yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (119)
  • medya (4)

  1. Geldi mi gidene kadar süründüren, lanet baş ağrısı. Gözlerim baygın baygın bakmaya ve şişmeye başlar, kafamı lavabonun kenarına vurasım gelir ama sakin olup uyuyarak geçirmeye çalışırım. İlaç almayı mümkün olduğunca reddetme kafasında olduğumdan (baş ağrısı olsun, regl ağrısı olsun) en güzel çözümü bitki çayları ve uykuda buldum. Başlığa yazmamın bir nedeni de bu ağrıları yaşayan yazarların kendilerince bu ağrılarla nasıl başa çıktığını merak etmem..

  28 haziran 2014 17:38

  2. Auralı ve aurasız olmak üzere ikiye ayrılır. Auralı olanda baş ağrısı başlamadan evvel, kişiden kişiye değişmekle beraber, görüşte kısmi bulanıklık, baş dönmesi, sersemlik hissi, ışığa hassasiyet gibi belirtiler olur. Bu belirtiler yaklaşık yarım saat sürer ve ardından o meşhur ağrı ile son darbe vurulur. Ağrı bazen o kadar fazla olur ki mide bulantısına da sebebiyet verir.

  Aslında aurasız migrene göre daha avantajlı denebilir bu auralı migren için. zira bir kere auralı migreni yaşayıp belirtilerinizi öğrendikten sonra ne zaman geleceğini yarım saat önce bilme imkanınız ve bu arada ilaç alıp baş ağrısını daha başlamadan def etme imkanınız olur.

  Amaa... İlk defa yaşayan için o belirtiler başlı başına telaşlanma sebebidir.

  Bundan seneler evvel bir gece yarısı evde otururken sağ gözümün kenarında hafif bir kasılma hissi ve görüşümün yine sağ kısmında bir bulanıklaşma hissettim. Bir hafta evvel benzer bir hissi gözümün içine giren inatçı bir kirpik nedeniyle de yaşamış olduğum için pek önemsemeyip kalktım aynanın önüne geçtim, kirpik falan yok, gözümün görüntütüsünde de bir gariplik yok. Hayırdır inşallah dedim oturdum yerime tekrar... iki dakka oldu, beş dakka oldu bulanıklık geçmiyor, bir de üstüne bir garip, sersem gibi hissediyorum...

  Zaten telaşlı bir tipim, ufak ufak korkmaya başladım ve hadi dedim bir internetten bakayim şu belirtilere.

  Tabii ki tüm tıbbi konularda olduğu gibi google sağolsun en dehşetengiz ihtimalleri çıkardı karşıma, aha dedim tamam ben beyin kanaması geçiriyorum herhalde. (gizlinot: Kalp krizi şüphesiyle hastaneye giden çoğu hastanın yalnızca gazdan müzdarip olduğunu biliyor muydunuz, tabii yine de buna güvenip gitmemek olmaz, one shot sonuçta.) gerçi bakıyorum diğer belirtilere, kollarımı kaldırıp okuduğum şeyi sesli ve düzgün şekilde okuyabiliyorum... ama lanet olsun ki evde de herkes uyuyor ve ben "belki de bana kaldırabiliyorum ve konuşabiliyorum gibi geliyor ama aslında yapamıyorum bunları" düşüncesini kafamdan atamıyorum. Napıyim, uyandırdım annemi, dedim böyle böyle oluyor bana şu anda, ne yapsak doktora mı gitsek. Normal koşullarda Benden kat be kat daha telaşlı olan (gizlinot: zamanında evde koşarken düştüğümde kafamı vurmamış olduğumu defalarca söylememe rağmen bana inanmayıp hastaneye götürecek kadar) annem, artık uyku mahmurluğundan mı nedir, gayet sakince bişey yoktur kızım yat uyu geçer diyor.

  Ben ya anne uyumamak lazım böyle durumlarda falan derken, artık o bitmez tükenmez yarım saat geçmiş olacak ki, çat dedi kesildi benim belirtiler. Annem de sen şimdi yat, bak geçtiğine göre öyle bir şey değil, yarın gideriz doktora diye rahatlattı beni. Bu sırada başım ağrımaya başladı tabii, ama korkudan olacak sonraki seferlerdeki kadar yoğun hissetmemiştim ilk seferinde. Her neyse ben yine içimde hafif bir korkuyla, uyumasam mı acaba, ya bu benim son gecemse diye diye uyuyakaldım. Ertesi gün doktora gittik, doktora önceki akşam kendi kendime yaptığım bütün testleri anlattım. adamcağız deliye çattık demiştir herhalde. bu auralı migren olabilir, belirli bir sebebi olmaz ve sonrasında muayene ile teşhiş konamaz, ancak toplamda beş sefer olursa migren olarak koyabiliriz teşhisi, tekrarlarsa tarihleri not edin dedi ve yolladı beni. (gizlinot: Başka bir şey olmadığından emin olmak için birkaç kan testi de yapıldı ve mr da çekildi ama bir şey çıkmadı) bir de üstüne teşhis koysak bile kesin bir tedavisi yok, ağrı kesici yazarız diye de ekledi sağolsun.

