sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
 • girdiler (19)
 • medya (0)

1. bugün youtube'da sponsorlu bi videoya denk geldikten sonra bir miktar araştırmalarda bulunup denemeye karar verdiğim cilt temizliği metodu.

birkaç farklı yabancı siteye bakındım. anladığım şu;

4 dakika boyunca bir yağ ile masaj yapıyorsunuz. tabii yağ karışımları falan da kullanabilirsiniz. komedojenik olmayan bir yağ ile yapılacak. sponsorlu videoda zeytinyağı demiş vlogger ama zeytinyağı gözenek tıkıyor diye biliyorum. (gizlinot: sizin var mı bu konuda bir bilginiz?) yağ, derinin üst tabakasını ve kirleri yumuşatıp, kabartıyor.

sonrasında 2 dakika boyunca bir temizleme kremiyle masaj yapıyorsunuz. sanırım kirler burada iyice çıkıyor.

sonraki 4 dakikayı bölüyorsunuz. (o zaman niye 4 2 2 2 demediniz? tşk)

2 dakika ılıktan biraz daha sıcak bir suyla yıkıyorsunuz yine masaj yaparak. sıcak su sayesinde yüzünüzdeki kan iyice yüzeye çıkıp detoks sağlıyormuş. Kirlerin tamamen çıktığı nokta burası olmalı.

son 2 dakikada ise soğuk suyla yıkıyorsunuz. gözenekler kapanıyor kan akışı iyice şahlanıyor(!'^?'?'!) bu işlemden sonra spordan çıkmış, saunaya girmiş gibi bir efekt oluyormuş yüzde. kızarıyormuş. bu yüzden gece yatmadan önce öneriyorlar. üstüne normal rutinde, tonik, nemlendirici vs. yapabiliyormuşuz ama gerek olmadığını söylemişler. herkesin kendi cilt konforuna göre değişiyor herhalde.

haftada 4 kere yapılması gayet yeterli oluyormuş.

biraz hangi yağları kullanabiliriz diye baktım.

şu linkte bayağı bir liste var. 0-1-2 olanlar gözenek tıkamıyor.

3-4-5 sıkıntılı.

temizlik kısmında kullanılan krem konusunda bir fikrim yok hep jel temizleyici kullandığım için. önerileriniz varsa merak ederim <3

bi süre denedikten sonra etkilerini yazacağım (gizlinot: unutmazsam :) )

2 kasım 2017 14:46 2 kasım 2017 14:48

2. hep duyduğum bir yöntem. sebi bebi hakkında bir loreal reklamı (gizlinot: video değil) çekmiş. ben anlatıldığı kadar uzun bir töntem olduğunu düşünmüyorum, makyajı çıkar yüz tıka tonikle kremle gene 10 dakika sürüyor yani. duştan önce rahat rahat yapılabilir. mantığı gayet güzel, lenatik kanalların yönünde masaj yaparsanız yüzün şişliğini, ödemini de alıyor. sabah işe okula giderken uzun uzun yapması zor olabilir ama akşam cildi oldukça rahatlatıyor yorgun geçen bir günden sonra. her gün yapmasanız bile haftada 2 gün spa ritüeli gibi yapılabilir.

2 kasım 2017 15:02

3. sebi bebisini falan bilmem ama benim uzun bir süredir ara ara uyguladığım metot. ayrıca çıkış yeri japonya değil kore'dir, güzellik sırları sorulan bir pop yıldızının (gizlinot: miss a grubundan suzy) bu metodu uyguladığını söylemesi sonucu patlamıştır. o yüzden başlığın yanlış açıldığını düşünüyorum, 4-2-4 metodu olarak bilinir zaten ortamlarda.

beni bildiğim ve uyguladığım şekli şu: bir temizleme yağıyla (gizlinot: normal nemlendirici yüz yağlarının veya bitkisel yağların bu iş için uygun olduğunu düşünmüyorum, emülsifiyan içeren özel temizleme yağı olmalı) 4 dakika ovuşturuyoruz, bu da kiri pası makyajı sebumu iyice çözüyor. sonrasında -suyla akıtmadan- direkt temizleme jeli veya köpüğünü yağın üzerine uygulayıp 2 dakika iyice yediriyoruz. böylece ilk adımda yağla çözülen kirler (gizlinot: ve temizleme yağı) jel temizleyiciyle iyice karışmış oluyor ve su görünce kolayca akıp gidecek hale geliyor. genelde kalın ve yapış yapış bir hissi oluyor yağla karışınca ama ferahlamaya az kaldı, sabır. sonrasında denkleme suyu da sokuyoruz, 4 dakika önce ılık en son da tercihen soğuk suyla güzelce yıkayıp, ne var ne yoksa akıtıp bitiriyoruz. normal zamanda biraz bayabilir de duş öncesi ve sırasında yapmak için ideal. gerçi ben seviyorum cilt bakımına zaman harcamayı, özellikle yüzümü uzun uzun yağla ovmayı falan, çok rahatsız etmiyor. ayrıca her gün için biraz fazla arındırıcı ve kurutucu olur diye düşünüyorum ama arada yapınca gözeneklerin derinlemesine temizlendiğini hissediyor insan. bir çeşit sert yüzey (gizlinot: granüllü scrub'lar, süngerler, temizleme bezleri, pamuklar) kullanmadan elde edebileceğiniz en derin ve bir yandan da yıpratmayan temizliği veren yöntem diyebilirim.

bir de bu yöntemin şöyle bir yararı var, normalde makyajı çözdürmeye ve ayrıca temizleyiciyi suyla arındırmaya ne kadar az zaman/efor harcadığınızı, bu durumda da temizleyiciden kalıntılar kalabildiğini farkettiriyor. dolayısıyla normal zamanlarda da bunlara dikkat ediyorsunuz ki yöntemin kendisinden daha yararlı oluyor bu.

