yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (11)
  • medya (0)

  1. hayvan sevmeyen insanları sevemiyorum. yapamıyorum.

  anneannemi sadece bayramlarda ziyaret etme sebebim, eski erkek arkadaşımla ayrılma gerekçem hep budur.

  11 ekim 2014 23:04 11 ekim 2014 23:05

  2. öncelikle bu, sokaktaki her kediyi (gizlinot: muhtaç olanlar hariç ) sahiplendirmeye çalışıp kısırlaştırmakla olmayacak, hatta hiç olmayacak iştir. sırf evde daha rahat edeyim diye beslediği hayvanı kısırlaştıran zihniyet bence hayvanseverden ziyade hayvan düşmanıdır. bence bir köpeğe tasma takıp gezdirmek, bir kuşu kafese koymak veya bir balığı akvaryumda beslemek de onun özgürlüğüne hükmetmek, köle yapmaktır. sırf kendi mutluluğumuz için.11 yıl boyunca kanarya beslemiş ve kısa bir süre öncesine kadar da evde kedi beslemeyi düşünen biri olarak söylüyorum bunları.halbuki camın önüne ekmek koyduğumda tüm kuşlar, kapının önüne bir kap su ve mama/artık yemek koyduğumda ve biraz da onları sevdiğimde tüm kediler ve köpekler benim.

  not : hayvan sevmeyen insan sevmez denir ya hep, ben hayvanları sevdikçe insanları daha az sevmeye başladım açıkçası.

  11 ekim 2014 23:16 11 ekim 2014 23:20

  3. hayvanları sevmemek istiyorum, yapamıyorum. her gördüğüm kediyi çılgınca mıncıklamak açsa doyurmak üşüdüyse ısıtmak istiyorum, köpekler de aynı şekilde. ama kendimi hayvansever olarak adlandıramıyorum, çünkü kendilerini hayvansever olarak adlandıranların bir çoğu sivrisinek bile öldürmüyor, yalan olmasın gördüğüm yerde öldürüyorum sivrisinek, yılan falan öldürmem ama tahammül de edemem görmeye.

  13 yıldır bizimle olan köpeğimiz son bir yıldır kanser olmuştu ne yaptıysak iyi edemedik, ameliyat ilaç kemoterapi derken 2-3 ay kadar önce hayvanımız öldü, bir hafta ağladım. ölüm acısı köpek için bile olsa zor. şimdi akrabası yakını ölenlere anlamsız gelecektir büyük ihtimalle ama 13 yıl diyorum. 13 yıl boyunca her gün suratınıza şapşal şapşal bakan konuşamayan ama sizi çılgınca seven bir varlık. mavi gözleriyle bakan sempatik ayıcık.

  işte bu yüzden bir daha hayvan sevmemek istiyorum.

  11 ekim 2014 23:25


  4. hayvanları severim ama uzaktan. dokunmaya çok çekiniyorum sanki elim değse hayvancağızın kemikleri kırılacak gibi geliyor bana. sadece kedileri kucağıma almadan dokunabiliyorum. onlara işkence çektirenlere, eziyet edenlere, hor davrananlara da çok sinirlenirim. bütün o ruh hastalarını tımarhaneye kapatmak lazım. ne demiş mevlana "hayvanlar Allah'ın sessiz kullarıdır" sevmiyorsan sevmezsin, zarar vermek ne mana?

  12 ekim 2014 00:04

  5. Kim için kullanılıyor bilemediğim bir sözcük.

  Mesela bir akrabamın 15 yıldır bir kedisi var, inanılmaz iyi bakıyor, resmen arkadaş gibiler, zaten ikisi bir evde yıllardır. Sokak kedilerine de aynı şekilde yemek verir, veterinere götürür, ilgilenir. Aynı kişinin engelli bir torunu var kedisine gösterdiği şefkat, ilgi ve merhametin dörtte birini torununa göstermiyor(gizlinot: hayvan sevmeyen insan sevemez'in tersi bu mu oluyor?). Hayvansever bu kişiye mi diyoruz?

  Mesela bir komşumuz var, balkonunda köpek besliyor. O hayvan ağlıyor evin önünden başka bir köpek her geçtiğinde, insanlar bu kişiyi şikayet ettiğinde hayvanları sevmemekle suçlanabiliyor. Hayvansever bu kişiye mi diyoruz?

