sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (12)
 • medya (0)

1. Ölünün arkasindan kavrulan, ruhuna gitsin diye dağıtılan ve bu yüzden hic sevmediğim tatli cesidi.

28 ekim 2014 21:33

2. Envai çeşidi vardır. dondurmayla süper giden kağıt helva, dişe yapışan kos helva, susam helvası gibi çeşitleri olduğu gibi tahin helvasının da kendi içinde çikolatalı, portakallı gibi çeşitleri bulunur.

Bir de un helvası, irmik helvası gibi yukarıdakilerden ayrılan çeşitleri vardır. Hepsi de benim bebeğimdir ayrıca ama helvaların assolisti benim için peynir helvasıdır.

28 ekim 2014 21:40

3. Helvayı pek sevmesem de irmik helvasını sıcak sıcak yemek çok güzel, hele de üstünde dondurma eriyorsa.

Bir de çekme helva vardır kastamonu yöresine ait, löp löp atarım fıstıklısını.

Tanım; tatlı çeşitlerinden birisi.

28 ekim 2014 22:21 28 ekim 2014 22:23

4. Yine bir çocukluk travması benim için, öyle ölümlü falan değil, hemen mendillere sarılmayın, aaa.

Anneannem, ben yedi sekiz yaşlarındayken "aceleci bacı" diye birine sarmıştı ki kendisi aynı zamanda bir şey kaybolduğunda bulunabilmesi için ibrahim ethem diye birine melodili tekerleme söyleyen bir tatlış kadın.(gizlinot: ibrahim ethem )(gizlinot: sakalı keten)(gizlinot: işini bitir)(gizlinot: rujumu getir)(gizlinot: sonuçta sözlüğün konsepti belli)

Neyse, aceleci bacı adından da anlaşılacağı üzere, acilen gerçekleşmesini istediğiniz dileklerinizde helva kavurmak suretiyle yardım istediğiniz bir zat(gizlinot: mı diyeyim ne diyeyim ), kimbilir belki de (gizlinot: yetiş bacım) seda sayan'ın ilham kaynağı.

İşte ben çocukken bir ara her cuma, selayla ezan arası sürede pişirilip tüketilmesi şartıyla ab'ye(gizlinot: (: ) helva kavururdu anneannem. Annem, teyzem ve bendenizden oluşan grup da bunu bir telaş bitirmeye çalışırdık, çünkü anneannem dokunuyor diye çok az yerdi. Un helvasından soğudum tabii, üstelik çok da güzel yapar ama azıcık undan bile kavrulsa efsunlu mudur nedir bitmek bilmezdi o tencere, mübalağayı sevmem annemle teyzem iki yüz otuz üç kiloyu buldular, bacı bacıya bunu yapar mı???

Bir de hızlı bitip bitmemesine göre yorum yapardı, işte "bu işin olması zor, normal" veya " tereyağından kıl çeker gibi hallolacak demek" tarzında. Bunu uzunca bir süre yapmış olmasından dileklerinin gerçekleştiğini anlıyorum ama şeker komasına giren annemle teyzem mi isyan etti, anneannemin ab ile arası mı bozuldu da kurtulduk, işte bu hâlâ bir muamma sevgili süslüler.

29 ekim 2014 02:13

5. ölünün arkasından kavrulması ve yenilmesi pek tabi ki şamanik bir gelenektir. bütün evi helva kokar, böylece evin kokusu ve enerjisi değişir, bir şeyler yemek, kalanların hala yaşadığını, hayatın devam ettiğini simgeler. ayrıca şeker, geçici de olsa iyi hissetmenize neden olur. bence güzel bir adettir.

sevgili, (yazar: lorinaceae) çok önemli bir konuya değinmiş. gerçi bahsettiği ayetlerdeki ölüler, gerçek ölüler değil, kalbi ölü olanlardır. rum suresinde, ayetin devamında" sen sağırlara duyuramazsın" daki sağırların gerçek sağırlar olmadığı gibi.

29 ekim 2014 13:05

6. çılgın derecede tatlısever olan bendenizin neredeyse her çeşidini sevdiği tatlı türü.

irmik helvasını sıcakken yanında peynirle yemeyi severim. un helvasının yeri ayrı. yaz helvası zaten çok severim. kürek helvası var, unutmamak lazım. höşmerimi de sayıyorsak hele, dünyanın en güzel tatlılarından biri olabilir benim için. sıcak pideyle tahin helvası bulunca "hayır" diyemem zaten. köpük helvası var bir de... of sözlük of, bu başlığı görmeyeydim iyiydi (gizlinot: gurmand obusum bildirdi ) (gizlinot: ahahahaha )

29 ekim 2014 13:54

7. irmik helvasında mutlaka çam fıstığı olmalı. diğeri için hiçbir şey olmasa da olur o zaten başlı başına bir efsane. (gizlinot: un helvası yani )

20 mayıs 2015 13:01

8. İrmik olanıyla yapılan çeşidi güzeldir ama çok sevilen biri kaybedildikten sonra biraz dramatikleşiyor pek tabi. Olay henüz tapzakeyken kavrulduğu için. İnsanlar içine içine ağlarken bir kaşık olsa da ye ruhuma gider falan derler. Aşırı duygusal bünyeler bu gelenekten pek hoşlanmaz yalnız (yazar: alchemist) bunun kökenini çok güzel anlatmış.

Onun dışında un helvasıyla ben barışamadım lakin tahin helvasını ne yerdim küçükken böyle ekmeksiz götürürdüm. kahvaltıda da güzel tabi de tatlı gibi tek başına yiyince bağımlılık yapıyor.

7 ocak 2016 12:15

9. İRMİK HELVASINI KAVURUP ŞERBETİNİ DÖKTÜNTEN SONRA BİRAZ VANİLİN KOYUN, SONRA BENİ DE ÇAĞIRIN.

TÜRLÜ ÇEŞİDİ BULUNAN, YOĞUN YAĞLI VE ŞEKERLİ TATLI

7 ocak 2016 12:24

10. Tüm cesitlerini çok severim.

Küçükken ailem balığın üstüne ekmek arası helva yerdi. Benim hiç hoşuma gitmezdi. Şimdi müdavimi oldum.

Özellikle Aktürk'ün helvasını tavsiye ederim. İçinde glikoz olmayan, hazırlar arasında en iyisidir. (Reklam değil babam bu sektörde çalışıyor, içindeki tüm maddeleri biliyor.)

27 nisan 2018 19:42