yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (4)
  • medya (0)

  1. muzdarip olduğum rahatsızlıktır. günümüzde normalden 2 saat geç yatan herkes insomnia olduğunu iddia eder ama maalesef işler öyle yürümüyor. hiç uyumadan okula/işe gitmek, dikkati toplamak ve bunun bir rutin haline gelmesi tahmin ettiğinizden daha zor. uyku sorununuz ciddi boyutlara ulaştıysa, ne yaptıysanız olmuyorsa bir doktora gidin eğer gerçekten bir sorun varsa doktorunuzdan sizi sersemleştirmeyecek ve bağımlılık yapmayacak bir ilaç yazmasını rica edin.

  8 nisan 2014 14:07

  2. bir uyku sorunudur. Uykuya dalamama ya da gece boyunca sürekli uyuyamama sorunlarını barındırır. Hastalar genel olarak, gözlerini birkaç dakikadan fazla kapalı tutamamaktan ya da yatakta bir o yana bir bu yana dönerek uyuyamamaktan yakınırlar.

  İnsomnia birkaç geceden fazla uzun sürerse, kronik bir hastalığa dönüşerek uyuma eksikliği doğrultusunda oldukça zararlı olabilir, doğal uyuma dengesini bozar ve tamiri oldukça zor olabilir. İnsomnia hastaları genel olarak öğleden sonra ya da akşama doğru kısa süreli uyudukları için, geceleri de uyumakta zorluk çekerler. Bazıları da vücutlarını sınırlarında kullanmaya çalışırlar. Bu da çok mühim fiziksel ve zihinsel sorunlara yol açar.

  İnsomnia ayrıca birçok ilacın yan etkisi olarak, stres sebebiyle ya da duygusal, fiziksel ve zihinsel sorunlar doğrultusunda da oluşabilir.

  İnsomnia'dan kurtulmak için uyku haplarının yanı sıra kediotu gibi bir takım bitkilere de başvurulabilir.

  Geleneksel yöntemlerin başında, uyumadan önce sıcak süt içmek; uyanır uyanmaz sıcak bir duş almak, öğlen egzersiz yapmak, öğlen yemeğinde bol yemek yemek ve akşam yemeğinde az yemek yemek, ve erken yatmaya çalışmak gelir.

  Geleneksel Çin tıbbı da yaklaşık bin yıldır insomnia lehinde kullanılmaktadır, genelde akupunktur, diyet ve yaşam analizi, bitkiler ana önlemleri oluşturur.

  Hastalıktan korunma yöntemleri;

  Kafein kullanmamaya çalışın. Kafein; kahve, çay, guarana, kakao, kola (tüm kola içecekleri) ,enerji içecekleri, çikolata ve şekelermeler gibi ürünlerin içerisinde bulunur.

  Yatak odası ortamı da uyuyabilmek için oldukça mühimdir. Bazı insanlar, ışığa ve sese aşırı duyarlı olabilirler. Yatak odasını karanlık ve sessiz kılmak gerekir.

  Eğer ki yatağınızda, okuyorsanız, yazıyorsanız, televizyon izliyorsanız ve birçok aktivite yapıyorsanız; yatağınızla uyumaya değin ilişkinizi zedelersiniz. Bunun yanı sıra, belli bir saatte yatağa gidip, belli bir saatte uyanmak da gerekir. Gün sırasında uyumamaya çalışın.

  Kafanızı tamamen boşaltınız. Kitap okumak, müzik yapmak, puzzle yapmak, bir şeyler karalamak, resim yapamasanız bile boş kağıda boş şeyler yazmak gibi şeylerle uğraşın. 1-2 gün içinde uykuya geçişlerin daha kolay olacağını göreceksiniz.

  19 eylül 2014 21:36

  3. son bir kaç haftadır yatağa yatsam da uyumam sabah 4-5’leri bulduğundan “acaba?” Diye yusuf yusuf yaptıran sıkıntı. semptomlara bakılırsa var gibi görünüyor. günlük uyuma sürecim 3 saatten fazla değildi, gece kaçta yatarsam yatayım sabaha karşı uyuyabiliyor ve gün ağarınca hemen uyanıyordum. şu an öğrenci bütçesiyle iyi bir psikiyatriste gidemeyeceğim için, devlette de dinlemeden etmeden al bunu kullan diye bir takım ilaçlar basacağını kestirebildiğim için eczaneden unisom diye bir ilaç aldım. (gizlinot: bu bir tavsiye değildir, bu işin çözümünün terapi veya düzenli ilaç olduğunu bilmekteyim, zaten zamanında ablanız antidepresan star olduğundan hangi narkotiklerin kendisini uyku komasına sokacağını adı gibi biliyor...) şimdilik düzenlemeye çabalıyor gibi ilaç, belki placebo etkisi. içer içmez “aha da içim geçiyor” olmuyorum böyle tatlı bir Mahmutluk veriyor sakin uyuyorum ben de. 

  Stresten ötürü gerçekten sadece bir kaç haftalık uykusuzluk ve düzen bozukluğunun bedenime, Zihnime ve psikolojime etkilerini anlatamam. bundan senelerce muzdarip olan insanlar sırf günlük hayata Adapte olabilmek için bile muazzam bir sabır mekanizması geliştirmiş olmalılar. ben o kadar gergin ve öfkeliydim ki. kafamın içinde sürekli bir pus var gibiydi. şu bir kaç gündür o puan biraz daha dağılır gibi oldu, gerginliğim azaldı. Uyku önemli şey. 

  Sleep foundation isimli sitede, eğer uykuya dalamama, hafif uyku uyuma yahut hiç uyuyamama durumu 3 ay boyunca haftada en az 3 kere oluyorsa kronik insomnia teşhisi konulur demişler. Bende henüz 3 ay olmasa da her gün olarak sanırım uç verdi. Bunun dışında semptomları şöyle imiş;

  - uyumada zorluk

  - uyur kalabilmede zorluk (gece uyanıp geri uyuyamama gibi)

  - sabah fazla erken uyanmak

  - güçlendirici yada tazeleyici olmayan uyku

  - yorgunluktan tükenmiş hissetme, enerjisizlik

  - konsantrasyon zorluğu gibgi zihinsel sıkıntılar

  - mod farklılığı; çabuk irite olabilme gibi

  - davranış problemleri; agresiflik, daha dürtüsel davranmak gibi

  - okulda veya işte zorlanmak

  - insan ilişkilerinde zorluklar yaşamak, yakın çevre ilişkileri de buna dahil. 

  bir ara herkesin dilindeydi “abi yaaa gece 5’te yattık insomnia olcam bu gidişle” falan diye. Grip değil bu. 

  12 şubat 2018 23:28

  4. başımın belası lanet hastalık.

  29 ağustos 2018 17:07