 25 ocak 2018 01:34

5. alumni olarak açılın ben geldim. a2.2, b1.1 ve b1.2 seviyelerini bitirmiş olarak derim ki en iyi almanca kursu benim için. a2.2 yi düsseldorf da, diğer iki seviyeyi bonn´daki yerlerinde aldım (malesef Köln´de kursları bulunmamakta). akşam kurslarına gidiyordum ve hocalarımız bizleri çok iyi motive ediyordu derse katılmamız açısından. b1.1´deki hocamla zaten bayağa arkadaş gibi olmuştuk, sonrasında topluca yemeğe çıktığımız olmuştu. öncesinde ve sonrasında başka dil kurslarına gittim ama hiçbiri beni burası kadar etkilemedi. kaldığım yerde en yakın goethe münih´de ve hem zaman hem de maddiyat açısından çok çok zorlayacağı için gidemiyorum. buradan alacağınız dil sertifikasıyla (düzey testleri ayrı yapılmakta) bütün kapıları açabilirsiniz. b1 seviyesi sertifikam bulunmakta ve oturma izninden tutun iş başvurularına kadar her yerde kullandım. bir iki ipucu ve bilgi;

- almanya´da bulunduğu şehre göre fiyatları değişmekte. bildiğim kadarıyla bonn en ucuz şehirlerden biriydi. düsseldorf, frankfurt ve münih en pahalı şehirlerden.

- eğer çalısansanız ya da almanya´da ikahmet ediyor ve iş arıyorsanız, bazı eyaletlerde "bildungsscheck" denilen burstan yararlanıp indirim alabilirsiniz. Bundan son dakikada haberim olmuştu o nedenle sadece son seviye kursum için başvuru yaptım (nordrhein-westfalen).

- sertifika testine girecekseniz, lütfen önden internette bulunan test örneklerine bakın derim. konuşma kısmında mutlaka yanınıza partner vermekteler. partnerinizle diyalog kurmanızı isteyebiliyorlar.

- duyduğuma göre ülkeden ülkeye ücretleri değişmekte. arkadaşlarımdan biri sırbistan´da kursların ve sertifika testlerinin daha ucuz olduğunu söyledi.

- sertifikanızı aldıktan sonra kursa devam etmiyorsanız ya da almanca konuşulan bir ülkede yaşamıyorsanız, sertifikanız sadece 6 ay boyunca geçerli olmakta. avrupa birliğinin dil seviyesi ve kurallarına göre 6 ay sonra dil seviyeniz bir aşağı seviyeye inmekte.

27 ocak 2018 20:46