sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (14)
 • medya (0)

1. Yakılarak katledilmiş trans bir kadın. Kendisi ne ilkti ne de son olacak maalesef.

(link: http://sosyal.hurriyet.com.tr/yazar/ayse-arman_12/trans-oldugu-icin-mi-kimse-sesini-cikarmadi-bu-vahsi-cinayete_40196999 Ayşe Arman- Trans olduğu için mi kimse sesini çıkarmadı?)

Ukte (yazar: femme)

17 ağustos 2016 16:00

2. Kendisi toplumun büyük çoğunluğu için tam bir "öteki" olduğu için çoğunluğun umursamadığı trans kadın. Tecavüze uğramış (birden fazla kişi tarafından), darp edilmiş ve yakılarak öldürülmüş bir kadın, ama dert etmeye gerek yok çünkü hem trans, hem seks işçisi, "biz"den biri değil yani, o yüzden de kendimizi onunla özdeşleştirip, bunun "biz"im de başımıza gelebileceği düşüncesiyle ürpermiyoruz. İnsanlar boşuna "trans cinayetleri politiktir" diye yırtınmıyormuş demek ki.

17 ağustos 2016 19:08 17 ağustos 2016 19:09

3. Yüreğimi yakan kadın... Ağlayarak okudum katledilme haberlerini. Yakılarak öldürülmüş, trans olduğu için! İnsanların cinsel tercihlerine, özgürlüklerine karıştığınız yetmiyormuş onlara sırf cinsel tercihleri yüzünden iş vermediğiniz ev vermediğiniz yetmiyormuş gibi bir de öldürün! Yakarak, canice, kin dolu, nefret dolu bir şekilde katledin! Yazıklar olsun. O iğrenç, sevgiyi, mutluluğu bilmeyen kalbiniz uzak dursun nolur bizden! Bırakın bari yaşayalım biz kadınlar trans da olsak lezbiyen de olsak hetero da olsak. Çekin o otoritenizi, gözlerinizi, iğrenç zihniyetinizi üstümüzden. Bırakın bari yaşayalım!

17 ağustos 2016 19:23

4. kadın cinayeti başlıklarının hepsine yazmıyorum. yazamıyorum. her birine ayrı içim yanıyor.

türkiye'de kadın olmaktan daha zor ne olabilir diye düşünüyordum. trans bireylerin,eşcinsellerin,seks işçilerinin hayatının çok daha zor geçtiğini bir an unutarak.

trans olması,seks işçisi olması öldürülmesi,işkence edilmesi,tecavüz edilmesi hatta yakılması için yeterli bir sebep değil mi . daha ne gereksin. kim umursar onunda bir insan olduğunu.

anlayamıyorum ya. bir insanı yakarak öldürmek isteyecek kadar ne yaşadınız? ne kadar ruh hastasısınız? yakarak öldürmek zaten doğal karşılanacak artık bizim ülkede.

tabi ki izi sürülmeyecektir. hem kadın hem trans hem seks işçisi (!) diyerek kenara atılacaktır.bu algı insanların ölmesinden bile daha çok üzüyor beni.

17 ağustos 2016 19:32

5. bu konuda susmayı denedim, konuşursam çok tepki geleceğini biliyordum çünkü ama artık dayanamıyorum. trans cinayetleri politik falan değildir çoğu zaman, trans kadınları "erkek"ler öldürür çünkü trans kadınların çoğu seks işçiliği yapar ve bahsi geçen erkekler de para verip onlarla ilişkiye girer, hemen akabinde şahıs bunu kendine yediremeyip, kötü bir şey yapılmış ama sanki kendisine tecavüz edilmiş gibi karşısındakini darp eder, hatta bilmemkaç yerinden bıçaklar, boğar, vs vs. ve bunu kendine hak görür. ya da herhangi bir seks işçisi trans kadın herhangi bir biyolojik kadın olan seks işçisi gibi, işvereni tarafından darp edilir, tecavüz edilir, artık çalışmak istemediğinde belki de öldürülür. nasıl ki hiçbir biyolojik kadın seks işçisinin veya biyolojik erkek jigolonun öldürülme haberi gazetelere, ana haberlere çıkmıyorsa bunun da aynı şekilde reaksiyon almamasını normal görüyorum ben. bir lgbtti aktivisti olarak, doğru düzgün bir cinsiyet değişim süreci geçiremeyen bireylere üzülüyorum evet, ama çareyi önce "sadece" meme ameliyatı olup sonra da "bize iş vermiyorlar, çalışamıyoruz" diye seks işçiliğine yönelenlere asla hak vermiyorum. birçok işinde, gücünde, üniversite diplomasını almış, çeşitli şirketlerde hatta holdinglerde, bankalarda çalışan transkadın ve erkek arkadaşlarım var, onları görünce para karşılığı seks yapmayı seçenlere nasıl bakmam gerektiğini bilemiyorum. sosyal medya hesaplarımda da "hande kader için susma" vs diye yasını tutmamamın tek sebebi budur.

17 ağustos 2016 21:20

6. İkiyüzlü toplumumuzun "ahlaklı" kabul ettiğinin tecavüz ve cinayetine gerekli tepkiyi verirken söz konusu "ahlaksız" kabul ettiği olunca yaşananları neredeyse "müstahak" gördüğünün kanıtı niteliğinde, katledilmiş transkadındır. Mesleği ve cinsel kimliği ölümüne doğal sebep olarak sunulmuştur, bu korkunçtur. eklemek isterim ki:

Trans cinayetleri erkek egemen zihniyetin ürünüdür.

Devlet politikaları erkek egemendir.

Trans cinayetleri politiktir.

