girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (29)
  • medya (1)

29. Diyet değil de beslenme bicimi olarak gerekiyor bence.

Ben yemek yemeyi hic sevmem ama abur cubur deseniz her şeyi yiyebilen bir insanım. 3 ana öğün 3 ara öğün beslenmede dur şundan bir parca dur bundan bir parca alayım, hadi şu cips de ara öğün olsun derken epeyce bir kilo aldım. Bir de sık beslenme bende sürekli yemek yeme isteğine yol açıyor.

Ben bu beslenme seklini 1-2 senedir sağda solda görüyordum ama yapamam diyordum, geçtimiz eylülde ilk basta sadece kilo vermek için yapayım dedim. İlk bir hafta açlıktan değil ancak oturmuş alışkanlığı kırmaktan duvarları tırmaladım desem yalan olmaz, sonra yavaşça alıştım.

Su anki düzenim şu şekilde;

11-12 gibi kahvaltı, yumurta, salatalik, peynir, yarım dilim ekmek, 1 tatlı kaşağı bal ya da nutella veya tahin helvası, yeşil çay

16-17 gibi ise aksam yemeği

Açıkçası aksam yemeğinde canım ne istiyorsa onu yiyorum. Tek dikkat ettiğim şey mesela makarna yerken tabağı doldurmak değil de ölçülü olmak.

Arada su ve 1 bardak türk kahvesi, aksam yemeğinden sonra bir iki saat sonra ise filtre kahve içiyorum.

Zaman zaman evde cips, bisküvi, çekirdek tarzı yiyecekler oluyor. Dayanamıyorum yiyorum gecenin 10unda ama yine yarim paket değil de arıyorum 10 parca yeyip bırakacaksın diyorum kendime, enn büyük 10 parçayı seçip bırakıyorum sonra.

Ben bu beslenme seklini sevdim, bir kere sabaha şiş uyanma, hantal uyanma derdi olmuyor, yemek planı olduğundan her gördüğünüzü saldırmıyorsunuz, kafanızda sürekli yemek düşüncesi olmuyor, ben hergun ya yürüyüş yapıyorum ya da bisiklete biniyorum dolayısı ile kilo da vermeye başladım. Böyle yani suslulerim, başta zor ama alışınca güzel bir düzen.

9 ekim 09:41

28. Sayılamayacak kadar çok faydasını gördüğüm beslenme biçimi. Hiçbir zaman kahvaltı etmeden güne başlayamayan biri olmadım. Sabah içtiğim sade kahve beni öğlene kadar götürdüğü için ailecek kahvaltı ettiğimiz günler dışında kahvaltı alışkanlığım yoktu. Aksine, sabah yediğim öğün beni her zaman yorgun hissetirirdi, hele bir de karbonhidrat ağırlıklı bir kahvaltı yapmışsam. Öncelikle 16:8 şeklinde yapmaya başladım. 16 saatin 8 saatinin uykuda geçtiğini, kahvaltı alışkanlığımın zaten olmadığını düşünürsek zaten az çok yaptığım bir beslenme şekliydi. Vücudumun fasting’e alışması ile kısa süre içinde 23:1’e geçtim, günde 1 öğün yalnızca akşamları olmak üzere yiyordum. Oldukça kilo verdim, gün içinde kan şekerim değişmediği için enerjik ve zinde hissediyordum, dikkatimi çok daha kolay topluyordum. Bir süredir iki öğün yiyorum ve gerçekten daha iyi hissetmiyorum. En kısa zamanda kendisine döneceğim :)

Edit: bugün 23:1’de ilk günümdü. Daha doğrusu OMAD yani one meal a day yapıyorum bu nedenle 24 saat bile diyebilirim. Gün boyunca dinç hissettim, birkaç güne ketosise girince daha da iyi olacak umarım :)

5 ekim 09:23 7 ekim 19:10

27. 5 gün önce yine başladığım beslenme düzeni. Diyet değil, beslenme pencerenizde “şu kadar kaşık yağla pişmiş şu kadar kaşık sebze yemeği” gibi miktar kısıtlamaları yok, bu açıdan hastasıyım kendisinin. Kısıtlama olunca cinnet geçiren bir insan olarak, ne zaman doktor kontrolünde “diyet yapacağım” desem, doktorun verdiği miktarlar normalde yediğimden fazla da olsa şartlanmış bir şekilde doymuyormuş gibi hissederdim çünkü.

