yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (11)
  • medya (0)

  1. Mimik ve vurguların önemi... konuşması haklı ve cesurca olsa bile o mimiklerden dolayı rahatsız edici buldum keşke show katmasaydın.

  (gizlinot: asperger sendromu yüzünden mimiklerini kontrol edemiyormuş. Bilgilendiren süslüler için teşekkürlerr)

  Eksi üstüne eksi yedim diye yazıyorum. Kızın konuşmasına bir şey demedim mimiklerini bu ülkede abartılı bulan tek ben değilim. Ilk gördüğüm gibi yorum yaptım ve konuşma tarzının beni irrite ettiğini söyledim. Sizi rahatsız edecek diye bir şey yok. Sonra hastalıktan dolayı böyle konuştuğunu öğrenip bunu belirttim. Kendimi çevreye zarar veren biri gibi hissettim.

  24 eylül 2019 18:54 25 eylül 2019 10:37

  2. Mimikleri ve ifadesi umrumda değil, çünkü asperger. Asperger sendromu olmasaydı da mimikleri umrumda olmazdı çünkü önemli olan ne anlattığı. bu kadar genç olup bu kadar doğru şeyi konuşabilmesi, insanları örgütleyebilmesi muhteşem. Bravo greta. 

  24 eylül 2019 19:23 24 eylül 2019 19:25

  3. Güzel bir turnusol oldu benim için. bu kız hakkında saçma sapan yorumlar yapan, sırf dünyada başka yerlerde başka sorunlar var diye tüm dünyanın ortak sorunu olan iklim için bu yaşta böylesine uğraş göstermesinde kusur bulan kim varsa düşünme yetisine olan saygımı kaybediyorum. kız isveçli diye “dünyanın en refah ülkelerinden birinde yaşıyorum, o zaman bütün olumsuzluklara gözümü kapatayım ben en iyisi” mi demeliydi?  mimikleriyle, konuşmasıyla dalga geçenlere eğer rahatsızlığını da biliyorlarsa diyecek lafım bile yok zaten.

  24 eylül 2019 22:11


  4. Bu kız aşırı derecede yeşil aklama yapıp hem doğayı katleden hem de göstermelik çevre eylemleri yapan wwf, greenpeace gibi kuruluşlara benziyor. Arkasında birileri var mı, yok mu o kadar komplo teorisi üretemiyorum ama son konuşmasında sürekli durup kağıttan okuması ve sert konuşma tarzı çok tiyatral. Çok fazla platformda bulunan, türkiye içerisinde çevre eylemlerine katılan, karadeniz'de hesler için kesilen ağaçları görüp ağlayan bir insanım. dışarıdan duyarsız bir beyaz yakalıymışım gibi algılansın istemiyorum ama bu kız bana böyle hissettiriyor.

  Edit: dilbilgisi düzenlemeleri.

  Bugün gördüğüm ve sonuna kadar katıldığım haber linki: https://seninmedyan.org/2019/10/04/anonymous-grubu-greta-thunberg-hakkinda-bir-aciklama-yayinladi/

  24 eylül 2019 22:18 8 ekim 2019 17:16

  5. ben bm'deki konuşmasından çok etkilendim. umarım kendisi gibi yetişkinlere meydan okuyan, kızgın kız çocuklarını daha çok görürüz. 

  25 eylül 2019 01:24

  6. İklim krizinin asıl suçlusu olan dev şirketleri ve nüfusu fazla olup iklim krizine önlem amaçlı hiç politikası olmayan Çin Hindistan gibi ülkeleri şikayet etmek yerine Türkiye Arjantin vs. Şikayet etmiş çocuk. İklim krizinin nedeni ozon dostu olmayan deodorantlarımız değil, bunlar mevcut krize tuz tanesi kadar etki etmiş şeylerdir, satışı yasaklanmalıdır evet fakat hedef kitleye oturtulduğunda asıl büyük suçlular arka planda aynı aymazlığı sürdürüyor ve çok kısa sürede ekosistemin çok afedersiniz ağzına edecek kirliliği yaratıyorlar. Asperger sendromu olan sevimli ve hitabeti güçlü bir kız çocuğuyla asıl suçluları arka planda bırakıp sana bana “ay deodorant kullandım” vicdan azabını çektirmek tam samimiyetsiz batı işi. muhtemelen mücadelesine gerçekten inanan ve ekosistemimiz için endişelenen bir çocuk bu kızımız. Bu çocuk aracılığıyla suni suçlular belirleyip insanların duygularını sömürerek göz boyamak çok iğrenç, çocuk istismarı da cabası.

