yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (138)
  • medya (1)

  1. Bir tür diyet-oruçtur. Fakat dini bir anlamı yoktur. Ne yediğinizle değil ne kadar süre aç kaldığınızla ilgilenir. Aç kalma süresi uzadıkça insülin direnci düşer ve büyüme hormonu artar. Yani yüzümüze sürdüğümüz o kadar kremin toplanıp yapamayacağı şey olur ve cildimiz de bu büyüme hormonundan nasibini alır. Eklediğim resimde görülen tablolardan biri seçilir. Ben 16-8 olanı uygulamaya başladım. 16 saat boyunca aç kalıyorum, saat 1 de ve 7 de yemek yiyorum. Yeni başladığım için etkilerini tam anlatamam size ama (link: http://ifgunluk.blogspot.com.tr/2013/12/intermittent-fasting-nedir.html anlatanlar) var. Ayrıca Utah üniversitesinde 500 kişi üzerinde yapılan bir araştırmada ayda bir kez intermittent fasting yapan bireylerde tıkalı damar bulma olasılığı %40 azalmış. bir de çay, su içmek bütün saatlerde serbest

  7 ocak 2015 09:53 7 ocak 2015 10:06

  2. aklıma canan karatay'ın "az az sık sık" yeme alışkanlığının kan şekerinin sürekli yükselip düşmesine neden olarak daha çok acıktırdığına ilişkin sözlerini getiren sistem. sahiden de çoğu zaman sabah erkenden kahvaltı ettiğimde henüz öğlen olmadan acıktığımı hissederim. ancak kahvaltı etmeden çıktığımda akşam 4-5 sularına kadar aç kalabildiğimi görürüm.

  7 ocak 2015 20:56

  3. sözlükten öğrenip araştırdıktan sonra bir heves başladığım kilo verme yöntemi. az kas, çok yağ yakmayı vaat ediyor bu sürede.

  16 mayıs 2016 14:07


  4. hmmm dediğim yöntem, zaten adı fasting yani bir nevi oruç. Ben bu yöntemi özellikle mide rahatsızlığı çekenlere önerebilirim çünkü ne zaman gastritim azsa, beni yatağa düşürecek gibi olsa bir kaç gün yemeği azaltırım, bir nevi oruç tutarım ve midem hızlıca toparlanır. Bu yöntemi uygulamaya başladığımdan beri gastrit yüzünden yatağa düşmedim, hafifçe atlattım.

  ramazan'da deneyeceğin yöntem ayrıca malumunuz, zaten bu yıl kaç saat oruç tutacağız? 16 saat mı?

  16 mayıs 2016 15:43

  5. saat aralıkları ve öğün sayısı tam olarak uyamasam da 5 aydan uzun bir süredir takip ettiğim beslenme şeklidir. ben 14 saat açlık 10 saatlik beslenme periyodunda yalnızca 2 öğün yiyorum. O iki öğünün arası da 9 saat gibi oluyor genelde. yani saat 8 gibi kahvaltı 6 gibi de akşam yemeği yiyorum sadece. yavaş yavaş 16-8 aralığına çekmek niyetindeyim.

  kilo vermeye yönelik bir diyetmiş gibi algılanması çok doğru değil aslında. böyle beslenip kilo veremeyebilirsiniz, hatta kilo alabilirsiniz bile. kilo verme mevzusunda ne yediğiniz ve ne kadar hareket ettiğiniz de daha önemli. ben başladığımdan beri hiç kilo vermedim; kilo da almadım.

  intermittent fasting yönteminin insan bedenine ve yaşam şekline daha uygun bir beslenme metodu olduğu biliniyor. deneme niyetindeyseniz eğer -kilolarımı vereyim sonra devamını düşünürüz- bakış açısından çok bedenime ve yaşam tarzıma uygun şekilde beslenip aslında ihtiyaç duymadığım saatlerde ihtiyacım olmayan kalorileri almayacağım diye düşünmek daha doğru olacaktır.

  16 mayıs 2016 16:12

  6. Eğer şeler probleminiz yoksa ve çay kahvede şeker kullanmıyorsanız mükemmel bir diyet programıdır. Günde sadece 2 öğün yersiniz ve 2 öğün arasında çay kahve su sınırsız içebilirsiniz şekersiz olmak kaydı ile. Ama benim gibi şeker hastası iseniz denemeyin zira ben denedim bayıldım :)

  30 ekim 2016 22:59 30 ekim 2016 23:01

  7. yaptığım dönemde yıllardır takılı kaldığım plato döneminden çıkmamı ve hiç veremediğim birkaç kiloyu birden vermemi sağlayan diyettir.

