yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (2)
  • medya (0)

  1. Tekrardan e reader başlığı açmak yerine buraya yazayım dedim sözlükten arayan eden varsa fikir olsun.

  İnternetten alışveriş yapmaktan hoşlanmadığım için d&r'da satılan (gbkz: kobo) marka e okuyuculardaydı gözüm. İki hafta önce aura h2o modelini satın aldım.

  Normalde kitap konusuna romantik bakanlardanım. Kokusu, dokusu vs. Bir de göz rahatsızlıklarımdan dolayı ekranlara uzun süre bakamamak gibi bi sorunum vardı.

  *ışığı olmadığı için ekrana baktığınızda normal bir kitap sayfası görüyorsunuz. Ekran gibi göz yormuyor.

  *karanlık ortamda okuma yapabilmek için isterseniz ışığını açıp istediğiniz aydınlığa getirebiliyorsunuz.

  *su geçirmiyor. Yazın üç ayı plajda geçiren biri olarak benim için bu özelliği çok iyi olacak.

  *4000 kitap kapasitesi var. Kitapları kobo'dan satın alabilirsiniz. Ben internetten e-pub formatında indirip kopyala yapıştırla okuyucuya atıyorum. Sıfır masraf.

  *hafif. Çantada yer kaplamıyor. Normalde yolda falan okumak için ya cep kitapları satın alırdım ya da ince kitaplar. Asıl okuduğum baş ucumda akşamı beklerdi ağırlığını taşımak istemediğimden.

  *şarjı 8000 sayfa boyunca gidiyormuş. İki haftada ikinci kitaba başladım hala yüzde yüz şarjı.

  *pocketa attığınız internette yayınlanmış yazıları da e okuyucuda görüntüleyebiliyorsunuz.

  *geniş ekran. Neredeyse normal bi kitap boyutunda. Dar ekranlarda birebir kitap okuma zevkini alamazdım diye düşünüyorum.

  *gece okurken hafifliğinden dolayı tutmak çok kolay. Kafaya göze düşen el yoran kitaplar gibi değil.

  *ekranı dokunmatik. Wifi bağlantısı var.

  *kaç saat okudunuz, kaç kitap bitirdiniz, bir dakikada okuma hızınız nedir gibi okuma istatistiklerinizi tutuyor.

  Gelelim son olarak fiyatına. Ben okumayı çok seviyorum ve öğrenciyim. Orjinal kitap okuyorum yalnızca. Onu mağazadan alıp gıcır gıcır okumak hoşuma gidiyor. Bu yüzden de çok masraflı oluyor. Kobo'nun fiyatı 640 liraydı. İçinde şu an seksene yakın kitap var ve bence çoktan amorti etti bile kendini. Alsam mı diyosanız hiç Kararsız kalmanıza gerek yok.

  18 kasım 2016 11:20

  2. 2018 sevgililer gününde d&r'dan 400 liraya eşime hediye olarak almıştım. Evet sadece 400 liraya. Keşke yemeyip içmeyip kendime de bi tane alsaydım 🤦‍♂️

  İki ay önce yine indirim vardı ve indirimli fiyatı 800 liraydı. Sanırım durumu anlatabilmişimdir.

  Normalde basılı kitaptan başkasına soğuk bakan eşim, 1.5 yıldır her ay üç beş kere teşekkür ediyor bunu aldığım için 😊. Bugüne kadar aldığı en güzel hediyeymiş. Geceleri yanımda bıdır bıdır okuyor hep. Ben de arada istifade ediyorum, bir kaç kitap bitirdim. Gerçekten basılı kitaptan çok daha iyi bir okuma konforu sunuyor. Fazlası var eksiği yok.

  İnsanlar e-kitap deyince tablet gibi bişey geliyor akıllarına. Oysa hiç alakası yok. E-kitapların ekranları lcd değil, tamamen hareketli mürekkep teknolojisi kullanılıyor. Yani aynen normal kitap sayfası gibi mürekkep ile yazılar oluşuyor!

  Gündüz kullanırken ekran ışığı açmanıza gerek yok. Gece ışık kullanırken ışık arkadan vurmuyor. Yanlardan homojen şekilde vuran ışık göze gelmiyor. Işığı istediğiniz seviyede ayarlıyorsunuz ki bu müthiş bir konfor. Ben genelde yüzde 1 seviyesinde tutuyorum ve yetiyor. Gece normal kitap okurken kitap ışığı kullanıyorum mesela, kesinlikle e-kitap çok daha rahat.

  Binlerce kitabı yanınızda taşımak, tek şarjla aylarca kullanabilmek, telif hakkı olmayan klasikleri bedava indirip okuyabilmek, suya ve toza dayanıklı modelleri plajda, havuzda, banyoda kullanabilmek gibi daha pek çok Avantajı mevcut.

  Kobo artık Türkiye'de kolay kolay bulunmuyor. Zaten tek resmi bayi d&r. Onlar da kur yüzünden satamaz olunca pek getirmiyor artık. Yine de takipte olup denk getirirsem bi tane de ben alacağım. Kindle gibi değil kobo, her formatı destekliyor. Takıyorsun bilgisayara şak diye atıyorsun kitabı içine. Kindle bayaa seçici o konuda.

  Başka e-kitap markası da yok piyasada güvenilir olan. Kindle ve kobo dışında alternatif yok desem başım ağrımaz. Oysa bir an önce patır patır yayılması lazım bu e-kitap işinin. Milyonlarca ağaç kesiliyor her yıl.

  Şimdilik e-kitap ihtiyacımı genelde ipad ile gideriyorum. Onun da gideri var, arka fon, ışık falan güzel ayarlanırsa okutuyor kendini ama bir kobo değil kesinlikle. Seni alacam olum! 

  15 temmuz 2019 23:50