  Edit:imla

  25 eylül 2019 02:20 25 eylül 2019 02:21

  7. sjw’ler tarafından beyninin yıkandığını ve cümlelerin ezberletildiğini düşündüğüm, “çocukluğumu çaldınız” dediği için konuşmasından etkilenmediğim aktivist. yani bizim çocukken çektiklerimiz yetmiyormuş gibi 20li yaşlarımız bu ülkede rezalet sefalet içinde geçiyorken, ve greta gibiler; asla kin duymuyor veya suçlamıyorum benim kinim malum yerlere, bizim yaşlarımızda evini arabasını alıp akıl sağlığını koruyabildiği, insancıl koşullarda çalışıp üretken olabildiği işlerde çalışabilecekken; çocukluğu, gençliği, hayatı çalınanın bizler olduğumuzu düşünüyorum. yani ortada bi suçlu varsa zaten anası ağlamış tc halkının değildir, dünya kaynağının kontrolünün bulunduğu dev şirketlerdedir. bunları daha kendi vatandaşını bile mutlu edemeyen hükümetten beklememek gerekir. onları hedef almak yerine insanlar vicdani yük altında bırakılmamalı, çünkü zaten yetkimiz yok.ekosisteme diğer kalabalık ve dünya devi ülkeler kadar etki edeceğimizi düşünmüyorum. buradan çevreci olmadığım, hadi doğayı kirletelim dikkat etmeyelim dediğim varsayılmasın lütfen. sadece bu kadar önemli olduğumuzu düşünmüyorum evrende. doğayı korumak da iyi insan olmanın getirilerinden birisi, iyi insanlar olmamız ve yetiştirmemiz dileğiyle.

  25 eylül 2019 02:23


  8. 16 yaşında çevre aktivisti. konuştuklarından çok mimiklerinin dikkat çekmesi üzerine söylemekte fayda var ki greta bir otizm hastası. bu yüzden mimiklerini kontrol etmekte zorlanıyor. otizm hastası olmayabilirdi de bunun bir önemi yok. ben o videoya baktığımda 16 yaşın nereye sürüklenirse oraya akan bilinçsiz haline rağmen oldukça duyarlı, akıllı bir genç kadın görüyorum.

  ülkemizde terör, taciz, şiddet, gelir eşitsizliği, işsizlik gibi sorunlar olduğu için gündemimizde küresel sorunlar geri planda kalıyor olabilir. peki gelişmiş ülkelerde çevre duyarlılığının artması bizi neden rahatsız ediyor?

  kendi evini beş ayrı deterjanla temizleyen ama sokağa elindeki çöpü atan, tüküren, her yere sigara izmariti fırlatan insanlar için biraz rahatsız edici olabilir tabi. 

  birleşmiş milletler... dünyada en çok sözü geçen insanlar var karşında ve bir şeyler yapabilirler. bir ülkenin bir endüstrisini etkileyen bir karar almasına sebep olacak tek bir cümle bile kurmuşsa, ufak bir etki bile etmişse ya da son yüz yılda çevreye ne kadar zarar verdiğimizi, dünyanın ömründen çaldıkça kendi ömrümüzden de çaldığımızı hatırlatmışsa dahi kıymetli. 

  kimyasal kullanımını azaltarak, çöplerimizi geri dönüşüme yollayarak, kağıt tüketimini azaltarak biz de küçük çaplı tasarruflar yapabiliriz. belediyelere, yönetime çok iş düşüyor tabi. ancak bu belediyeleri oraya getiren de yönetimi belirleyen de biziz.

  itici, sevdim, sevmedim, şovcu, oyuncu... bunlar gerçekten inanılmaz sığ, şekilci ve konuyla alakasız yorumlar. kızcağızın ülkesinde her köşe başında patlama olmuyor, iki yılda bir ekonomik kriz vurmuyor diye otursun mu öylece. ne garipsiniz yahu. ilk defa bir kalabalığın serkan inci’yle aynı fikirde olduğunu görüyorum. 