  Hani havuzlarda gösteri yaptırılan yunuslar var, ya da insanlar bu havuzda onlarla yüzüyor para verip, fotoğraf çektiriyorlar sonra, sosyal medyada paylaşıyorlar. Hayvansever bu kişiye mi diyoruz?

  Ev hayvanlarını çocuğu gibi seven ki öyle de olmalı, bakımlarını dört dörtlük yerine getirmeye çalışan ama zulümsüz kozmetik kullanmaya çalışmanın çok da önemli olmadığını düşünen insanlar var(gizlinot: kullanmamak ayrı, önemsememek ayrı şey bence). Hayvansever bu kişilere mi diyoruz?

  Barınaklarda bir sürü hayvan sahiplenmeyi beklerken, çocuğu istedi diye petshoplardan parayla hayvan satın alan, yaz bitince de bunları yazlıklarında bırakan kişiler var, herhalde bunlara da hayvansever demiyoruzdur?

  Yani laf sokmak için falan değil, cidden soruyorum.

  Evde hiç hayvan beslemedim, çok büyük bir bahçem&evim olmadıktan sonra da besleyebileceğimi düşünmüyorum, ama çok isterdim açıkçası(gizlinot: imkanlarını zorlayarak sakat, hasta, kimsesiz hayvanlara evini açanlara gıpta ediyorum, ben onu da yapamıyorum). Çoğu hayvana dokunamam, kucağıma alıp sevemem, bazısından korkarım. Sokak hayvanlarının kısırlaştırılması gerektiğini düşünüyorum. Hamamböceği görürsem kendim öldüremem ama aynı odada olduğunu bilerek yaşayamayacağımdan mutlaka öldürtürüm, sivrisineği kendim de öldürüyorum ama, beni yese neyse de oğlanı kevgire çeviriyorlar. Hayvanat bahçesine, aqua parklara gidemem, petshopların önünden geçerken bakamıyorum. Vejetaryen değilim. Gönüllü olarak hayvanlar için çalışmışlığım yok. Sadece artan yemeklerimi bir kapta toplayıp hayvanlara dağıtırım, bayatlayan ekmeklerimle kuş beslerim, elimden geldiğince zulümsüz kozmetik kullanmaya çalışırım. Yaptıklarım ve yap(a)madıklarım bunlar işte samimi olarak. Aynı şekilde samimi olarak söylüyorum, hayvansever kime denir bilmiyorum ben.

  (gizlinot: Yazım yanlışımı düzelttim)

  12 ekim 2014 13:58 12 ekim 2014 14:28

  6. hayvanları seven, onlara karşı şefkatli olan, onlarla empati kurabilen kişi. hayvansever insanlara ayrı bir sempati, yakınlık duyuyorum. çevremdekilerin çoğu hayvansever oldukları için de çok şanslı buluyorum kendimi...

  12 ekim 2014 16:08

  7. Türcülük yapmayandır.

  Hayvanları sever, hepsini içine sokası gelir. Onları sömürmez, zarar vermez; tam tersine onları gördüğünde içine bir mutluluk gelir. İnsanlara nazaran ne kadar masum olduklarını görebilir.

  Maalesef çoğu kişinin kendini her ne akdar hayvansever olarak tanımlasa da öyle değildir. Hayvansever olmak sokaktaki kedi köpeği görünce 'ay ne şekermiş' diyip, evde kuzuları mideye indirmek değildir.

  Madem hayvanseveriz, hiçbir hayvanı öldürmemeliyiz. Nasıl kedi öldürenlere katil gözüyle bakabiliyorsak, danayı öldürenide aynı şekilde suçlamalı hayvansever.

  16 ekim 2014 15:57


  8. Yıllar önce kediden korkan, köpekten tiksinen bir insanken şuan sahip olduğum sıfat. Kendimden yola çıkarak şunu söyleyebilirim hayvanseverlik bir bilinç işi. Yani hayvanların da bir birey olduğunu anlayıp, onlara çektirdiğimiz acıları çektirme hakkımız olmadığını anlayınca gelişen bir olgu.

  Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi ve hukuk fakültesinde barınaklardaki hayvanlar için yemek artıklarını topluyoruz. Seneye yemekhanede bizimle beraber artıkları toplamak isteyen varsa yemekhanede yemekleri atarken artıkları toplayan herhangi bir arkadaşa söyleyebilirsiniz.

