girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (16)
  • medya (0)

1. Bir zamanlar cnbc-e de yayımlanan my name is earl dizisinde komik biçimde işlenen felsefe, tavsiye edilir:))

13 eylül 2016 17:22

2. yaklaşık 3.5 yıl önce deneyimlediğim felsefe. bana dönüşü negatif oldu ve o günden beri hiç bir şekilde olumsuz düşünmemeye ve kimseye negatif davranmamaya çalışıyorum. o zamandan beri de çok inanıyorum. ve şu son 6 ayda gözyaşıma sebep insanlara nasıl dönecek görmek istiyorum.

bir de çok doğru bir söz var ki;

How people treat you is their Karma; how you react is yours.

22 ekim 2016 12:13

3. Arkadaşlar açıklıyorum: karmanızın sonucunu bu yaşamınızda görmezsiniz:(

Amaç (gbkz: samsara)yı kırmak ve döngüye = (gbkz: reenkarnasyon)a bir son vermek ve ruhu bedenden özgür bırakmaktır.

Karma bu hayatınızda yaptıklarınıza göre gelecek döngüdeki yerinizi belirler.

Ama belki (gbkz: ilahi adalet) vardır umutsuzluğa kapılmamak gerekir.

22 ekim 2016 12:39


4. yaşadığım kötü günlere karşılık iyi günler göreceğime, yaptığım iyiliklere karşılık iyilik bulacağıma, ağladığım kadar güleceğime inanırdım ben de. ama "evren sana hiçbir şey için söz vermedi, evrenin sana borcu yok" cümlesinden sonra biraz sarsıldı bu düşünceler.

ama bazen öyle tatlı "tesadüfler" oluyor ki, bir karma var galiba diye düşünüyor insan. gelen maaşının bir kısmını yoksul bir aileye bağışlayan kuzenimin, 1 hafta sonra bağışladığı miktar tutarında bir tatil kazanması gibi. veya (no:321371) gibi...

22 ekim 2016 14:20

5. aynı zamanda çok sevdiğim bir alicia keys(link: https://www.youtube.com/watch?v=EUMC_raxpSc şarkısıdır) bu.

what goes around comes around

now who's cryin, desirin', to come back(gizlinot: swh)

23 ekim 2016 11:50

6. basit bir şekilde ne ekersen onu biçersin mantığıdır. ancak ben buna inanmıyorum.

çünkü hayatımıza giren her insanın yaşadığımız her olayın bize bir şeyler katmak amaçlı olduğunu düşünüyorum. eğer ben bir şeyi öğrenmek için kötü bir olay yaşamam gerekiyorsa ve bu kötü olayı yaşatacak insan bu sebepten hayatıma girmişse ona nasıl kızabilirim ki ya da nasıl aynısını sen de yaşa diyebilirim ki? tam anlatamadım sanırım ama o kişinin benim hayatıma girmesindeki amaç kötü bir şey yaşatarak bana ders vermekse aynı şeyin onun da başına gelmesini beklemek mantıksız bence.

eskiden çok inanırdım fakat bu şekilde düşünmeye başladıkça rahatlama geldi bana. çünkü farkındaysanız karmaya inanan her insan onu üzen kişinin de aynı şeyi yaşamasını bekliyor. bekledikçe e niye olmuyor diye sinirlenen kendini yıpratan çok insan gördüm. bence bu tarz olaylara "yaşamam gerekiyormuş ki yaşadım. gereken dersi aldım ve hayatıma devam ediyorum" mantığı ile yaklaşmak daha iyi. karma intikamımı alacak diye beklemek biraz züğürt tesellisi

23 ekim 2016 12:55

7. birinin başına kötü bir şeyin gelmesi, bana yaptığı kötülüğün izini ne siler, ne de etkisini azaltır. damage is done demişler, o saatten sonra alman gereken dersi alıp arkana bile bakmadan yoluna devam edeceksin.

ama beni karma konusunda en çok yaralayan şey benimle değil başkaları ile ilgili. bir insan görüyorsun tek ayak üzerinde binbir yalan, en az 2 saat süren bir işi 1 saatte bitirdiğini iddia eden ama aslında hile yapmış olan, kendi çalıştığı konu ile ilgili bunca zamana rağmen hala gram bilgisi olmayan. ama bir bakıyorsun ondan 10 kat daha fazla çalıştığın çaba sarfettiğin halde fırsatlar onun önüne seriliyor.

sonra durup bir düşünüyorsun. hayatın adaleti? karma? sanırım birileri bizi fena yemiş zamanında.

bu noktadan sonra yapmamız gereken tek şey "dürüstlüğü, iyiliği, çalışkanlığı ben kendim seçtim beni böyle yapmam için kimse zorlamadı. olası sonuçlarının da tek sorumlusu benim. bu nedenle kimseden bir şey beklemiyorum" diyip yolumuza devam etmek.

23 ekim 2016 15:59


8. Döngüyü kırarsanız her şey lehinize işleyecektir. Bunu yazan insan da karmaya çok ağır bedeller ödemiş bir insan karmanın grisi yok ya siyah ya beyaz niyete değil yaptığına bakar. Bittiği zaman sana çektirdikleri ondan sonra niyet önemli etrafında paradigmanı bozan insanlar tutmazsan, birine kasıtlı olarak kötülük herhangi bir negatif yapmazsan sana bulaşmaz.

My name is earl diye bir dizi vardı bu felsefe üzerine kurulu mutlaka izleyin çok komik ve çok güzel bir diziydi. Rip .

24 ekim 2016 10:42

9. Ameliyat günü, dayımın aile bireylerimin bir kısmını hastaneye getirmesi gerektiği saatte ortadan kaybolması üzerine ettiğim beddualardan bikaç saat sonra ayağını 2 ayrı yerinden kırması bana karmanın bi armağanı olabilir.

17 kasım 2016 01:46

10. hak etmeyen bir x kişisine yaptığınız iyiliğe, tüm insanlığınıza karşı; 'besle kargayı oysun gözünü' mottosunu sahiplenmiş x kişisi için tek temenni *karma*dır.

bu x kişisi eski sevgiliyse bu duygu içten içe kemirir, dua ettirir; stalkın dibine vurdurur ve o temenninin gerçekleşmesiyle derin huzurla takip bırakılır.

ve içimdeki demet der ki; "Yarına kalsa da yanına kalmaz

Acı döner gelir karması var" ;))

14 ocak 2017 21:23 14 ocak 2017 21:26