  25 eylül 2019 03:03

  9. Büyük şirketler suçlu üretmesinler ozon delen deodorantı biz zavallı insanlar napabiliriz ki? ——- almayabilirsiniz o deodorantı, almazsanız, tepki gösterirseniz o şeytani deodorantın satışı düşerse üretemezler.  

  Çocuk istismarı — Çocukların erkenden bilinçlenmesi ve devletlere kafa tutabilmesi de istismar değil. inanmayacaksınız ama bazı ailelerin çocukları okuyor, sorguluyor. Çocukluktsn itibaren onlara birey olmaları öğretiliyor, eğitim sistemleri de bunu teşvik ediyor. 

  Proje —— en sevdiğim tez. Pardon ama kimin projesi? Nesli tükenen kutup ayılarının mı? 

  Bizim ülke olarak derdimiz kendimize yeter 16 yaşında çocuktan mı akıl alıcaz o isveç’te doğmuş tuzu kuru ——— tertemiz ortadoğulusunuz bravo, benim acım da benim hep bana vah desinler. Almayın siz akıl makıl boşverin. Sapla samanı birbirine karıştırmaya devam. Soğanı bile ithal etmeye devam edin ama bizim küresel ısınmadan büyük sorunumuz var deyin. 

  Yukarıdaki bir yazarın dediği gibi turnusol başlık. Bu başlıkta yazdıklarım sizi rahatsız ettiyse lütfen beni engelleyin. Birbirimize maruz kalmak zorunda değiliz. 

  25 eylül 2019 10:13

  10. Severn Suzuki'nin 2019 versiyonu. benim için suzuki çok daha başarılı ve cesurdu ancak o zamanki teknolojiyle sesini greta kadar duyuramadı.

  ülke olarak iki taraftan da bakmaya çalışıyorum: ne "bizim ülkeden niye böyle cesur, eğitimli,bilgili gençler çıkmıyor"cular haklı ne de "kız İsveçli yaee tuzu kuru" diyenler.

  senin ülkende insanlar bırak idealleri için ayaklanabilmeyi,iş bulma derdiyle üniversite okumayıp işe girme, okursa da hiç istemeyeceği sadece mezun olunca iş bulabileceği bölümlere girme derdinde. diğer yandan isveçli kızın tuzu kuru, kız benim ülkemde fosil yok biz rüzgar ülkesiyiz diğerleriyle ilgilenmem de demiyor.tuzu kuru olmasına rağmen bunları önemsemesi değil mi önemli olan?

  hepimiz bir abd, çin bizden kötü önce onlar düzeltsin diye çemkiriyoruz arkadaşlar ama bunlar birkaç ayda olan şeyler değil. çin kömür rezervine rağmen güneş enerjisinde dünya rekortmeni şuan. yaptığı planlamalar enfes. her şey diplomatların elinde değil. eğer kirleten bir fabrikaysa o fabrikanın ürettiği malı almayan boykot eden tüketiciler o fabrikayı temizletecek. gücünüzü hafife almayın ,serküler ekonomin kaynağı tüketici , bir deodorantla bile başlayabilir her şey.

  +++ ekonomimiz berbat şimdi gündemimiz o mu cular için bonus : milyarder ol soluduğun kirli hava yine ciğerlerini çökertir, yalını dik o sular bir yükselir felaketin olur. doğaya karşı durabilen hiç bir teknoloji, ekonomi yok , doğanın da daha fazla bekleyebileceği zamanı yok.

  25 eylül 2019 11:12 25 eylül 2019 11:13