  25 mayıs 2015 10:19

  9. her zaman haklıdır.

  bakınız, doktor, hamamcı, öğretmen, efendime söyleyeyim ulusalcılar, aleviler, ermeniler, soracıma oyuncular, dizi yapımcıları, veganlar, et severler, herkes gerçekten bu ülkede herkes haksız olabilir.

  hayvan severler olmaz. her zaman sonsuz haklılar. daha bir hayvanseverin bir eleştiriyi kabul ettiğini görmedim şu ahir ömrümde. six sigma adeta, iso 9000 bişey adeta.

  facebook tartışmalarından tutun forum, sözlük vs girdilerine kadar herkese karşı tavır aynı. hiç bir tartışmada, akla mantığa uygun bir şey söyleseniz de, kişisel görüş belirtseniz de bir hayvansevere karşı haklı olamazsınız. çünkü söylediğiniz her şeyin karşılığında "sen hayvan sevmiyorsun" vardır. hayvansever bir insana kaşın kara desen, ışık hızıyla sen haksız ve hayvan düşmanı olursun. şahsen ben hayvanları sevdiğimi sanıyorum. kendimce seviyorum, bir kaç yıldır evimde bir hayvanım artık yok ama hem evde hem bahçede hamile, lohusa, bebek, öksüz, sakat, bin çeşit kediye elimden geldiğince analık ettim bugüne kadar, depolarda sakladım, bazen gizli bazen açık besledim, vetlere götürdüm, gücüm yettiğince yaşatmaya çalıştım. fakat şuraya kadar yazdığımla bile şu anda artık hayvan sevmiyor konuma düştüm bir kere, battı balık yan gider o yüzden devam edeceğim!

  mesela giyip de yatağa gireceğim, elime yüzüme süreceğim şeylerin üzerine tozlu çamurlu patilerin değmiş olmasını istemiyorum ve bu baya standart bir beklenti (evet kedi yalanıyor tabi biliyorum ama gerçekten birbirimizi kandırmayalım şimdi toz toprak içinde kirloş sokak kedisi dolu, köpekler zaten yıkanmadıkça temiz olmuyor) aldıklarımın pek tabii steril olmadıklarını biliyorum ama az bir şey temiz olsun, yani gizlice yerlere çöplere sürünmemiş olduğu gibi, kedi köpek popisine de sürünmemiş olsun bir zahmet. çünkü hiç giyilmemiş ipekli dantelli şeyleri atıp haşır huşur yıkamak istemiyorum ben. şu kış gününde girsinler içeri, bir kenarda uyusunlar, bir kutuda uyusunlar, kuytuda uyusunlar. mağaza orası her gün binlerce koli geliyor, ayrı yer verme imkanı mevcutken pijamaların üstünde donların üstüne uyumasınlar lütfen, yaptığımız şeylerin bir damla ayarı olsun. ayarı olsun ki o hayvanı orada istemeyen insanlar da "ay tepemize sıçtılar" diye düşünmesin, mağaza müşterisini üzmeden hayvanlara kapısını açmaya devam edebilsin, co exist olabilsinler.

  mesela komşum apartmanın duvarını delmesin, yaşlı da olsa, kimsesiz de olsa delmesin. manyak mısın kardeşim duvar delinir mi? hatta belediye o delikleri iki kere kapattıktan sonra iki kere daha delmesin. kedi için de delmesin, soyu tükenen kelaynak için de delmesin. kapıyı aralık bıraksın çok istiyorsa.

  komşum camdan sokağa tavuk da atmasın. lütfen atmasın allah rızası için atmasın, bir yoğurt kasesine koysun, hiç bir şey bulamıyorsa alüminyum folyoyu şöyle katlayıp tabak gibi yapsın ona koysun, lütfen götünü kaldırıp asansörle bahçeye insin oraya koysun ama tepemizden tavuk artığı atmasın. atıyor.

  buna rağmen yine o haklı hep haklı. ay ben anlayamıyorum ya.

