yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (7)
  • medya (2)

  1. daha bugün görüp, merak edip araştırdığım yöntem, ukteyi de görünce doldurmak istedim. marie kondo tarafından yazılıp türkçe'ye "hayatı sadeleştirmek için derle topa, rahatla" olarak geçen kitapta bahsedilen metod.

  özellikle düzenli olmaya çalışıp başarıya ulaşamayanlar için farklı metotlar barındırıyor.

  metodun temel amacı sadeleşmek aslında. fazla eşyaları düzenlemeye değil, kurtulmaya çalışın diyor. ilk olarak kıyafetlerden başlamak önemli (yine de amaç duygusal olanları sona bırakmak, kıyafetlerinizle duygusal bağınız kuvvetliyse önce kitaplardan başlayabilirsiniz.). daha sonra bunu kitaplar, kağıtlar vs takip ediyor. burada dikkat edilmesi gereken şey; dolabınızı değil kıyafetlerinizi düzenlemeniz gerektiği. mesela elbiseleri tamamen ortaya döküp o gün ya da o zaman dilimi için sadece elbiselerle ilgilenmeniz gerektiği.

  hangi kıyafetleri elden çıkaracağınıza değil, hangilerini elinizde tutacağınıza karar verin. giymekten çok keyif aldığınız şeyleri elbette ki atmayacaksınız fakat nasılsa bir gün giyerim dediğimiz şeyler pek de tercih ettiğimiz kıyafetler değil, bunu göz önünde bulundurmak önemli.

  bir de konmari metoduna yönelik bir katlama yöntemi var. bu eşyalarınızın hem daha az yer kaplamasını hem de seçilebilirliği kolaylaştırıyor. Katlama konusundaki temel kural da kıyafetlerin üst üste, yan yana değil dikey bir şekilde dizilmesi. Bu sayede katlanılan parçayı olabildiğinin en küçük haline getirip daha az yer kaplaması sağlanıyor. videoyu da (link: https://www.youtube.com/watch?v=bs7Lk6WOM7Y şuradan) izleyebilirsiniz.

  ukte sahibi (yazar: saclariminapsam )

  25 ocak 2016 01:14

  2. sadeleşme tamam. ama katlama metodunu sürekli olarak uygulamak bir süre sonra gerçekten olmuyor. katlama metodunu pijamalar için hiç uygulamama rağmen bu böyle.

  pantolonlar için tamam. pantalon katlamak zaten daha kolay. ama t-shirtleri, kazakları inci gibi dizmeye devam edenleri tebrik ediyorum.

  konmari metodu büyük kolaylık sağlıyor. tam anlamıyla vazgeçmek istemiyorum dikey düzenleme yönteminden. ama sanırım görseli ikinci plana atıp daha kolay uygulayabileceğim bir dikey katlama yöntemi geliştireceğim. özellikle üst giyimde bu zor bence. şu an çekmecelerimde alt giyim inci gibi dizilmiş halde, üst kesim ise hem dikey katlananlarla hem yatay dizilenlerle tam bir karmaşa.

  23 kasım 2017 18:41

  3. Ben bu metodu dolap düzenlememde uyguluyorum. keşke tabi bol çekmece yaptırsaymışım bunu düşünememiştim. Şöyle ki pantolonlar, iç çamaşırları, şallar, çoraplar ve atkı berelerim için çok rahat uyguluyorum. Harika oluyorlar. Büyük rahatlık dikey görmek ve açıktan koyuya düzenli gitmeleri. Hepsini görüyorsunuz. Unutmuyorsunuz. İstediğinizi çekip alıyorsunuz ve bozulmuyorlar. Ben asılan kıyafetlerime de uyguladım. Kalın ve en koyu renkli montlarımdan başladım soldan. Sonra deri ceketler yine koyudan açığa. Trençkot ve jean ceketler yine aynı şekilde. Sonra gömleklerim yine koyudan açığa devam ediyor. Asılan kıyafetlerimin üst rafına da(yorgan yastık için olan kısım) çantalarımı dizdim. Ben sola siyah ağırlıklılar, sağa kahve ağırlıklıları koydum.en ortada da diğer renkler var. Hepsi çapraz bir öncekinin üzerine dayanıyor aşırı hoş duruyor. Çekmeceler bildiğiniz düzen. Ben ikeadan çekmece organizer'ı almıştım. Onların içine yapıyorum. İki uzun çekmece tüm çorap, alt üst çamaşır, çorap, şal, eldiven,atkı,şapkalarımı alıyor. Benim en zorlandığım triko ve tişörtler. Maalesef az çekmecem olduğu için onları raflara üst üste diziyorum. Onlar için de şöyle bir yöntemim var. Toplamda altı raf yaptırmıştım. En üst iki raf trikolar koyudan açığa, inceden kalına, bir altı tişörtlerim yine aynı yöntem, bir altı daha boyuma yakın kısım günlük ev kıyafetlerim, bir altı pijamalarım, en alt da en geniş raf pantolon askılığı yaptırmıştım oraya da koyudan açığa pantolonlar altta kalan boşluğa da jeanler. Bir de dolabıma abiye çok giydiğim bir işim olduğu için boydan boya askılık bir kısım yaptırmıştım. Onlar da aynı yöntem. uzun abiyelerden başlayarak kısalara doğru gidiyor. En sağda da etekler, kumaş pantolonlar, üstler oluyor. Böyle dolabım çok düzenli. Hiç karışmıyor. Ve artık ya ben ne giyeceğim bugün, giyecek hiçbirşeyim yok! Diyemiyorum. Çünkü görünce herşeyi, kolay da kombin oluyor. Ne yazdım be.. bu girdimin üzerine herkesi bu akşam dolap temizliği ve düzenlemesine davet ediyorum. Haydi kızlar! 

