yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (20)
  • medya (0)

  1.

  birçok belirtisi olan ve en önemlisi memenin içinde beliren kitlelerdir. bunun dışında meme uçlarından oluşan akıntılar ve özellikle kanlı akıntılardır. meme başında çekilme, meme üzerinde damarlarda belirmeler, meme cilt yüzeyinde gerilmeler, koltuk altında ele gelen sertlikler diğer belirtilerden bazılarıdır.

  meme kanserinde yaş önemli bir faktördür. yaş ilerledikçe ve özellikle birinci derecede yakınlarında meme kanseri varsa risk artmaktadır. erken adet görmek, sigara kullanmak, menopoz dönemlerinde şişmanlık meme kanseri riskini artırmaktadır. riski artıran başka bir öge de hormonal ilaçların özellikle uzun süreler kullanılmasıdır.

  meme kanseri beş evre olarak değerlendirilir. birincisi sıfır kanserdir ve kanser taraması evresinde tesbit edilen evre çeşididir. (ybkz: swh) evre 4 sonrası kanser vücudun başka yerlerine atlamış demektir. meme kanseri genellikle önce lenf bezlerine atlar. oradan diğer organlara yayılır.

  meme kanseri için önlemler: genetik dışında, hormon ilaçları almamak, erken doğum, sigara ve alkol tüketiminden vazgeçmektir.

  Ukte: (yazar: ayakabi)'nin ukdesinde şöyle de bir not mevcut, "duyarlılık göstermemiz ve bilinçlendirme için gerekli olduğunu düşünerek not düşmek istedim, şimdiden çok teşekkürler :)"

  13 ekim 2013 12:42

  2. meme dokusundan farklılaşmış, derslerden hatırladığım kadarıyla p53 geninin kontrolünde olan bir kanser çeşidi. erken teşhiste, bir kan kanseri bir akciğer kanseri değildir. bilinçli olunmalıdır. ama bu bilinç maviyle-sarıyla ya da kirazla-muzla olur mu onu bilemedim ben. bir de neden evlilere muz, doğru olanı bulamayanlara çilek falan, anlayamadım. kim nerelerinden çıkarıyor da biz de o kuyuya atlıyoruz acaba... iyisi mi kendinizi ve sevdiğiniz kadınları rutin kontroller için teşvik edin, etkinlik falan düzenleyin. bak o güzel.

  26 ekim 2014 19:56

  3. facebook'ta dikkat çekmek için "hihihi muz" türü durum iletisi girenlerin yakalananlara saygısızlık ettiğini düşündüğüm hastalıktır. hiçbir insan "hımm, bu kız niye avakado yazdı acaba, aa meme kanserine dikkat çekiyorlarmış, gidip bir mamografi çektireyim" demez.

  şahsen (link: http://i.hizliresim.com/ozmoO9.jpg şu türde bir fotoğrafla) binlerce "muz, çilek, kestane" türü durum iletisine göre daha fazla dikkat çekersiniz bu kansere.

  26 ekim 2014 20:11


  4. Hayatımda gördüğüm en saçma yöntemle bilinçlilik kazandırılmaya çalışılan hastalık.

  Hımm doğru olanı bulamıyorum çilek yazayım ve meme kanserine vurgu yapayım. Ne alaka? Ne gerek var?

  26 ekim 2014 21:22

  5. bilinçlendirme yapmak adına herkes profiline "her banyo öncesi kitle kontrolü yapın", ya da "düzenli olarak mamografi çektirin" gibi tavsiyeler yazsa daha iyi olur diye düşünüyorum. yani bilinçlendirme yapmaksa amaç, mümkün olduğunca açık olunmalı ki daha dikkat çeksin ve yanlış anlamalar olmasın.

  26 ekim 2014 21:31 26 ekim 2014 21:32

  6. Bir türlü memelerimi mıncıklayıp da bende var mı yok mu kontrol etmediğim, etmek istemediğim, hastalık. Yapamıyorum dostum elim varmıyor.

  28 ekim 2014 17:58 28 ekim 2014 18:05

  7. Bir süre önce anneme teşhisi konan hastalıktır. Süreci en iyi şekilde atlatmak için elimizden geleni yapıyoruz. Dilerim kimsenin başına gelmez, gelirse de daha da güçlenerek sıyrılırlar bu hastalıktan.

  19 kasım 2014 23:23


  8. İnternette gezinirken çok güzel bir habere denk geldim.

  "Monokini Project 2.0 yeni bir mayokini serisi hazırlamış. Meme kanseri sebebiyle tek veya iki memesi birden alınan kadınlara memeden ibaret olmadıklarını, güzel görünmek için ille de meme rekonstrüksüyonu yaptırmaları gerekmediğini vurgulamak istemişler. "

  haber için : (link: http://www.5harfliler.com/saklambacsiz-mayolar/ tık tık )

  19 haziran 2015 15:15

  9. bir enstitünün yaptığı araştırmaya göre meme kanserine yakalanan kadınların en çok maruz kaldığı zararlı kimyasal maddeler tespit edilmiş. araştırmanın fareler üzerinde yapılması beni üzdü fakat sizlerle de paylaşmak istedim.

  – Petrol türevi benzin, dizel ve fuel yakıtlarla çalışan araçlardan uzak durun. Çim biçme makinesi gibi bahçede kullanılan makinelerin bile elektrikle çalışanını tercih edin.

  – Yemek pişirirken havalandırma cihazı kullanın. Yağda kızartılmış yiyecekleri azaltın.

  – Poliüretan köpüklü mobilya tercih etmeyin ve yanmaya karşı dayanıklı köpük malzemeyle yapılmış eşyadan kaçının.

  – Leke tutmaz halı, mobilya ve kumaşları tercih etmeyin.

  – Leke çözücü perc ya da diğer çözücüleri kullanmayan bir kuru temizlemecide kıyafetlerinizi temizletin.

  – İçme suyu fîltrenizin tek parça karbondan yapılmış olmasına dikkat edin.

  – Evinizi temizlerken petrokimyasallar içeren temizlik maddelerinden kaçının.

  – Deterjan, bulaşık sabunu ve çamaşır suyu gibi temizleyiciler ağır kimyasallar içerdiğinden evinizi ve doğayı kimyasallarla kirletiyor. Deterjanlarla yıkanan giysilerdeki ya da bulaşık deterjanlarının tabaklarda bıraktığı kimyasal kalıntılar ter ve ağız yoluyla vücuda girerek kanserojen etki gösteriyor.

  – Doğa dostu ve bitkisel kaynaklı temizlik malzemelerini tercih edin.

  – Ayakkabılarınızı evin dışında çıkarın. Ayakkabılarımızın altını Hepa fîltreli bir elektrikli süpürgeyle temizleyin, ardından nemli bir bezle iyice silin.

  kaynak (link: http://doktorlarsitesi.net/2015/08/26/dikkat-meme-kanseri-yapan-kimyasallar-belirlendi/?utm_content=buffer9a169&utm_medium=social&utm_source=facebook.com&utm_campaign=buffer )

  27 ağustos 2015 11:28

  10. Ailede olduğu zaman tüp bebek tedavisi , hormon tedavisi gibi durumlarda çok dikkatli olunması gereken hastalıktır. Hormonlar zamanından önce meme kanserine yakalanma riskini artırıyor. Menopozdan sonra meme kanseri olabilecek bir kişinin genç yaşında hastalanmasınlar neden olabiliyor. Genç yaşta olunca da çok daha tehlikeli bir hastalık. En yakın arkadaşımı 30 yaşında bundan kaybettim.

  27 ağustos 2015 15:00