yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (2)
  • medya (0)

  1. Açılın çılgınlar gibi bilgi akıtacağım.

  josef mengele, (gbkz: slayer)'ın (gbkz: angel of death) adlı şarkısında anlattığı, Nazi toplama kampı (gbkz: Auschwitz)'deki insanlık dışı deneyleriyle tanınan alman nazi doktor. (gbkz: adolf hitler)'in bir numaralı adamı.

  1911 yılında doğmuştur. 1935'te antropoloji doktorası, 1938 yılında tıp doktorasını vermiştir. bu ünvanları aldığında 24 ve 27 yaşındaydı. auschwitz'de anestezi kullanmadan insan vücudundan kalp, mide çıkarmak, organ kesmek, uyuyan insanlara kloroform enjekte etmek gibi inanılmaz deneyler yapmıştır. bu deneyleri yaparken 32 yaşındaydı. savaştan sonra güney amerika'ya odessa ağı sayesinde kaçmayı başarmıştır. 60'larda aldığı bütün akademik ünvanlar alman üniversitelerince iptal edilmiştir. felsefe de okumuştur.

  deneylerinden bazıları:

  -bir SS subayının kötü şartlara ne kadar dayanabileceğini Nazi kamplarında toplanan Yahudiler, Saf Cermen soyundan olmayanlar veya engelli insanlar üzerinde yaptıkları testlerle ölçtü. Bu testlerde kobaylara asker üniforması giydiriliyor ve bir SS subayının paraşütle uçaktan atladığında ne kadar basınca dayanabileceğini ölçmek için kobayı bir basınç odasına sokuyor; bu odada iç organları patlayana kadar basınç uygulanıyordu.

  -Kuzey Kutbu'na gidecek bir SS subayının deniz soğuna ne kadar dayanabileceğini ölçtü. Bu testin kobay üzerinde uygulanışı ise, onu buz dolu bir küvete sokmak ve soğuktan ölene kadar onu gözetim altında tutmaktı.

  -Saf Cermen ırkları üzerinde uygulanacak testlerin kobaylığını, toplama kamplarındaki Yahudi ağırlıklı esirler üzerinde uygulamak istedi. Cermen soyundan gelen ari ırktan doğan çocukların göz renkleri mavi renkten farklı bir renk olursa; bu rengi mavi renk ile değiştirmek üzerine deneyler yapıyor; bu deney sonucu elde ettiği sıvıları esirlerin göz bebeklerine şırınga aracılığı ile enjekte ediyordu. Bu yaptığı test ise başarısızlıkla sonuçlanmış ve birçok insanın kör olup ölmesi ile sonuçlanmıştır.

  -birçok esir üzerinde anestezi uygulamadan vücutlar üzerinde kanlı deneyler yapmıştır. Küçük çocuklara, ciddi hastalıkların mikropları enjekte edildi ve bu hastalıklara çocukların ne kadar dayanabildikleri ölçüldü. Pek çok çocuk işkence çekti, sakat kaldı ve ya öldü.

  -Cüce kardeşler üzerinde ırk araştırmaları yaptı, litrelerce kan aldı. Kampa yeni gelenleri eleyen, gaz odasına gönderen Dr. Mengele, cüce deneylerinde 2 bin ve ayıklama işlemlerinde de 2 milyon kişinin ölümünden sorumlu tutuldu.

  -bebeklerin anne sütünden yoksun kaç gün dayanabildiklerini test etmek için denek bebeklerin annelerinin göğüslerine bant çekti.

  -normal ikizleri sırtlarından birbirlerine dikip siyam ikizi oluşturmaya çalıştı.

  -bitlendikleri için 750 kadını barakalarına kapatarak yaktı.

  -yeri gittikçe ısıtılan odalara ellerinde bebekleriyle anneleri koyup, ısıyı kademeli olarak arttırarak hangi noktada bebeklerini yere atıp üzerlerine basacağını test etti.

  mengele tertemiz bir nazi askeri üniforması ve cilalı botlarıyla diğer nazi doktorları gibi trenlerle gelen yahudileri garda seçiyordu. sağlamları, çalışabilecek olanları kamplara, diğerlerini gaz odasına yönlendiriyordu. mengele'nin yahudi esirlere kibar ve nazik konuşması bir etki bırakıyordu. istemediği bir şey olduğunda, bir direniş gördüğünde esirleri kırbaçlıyordu. ayrıca mengele; kızını ayırmak isteyen nazi askerine saldıran bir anneyi tabancayla öldürmüştür.

