yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (16)
  • medya (0)

  1. Ygs lys hazırlık dönemim sağolsun sıkıntı strese girdikçe yedim abur cuburu oturdum aşağı. Şimdi aynada kendime bakıp halimi hüsranla seyrediyorum. Pazar günkü son oturumun ardından açlık grevine giresilerim vardı ki kız kardeşim dedi abla böyle böyle bir şey var. Ben de küçük çaplı bir araştırma yaptım. Water fastinge türkçe karşılık olarak su orucu deniliyormuş fakat aslında ibadet olarak yapılan bir şey falan değil. Vücudun bir davranışı alışkanlık haline getirmesi 21 gün vakit alıyor ve bu fastingi de 21 gün yapıyorlarmış. Fakat 7 gün 5 günlük yapılan versiyonları da mevcut. Olayı şu. Yaptığın süre zarfında sadece su ile besleniyorsun. Asıl yapılma amacı vücudumuzun yediklerimizden biriktirdiği atıkları zehirleri uzaklaştırmak. Ve hastalıklarımıza şifa bulmak. Yemekleri sindirmek gibi işi olmayan bünyemiz tamamen bu iyileşme sürecine giriyor ve zayıf yönlere odaklanıyormuş. Tabiki kalori alınmadığı için öncelikli olarak vücuttaki su atılıyor. İçilenle geri alındığı için endişeye gerek yok. Daha sonra ise yağlar enerji olmak amacıyla yakılıyor. Bu da hızlı kilo kaybına yol açıyor. Ne kadar sağlıklı bilemiyorum. Fakat bir şeylere başlangıç ve detoks olması açısından 3 gün denemeyi düşünüyorum. Zor olacak tabi ki ama umarım iyi sonuç alabilirim.

  17 haziran 2017 01:09

  2. Çoğunlukla anoreksiya hastalarının tercih ettiği beslenme biçimi. İyi misiniz siz ya? Sadece su ile beslenme mi olur? Bi yerde bayılıp düşerseniz şaşırtıcı olmaz.

  25 eylül 2018 11:12

  3. gerek günlük hayatta, gerek de kilo verme süreci esnasında olsun, vücut bazen farklılıkları sever. kilo vermeniz duraksadıysa haftada bir kendinizi şımartırsınız, yine haftada bir intermittent fasting yaparsınız, bir günlüğüne juicing yaparsınız ama bu akla mantığa sığacak bir şey değil.

  insan vücudu açlığa düşündüğünüzden de hassas bir yapı. uzun süreli açlık durumunda baş dönmesi, bulantı gibi ''basit'' belirtilerin yanında regliniz kesilebilir, vücudunuz yağ depolamaya başlayabilir, hormonlarınız raydan çıkabilir. bunların hepsini yaşadım çünkü haftada her gün intermittent fasting yapma gafletinde bulundum. üç ay boyunca regl olamadım, kaslarım zayıfladı ve sarkmaya başladım. üstelik bunu yaparken sadece 200-300 kalori açık bırakıyordum, yani almam gerekenden sadece 200-300 kalori az alıyordum. bu water fasting dediğiniz şeyde kalori a l m ı y o r s u n u z.

  ben kalori aldığım halde her gün 16 saat aç kaldığımdan bu belirtileri yaşadım. neredeyse 2 yıl geçmesine rağmen hormon bozukluklarımın sıkıntısını hala çekiyorum. burada 3 gün, 7 gün, 21 gün aç kalmaktan bahsediliyor. bunun vücudu temizlemenin sağlıklı bir yolu olduğuna nasıl inanabiliyorsunuz? eğer gerçekten temizlenmek istiyorsanız bunu doğal beslenerek de yapabilirsiniz, bir hafta boyunca vejetaryen veya vegan beslenip vücudunuzun buna nasıl tepki verdiğini gözlemleyebilirsiniz. diyelim gerçekten water fasting yapmak istiyorsunuz, bu bir günü aşmamalı. bunun bir sonraki seviyesi pamuğu meyve suyuna batırıp yemek (gizlinot: evet bunu da denedim) ve anoreksiya.

  buradaki çoğu yazarın ülkedeki çoğu kadından daha bilinçli olduğunu düşünüyorum ama lütfen bunu bir rutin haline getirecek kadar ileri gitmeyin, bu bilinçsizlikten de öte bir şey.