  23 kasım 2017 19:45

  4. Ben kısmen uyguluyorum bu metodu, iç çamaşırları,çorap,şal ve pijamalarımı buna göre düzenledim. Kolay kolay da dağılmıyor aradığımı da kolay buluyorum eskiye nazaran. Ama kazaklar pantolonlar ne bileyim çok sıkışık ve kırışık kalır gibi geldiği için hem de onları tekrar düzenlemeye üşendiğimden bu kadarıyla sınırlı kaldım :)

  24 kasım 2017 11:46

  5. katlama yöntemini uygulamıyorum çünkü dolabım müsait değil ama ben de renklere göre ayırıyorum genelde siyahlar, beyazlar ve renkliler diye. (gizlinot: pek renkli kıyafetim olmadığı için)

  ayrıca bu metoda göre diyelim ki kıyafet temizliği yapacaksınız kıyafetlerin hepsini dolaptan çıkarıp gözünüzün önünde bir yere (gizlinot: mesela yatağa) yığmanız gerekiyormuş. oradan seçerek giymek istediklerinizi dolaba koyup istemediklerinizi ayırıyorsunuz.

  youtube'da konmari metoduna göre dolap düzenleme, temizlik videoları izlemeye bayılıyorum zaten genel olarak düzenlemenin de hastasıyım.

  19 temmuz 2018 00:05

  6. Dolapta üst üste katladığım tshirtler arasında aradığımı asla bulamadığım ve sürekli cinnet geçirdiğim için bugün yazlık kıyafetlerimi konmari usulü düzenledim. Çekmecem az olduğu için yaz-kış dönüşümlü kullanmam lazım ve full siyah giyinmek işi biraz zorlaştırıyor ama yine de aradığınız şeyi bir iki bakışta bulma zevki başka gerçekten.

  5 ağustos 16:41 5 ağustos 16:43

  7. Eşya seçme kısmı bana çok duygusal gelen metoddur. Marie kondo ablamız der ki: eşyaları yığdınız ortaya. Tek tek elinize alın, size ne hissettiriyor? İyi mi, güzel mi, yoksa sadece alışkanlıklar ya da başka şeyler yüzünden mi vazgeçemiyorsunuz? Yanıtınız ikincisiyse sarılın o eşyaya. Beni ben yaptığın için teşekkür ederim, seninle çok iyi vakit geçirdik, Her şey için teşekkürler dediniz ve vedalaştınız. Bunu orada duran her bir eşya için yapın. Amacımız, kalan eşyaların sizi iyi hissettirmesi.

  Hatta katlama kısmında yine marie kondo der ki: eşyaların tümünün mutlu olacağı bir pozisyon var, bu pozisyonu bulduğumuzda eşyalar kendi başlarına dik durabiliyorlar (gizlinot: Videolarında da göreceksiniz tek tek katlayıp dik durmalarını sağlıyor). Örneğin çorapları çiftler halinde lastikli kısımlarından kıvırıp tutturmak kesinlikle yanlış, hem lastiklerin ömrü kısalıyormuş, hem de çorapçıklar öyle gergin gergin duruyorlarmış :[. Aynı şekilde üstünüzdeki gömlek, tüm gün sizinle gezdi tozdu e yoruldu bütün gün, öyle dürüp büküp atmayın diyor marie kondo, her şeyin bi usulü var diyor(gizlinot: Swh)

  Kalan eşyaları katlayıp dolaba yerleştirirken de bir kural var, tümü dik bir şekilde yerleştirilecek ve soldan sağa doğru açılan renklerde olacak. Yazı yazarken sağ taraftaki sayfaya geçtiğinizde yaşadığınız mutluluğu hatırlayın(gizlinot: Sağ elini kullananlar için konuşuyor), dolabınız da öyle olmalı ağır, kasvetli parçalar sizi daha az mutlu eden sol tarafta bulunmalı; daha hafif, açık renk parçalar ise sağ tarafta olmalı diyor (gizlinot: Solaklar için tam tersi geçerli olabilir).

  Bu arada kafamıza göre eşyaları düzenlemeye girişmiyormuşuz, bunların da bir sırası varmış. Daha detaylı bilgi için marie kondo'nun kendi kitabına bakabilirsiniz.

  Yani amaç hem sizin hem de eşyalarınızın mutlu olması. Elden çıkardığınız eşyalar gitsin yeni sahiplerini bulsun ve daha mutlu olsunlar, kalanları da kendilerine benzeyen diğer eşyalarla beraber tutun, nasıl ki insanlar kendilerine benzer insanlarla aynı yerde durmaktan mutluluk duyuyorsa eşyalar da aynı şekilde mutlu oluyorlar diyor.

  Kişisel görüşüm: bence uğraşılmaz ya elime alayım hmm nasıl hissettim falan(gizlinot: Swh) ama katlama tekniği ve dolap içine yerleştirme olayı güzel olabilir zira neyin nerede olduğunu unutmak uzun süren katlama-yerleştirme seanslarından sonra zor oluyor böylece aranan eşya tık diye bulunabiliyor (gizlinot: Swh).

  ilgili medya:
  2
  5 ağustos 17:35 5 ağustos 17:49