  -mengele bir teftişi sırasında çocukların bulunduğu blok duvarına yatay bir çizgi çizmiş ve boyları bu çizginin altında kalan çocukları gaz odasında zyklon-b'ye tabi tutmuştur.

  -kadınların bulunduğu kampta tifüs salgını çıktı diye 600 yahudi kadını dezenfekte amaçlı gaz odalarına göndermiştir.

  -noma (gizlinot: yanak ve yüz çevresinde oluşan ve dişlerin dökülmesine, doku yıkımına neden olan kangren) üzerine çeşitli projelerle de uğraşıyordu. noma hastası çocuklara kendi aşı ve enjeksiyonları kullanıyor; şayet tedavileri çocuklarda etkili olup iyileşme gösteriyorsa tedaviyi bırakıp çocuklarda tekrardan hastalığın nüksetmesine müsade ediyordu.

  -sadece cüceler, ikizler üzerinde değil; kamburlar ve homoseksüeller üzerinde de deney yapıyordu.

  -mengele toplama kamplarını kendine bir nimet görüyordu adeta. zira dünyanın başka bir yerinde insan deneyleri gerçekleştiremeyeceğini gayet iyi biliyordu. nazi ideolojisine sadıktı, taparcasına bağlıydı, tıbbi deneyleri onun için bir iştahtı. biyolojik, ırksal araştırmalarının çoğunu çingeneler, yahudiler üzerinde gerçekleştiriyordu; çünkü onları normal insan olarak görmüyordu. kemikleri, fetüsleri dahi incelenmek üzere tıp merkezlerine gönderiyordu.

  toplam 34 yıl boyunca hem batı alman hükümetinin hem de (gbkz: mossad)'ın elinden kaçabilmiştir.

  mossad'dan kaçabilmesi alman asıllı alfredo strössner ve hans ulrich rudel sayesinde gerçekleşmiştir. elbette (gbkz: adolf eichmann)'ı kaçırmak için yapılan operasyondan kısa süre sonra evinde görülmüş olması da oldukça büyük şanstır. zira nazi avcıları, eichmann ile mengele arasında bir seçim yapmak zorunda kalmışlardı. aynı anda iki operasyon yapmaları o sırada eichmann, mossad güvenli evinde olduğundan dolayı mümkün olmamıştır. bir süre sonra da paraguay'a kaçmıştır. edindiği paraguay pasaportu "josé mengele" adınadır.

  adolf eichmann'ın yakalandıktan sonra yargılanıp idam edilişini haber almasının akabinde büyük bir paranoya içine düşmüş, sürekli farklı yerlerde, farklı şehirlerde ve farklı ülkelerde yaşamıştır. bunun yanında odessa programı ile güney amerika'ya gelen nazilerin birbirlerine yardım etmesi sayesinde düşük profilde kalmayı başarabilmiş, yalnız ve şüphe çekmeden de ölmüştür.

  yüzerken felç geçirdiği ve boğularak öldüğü rivayet edilen todesengel'ın(gizlinot: ölüm meleği) brezilya'da ortaya çıkan günlükleri ve mektupları hayatının son bölümünü müthiş bir sıkıntıyla kimsesiz ve hastalıklarla boğuşarak geçirdiğini göstermiştir.

  kaçtıktan sonra izini kovalayan bir arjantinli tarihçiye göre mengele, çalışma yaptığı brezilya'daki candido godoi kasabasında sıradışı ikiz doğumlarının görülmesine neden olmuş, hatta yeni doğan pek çok çocuk sarı saçlı, mavi gözlüymüş.