  19 ocak 2017 14:22

  10. bir sürü laflar hazırladım insanlara. hayatıma giren tüm hayvanlar bir şekilde bakıma/yuvaya ihtiyacı olan hayvanlardı. hiçbir zaman petshop gezen, hayvan "satın almak" isteyen bir insan olmadım. instagram ve diğer platformlar üzerinden bakıma muhtaç, hasta, ameliyat olması gereken, barınaktan veya rehabilitasyon merkezinden çıkarılması gereken tüm hayvanlara elimden geldiğince "15-20 tl ile neyi/hangisini kurtarabilirim ki?" demeden hep yardım etmeye çalıştım. şehrimdeki barınağı gezdim sürekli, o canları doğru insanlara sahiplendirmeye yardımcı oldum. kasa kenarında satılan köpek ve kedi mamalarıyla elimden geldiğince onları beslemeye çalıştım. geçen gün yaşadığım üzücü olayı paylaşmak istiyorum. hayvan sahiplendirme platformlarından birinde bir şahıs ilan açıyor "köpeğime yardım"diye. başlık bu şekildeydi. köpek yavru, ilanın altındaki açıklama kısmında köpeğin hasta olduğu ameliyat olması gerektiği vs vs yazıyor. yavrunun fotoğraflarını paylaşmış köpek kan revan. banka hesap no, şehir adres vs her şey mevcut. ben şahıs ile iletişime geçtim. kendisi bana köpeği acilen tedavi ettirip acilen ailevi sebeplerden dolayı sahiplendirmesi gerektiğini söyledi. ben gidip alabileceğimi ve masrafları karşılayabileceğimi teklif ettim. köpeğin olduğu şehre gitmem benim için en erken 1 hafta sonra olabilirdi yalnız bunu şahısla paylaştım. kendisi köpeği otobüse verip olduğum yere göndermeyi teklif etti fakat böyle bir şeye karşı çıktım, zaten hasta olan bir canı o bagaja tıkarsak ölebilirdi. her neyse, köpeği gidip alamayacağım kesinleşince şahısla konuşup masrafları üstlenebileceğimi söyledim. tek istediğim veterinerden alınan bir kağıttı. (gizlinot: şu şu şu hastalık bu işlem yapılacak ve ücret bu şeklinde) şahıs bana veterinerden aldığı kağıdı, veterinerin adres ve telefonunu verdi. ben arayıp hekim ile konuştum ve verecekleri hesap numarasına ücreti gönderebileceğimi, sadece köpeğin durumundan haberdar olmak istediğimi söyledim. nitekim olaylar tıkırında ilerledi. ben ücreti gönderdikten sonra görüştüğüm şahıs beni engelledi, telefonunu aramalara kapattı. veteriner hekim zannettiğim insanı aradığımda onda da aynı şeyi yaşadım. kapı duvar yani. sağolsun bir arkadaşım bana verdikleri adrese gidip baktı, böyle bir klinik yok yine kapı duvar. öğrenci halimle gönderdiğim ücret beni batırmazdı fakat karşı tarafı da zengin etmez. şahsın ilanının olduğu sahiplendirme sayfasına girip baktığımda ilanı kaldırdığını gördüm. emniyete gidip durumu anlattım, şikayetçi oldum fakat yapabilecekleri pek bir şey olmadığını söylediler! bu şahıs bu numarayla bir çok insanın vicdanına ve hayvan sevgisine oynayıp para kazanıyor. iş tamamen ticari. verdikleri klinik ismini internetten arattığımda söylediği hekim ismi, adres vs hepsi çıkıyordu. hatta klinik için bir site bile vardı. hiçbir şekilde "acaba?" demedim şahısla konuşurken. o kadar iyi kurmuşlar ki düzeni. sahiplendirme sayfasına tekrar baktığımda başka bir isimle aynı numarayı tekrar yaptığını gördüm. başka bir sahiplendirme sitesinde aynı isimle petshoptan çekilmiş hayvan fotoğrafları olduğunu gördüm. sitelere kendisini şikayet ettim, paylaşımlarının altına yorum yapan insanlarla iletişime geçip kendisinin bir dolandırıcı olduğunu söyledim. bilmiyorum o kadar kötü hissettim ki kendimi. üzgün oluşum giden meblağ için değildi. o yavru olmasa zaten başka muhtaç bir hayvan için kullanacaktım. bu şekilde kandırılıyor olmak, hayvanlar üzerinden bu şekilde para akışının sağlanması mide bulandırıcı gerçekten. insanların vicdani duygularını ve sevgilerini kullanabiliyor olmalarından ben utanıyorum. iğreniyorum ve insanların böyle olmalarını anlayamıyorum. çok kötüsünüz. çok...

  18 ocak 2018 01:04