sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (6)
 • medya (1)

1. kullanmayı pek sevdiğim kelime.

bazı şeyleri gerçekten tam olarak tanımlayamadığımda cuk oturur. genellikle rüküşün de ötesi gördüğüm durumlarda kullanıyorum. mesela; zengin evlerine hatta yalılara özenip 2+1 evinin küçük salonunu varaklı falan mobilyalarla doldurmak bence über kitsch. kime göre, bana göre tabi. eyyorlamam bu kadar.

28 kasım 2015 02:17

2. Mimaride sık kullanılan bir terimdir ve tasarımla ilgilenenler bu kitsch isteklerle mücadele eder.

Mesela son zamanlarda inşa edilen sözde geçmişe, osmanlıya hitap eden bir çok şey kitsch oluyor. Alaturka ve postmodernlikle karıştırmadan çok kolay ayırt edilebilir. Mesela kebapçılarda falan karşılaştığımız hareketli şelale tabloları, her türlü içi ışıklı tablo, deniz kenarına kötü photoshopla yerleştirilmiş gelin damat fotoğrafları...

Aynalı cam içine yerleştirilmiş yapma gül gibi hediyelik eşyalar...

İnternet sitesi tasarımı yapan bir arkadaşım internet sitesinde çok fazla efekt ve müzik kullanmanın kitsch olduğunu söylemişti.

Araba aynasına asılan CD.

Bir de istemeye gelen damada her tarafı yazılmış çizilmiş tuzlu kahve esprileri(!) ile doldurulmuş özel fincanlar...çok kötü çok! Ah ah nerede kaldı eski istenen kızların naifliği...

18 mart 2016 22:42 18 mart 2016 22:42

3. Söylemesi çok zevkli değil mi yaa? Kitç kitç kiç

Eve şöyle bi baktım da ergenliğimden kalma her şey kitç. Takılarımı koyduğum kalpli kadife kutu, tiziano ferro kartpostalları, güllü kalpli hatıra defterleri sşdjs 90lar komple kitçmiş yaa her şey abartı zariflik, sadelik adına bir şey yok(gizlinot: hepimiz kiçiz)(gizlinot: swh)

Başlığını görünce aklıma geldi, yazmadan geçmim dedim.(gbkz: şule karaok)un nazar boncuklu dövmesi.tam olarak kitç(gizlinot: swh)

Edit:ekleme

18 mart 2016 23:01 18 mart 2016 23:22

4. zeki müren.

https://www.youtube.com/watch?v=mG5vXk5ZSBI&list=PLHvf2_mQqMZcdTTQ34_HdLvRW5gHAC2jR

(gizlinot: seviyorum <3)

19 mart 2016 02:02

5. tam olarak türkçesi olmayan bu yüzden rüküşlükle aynı tutulan ama aynı olmayan bir kelime.doğrusu, eğer bir şeyin rüküş olduğunu düşünüyorsanız ona rüküş demeniz.

kitsch yeri geldiğinde güzel olabilen yeri geldiğinde rüküş olan genelde tasarımda kullanılan bir kelime.daha çok,olan bir şeyi sanatsal değer taşımadan direk kopyalamaktır.Etrafımızda da vardır mutlaka bu tasarımlardan.kitsch insanların etrafını tamamen saran bir kavram o yüzden neyin kitsch olduğunu ayırt etmekte zorlanabilirsiniz bile.Hediyelik eşyaların çoğu kitschdir.Örneğin ev şeklinde biblo,klozet şeklinde küllük,ayakkabı şeklinde koltuk,eyfel kulesi şeklinde anahtarlık gibi...Çanta,ayakkabı şeklinde parfüm şişeleri de buna dahildir mesela ama çoğu insanın hoşuna gider.karınca design,bun design tamamen kitschlik üzerine kurulmuştur mesela.Kısaca her rüküş şey kitsch olmadığı gibi her kitsch şey rüküş demek değildir.Düşününce sizinde mutlaka sevdiğiniz veya gözünüze sempatik gelen bir şey vardır böyle.peluş oyuncaklar gibi,cupcake şeklinde rujlar gibi...yani babaannenizin dantellerine bakarak,gösterişli ama bir değeri olmayan mobilyalara bakarak ben kitschi sevmiyorum,etrafımda bulundurmam diyemezsiniz çünkü etrafımız kitsch kavramıyla dolu ve farketmeden seviyorsunuz onları.

8 ağustos 2016 15:52

6. Özgünlük olmadan kopyalama olarak anlatabilirim kitsch'i. milan kundera varolmanın dayanılmaz hafifliği romanında özellikle Sabina karakterinin olduğu sahnelerde çok güzel anlatmıştı bu tabiri. Bence türkiye kitsch'in hüküm sürdüğü bir ülke. Her yanımız kitsch ile çevrili. Bir kere cafe düzenlemelerinin neredeyse hepsi kitsch.(karman corman bir tasarim, moda diye her yerin endüstriyel tarz olmaya başlaması, yapay çiçekler, son ses pop müzik, olup olmadık her yerde karşımıza çıkan tahta tabaklar)

keep calm bla bla yazan tablolar kupalar, facebookta paylasılan atarlı özlü(!) sözler, armut şeklinde teraryumlar, son moda(!) delüks(!) daireler (ya sen esenyurtta 80 m2 bir 2+1 sin senin nerende delükslük bdhsbsbs :D), evde renkli spot ışıklar, youtuberların beyaz altın renkleri ağırlıklı olan birbirinin aynı arka planları hep kitsch.

(yapay kürkler de kitsch aslında ama ben seviyorum o da kitsch nefretime bir istisna olsun :D )

Çirkinlik ayrı kitsch ayrı. Zaten kitsch'i gördüğünüzde o bayağılığı, olmamışlığı hissedersiniz.

30 ocak 2017 13:08 30 ocak 2017 13:24