17 ağustos 2016 21:57 17 ağustos 2016 22:18

7. en az münevver, özgecan, cansel ve diğerleri gibi saygıyla anılmayı hakeden; erkek egemen zihniyet tarafından yakılarak katledilen trans birey.

17 ağustos 2016 22:16

8. "benim de trans arkadaşlarım var" diyerek, "fobik" tavrını belli eden yazarları ortalığa dökmüş başlıktır.

hande hakkında uzun uzadıya yazmayacağım zira kaos gl'den iki yazının linkini buraya bırakıyorum.

(link: http://www.kaosgl.org/sayfa.php?id=22103 üzüntünün hiyerarşisi)

(link: http://www.kaosgl.org/sayfa.php?id=22102 hande kader'in katili hanginizin evinden çıkacak?)

öncelikle bir transın hikâyesi "meme taktırıp, sekse koşmak" kadar sığ ifade edilemez çünkü "ötekileştime" kavramı hayatının tam ortasında yer alan bir insanın hikâyesi ne yazık ki sığ olamayacak kadar normal dışıdır. ötekileştirmenin ne denli büyük bir anlatı olduğunu, toplum tarafından koyulan normlarla nasıl inşa edildiğini her sosyal bilimci ve sosyal bilim ilgilisi bilir. daha fazla bilmek isteyenler için (link: http://www.idefix.com/Kitap/Hariciler-Outsiders-Bir-Sapkinlik-Sosyolojisi-Calismasi/Howard-S-Becker/Arastirma-Tarih/Sosyoloji/urunno=0000000564731 becker-hariciler (the outsiders çeviri))

ikinci ve kısaca değineceğim şey insan bedeninin bütünlüğü ve normal bir bedenin estetiği üzerine... cinsiyet değiştirmek aslında bedeni yeni baştan kurgulamak ve ideal forma ulaşmak üzerine kurulu fakat 2016 yılında "ideal beden" kavramını her insan için tartışabileceğimiz gibi, trans bireyler için de konuşabiliriz. kendini kadın olarak tanımlarken, meme taktırmayan veya penisinin yerine vajina istemeyen bir sürü trans var. "toplarımdan çok memnunum" diyen bir gizem vardı Ankara'da, kulakları çınlasın... tam tersi şekilde, olması gereken beden için çabalayanlar da var. veya interseksüel bireyler de kendilerine, kendi istekleri doğrultusunda, biçim kazandırıyorlar. (link: https://www.youtube.com/watch?v=cAUDKEI4QKI what it's like to be intersex) özetle, bu durum tamamen kişiye bağlı bir tercih! 1950 amerikası'nda değiliz; tam anlamıyla kadın olmak veya tam anlamıyla erkek olmak üzerine kurulu bir çaba ile kimlik belirleyelim. dünya post-modern ve kimlikler, tercihler hatta bedenler de post-modern, alışın!

son olarak trans cinayetlerinin politikliği ile ilgili bir iki şey yazıp, kaçacağım.

trans seks işçileri kendileriyle birlikte olan "erkek" müşteriler tarafından katlediliyorlar. bunun sebebi, cinsiyet kimliğinin ne olduğunu algılayamayan erkeklerin, kendi homoseksüellikleri veya biseksüellikleri ile yüzleşmesi sonucu ortaya çıkan homofobi/transfobi... yani toplumun öğrettiği bir "erkeklik belasının" insanı seksten sonra katil olmaya sürükleyen akışından bahsediyorum. bu, başlı başına toplum sebepli ataerkidir ve toplumla ilişkilenen her ağ hiyerarşiyi, dolayısıyla da politikliği bünyesinde barındırır. üzerine konuşabilecek yetiye sahip olmak için o durumdaki adamın verili bilgisine, habitatına bakmak gerekir yani başka bir deyişle, "düzgün sevişemedi, öldürdüm" diyen bir erkeğin konjonktürünü kavramak için ilişki ağını bilmek şarttır.

hiçbir insanın katledilmesi birbirinden daha az değerli ya da daha fazla değerli değildir; tartışılır, derinlemesine ilerlenir ve hatta fikir ayrılıkları doğabilir ve fakat bunlar hiçbir ölümü etik olarak değerlendirme imkânı vermez. en açık şekliyle, hande'nin, yakılarak katledilen özgecan ile hiçbir farkı yoktur, olamaz. size göre varsa, hande'yi değil, insanlığınızı sorgulayın!

bir duyuru ile bitiriyorum: (link: https://www.facebook.com/events/196369117444708/ hande için adalet herkes için adalet)

17 ağustos 2016 22:26 18 ağustos 2016 11:40

9. Offf içimin yanarak haberini okuduğum insan. Evet insan, çünkü ister erkek ister kadın ister trans olsun. Bir insan tecavüze uğruyor ve yakılarak öldürülüyorsa, cinsiyeti veya cinsel tercihi sorgulanmamalıdır! Önemli olan en son şey odur çünkü! Önemli olan, bu iğrenç ülkenin çok "kıymetli" "değerlerine" "uyamamış" bu insanın böyle vahşice katledilmesidir! Ama kime anlatıcan bunu? Zinayı kınayıp da akşamına "karıya giden" insanlara. Bu cinayeti görmeyenlerin insanlığı batsın!

17 ağustos 2016 23:33

10. translara bırakın iş vermeyi, önüne parasıyla yemek koymaktan imtina eden restoranların olduğu ülkede yakılmış, can vermiş kadın. memesiymiş, seksiymiş ohooo bunlar bahane cok duyduk...

yüz karası bir cinayete kurban gitmiş, kül olmuş, yanmış. daha ne istiyorsunuz ya, tamam hande bitti artık, bari arkasından sallamayın be arkadaş, yeter bi durulsun hıncınız.

17 ağustos 2016 23:57