2 kasım 2017 23:33 2 kasım 2017 23:39

4. Konuya olan uzaklığımdan mütevellit başlığı ilk okuduğumda futbolcu saha dizilimi sandığım cilt bakımı şeysi.

3 kasım 2017 02:56

5. Bir haftadir düzenli olarak uyguluyorum bu metodu.oldukça geniş gözeneklerim var. kesinlikle gözle görülür şekilde temizlendi gözeneklerim.ben kayisi yagi kullandim.karma yagli cildimi ekstra yaglandirmadi.şimdilik memnunum.

18 kasım 2017 00:57

6. sebi de görüp onun önerisiyle hindistan cevizi yağı kullanarak yaptım.

yapmaz olaydım.

yüzümde sadece 2 sivilce bir de yanaklarımdaki sivilce izleriyle başladım yüzümü sivilceler bastı. 2 gündür yüzümü sadece suyla yıkıyorum. sivilceler sönmeye başladılar.

ben uzak doğulu olmadığım için sanırım bende işe yaramadı. uzak doğulu süslüler deneyebilirsiniz.

18 kasım 2017 20:34 23 nisan 2018 05:57

7. Sakın ama sakın Hindistan cevizi yağıyla yapmayın, sivilce ile dolarsınız. Ben biooil ile 4 dk bazen biraz daha fazla, yıkama jeliyle kuru şekilde 2 dk şeklinde ilk 6 dkyi yaptım, baya memnun kaldım fakat biooil bitti. Hindistan cevizi yağı denedim mahvetti cildimi. Zeytin yağına başladım, biraz daha iyi düzelmeye başladı ama biooildaki verimi alamadım.

edit: yazım hatası

18 kasım 2017 23:55 22 ekim 2018 12:18

8. aşırı yağlı ciltli ve sivilce problemleriyle dolu olan bir cilde sahip olarak, ben çay ağacı yağını bile tüm yüzüme sürmezken, hindistancevizi yağının önerilmesini dehşetle karşıladım. o hatayı hiçbir zaman yapmadım yapmam da. sebi bebi isimli vlogger bunu nasıl diyebilir aklım hayalim almıyor.

19 kasım 2017 17:05 19 kasım 2017 19:00

9. güneşe karşı inanılmaz hassas bir cildim var.ortaokulda yazın birkaç saat güneşlenme sonucu yüzümde 2.derece yanık oluşmuştu,tüm yüzüm su toplamıştı diyeyim hani siz düşünün.bu yüzden her mevsim yüksek korumalı,mineralli güneş kremini cildimden eksik etmiyorum.aynı zamanda da sivilceye çok meyillidir yüzüm bu yüzden makyajımı bu yöntemle çıkarmayı tercih ediyorum.güneş kremlerini en iyi yağ temizleyiciler arındırıyor,sakın sakın yüzünüzdeki güneş kremini misel suyla silip oldu bitti demeyin.

ben daha önceleri oil cleansing method uyguluyordum 4 2 4 e göre daha pratikti fakat sonrasında mutlaka sivilce ile karşılaşıyordum,bu yöntemde sivilce oluşumu azaldı diyebilirim.ben direkt makyajlı yüzüme (gbkz: the body shop camomile silky temizleme yağı) ile masaj yapıp,ardından günlük kullandığım defne sabununu elimle köpürtüp uyguluyorum.önce ılık suyla,sonra soğuk suyla yüzümü yıkıyorum.makyajdan geriye hiçbir şey kalmamış oluyor.sebi bebi nin videosunu izlemedim fakat hindistancevizi yağı yağlı,sivilceye meyilli ciltlerin uzak durması gereken başlıca yağlardan biri.gözeneklerinizi temizlemeye çalışırken iyice tıkarsınız mazallah.yağ olarak the body shop ya da daha uygun fiyatlı alternatifi yves rocher i öneririm.

19 kasım 2017 17:37 19 kasım 2017 17:41

10. Sivilceli bir cilde sahipseniz hindistan cevizi yağını gayet kullanabilirsiniz aslında.

Şöyleki Hindistan cevizi yağı evet komedojenik bir yağ ancak yağlar kişiden kişiye göre değişir.Mesela yüzü pürüzsüz olan birine sivilce yaparken yüzü sivilce dolu birinin cildinin Düzelmesini sağlayabilir aynı yağ.

Sivilce yapma ihtimali evet yüksek, cildi sivilceli olan birinin ilk deneyeceği yağ olmaması gerekir belki ama denemeden bilemezsiniz.Araştırıp bulduğunuz sivilce yapma ihtimali en düşük olan yağı kullandığınızda da cildiniz kusabilir.Yağlar daha çok deneme-yanılmaya bağlı maalesef ancak en güvenli olacağını düşündüğünüz yağları denemek en mantıklısı tabii.

19 kasım 2017 17:56