Özenle belirtmek istediğim birşey var, burada yazılan girdileri görünce yazma ihtiyacı hissettim. Arkadaşlar bu “sıvı/katı” diyeti değil. Olsa olsa kalorili/kalorisiz beslenme düzeni olur. Yani günün 15-16 saati istediğiniz sıvıyı içip, kalanında katı yemek asla değil. Bu şekilde yapacağınız intermittent fasting’den ne kilo, ne de sağlık anlamında kalıcı sonuç alamazsınız. Oruç pencerenizde, mutlaka ve mutlaka kalorisiz içecekler içmek zorundasınız. Örneğin ben yapmadan önce teyzeme (gizlinot: kendisi bir doktor, kalabalık bir doktor grubuyla birlikte intermittent fasting yapıyorlar, whatsapp grupları falan var kdkdsl) sorduğumda, su, soda, şekersiz sütsüz filtre kahve gibi içecekler içebileceğimi söylemişti. Coca cola zero’yu sormuştum, 0 kalori sonuçta. Yapay tatlandırıcı olduğu için Günde 1 bardaktan fazla içemezsin demişti mesela onun için de. Sodanın içine sıktığınız limonun dahi az da olsa kalorisi var. Oruç sürecini bozmamak adına kalorisiz içecekler içmeniz gerekiyor, oruç süresince sağlıklı diye taze sıkılmış meyve suyu (gizlinot: yine teyzemin görüşü, direkt meyve yiyin daha iyi, bari posası falan tok tutar, taze sıkılmış meyve suları dümdüz şeker yüklemesi resmen) yada süt falan yok yani oruç süresince. Düzene dair araştırdıklarımı önceki girdilerimde yazmıştım zaten, ama bunları görünce insanları yanlış yönlendirmemek adına eklemeyi uygun gördüm. 

Ayrıca illa kilo vermek için değil, benim gibi insülin direnciniz varsa, onu dengelemek ve daha dinç hissetmek adına tavsiye ederim. (Gizlinot: yaptığım süreçte güzel bir düzene girmişti insülin direncim ve doktorum zaten hafif olan ilacımı, gerek kalmamış diyerek bıraktırmıştı.) 

Geçen yaz kilo aldığım süreçte yaptım, sayesinde 2-3 ayda istediğim kiloya indim, (gizlinot: senelerdir veremediğim bir 5 kilo vardı, o gitti) sonra düzenim bozulunca ayarı kaçırıp bırakmıştım. 

son dönemde taşındım ettim, bir de etrafta aşırı cazip yemek seçenekleri olunca evde yemek yemez oldum, ki yemek yapmayı çok severim. cildimde sivilce oluşumu başladı, bir de zaten 1-2 ay önce yine insülin direncimin arttığını söyleyip ilaca başlatmıştı doktorum. canım normalden daha fazla şeker istemeye ve daha çabuk acıkmaya başlayınca ben de kendisine geri döndüm. Mis gibi yemeklerimi yapıyorum, öküz gibi de yiyorum açıkçası. İşe giderken yanımda götürüyorum, öğlen arasında fast food yemektense ev yemeği yiyorum. 5 gün olmasına rağmen karnımdaki şişliğin azaldığını görüyorum, şu an regliyim ama şeker ihtiyacım çok yok gibi. Plasebo etkisiyse bile, böyle etkiye can kurban açıkçası. 

26 eylül 18:53


26. E ekonomik bu yav diyerek, uygulasam mı uygulamasam mı diye bu aralar düşündüğüm uzun süre yemek yemeyerek (ana öğün) uygulanılan beslenme biçimi. Düşününce cidden çok ekonomik yalnız, yemeğe çok para harcayan beni bir düşündürdü, günde bir öğün eksik yemek epey para tasarrufu yapar, üstelik göbek bölgemdeki yağlar da gider belki. 

26 eylül 06:40

25. bugün itibariyle başladığım, karatay diyetiyle birlikte yürüteceğim uygulama. bu konuda fitekran web sitesini ve (yine kendisine ait olan) dr. can çiftçi youtube kanalını şiddetle tavsiye ederim.

yalnız aklımı kurcalayan bir şey var. burada okuduğum bir entryde, örneğin 18-6 sisteminde, 6'nın iki öğün arasındaki süre olduğu belirtilmiş. ancak okuduğum ya da izlediğim hiçbir kaynakta öğün miktarı ya da öğünler arası süre belirtilmemiş, 18'in açlık, 6'nın tokluk periyodu olduğu ifade edilmiş sadece. 13.00 gibi ilk öğünümü yaptım, şimdi kaçta son öğünümü yemem gerektiği konusunda kararsızım. bilen varsa ve aydınlatabilirse çok mutlu olurum.

23 eylül 17:29

24. Kesinlikle çok faydasını gördüğüm beslenme rutini. Son 3 aydır düzenli olarak spor yapıyorum ve yediklerime çok dikkat ediyordum, ama maalesef tartıda istediğim rakamı göremiyordum.

İnternetten tesadüfen denk geldim, ve kaybedicek bir şeyim olmadığı için uygulamaya başladım. Sanırım hayatımın sonuna kadar uygulayacağım bir yöntem olacak.

Kendimi çok daha sağlıklı hissediyorum.

IF yapmaya başladıktan 1 ay sonra 4 kilo verdim, vücudum çok daha iyi görünmeye başladı. Hiç bir zaman şişkinliğim olmuyor. Çevremdeki herkes kilo verdiğimi farketti ve kıyafetlerim bol gelmeye başladı.

