sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (12)
 • medya (0)

1. hayvan sevmeyen insanları sevemiyorum. yapamıyorum.

anneannemi sadece bayramlarda ziyaret etme sebebim, eski erkek arkadaşımla ayrılma gerekçem hep budur.

11 ekim 2014 23:04 11 ekim 2014 23:05

2. öncelikle bu, sokaktaki her kediyi (gizlinot: muhtaç olanlar hariç ) sahiplendirmeye çalışıp kısırlaştırmakla olmayacak, hatta hiç olmayacak iştir. sırf evde daha rahat edeyim diye beslediği hayvanı kısırlaştıran zihniyet bence hayvanseverden ziyade hayvan düşmanıdır. bence bir köpeğe tasma takıp gezdirmek, bir kuşu kafese koymak veya bir balığı akvaryumda beslemek de onun özgürlüğüne hükmetmek, köle yapmaktır. sırf kendi mutluluğumuz için.11 yıl boyunca kanarya beslemiş ve kısa bir süre öncesine kadar da evde kedi beslemeyi düşünen biri olarak söylüyorum bunları.halbuki camın önüne ekmek koyduğumda tüm kuşlar, kapının önüne bir kap su ve mama/artık yemek koyduğumda ve biraz da onları sevdiğimde tüm kediler ve köpekler benim.

not : hayvan sevmeyen insan sevmez denir ya hep, ben hayvanları sevdikçe insanları daha az sevmeye başladım açıkçası.

11 ekim 2014 23:16 11 ekim 2014 23:20

3. hayvanları sevmemek istiyorum, yapamıyorum. her gördüğüm kediyi çılgınca mıncıklamak açsa doyurmak üşüdüyse ısıtmak istiyorum, köpekler de aynı şekilde. ama kendimi hayvansever olarak adlandıramıyorum, çünkü kendilerini hayvansever olarak adlandıranların bir çoğu sivrisinek bile öldürmüyor, yalan olmasın gördüğüm yerde öldürüyorum sivrisinek, yılan falan öldürmem ama tahammül de edemem görmeye.

13 yıldır bizimle olan köpeğimiz son bir yıldır kanser olmuştu ne yaptıysak iyi edemedik, ameliyat ilaç kemoterapi derken 2-3 ay kadar önce hayvanımız öldü, bir hafta ağladım. ölüm acısı köpek için bile olsa zor. şimdi akrabası yakını ölenlere anlamsız gelecektir büyük ihtimalle ama 13 yıl diyorum. 13 yıl boyunca her gün suratınıza şapşal şapşal bakan konuşamayan ama sizi çılgınca seven bir varlık. mavi gözleriyle bakan sempatik ayıcık.

işte bu yüzden bir daha hayvan sevmemek istiyorum.

11 ekim 2014 23:25

4. hayvanları severim ama uzaktan. dokunmaya çok çekiniyorum sanki elim değse hayvancağızın kemikleri kırılacak gibi geliyor bana. sadece kedileri kucağıma almadan dokunabiliyorum. onlara işkence çektirenlere, eziyet edenlere, hor davrananlara da çok sinirlenirim. bütün o ruh hastalarını tımarhaneye kapatmak lazım. ne demiş mevlana "hayvanlar Allah'ın sessiz kullarıdır" sevmiyorsan sevmezsin, zarar vermek ne mana?

12 ekim 2014 00:04

5. Kim için kullanılıyor bilemediğim bir sözcük.

Mesela bir akrabamın 15 yıldır bir kedisi var, inanılmaz iyi bakıyor, resmen arkadaş gibiler, zaten ikisi bir evde yıllardır. Sokak kedilerine de aynı şekilde yemek verir, veterinere götürür, ilgilenir. Aynı kişinin engelli bir torunu var kedisine gösterdiği şefkat, ilgi ve merhametin dörtte birini torununa göstermiyor(gizlinot: hayvan sevmeyen insan sevemez'in tersi bu mu oluyor?). Hayvansever bu kişiye mi diyoruz?

Mesela bir komşumuz var, balkonunda köpek besliyor. O hayvan ağlıyor evin önünden başka bir köpek her geçtiğinde, insanlar bu kişiyi şikayet ettiğinde hayvanları sevmemekle suçlanabiliyor. Hayvansever bu kişiye mi diyoruz?

Hani havuzlarda gösteri yaptırılan yunuslar var, ya da insanlar bu havuzda onlarla yüzüyor para verip, fotoğraf çektiriyorlar sonra, sosyal medyada paylaşıyorlar. Hayvansever bu kişiye mi diyoruz?

Ev hayvanlarını çocuğu gibi seven ki öyle de olmalı, bakımlarını dört dörtlük yerine getirmeye çalışan ama zulümsüz kozmetik kullanmaya çalışmanın çok da önemli olmadığını düşünen insanlar var(gizlinot: kullanmamak ayrı, önemsememek ayrı şey bence). Hayvansever bu kişilere mi diyoruz?

Barınaklarda bir sürü hayvan sahiplenmeyi beklerken, çocuğu istedi diye petshoplardan parayla hayvan satın alan, yaz bitince de bunları yazlıklarında bırakan kişiler var, herhalde bunlara da hayvansever demiyoruzdur?

Yani laf sokmak için falan değil, cidden soruyorum.