  25 aralık 2016 08:18 25 aralık 2016 08:36


  8. benim için mükkemmel bir diyet yöntemiydi yaptığım dönem.zaten bu kilo verme olayında yeme şeklinizin sürdürülebilirliği önemli.yıllarca bizi yediler sanki biraz.uyanır uyanmaz kahvaltı önemli,sık sık az yiyelim metebolizmamız hızlansın.(gizlinot: bunu diyen eski manken ebru şallı falandı yani baya bilimsel ). 6 öğün olayı benim gibi günün yarısını dışarıda geçirenler için uygulaması zor bir olaydı bir kere.bir de ben yemekten doymadan kalkmaktan nef-ret ediyorum.

  ben biraz kendimi fark ettim.baktım sabah bir şey yemezsem gün içinde hemen acıkmıyorum.uzun açlık saatlerine falan da dayanıklıyım.

  zaten yukarıda açıklanmış bu yeme biçimi.iki öğün yiyorsunuz kilo vermek istiyorsanız yine almanız gereken kadar kalori alıyorsunuz.spor yapıyorsanız sabah ilk öğünden önce açken yapmanız daha iyi olur.

  ha benim yeme düzenim sürekli bu şekilde mi değil.ama genel olarak 2 öğün besleniyorum.diyet dönemlerimde düzgün olarak uyguluyorum.tek bir doğru var demek her zaman yanlış bu durumlarda.herkes kendine uygun sürdürülebilir bir yöntem bulduğunda sonuca ulaşabilir.

  5 ocak 2017 14:38

  9. yaklaşık 4 aydır hayatımda olan, yağ kaybı ve kas artışı sağlayan, sık sık az az ye mitini yerle bir eden beslenme sistemi.

  Ben 6/18 sistemini uyguluyorum. Sabah kalkınca yeşil çayımı içip evin içinde biraz dolaşıp kaslarımı açıyorum. saat 10 civarında kahvemi içip yarım saat sonra 45-50 dakika kadar spor yapıp, 12 de kahvaltımı yapıyorum (karatay kahvaltısı) zaten akşama kadar acıkmak söz konusu değil karataydan sonra. akşam da ev yemeği, ızgara, salata vs hafif bi şekilde yiyip akşam aç ve hafif yatmanın zevkini yaşıyorum.

  Konuyla ilgili güzel bir makale,

  (link: http://www.fitekran.com/intermittent-fasting-if-rehberi/ intermittent fasting rehberi)

  Sık sorulan sorular ve cevapları, (link: http://www.fitekran.com/intermittent-fasting-aralikli-oruc-ve-sik-sorulan-sorular/ sss)

  23 haziran 2017 22:13

  10. bu yaz burada görüp direkt başladığım yeme düzenidir.

  temmuz başlarında 8:16 aralığıyla başladım. ben ilk başta yanlış anladığım için açıklama yapmak istiyorum seçilen zaman aralıklarında 8 saatlik yemek yeme aralığı ve 16 saatlik yiyecek orucu bulunuyor. bunun dışına çok farklı zaman dilimleri de bulunuyor bunu eklersem girdi çok uzayacak yapmayı düşünenler araştırsınlar derim :) ben ilk başladığımda öğünler arasında hiçbir şey yememek gerekiyor falan sanıyordum. amaç tabii ki günü iki öğüne indirmek 8 saat içinde üç öğün yemeyin ama düşük kalorili atıştırmalıklar hele spordan 1-1.30 saat önce snack tarzı besin alınabilir.

  neyse ilk zamanlarında çok rahat yapıyordum çünkü nasılsa 8 saat yemek yemeyeceğim diye kahvaltıda harıl harıl gömüyodum, zaten sabah 10'da kalkıp hemen kahvaltı da yapıyordum o yüzden rahat geçmişti.

  şimdi ise şöyle yapıyorum, tatilde olduğum için 10'da kalkıp suyumu içip bazen yeşil çayımı alıp vakit geçiriyorum saat 12'de kahvaltı yapıyorum. sonra da akşam saat 6-8 arası istediğim bir saatte akşam yemeği ile kapanış yapıyorum. sade türk kahvesi öğünler arasında içiyorum bazen, spor yapacaksam ve çok açsam eğer atıştırıyorum. bu düzeni uygulamama rağmen bazen çok çabuk acıkıyor ve çok tatlı istiyordum ama şimdi alıştım bazem kahvaltı yapmayı bile istemiyorum. tek öğüne bile indirebilirim (gizlinot: swh)

  bu yeme düzeniyle bir haftada bile çok yağlanan vücudum yazlıkta her gün tatlı yiyor olmama rağmen yağlanmadı hatta zayıflamışım bile. spor yapanların çok sevdiği bir diyet tarzı. bende spora haftalık ayırdığım vakitten azaltmayı düşünüyorum benim için çok kalıcı bir yöntem oldu bu.

  intermittent fasting kalori alımınızı dengelemenin ve azaltmanın dışında vücudunuzun öğünleri daha iyi sindirmesini de sağlıyor. okulum açıldığında sabah 6-7'de kalkıp öğlen 12'de öğle yemeği ile açılış yapacağım umarım vücudum kolayca alışır. ilk yemeğin sabah kalktıktan birkaç saat sonra yenmesi ve kahvaltının atlanmasını çok öneriyorlar ve sağlıklı olduğu söyleniyor. ben kahvaltıyı çok sevdiğim için öğle yemeğini attım :) okul zamanı kahvaltı gidecek ama :(

  ayrıca da iki gün içinde 24 saat yemek yiyip 24 saat hiçbir şey yememeyi de yapmak istiyorum, böylece dışarı çıktığımda yemeğe harcadığım paradan da kısmış oldum işime geldi :)

  yapın yaptırın, ama yapmadan önce de iyice araştırın ve vücudunuzu yavaş yavaş alıştırın :)

  4 eylül 2017 21:21