girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (16)
  • medya (0)

1. İçinde diğer peeling'lerdeki gibi tanecikler olmayan ve içerdiği asit sayesinde cildin üzerindeki ölü deriyi incelten ve tamamen ortadan kaldıran, bunu yaparken de cildi tahriş etmeyen bir peeling türü.

bu peeling'le cildi haldır huldur ovalamadığınız için cilt daha az tahriş olur.

en güzeli için (bkz: kate somerville) (bkz: exfolikate)

10 ekim 2013 21:34

2. akabindeki en az birkaç hafta güneşe çıkmamanız gereken, hayır ben çıkarım diyorsanız mutlaka yüksek koruma faktörlü güneş kremi sürmeniz gereken cilt yenileyici bakım. kanıtlanmış yegane anti-aging efekte sahip olan 'tedavidir'. hafif ve uygulaması kolay olan bir versiyonu için (bkz: glycolic acid)

11 ekim 2013 11:28

3. hazir kis geliyorken ve kendinizi gunesten korumak daha kolay hal aliyorken, sorun sorusturun ve uzman kontrolunde uygulatin dedigim bakim turu.

12 ekim 2013 22:33


4. otellerde bulunan saç kremi bu işi mükemmelen yapar. banyodan sonra saç kremi alınır, yüze sürülür, akşama kadar yüzde bekletilip yıkanır. o gece sabaha doğru yüzde kırışma ve buruşmaların etkisi ise kişi uyanır. aynaya baktığında yüzün tamamen buruştuğu ve kırış kırış olduğu görülür. önce aynadan yansıyan korku filmi etkisinden dolayı kişi panik olur. sonra sabah olur; derinin fırın sütlacın üzerinde bulunan tabaka misali kalın kalın kalktığı görülür. alttan kusursuz cilt çıkar. bu bir sıvı sabun ve saç kremi karıştırma anısıdır.

13 ekim 2013 08:51

5. 6 sene evvel yanaklarımdaki "scar" tabir edilen derin sivilce izlerim canıma tak ettiğinde gidip yaptırmışlığım var. bu uygulama cilt bakımı gibi nispeten basit bir işlem değil o nedenle bence kesinlikle dermatolog tarafından veya en azından onun gözetiminde yapılmalı. ben de bir süre araştırdıktan sonra bakırköy'de bir dermatoloji uzmanına gittim ve hem uygulamadan hem de doktorumun yaklaşımdan memnun kaldım.

işlem sonrası güneşe mümkün olduğunca az maruz kalınması gerektiğinden doktorlar yaz aylarında yapmayı tercih etmiyor. kışın bile yaptırmış olsanız seanslar sürdüğü sürece günde 3-4 kez, bittiğinde ise her gün koruma faktörü yüksek bir güneş kremi kullanmanız gerekiyor.

uygulama esnasında yüzünüze bir solüsyon sürülüyor ama tüm yüze bulamaç gibi değil de ufak ufak ve gerekli yerlere uygulanıyor. acı eşiği yüksek bir insan olarak oldukça yaktığını söyleyebilirim. ben uygulamalarda yüzümde kaldığı 4-5 dk boyunca sesimi çıkarmadım ama epey acıdı. doktorum ağlayanlar olduğunu söylemişti.

kimyasal peelingde amaç ölü deriyi soymak olduğundan uygulama sonrası cildiniz kullanılan asitin etkisiyle yanıp sorulmaya başlıyor. güneş yanığı gibi olduğunu düşünmeyin cilt rengi epey koyulaşıyor ve büyük büyük parçalar halinde buruşuk yüzeyler oluşuyor. bu esnada kesinlikle yüzünüzü ellememeniz ve soymamanız lazım. cilt temizliğini de suyla yapmanız tavsiye ediliyor, temizliyici kullanmamak gerekiyor. o surata zaten makyaj yapmak gibi birşey sözkonusu değil.

kendi deneyimimden memnun kaldım fakat doktorun en başta dediği gibi sivilce izleri artık oldukça derinleştiğinden beklentimi çok yüksek tutmadım. bütün soyulmalar bittiğinde alttan mis gibi tertemiz bir cilt çıktı. o kadar çileye katlandıktan sonra eşşeklik etmeyip cildime iyi baksam daha da iyi durumda olabilirdi. muayenehanede gördüğüm önce/sonra resimlerinden sivilceler veya lekeler ilk çıktığı dönemlerde yapılanlarda çok daha iyi sonuçlar alındığını da söyleyebilirim.

9 eylül 2014 16:33

6. (link: https://www.youtube.com/watch?v=2gkTKtKeaug&list=UUp1XyVkqPgcRvso3AY_e8iQ şurada) (gbkz: sona gasparian) kimyasal peeling deneyimini anlatıyor.