  Gel zaman git zaman, yaklaşık altı ay sonra, bir kere daha oldu bu olay. Ondan sonra birkaç defa, genellikle hemen regl öncesi, daha... Ama sıklığı çok az olduğu ve ağrı başlamadan evvel aldığım bir adet apranax forte ile idare edebildiğim için bir daha gitme gereği duymadım aynı doktora. Başka bir zamanda göz doktoruma ve dahiliye uzmanına bahsettiğimde onların da nedeni belli değil ve çözümü yok demelerinin de etkisi var bunda. Dahiliyeci bunun göz migreni de olabileceğini, bir yıl boyunca göz tansiyonu ilacı kullanmanın bazı durumlarda işe yarayabileceğini söylemişti ama göz doktorum teyit etmedi ve o dönem yılda iki kere olan bir şey için her gün ilaç kullanmak mantıklı gelmediği için yanaşmadım. Son iki yıldır da hiç tekrarlamadı. (gizlinot: Tahtalara vur)

  Velhasıl kelam, gerek auralı gerek aurasız migrenin sebepleri tam olarak bilinmemekle beraber bazı insanlarda fazla sağlıksız beslenmenin, uykusuzluğun, stresin atakları tetikleyebileceği düşünülüyor. Ben kendi örneğimde, regl dönemine bağlı hormonal değişiklik harici, öyle bir bağlantı yakalayamadım. Neden birden olmaya başladı, neden birden olmamaya başladı hiçbir fikrim yok. Olur de birinin böyle belirtileri olur da internete danışırsa belki benim kadar telaşlanmasını engelleyebilirim diye ben de migren maceramı paylaşayim dedim. (gizlinot: Swh)

  28 haziran 2014 21:06

  3. detaylı bir yazı yazacağım bu konuda.

  3 gün süren migren atağım dün geldiği gibi gitti. genelde bu şeklini nadiren yaşarım, benimkisi genelde beni savunmasız halde uykuda yakalar, azar, kudurur, sürekli artan bir ivmeyle vücudumun tüm çıkış noktalarından dışarı -artık aklınıza ne geliyorsa- içimi dışıma çıkartarak azalır, yavaşça çekilir. ayrıca gözlerim patlayacak yerlerinden fışkıracak sanırım.

  3 günlük o pis sinsi ağrıyı yaşarken kriz artsın çoğalsın, "neyse olacak olsun" daha iyiymiş diye düşündüm.

  bir ara detaylara girmek isterim.

  geçmiş olsun migrenliler. kafanızı iyi sıkın.. çok hareket etmeyin. ışığa da bakıp durmayın, haydi karanlık köşelere...

  5 ağustos 2014 21:45

  4. Geçen aylarda migreni olan bir arkadaş sadece majezik ile rahatlayabildiğini söylemişti. Yalnız, 100 mg olan değil. Nereye gitsem yanımdan asla ayırmıyorum demişti. Bir araştırın bence, ona iyi gelen başkalarına da iyi gelebilir. Bir de, ağrı başlamadan önce önlem almak gerek derler. Çok çok geçmiş olsun migren ağrısı çeken herkese.

  5 ağustos 2014 21:47

  5. Gayet keyifli bir aninizdayken birden sizi vurabilecek, basinizi hatta midenizi yerinden cikarabilecek kadar aci verebilecek bir illettir.Allah dusmanimin basina vermesin.

  8 ağustos 2014 20:05

  6. Lodos çarpıntısının mevsim dinlemeyen versiyonu olarak gördüğüm beterin beteri varmış dedirten şey.

  8 ağustos 2014 21:42

  7. Hayatımın en büyük sorunu. Bazen bir atak geliyor ki hala neyin tetiklediğini bulamadım, ölmek istiyorum. Midem bulanıyor hiç bir şey yiyemiyorum. Yataktan çıkamıyorum. Karanlıkta saatlerce oturuyorum. Konuşamıyorum. Ellerim titriyor. Kesinlikle hiç bir ilaç kar etmiyor. Allah'tan bu tür ağır ataklar bir buçuk - iki yılda bir oluyor da dayanabiliyorum. Ben üç gün yataktan hiç çıkmadığım zamanları bilirim ÖSS'ye hazırlanırken.

  8 ağustos 2014 23:20

  8. Boyle kafamin arkasindan hafif agrilarla ilk sinyallerini verir.Sonra bakti takmiyorum yavas yavas sakaklarima dogru yol alir ve siddetlenir.Telefonun isigina bile dayanamam takarim goz bandimi yorgani da kafaya kadar cekip yatarim,tabi uyuyamam kedi gibi gecmesini beklerim.

  Bende daha cok kafami biseye taktigimda,stresli oldugumda ortaya cikiyor.Aslinda bas ve mide agrilari,cilt sorunlari hep stresten kaynakli oluyor bende.Tabi bunu biliyorum ama ufak seyleri dert yapmaktan da geri alamiyorum kendimi.Ince dusunme hastaligi var sanirim bende. (gizlinot: yazar burda derin bir ic ceker )

  10 eylül 2014 00:39

  9. Öldürmeyip süründüren, çözümünü şu şekilde bulduğum hastalığım : üzerime bişeyler geçirip dışarı çıkıyorum, taksi ziline basıp taksi çağırıyorum ve en yakın hastanenin aciline gidip doktora en keskin ağrı kesici iğneyi yapması için yalvarıyorum. Kusmaktan nefret eden bir insan olarak hayatımı birkaç dakika içinde zehir edecek rahatsızlık. Bir yerde okuduğuma göre kronik migren ağrısı çekmeyenlerin bile hayatları boyunca en az iki kez başına gelirmiş. (bkz: her canlı bir gün ölümü tadacaktır. )

  22 ekim 2014 10:57

  10. hava durumundan etkilenen, bilhassa da basınç değişimlerine karşı hassas bir bünyeniz olmasına sebebiyet veren rahatsızlık.

  bu etkiden dolayıdır ki, pek sevdiğim accuweather sitesine hava tahminlerinin yanına migrenliler için de bir bölüm eklemiştir. dev hizmet.

  misal şu anda migreni tetikleyebilecek bir hava varmış istanbul'da.

  http://www.accuweather.com/en/tr/istanbul/318251/migraine-weather/318251

  23 ekim 2014 10:11