  ikizler üzerine uzmanlaşan dr. steinman'ın teorisi ise, büyüme hormonunu tetikleyen bir gen olduğu ve normal seviyelerin daha üstünde bu hormonun vücutta bulunmasının ikiz doğumları etkilediği yönünde. inekler üzerinde yapılan bir araştırma da daha önce aynı sonuçları vermiş. fazladan bh enjekte edilen ineklerin normal seviyede bulunduran ineklere göre çok daha fazla ikiz doğum yaptığı görülmüş. (gbkz: mengele's twins) adlı belgeselde bu ve daha fazla konu hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

  mengele'nin deneylerine maruz kalan çocuklardan biri olan izak ganon:

  ''mengele içeri girdi. narkoz yapmadan karnımı yardı ve tek böbreğimi keserek eline aldı. böbrek onun elinde başı kesilmiş bir tavuk gibi kıvranıyordu. ben ise acıdan avazım çıktığı kadar bağırıyordum.''

  zorla denek yapıldığı tek olay bu değildi. en sonunda gaz odasına gönderildi ve kapasitesi 200 olan gaz odasının önünde, elinde 201 yazan kağıt sayesinde o kampta ölmekten kurtuldu. fakat kız kardeşleri ve annesi kendisi kadar şanslı değillerdi.

  (gbkz: chuck palahniuk)-rant kitabından..

  "auschwitz toplama kampındaki esirler üzerinde dehşet verici deneyler yapmadan önde dr. josef mengele'nin saygın bir antropolog olduğunu biliyor musunuz? mengele'nin afrika'yı gezip insan kanı ve virüs numuneleri topladığını biliyor muydunuz? hayatı boyunca tek hayalinin farklı ırkların kanları arasındaki farklılığı kanıtlayan faktörleri belirlemek olduğunu? sonra da ırka özel veba yarattığını?

  mengele'nin bulgularının tel raptiye projesi'nin parçası olarak abd'ye geldiğini ve cia'in nazi bilim adamlarını affederek, mengele'nin araştırmasını paylaşmak koşuluyla onlara yeni kimlikler verdiğini biliyor muydunuz?"

  auschwitz'den ayrılırken bütün evraklar yok edilmeye çalışıldığı halde yaptığı deneylere ilişkin kayıtları gelecekte büyük bir deha olarak anılacağını umarak kamptan ayrılırken yanında götürmüştür. auschwitz'de bulunduğuna dair görsel kanıt ancak 2007 yılında abd'de bulunan soykırım müzesine gönderilen bir kargoda yer alan karl hoecker'a ait (link: http://www.deathcamps.info/Experiments/experiments2.htm fotoğraf albümü)yle tespit edilebilmiştir.

  tüm bunlara rağmen mengele; psikolojik açıdan gayet sağlıklı bulunan, karısına karşı nazik, çocuklarıyla oynayan, akşam yataklarına yatıran babalardanmış.

  (gbkz: öjenizm teorisi)ni ve şizofreninin kalıtsal olarak aktarılan, multigenetik faktörlerin etkili olduğu bir hastalık olduğunu bulmuştur. bugün şizofreninin en az görüldüğü ırklardan biri almanlardır. genetik temelli olduğunu bildikleri için zamanında birçok şizofreni kısırlaştırmışlardır.

  9 kasım 2015 19:58

  2. günümüz bilim adamları yaptığı deneyleri "etik" olarak kabul etmeselerde kendisini istemeye istemeye genetik biliminin babası olarak kabul ederler.

  savaş suçlusu olarak kaçtığı dönemlerde uğradığı afrika köylerinde kadınlar renkli gözlü ve görece daha açık tenli çocuklar dünyaya getirmiştir.

  yarım yüzyıl sonra dahi Mengele'nin uğradığı bir başka köy olan Brezilya'nın Candido Godoi Köyünde halen 5 kadından 1'i sarışın renkli gözlü çocuk doğurmaktadır.

  mahkumlara iyi davrandığı,özellikle çocuklara vermek üzere cebinde sürekli şeker taşıdığı da ayrı bir gerçektir. tabii deneylere kadar... Bu yüzden kendisine ölüm meleği lakabı takılmıştır.

  kendisi hakkında sayfalarca yazabilirim , konuşabilirim , okuyabilirim , tartışabilirim...

  ama tıp doktoru arkadaşlarla yaptığımız "etik" tartışmalarını sonuca hiç bir zaman bağlayamadık ayrı mesele.

  9 kasım 2015 20:49 9 kasım 2015 20:51