yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (133)
  • medya (17)

  1. Sözcük anlamı olarak nüfuzlu, etki yaratan, etkileyen kişi.

  yabancı YouTube veya instagram hesaplarında çokça görmüşsünüzdür “influencer” diye. Firmalar ücreti karşılığında bu arkadaşlara ürün yollar ve tanıtımlarını yapmalarını beklerler. Onlar da genelde (gizlinot: yazar burada genelde’yi nadiren olarak kullanmış) dürüstçe ürün yorumlarını takipçileriyle paylaşırlar. 2-3 markadan pr ürünü alan kişi ne kadar özenirse özensin, her yere influencer yazarsa yazsın, maalesef influencer değildir. influencer olabilmek için o ürün hakkındaki düşüncelerinizin o ürünü ya tam anlamıyla kapış kapış sattırması gerekli, yada gömmesi. 

  en basitinden twitter’da “Tati made me buy it” diye bir tag var, yani “bunu tati aldırdı”. burada da çok lafı geçen (gbkz: Görkem karman etkisi) buna örnek olabilir. Ürün hakkındaki fikirleri Görkem karman kadar etkili olan başka biri yok maalesef Türkiye’de.  

  Neden böyle bir başlık açma gereği duydum, çünkü (gbkz: arda bektaş) bugünkü videosunda kendisine ve diğer YouTube ünlülerine ısrarla influencer demiş, öyle gönlünden geçince influencer olunmuyor, “bugün de biraz influencer olacağım” diyemiyorsun, düşüncelerinin belli bir güven kazandırması gerekiyor. sonrası mangır zaten. 

  11 kasım 2018 19:46

  2. Akşam akşam sinirim geldi yine. Az önce düşündüm markalar özellikle renkli kozmetik olarak yeni ürün piyasaya sürdüklerinde YouTuber, instagrammerlara ürünleri yolluyorlar.

  Neden yolluyorlar? Ürünlerin biz halka tanıtılması için, renkleri görmemiz için, tanıtan kişinin ten renginde nasıl durduğunu görüp kendimizde nasıl duracağını biraz olsun mukayese edebilelim diye. Birçok kişiye yolluyorlar ürünleri ki; bunun bir diğer sebebi de kişilerin saç, göz, ten vs. Renklerinin farklı olduğundan ürünlerin tanıtımında çeşitlilik olsun diye. Ama ne oluyor, çok sevgili arkadaşlar en en en beğendikleri renge ait olan ürünü kendine ayırıp, geriye kalanları "takipçi kasmak" adına izleyenlerine "çekiliş" ile dağıtıyor.

  Ya arkadaş yok öyle hem ayranım dökülmesin, hem takipçilerim gitmesin. Asıl bu noktada sorgulamak lazım sizleri. Çok mu zor ürünlerin incelemesini yapmak. Hani diyorsunuz ya, bu benim freelance işim, diye. İlla başınızda müdür mü olması lazım işinizi doğru düzgün yapmanız için. Kendi işinizi kendiniz yaparken neden gösterilmiyor bu titizlik. Ben o rujun, farın, fondötenin rengini görmek istiyorum arkadaş. Marka, babasının hayrına göndermiyor hiçbir şeyi en nihayetinde.

  Neyse sinirim geldi demiştim ya, bir rujun rengini merak ettim. Ondan böyle yükseldim.

  Tanım, etkilemesi gereken fakat beceremeyen medya ünlümsüleri.

  6 nisan 2019 21:59

  3. kabaca şu şekilde çalışıyor:

  influencer diyor ki "benim x kişilik bir takipçi kitlem var. bunlar o kadar gerizekalı ki ben ne desem hemen kanıyorlar"

  marka: "para hesabınıza yattı."

  19 kasım 2019 23:11 19 kasım 2019 23:57


  4. Anlamadığım şey şu her meslekte olmak için bir diploma belge sahibi oluyorsunuz. Öğretmen, polis, memur neyse.. influencerliğin dayanağı ne? Sadece takipçi mi gerçekten??

  Kız bir kaç bin takipçisi var hemen bioya influencer yazmış ee neye göre? Kim sana insanları etkilediğini söyledi? Takip eden herkes senin rujunu kullanmak için can mı attı mesela? Ya fotona baktı geçti işte hepsi bu. Bunlar kimi etkilediklerini sanıyor, kim onlara bu özgüveni veriyor bilmiyorum ama azalarak biterler umarım. 

  19 kasım 2019 23:45

  5. Tanım: etki eden kişi demektir.

  Her önüne gelen her yüksek takipçili 'fenomen'ler influencer olamazlar. Onu takip eden kitleyi herhangi bir şekilde harekete geçirebiliyorsa (sadexe tüketim bazında değil atıyorum bir müze tavsiye etti, herkes bir anda oraya gitti) takipçi sayısına bakılmaksızın o kişi influencer oluyor.

