yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (7)
  • medya (2)

  7. geçenlerde suluboya yapmaya başlayayım dedim. güzel de bir suluboya aldım, hala vakit bulamadım.

  sınıf arkadaşım var bir tane, benden kendisine makale yazımıyla ilgili bir şey öğretmemi istedi. öyle şakasına "ben de sana japonca, kara kalem, yapay zeka, yazılım vs öğretebilirim" dedi. şöyle bir baktım profiline falan da bir sürü sporla ilgilenmiş, dil öğrenmiş, karakalemleri gördüğüm en en profesyonel çalışmalar, derslerdeki sohbetlerimizden falan da çok dolu, kitap okuyan bir insan olduğunu anlamıştım. kendime baktım bir de valla boşluk... gerçekten hobi denen ve sürdürülebilen şey insanın baya içinden gelen bir şey herhalde. öyle anlık heveslerle olmuyor.

  16 nisan 17:42 16 nisan 17:42

  6. Çocukların ilkokul döneminde en az bir hobiyi akranlarıyla beraber düzenli olarak yapmasının kendine güvenme, başarılı hissetme üzerinde olumlu etkileri var. Bu yüzden yaşına uygun olan kurslara kaydetmek gerekiyor. Pandemiden dolayı bu çok zor, online kurslar faydalı olabilir ama bazı çocukların tableti bile yok. Yine de bu konunun önemi konusunda konuşmak istiyorum. Çünkü küçükken bana çok faydası oldu ve şimdi bile benim güçlü hissetmemde yardımcı oluyor.

  Erik Erikson'a göre bireyler 8 dönemli psikososyal dönemler içinde gelişir. Bu dönemler doğumdan ölene kadar ki süreci kapsıyor. Birey her dönemde, o döneme özgü çözmesi gereken bir krizle yüzleşir.

  Bu kuramın 4. Evresi 'Çalışkanlığa karşı aşağılık duygusu(gizlinot: Industry vs Inferiority)' olarak adlandırılıyor ve 6 yaştan ergenlik dönemine kadarını kapsıyor. 4. Evrede ki bir çocuk sahip olduğu enerjisini, bilgisini ve zihinsel becerilerini geliştirmeye yönlendirilmezse çocukta aşağılık duygusu, yetersizlik ve verimsizlik hissi gelişebilir. Kaynak: Santrock, J. W. (2017). Yaşam boyu gelişim gelişim psikolojisi sayfa 23-24 ve 317

  O dönemlerde çocuk illa en iyisi olmak, sürekli birinci olmak, kazanmak zorunda değil. Önemli olan çocuğun akranlarıyla vakit geçirebilmesidir ve ailenin kendi çocuğunun yaptıklarını ve söylediklerini dikkatle dinleyip taktir etmesidir. Aşırıya kaçmadan ve ihmal de etmeden yapmak çok önemli.

  Ben o dönemlerde çok çekingen, içine kapanık ve sessiz bir çocuktum hatta aileme karşı bile çok sessizdim. Ailem beni kardeşimle beraber küçük çocukların kayıt olduğu halk eğitim kurslarına gönderirdi. Ergenliğe kadar sanatla ve sporla ilgili bir çok hobiyle uğraştım, arkadaş edindim. Hepsinde en iyisi değildim, hatta çoğu yarışmayı kazanamıyordum ama oralarda akranlarımla geçirdiğim keyifli vakitleri ve gün sonunda aileme yaptıklarımı keyifle anlatınca beni dinlemelerini, desteklemelerini hiç unutmam. Benim için o dönem tam bir kırılma noktası oldu. hatta hala gücümü ve özgüvenimi o dönemden alıyorum.

  Söylenen sözleri, insanları, zamanı ve yeri unutabiliriz ama duygularımızı kolay kolay unutmayız.

  2 mart 14:05

  5. boyama yapmak.

  şu instagramda meşhur olan büyükler için boyama kitaplarına burun kıvırıyordum. yeni bir gösteriş malzemesi, yeni bir bende olmazsa ölürüm itemi buldular diyordum. sonra 2 ay kadar önce a101'de annemin siparişi üzerine 5tl'ye aldım bu kitaplardan. yanına da 2tl'den kuru boya pastel boya vs. annem yaparken deneyeyim dedim 2 saat başından kalkamamışım. nasıl bir kafa boşaltma hali, nasıl bir keyif verdi anlatamam. gidip kendime de aldım, akşamları bir kaç saat oyalanıyorum çayım kahvem yanımda. bu yaşıma kadar da resime hiç ilgim yoktu çöp adam bile çizemem ama boyama yapmak farklı bir deşarj oldu bana. belki sizin de hoşunuza gider süslüler.

  24 ocak 2016 00:29


  4. Pinterest'e bakılıp fikir edinilebilir. Origami, örgü gibi şeylerle başlanabilir, baktınız sardı, o zaman daha ileri aşamalara geçilebilir. Ben de bi tane edinmek istiyorum ama karar veremiyorum. Ayrıca sabırsız, üşengeç ve tembelim.

  Edit: bi tane basitinden, dinlendirici bi hobi seçip birlikte yapmak isteyen süslüler olursa mesaj atabilir. Süslü sözlük hobi kulübü gibi?

  24 ocak 2016 00:20 24 ocak 2016 00:24

  3. Zevk alınan uğraş, güzel vakit geçirme aracı.

  Edinemediğim. En sevdiğim şey için hiçbir şey yapmamak diyebilirim. Yatmayı, uyumayı bile sevmiyorum. Nasıl yapacağız, bilemedim.

  27 kasım 2015 11:02

  2. "Ben sana yapma demiyorum hobi olarak yine yap" cümlesinde geçen ailelerin meslek olarak benimsenmesine pek sıcak bakmadığı eğlenceli işler.

  12 ekim 2014 18:02

  1. Benim için yazı yazmak, dergi okumak (gizlinot: all magazine, blue jean, headbang ) , all'dan beğendiğim kıyafetleri kesip alışveriş rehberi kavanozuma atmak gibi eylemleri kapsayandır. Ha, bir de kitap okumak var ama o hobim değil bana göre daha derin ve anlamlı olan bir şey.

  Ukte: (yazar: beaucoup )

  12 ekim 2014 14:58