  25 eylül 2018 11:56


  4. başlığı görünce aklıma hintliler geldi. kesin oralardan araklamışlardır. neyse

  (link: https://www.wikihow.com/Perform-a-Water-Fast şurada) nasıl yapılacağı anlatılırken (link: https://www.womenshealthmag.com/weight-loss/a22083467/water-fasting/ şurada) nasıl da tehlikeli olabileceği anlatılmış.

  ikinci linkte bu diyetin (diyet olarak kabul edilmiş burada) ne kadar sağlıksız olduğundan bahsederken, tamam kilo verirsiniz ama diyor; vücudunuz, açlık durumunda kendini yavaşlatır ve daha az enerji tüketmeye başlar. tekrar yemeye başlayınca bu sefer yeterince enerji harcayamayıp depolamaya başlar ve öncekinden daha fazla kilo almanıza neden olur diyor. bu bilgiyi zaten ezelden beri biliyoruz. fakat ilk linkte aşamalı olarak water fastinge vücudu alıştırma ve tekrar yemeye başlarken yine aşamalı olarak vücudu alıştırma anlatılmış. yani birden yemeyi kesip, birden yemeye başlanmıyor. bu da tekrar yemeye başlayınca vücudun gereksiz depolamasını önleme açısından bana mantıklı geldi.

  bir de ikinci linkte, tehlikeli bölgeye dahil olmasının en büyük sebeplerinden biri olarak da konunun yeterince araştırılmamış olması gösteriliyor.

  neyse bence 1-3 gün belki yapılabilir ama spor yaptığım için bana göre değil gibi geldi. bir de ilk linkte madde madde yazılan hastalıklardan birine sahipseniz yapmamanız öneriliyor.

  25 eylül 2018 12:33

  5. faydalıdır zararlıdır diyerek sizi darlamayacağım; belli bir yaşa gelmiş, muhakeme yeteneği olan ve elinin altında internet gibi bir açık hava kütüphanesi olan bireylerin bunu sağlıklı bulmasını garip karşılarım sadece.

  akşam haberlerinde bazen yayın doldurmaca haberler çıkar ya, dünyanın en ölüm-proof insanları japonyanın bilmemne köyünde yaşıyor, bu köyün yaş ortalaması 198 gibi. ne zaman o köyün beslenme biçimini "su orucu" olarak gördünüz? 

  ya da mesela yoğun bakımda hastalar yatar, onların ağzında burnundan hortum sokulur sırf beslenebilsin diye. bu durum sağlıklı olsa hastalar hep sulu sulu serumla beslenirdi? hem fit kalırlardı.

  beslenmek maalesef bizim için hala zorunlu kategorisinde. suyun yanında almamız gereken aminoasitler, yağlar, karbonhidratlar, vitaminler var. kanımızda belli oranlarda bulunması gereken elektrolitler var. bunlar hücrelerin işleyişi için "şart". bakın idare ederler demiyorum. şart. aniden karar verip 1 ay boyunca damacanayla su içmek de bu oranları bozacaktır. hadi bunlardan da geçtim, sağlıklı kilo vermek değil, erimek bu. vallahi dayanamıyorum bari yanında salatalık yiyin.

  25 eylül 2018 12:44

  6. Kendisi ingilizce yazarak havalı gösterilmeye çalışılan, sağlıksız olduğunu düşündüğüm bir çeşit diyet(gizlinot: Su diyeti)

  25 eylül 2018 13:06

  7. yoshinori oshumi’ye 3 Ekim 2016’da fizyoloji dalında Nobel ödülü kazandıran şeydir bu aynı zamanda. yapılan su orucu esnasında vücudun belli bir noktadan sonra autophagy (kendini yeme) evresine geçtiğini kanıtlar, böylece vücut açlık sebebiyle kötü durumdaki hücreleri vs imha eder. Fakat bu doktor kontrolünde ve bağışıklıkla ilgili ciddi rahatsızlıklarınız varsa yapılması gereken birşeydir kanımca. Ya ben yenilenmek istiyorum, 1 ay sırf suyla yaşayacağım derseniz 1 haftayı çıkaramadan hastanelik olabileceğinize inanıyorum ben. Her ne kadar araştırmalarıma göre bunu yapan insan sayısı gün be gün artsa da, bence bu bir diyet değil. Kilo verme maksatlı asla yaklaşılmaması gereken birşey zira kötüya kullanımı o kadar mümkün ki, korkutucu. 

  https://www.dietdoctor.com/renew-body-fasting-autophagy

  25 eylül 2018 13:19


  8. Aynı başlığa 2. girdiyi yazıyorum. Gördüğüm üzere kimse araştırmadan hemen inanmıyoruuuummm, böyle bir şey olmaz ya da anoreksiya diyenler olmuş

  Öncelikle geçmişinde anoreksiya olan bir insan olarak, olsun olmasın her zayıf insana ne zaman bırakırsınız anoreksik demeyi acaba, sadece soruyorum.

  Yaklaşık 5 yıldır bir kere bile diyet yapmadım.

  Ben de kilo almaktan ziyade -elbette kilo almak da istiyorum- sağlıklı beslenmek istedim.

  HAberleri de takip ediyorsanız görüyorsunuzdur zaten temiz-organik ürün yok, bir de yediklerimizin çoğunda kimyasal atık bulunuyor.

  Ve günümüz diyetisyenlerinin bizi yanılttığına inanıyorum, komplo teorisyeni gibi görünecektir, öyle diyenler de olabiliri, beklentim sadece bir şeyleri araştırmanız, belki bir faydası dokunur.

  Şimdi su orucu/water fasting/ autophagy dediğimiz şeye gelirsek aslında 2016 yılında Yoshino Ohsumi'nin bu autophagy çalışmasıyla nobel tıp ödülünü kazanmasıyla popülerleşmeye başlıyor.