Evde hiç hayvan beslemedim, çok büyük bir bahçem&evim olmadıktan sonra da besleyebileceğimi düşünmüyorum, ama çok isterdim açıkçası(gizlinot: imkanlarını zorlayarak sakat, hasta, kimsesiz hayvanlara evini açanlara gıpta ediyorum, ben onu da yapamıyorum). Çoğu hayvana dokunamam, kucağıma alıp sevemem, bazısından korkarım. Sokak hayvanlarının kısırlaştırılması gerektiğini düşünüyorum. Hamamböceği görürsem kendim öldüremem ama aynı odada olduğunu bilerek yaşayamayacağımdan mutlaka öldürtürüm, sivrisineği kendim de öldürüyorum ama, beni yese neyse de oğlanı kevgire çeviriyorlar. Hayvanat bahçesine, aqua parklara gidemem, petshopların önünden geçerken bakamıyorum. Vejetaryen değilim. Gönüllü olarak hayvanlar için çalışmışlığım yok. Sadece artan yemeklerimi bir kapta toplayıp hayvanlara dağıtırım, bayatlayan ekmeklerimle kuş beslerim, elimden geldiğince zulümsüz kozmetik kullanmaya çalışırım. Yaptıklarım ve yap(a)madıklarım bunlar işte samimi olarak. Aynı şekilde samimi olarak söylüyorum, hayvansever kime denir bilmiyorum ben.

(gizlinot: Yazım yanlışımı düzelttim)

12 ekim 2014 13:58 12 ekim 2014 14:28

6. hayvanları seven, onlara karşı şefkatli olan, onlarla empati kurabilen kişi. hayvansever insanlara ayrı bir sempati, yakınlık duyuyorum. çevremdekilerin çoğu hayvansever oldukları için de çok şanslı buluyorum kendimi...

12 ekim 2014 16:08

7. yörük olmamdan mütevellit genlerimde taşıdığım, göçebe atalarımdan bana geçen özellik.hayvanlarımız çok önemlidir bizim için, ölürse geçmiş olsuna gideriz komşularımıza. bi keçi yavrusuyla saatlerini geçirebilecek, son paramı sokakta gördüğüm bi hayvana yiyecek almak için harcayacak kadar çok seviyorum hayvanları. tanımadığım bi insanın ölümü beni derinden üzmese de bi hayvanın ölümüyle kahrolabilirim.

bu yaşıma kadar sokakta ya da evcil görüdüğüm bütün kediyi köpeği sevdim ve hiç kedi köpek tarafından ısırılmadım. hayvanlar sadece sesimden bile onları sevdiğimi anlayabiliyor bence. vejetaryenim ve son zamanlarda extra özen göstererek cruelty ürünler kullanmaya dikkat ediyorum. bi hayvancığın o yumuş yumuş sürati kadar güzel birşey yok dünyada

16 ekim 2014 15:37

8. Türcülük yapmayandır.

Hayvanları sever, hepsini içine sokası gelir. Onları sömürmez, zarar vermez; tam tersine onları gördüğünde içine bir mutluluk gelir. İnsanlara nazaran ne kadar masum olduklarını görebilir.

Maalesef çoğu kişinin kendini her ne akdar hayvansever olarak tanımlasa da öyle değildir. Hayvansever olmak sokaktaki kedi köpeği görünce 'ay ne şekermiş' diyip, evde kuzuları mideye indirmek değildir.

Madem hayvanseveriz, hiçbir hayvanı öldürmemeliyiz. Nasıl kedi öldürenlere katil gözüyle bakabiliyorsak, danayı öldürenide aynı şekilde suçlamalı hayvansever.

16 ekim 2014 15:57

9. Yıllar önce kediden korkan, köpekten tiksinen bir insanken şuan sahip olduğum sıfat. Kendimden yola çıkarak şunu söyleyebilirim hayvanseverlik bir bilinç işi. Yani hayvanların da bir birey olduğunu anlayıp, onlara çektirdiğimiz acıları çektirme hakkımız olmadığını anlayınca gelişen bir olgu.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi ve hukuk fakültesinde barınaklardaki hayvanlar için yemek artıklarını topluyoruz. Seneye yemekhanede bizimle beraber artıkları toplamak isteyen varsa yemekhanede yemekleri atarken artıkları toplayan herhangi bir arkadaşa söyleyebilirsiniz.

25 mayıs 2015 10:19

10. Hayvanları seven insanlara denir , sevmeyen "insan" yoktur. Ama bir de hayvanları aşırı sevenler var. Mesela kardeşim.

Yürümeye başladığı andan itibaren civcivlerin,ördeklerin, tavukların peşinden koşmaya başladı onlara sarılmak için. Babamın iş yerinde sibirya kurtları vardı. Yuvalarında tel vardı. Tellerden elini sokup onlara dokunurdu. İlginç bir şekilde bütün hayvanlar da kardeşimi çok seviyor.

2 yaşındaydı , yüzüne yeşil sinek konmuş bunun. Baktık acayip acayip hareketler. Ağır çekimde ilerliyor. Anneme döndü ve " anne bunu atmayalım besleyelim miii?" Yeşil sinekle bile aşk yaşıyor sıpa.

Sokakta başıboş köpek,kedi görse gözleri dolar. Hiç ayırt etmez gördüğü her hayvana sarılır. Babam avcılık yapıyor arada. Ağlıyor arkasından sinir krizleri geçiriyor gitmesin diye.

Piyasada izlemediği köpekli film kalmamıştır.

7 yaşına kadar her doğumgününde dilediği dilek aynıydı. " Allahım nolursun köpek olayım."

Şimdi 13 yaşında. Evimiz birinci katta ve karınca bastı. 2 senedir karıncalarla yaşıyoruz çünkü beyfendi zehir döktürmüyor anneme. Onlar onun evcil hayvanıymış.

İyi ki benim kardeşimsin len sümüklü.

26 kasım 2016 19:09