Ben öğlen yemeğimi saat 1 de yiyorum, akşam yemeğinide saat 8’e kadar yemeye çalışıyorum. Saat 8’den sonraki gün 1’e kadar bir şey yemiyorum. Kahve ve çay gibi içecekler yemek yemediğiniz süre boyunca serbest.

Başladığım ilk 2 gün biraz zorlu geçti, bende baş ağrısı yaptı ama vücudum alıştıktan sonar kendimi sabahları daha dinç hissetmeye ve daha az açıkmaya başladım.

Yemek yediğim zamanlarda karbonhidratlardan olabildiğince uzak durmaya çalışıyorum, canım çok istiyorsa seçimimi prinçten yana kullaniyorum, en azından makarna kadar işlenmiş değil. Karbonhidrat dışında canımın çektiği her şeyden ölçülü olarak yiyorum. Zaten vücudunuz alıştığı zaman daha az yemek istiyorsunuz. En güzel yanıda IF’ın bir diyet değil, yeme düzeni olması, diyet kelimesi beni psikolojik olarak çok rahatsız ediyor ve kilo vermeme yardımcı olduğunu düşünmüyorum bu yüzden.

Eğer kilonuz belli bir rakamda takılıp kaldıysa, IF’ı şiddetle öneriyorum!

23 şubat 17:46 23 şubat 18:16

23. Eski çağlardaki atalarımızın beslenme şeklidir. Yemek bulunca doyana kadar ye, daha sonra uzun bir süre acıkmayı bekle şeklinde. Eğer metabolik endokrin bir hastalığa sahip değilseniz güzel bir beslenme biçimidir. Sabahları acıkmayan hatta annesinin tüm ısrarlarına rağmen kahvaltı yapamayan bir insan olduğum için 12-8 şeklinde olan versiyonu bana çok uyuyor. Elimden geldiğince uymaya çalışıyorum. Sabah zaten iş güç yoğunlukla bir şekilde 12 oluveriyor saat acıktığımı fark etmeden. Beni zorlayan kısım akşam 8 den sonra bişeyler yememek.

18 şubat 20:02


22. ms hastası bir tanıdığım bu beslenme düzenine geçti, hem de düzenli yoga yapıyor. hastalığıyla ilgili şikayetleri de azalmıştı ve kilo verip fit bir görüntüye kavuştu. yalnız herkes için uygun olduğunu sanmıyorum. çünkü ben sabah kalkar kalkmaz kahvaltı etmek zorundayım yoksa gün içinde çok daha fazla yiyorum ve mide bulantım oluyor. 

18 şubat 18:31

21. beslenme biçimi, diyet, vs değildir. size sadece ne zaman yiyeceğinizi söyler. yani zamanlama bildirir, içerik değil. ister 1 kilo salata kemirirsiniz, ister 1,5 adana üstüne 2 lahmacun atarsınız. gerçi bunları yaparsanız bu zamanlamaya uymanız zorlaşır ama o buranın konusu değil (gizlinot: bkz: ketojenik diyet, lchf)

18 şubat 01:51

20. Yarın, hali hazırda yaptığım iifym beslenme şeklim ile birlestireceğim yeni beslenme şeklim. Her hafta editleyecegim girdiyi.

Edit 1 (09.02.2018)

İlk günden bildiriyorum. Sabah kahvaltı olarak evde sade kahve içtim. Bu arada 06:15'te uyandım. İş yerine geldiğimde (08:00) bir bardak yeşil çay içtim. Saat 09:00 gibi inanılmaz bir mide bulantısı geldi. İşle oyaladım kendimi.Midemi düşünmemeye çalıştım. Yarım saat sürdü ve geçti. Acıkma hissi olmadı hiç.

Saat 12:00'da bir bardak kefir içtim. 12:10'da yemekhanede et döner, yayla çorbası ve yeşil salata yedim. Muhallebi çıkmış, almadım.

20 tane çiğ fıstık,2 kuru erik, 5 kuru üzüm getirdim yanımda. Saat 15:00'da onları yiyeceğim.

20gr kinoa ile krem peyniri karıştırdım. 2 çay kaşığı zeytinyağı ve çeşitli baharatlar var. üstünde de biber haşlaması. (biber dolması gibi bir şey oldu) Akşam onu ve bir tane yumurta yiyeceğim. Belki kaşar da yerim biraz. İş yerindeki yemekleri tartamadığım için bugünü 59gr karbonhidrat, 60gr yağ ve 57 gr proteinle kapatacağım gibi duruyor. Karbonhidrat allahsızı kinoadan çok gelmiş. Onu düşürüp yağı arttırmam gerekiyor. Neyse yavaş yavaş olacaktır.

12.02.2018 Sabah bayıldım. Hastanede serum yedim. Bays if. Ben normal yapayım sabah kahvaltımı. (gizlinot: Lol)

8 şubat 23:38 12 şubat 17:41