  Elbette önceden bunu uygulayan toplumlar ve bilgeler var fakat bizim gündemimize bu şekilde yerleşiyor.

  Çalışma kısaca vücudu aç bırakarak, elbette bazı mineral vsler takviye ederek, strese sokuyor ve aç kalan vücut öncelikle işe yararmayan / zararlı hücreleri sindirmeye başlıyor. Bu sürede ayrıca yeni beyaz kan hücreleri de üretiyor.

  HEpimizin vücudunda zararlı- kansere dönüşmeyi bekleyen bir çok hücre var, buraları zaten biliyoruz.

  Hatta okuduğuma göre de kemoterapi öncesinde de su orucunu öneren doktorlar da varmış.

  Aşağıya ingilizcesi olanlar için bir link bırakacağım, türkçe pek kaynak bulamadım, ama ağır bir ingilizce değil zaten. Şemayla da sistemi açıklamış zaten.

  (link: https://blog.mindthegraph.com/autophagy-wins-nobel-prize-medicine/#.W6oLPi3BJjc tık)

  Ayrıca vücuttaki leptin ve insülin direncini kırıyormuş. 

  Yine saldırmadan önce mrak eden arkadaşlar olursa Dr Jason Fung'ı araştırabilirler, yine youtube'da yapan bir çok kişi var, deneyimlerini aktarmışlar onları da inceleyebilirsiniz.

  Not 1: YAzdıklarımın hepsi kendi okuduklarımdan anladıklarımın özetidir, arada anlam kaymaları olmuş olabilir, doktor değilim, sadece sağlıklı olmak istiyorum. Birilerine önermek amacıyla yazmadım, kendimin motivasyonunu ve bildiklerimi belirtmek için yazdım.

  Not 2: 3 günden fazla oruç tutulucaksa mutlaka bir doktora danışılması gerekiyor.

  Ayrıca sağlıksız bir beslenmeden sonra yapmaya kalkılması en basit tabirle aptallık olur, öncesinde yavaşça kalori alımını azaltmalı mümkünse keto beslenmeye geçilmeli.

  Kişisel not: Arkadaşlar zamanında anoreksiya atlatmış, salatalık yediği için saatlerce ağlamış birisi olarak şunu söylemek istiyorum, kimse açlıktan ölmüyor. Hele hele vitamin ve mineral gibi takvyelerinizi, tuzunuzu aldıktan sonra. İnsan vücudu inanılmaz bir mekanizma ve olabilecek her duruma karşı kendini hazırlıyor. 

  25 eylül 2018 13:41

  9. arkadaşlar yapmayın bunun sağlıklı olduğuna inanıyor musunuz gerçekten?

  tamam gerçekten de türk halkı yemek kültürü nedeni ile biraz fazla sağlıksız besleniyor. ama bu bambaşka bir şey. hele hele 21 gün çok fazla.

  su içerisinde vücudumuz için gerekli tüm mineral ve vitamini bulunduran bir besin değildir. elbette çok önemlidir. bol bol su içilmesi gerekir ama sadece su içerek beslenmek çok yanlış. yaşayacağınız mineral ve vitamin eksiliği nedeni ile başınıza daha büyük sağlık sorunları çıkabilir. o nedenle kesinlikle sağlıksız olduğunu düşündüğüm bir uygulama. (diyet veya beslenme şekli demek istemiyorum. çünkü bu bence ne bir diyet ne de bir beslenme şekli.)

  25 eylül 2018 14:00

  10. Arkadaşlar iyi misiniz ya? Gerçekten? Bunun kanser hücresini falan yeneceğine cidden inanan var mı?

  Vücut bu şekil bir kalori açığı olduğunda kendini strese sokuyor, alarm veriyor evet. Ama metabolizmanız yavaşlıyor. Zararlı hücrelerle toksinlerle savaşmak için sağlam ve hızlı bir metabolizmaya ihtiyacınız var. Günde 2200 kalorilik açıkla yaşamak sizi sadece güçsüzleştirir ve düşündüğünüzün aksine vücudunuzdaki atılım bile y a v a ş l a r.

  Ayrıca bu denli bir açlıktan sonra kısa bir süre de olsa yediğiniz her şey size yağ deposu olarak geri dönecektir çünkü vücut kendini basit bir tabirle kıtlık moduna alacak, yediklerinizi de depolayacak.

  Tümörleşmiş hücrelerle savaşan vücuttaki antioksidanlar ve savunma hücreleridir. Bu antioksidanların bir kısmını da besinlerden alabilmek zaten mümkün. Kanseri tetikleyen başlıca şey ise aşırı şekerdir. Siz 3 gün sadece suyla bedendiniz diye toksin atmıyorsunuz. Vücudun tüm işleyişini bozuyorsunuz.

  Lütfen biraz mantık kullanın artık bu tarz kilo verme yöntemleri ararken. Bunları bir de gözünüz kapalı savunuyorsunuz aklımı yitirecek gibi oluyorum.

  25 eylül 2018 17:19