9 eylül 2014 16:56

7. Roaccutane tedavisi sonrası edindiğim tatlı kara sivilce hislerinden ayrılmak için tek çözümüm olarak düşündüğüm uygulama. Çok istiyorum ancak bir korku var, 'suratın kıpkırmızı olur, bütün deriyi soyuyor yaralar kalıcak kabuk bağlıcak' seslerine kulaklarımı tıkamam lazım ilk önce ama.

28 eylül 2014 11:57


8. (bkz: acnelyse)

Sadece deri soyar, siyah nokta eritir. Yara yaptığı görünmedi.

28 eylül 2014 15:48

9. (gbkz: glikolik asit), (gbkz: laktik asit), mandelik asit gibi aha asitler veya salisilik asit gibi bha asitler ve (gbkz: tca) ile yapılan işlem. dövmelerinizi silebilir, batık izlerinden kurtulabilirsiniz, ayrıca cilt lekeleri, sivilce izleri gibi şeylerin çözümü olan harkulade şey.

" “Peeling”, uygulanan maddenin içeriğine, konsantrasyon ve uygulama yöntemine bağlı olarak ciltte soyulmalar olabilir. Kimyasal peeling uygulamaları oluşturulan hasar ve etkinlik derecelerine göre yüzeysel, orta ve derin olmak üzere üç grupta toplanır:

Yüzeysel “peeling”;cilt lekeleri, güneş lekeleri, batık izleri, hafif yara izleri gibi yüzeysel sorunlarda kullanılır, trikloroasetik asit (TCA) %10-25, alfa hidroksi asitlerden (AHA) glikolik veya laktik asit, salisilik asit ve tretinoin solüsyonu kullanılabilir.

Orta derinlikteki “peeling”; hafif-orta derecedeki kırışıklıkların tedavisini de içeren fotoyaşlanma etkilerini düzeltmede, yara izlerini gidermede, sivilce izlerini geçirmede etkili olan bir yöntemdir.

Derin “peeling”; ileri derecede yaşlanmada, dövme silmede, jilet izi faça yarası silmede, hamilelik çatlaklarında, cilt çukurlarını gidermede uygulanan etkili bir yöntemdir.

Orta ve derin kimyasal soyma işlemi için; %35-50’lik TCA, %70’lik glikolik asit ve %35’lik TCA kombinasyonu veya %88’lik fenol kullanılabilir.

Yüzeyel peelingde amaç cilt yüzeyinde yer alan hücrelerin yüzeyden uzaklaştırılarak alttan gelen genç hücrelerin yüzeye ulaşma sürecini hızlandırmaktır. Bu işlem daha yumuşak ve homojen görünümde olan bir cilde sahip olunmasını sağlar, siyah nokta(açık komedonlar)lardan cildi arındırır ve yağ-nem dengesini kurarak ciltte aşırı parlaklık, kuruluk gibi olumsuzlukları ortadan kaldırır.

Şeker kamışından elde edilen glikolik asid, sütten elde edilen laktik asid, aspirinin ana maddesi olan salisilik asid en sık kullanılan formlarıdır. Kişiye ve kullanım amacına göre genellikle haftada bir veya iki haftada bir toplam 4-6 seans gibi uygulanır. Yine ihtiyaca ve yaşa göre senede bir birkaç seanslık kürler şeklinde uygulanmaktadır. Tedavi edilecek nedene ve hastanın tolerabilitesine göre peeling ajanının kuvveti arttırılabilir.

Kimyasal peeling mutlaka kış döneminde ve koruma altında uygulanması gereken bir işlemdir. İşlem sırasında yüzeyel pelinglerde hafif bir kaşıntı ve iğnelenme normalken, orta derece peelinglerde yüzeyele göre daha belirgin fakat tolere edilebilen bir acı oluşur. İşlem tamamlandığında bu his devam etmez ve geçicidir. Özellikle hastanın acı eşiğinin de önemli olduğu bu durum bayanlarda adet dönemleri öncesi ve genel olarak hastalarda uykusuzluk ve tedirginlik durumlarında daha belirgin olmaktadır."

(link: http://kimyasalpeelingnedir.blogspot.com.tr/2013/11/kimyasal-peeling-nedir.html kimyasal peeling)

28 eylül 2014 16:56 9 aralık 2014 14:33

10. Sivilce izlerinden kurtulmak için en etkili yöntemlerden birisiymiş. Yüze çeşitli asitler sürülerek cildin yenilenmesi sağlanıyormuş. Yalnız peeling sonrasında cilt soyulurken oldukça kötü bir görünüm olduğunu okudum. Takip ettiğim bloggerlardan birisi bu konuda baya kapsamlı bir yazı yazmış ve video çekmiş. İsterseniz şuradan inceleyebilirsiniz -> (link: http://www.gozdeokul.com/index.php/2015/03/sivilce-izlerinden-kurtulmak-kimyasal-peeling/ Sivilce izlerinden kurtulmak – Kimyasal Peeling)

25 mart 2015 22:05