  Sürekli sahtekar olarak algılamamız aslında fazla bilmediğimizden kaynaklı. Diğer yazarımızın dediği gibi, herkes gönlünce biosune influencer yazabiliyor ama bu oldukları anlamına gelmiyor. Reklam oyuncuları haline geliyorlar. Bu reklam oyuncuları da takipçilerini harekete geçirebilir ancak bu kesmin çoğunluğu bilinçsiz, medyaokur yazarlığı olmayan kişilerden oluşur.

  Markaların influencerlara bütçe ayırması mantıklıdır aksi zaten rakiplerinden geriye düşürür. Hem reklam maliyeti düşürüyor hem de markaya sadık bir kitle kazandırıyor. Ama bu demek değil ki onları tatile götürsün, yığınla hediyeler göndersin. İşin bu kısmı da halkla ilişkilere giriyor, yani PR.

  Bir ürünün, markanın, hizmetin tanıtımını yapmak için lansmanlar düzenlenir, paketlee gönderilir, halk bilgilendirilir. Her şey iyi güzel ama sorun şu: PR, reklam değildir. Reklam, ücrer karşılığında yapılır. PR ise ücret karşılığında yapılırsa etik dışı olur.

  Bir fenomen, ona gelen her PR paketlerini överse veya bunu marka talep ederse bu etik dışı olur. Kullanıcı elbette onu çok beğenebilir önerebilir,eğer kendi düşüncesiyse.

  Peki farkı nasıl anlayacağız derseniz, takip ettiğiniz kişiler hakkında bilinçlenerek farkı göreceksiniz. Akışta çok görüyorum birbirinden saçma bloggerlar görgüsüzlük ve beleşci bir şekilde lüks hayatlarını yaşıyorlar ama ne hikmetse herkes nefret etmesine rağmen takip ediyor.

  Hater stalking ayrı bir konu ama asıl piyasada olması desteklenmesi gereken kişileri desteklemeli ve sizi aptal yerine koyan insanları sırf merak dahi olsa takip etmemeniz gerekiyor.

  Influencerlık, farkı boyutları çoktan aştı. Robot bir influencer tayfamız bile var. (gizlinot: lil miquela) Sırf geleneksel mesleklere benzemiyor diye yermemek gerek. Devlette çalışmakla ajansta çalışmak çok farklı olsa da şu kolaydır şu zordur diye hiçbir meslek için söyleyemeyiz. Çünkü işini severek, düzgğn yapmak isteyen her insan çok çabalar çok emek sarf eder çok yorulur.

  İmkanı, birikimi olan ahlaklı insanları desteklemezsek sadece reklam izleriz sevgili süslüler.

  Not: Bu alan ilgili olduğum için kabaca bahsettim ancak henüz yeni olduğum için eksik veya yanlışlarım olabilir. Uyarı dahilinde editlerim bu girdiyi.

  20 kasım 2019 08:38

  6. Bugün fotoğraflarını beğendiğim için takip ettiğim bir hesabın hikayesinde adı soyadı çok tanıdık gelen etiketlenmiş birini fark ettim. Çok bilinen bir ad soyad kombinasyonu değil. Sonuna da kocişinin soyadını eklemiş tabi ki. Bir baktım ilkokul arkadaşım. Bir kaç sene öncesinde yolda rastladığımda başörtüsü yoktu o yüzden o olup olmadığından önce emin olamadım. Tıpkı çocukluğundaki gibi yürürken hepinizin abv der gibi bakışlar atıyordu etrafına. Şimdi de tesettür butiklerinden topladığı kıyafetleri geçirip dünyanın en tatlişi enn mutlusu benim diye araya kocasıyla mutluluk fotoğraflarını serpiştirdiği bir hesabı var. Dokuz bin küsür takipçisi ile gardrobunu ve şallarını beleşe getirmekle meşgul. Her influencer gibi Başka yaptığı bir şey yok. Arada diğer muhafazakar influencerlar ile partiliyor falan. Mikroskobik boyutlardaki Planktonların ekosisteme büyük yararı var ama inflencerların asla.

  Tanım: gerizekalı turnusolü uğraş. Meslek demeye dilim varmıyor.

  20 kasım 2019 09:39

  7. Pandemi döneminde bile instagramda pijama,kıyafet gibi elzem olmayan ivirzivir ürünlerin linkini paylaşmaya devam eden,eleştirince "ekonominin çarkları dönsün ne var bunda" diye savunmaya geçen,tüketim çılgınlığını körüklemekten başka bir şey yapmayan, dürüstlükten fersah fersah uzak insanlar.

  1 nisan 2020 23:05


  8. sözlük anlamıyla ve dünyadaki örneklerine kıyasla ülkemizde olmayan kişilerdir. kendini influencer olarak tanıtıp linklerine tıklamanızı isteyen instagram ünlülerine inanmayınız.

  2 nisan 2020 01:02

  9. tamam hepiniz karantinada donla oturuyorsunuz, tamam inandık tamam.

  2 nisan 2020 02:33

  10. Tüketim ve kapitalizmin zengin ettiği kuklacıklar. Bu piramitin en alt sınıfı.

  2 nisan 2020 10:25