yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer

  içerik listesi

  henüz içerik eklenmemiş.

  5.0
  girdi yaz
  medya ekle
  değerlendir
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (4)
  • oylar (5)
  • medya (0)
  5

  1. bunun sözlükte nasıl başlığı olmaz çok şaşkınım.

  neyse başlıyorum, Misvak ağacı (Salvadora persica), Salvadoraceae familyasından bitki türü diye tanımlamış bunu Vikipedi, meyvesi de yeniyormuş yeni öğrendim.

  sıkça dişleri temizlemek /beyazlatmak için dallarını kullananları duymuştum ama biraz nasıl desem hacdan gelen şey muamelesi yapıldığından pek kullanasım gelmemişti.

  fakat pandemi sürecinde dişçime gidemeyince ve hergün kahve, yeşil çay vs tüketince dişlerimin rengi biraz sarıya döndü. beyazlatıcı diş macunları falan denedim ama bir sonuç alamadım, bu arada ağız ve diş bakımı benim için çok önemlidir, dişlerimi günde 3 defa fırçalar, diş ipi, ağız gargarası ve dil fırçası kullanırım.

  sonra annem bir ara düzenli misvak kullandığını ve dişlerinin çok beyaz olduğunu söyleyince evdeki kuru misvaklarla deneyeyim dedim. hazırlanışını çoğu kişi biliyordur ama yazayım kuru misvak dalının ucunu birazcık soyup geceden suya koyuyorsunuz yumuşasın dalın lifleri ayrılsın diye sonra da o lifleri bıçak gibi bir aletle ayırarak fırça haline getirip kullanıyorsunuz. emek verdim bunları yaptım ben de ama kuru dal olduğu için lifler bana çok sert geldi, (gizlinot: normalde yumuşak diş fırçası kullanırım diş etlerime zarar vermemek için) aynanın karşısında her dişle tek tek uğraşarak diş etine getirmemeye çalışsam da ara ara kanama olunca bıraktım.

  sonra nette vakumlu poşetlerde yaş misvak satıldığını gördüm. denemek için aldım. misvaklar tek ince dal olarak vakumlanmıştı yani paketi açınca dal bildiğiniz ıslak, yeni kesilmiş gibiydi. bu yüzden o üst kısımdaki koyu kabuğu çok kolayca soydum ve biraz dişimle sıkıştırıp lifleri açarak kullanmaya başladım.

  lifler yaş olduğu için yumuşacık, asla diş etine zarar vermiyor başta kuru olanda yaptığım gibi ayna karşısında tek tek uğraşıyordum sonra baktım zaten yumuşak, film falan izlerken bir yere bakmadan öyle fırçalıyorum ön dişleri, asla zarar vermiyor.

  ben bu rutine başlayalı (yani günde 3 defa diş fırçası + diş ipi vs üstte yazdığım şeyler +yaş misvak) 1 haftada dişlerim inanılmaz beyazladı. işe yarayacağına dair umudum olsa önce sonra fotoğraf çekerdim çok pişmanım, öyle bir beyazlık yani. daha da yapmaya devam edeceğim zaten evdeyim, bir şey okurken vs sürekli misvaklıyorum dişleri.

  kısacası gerçekten 10/10 bitki

  22 aralık 2020 23:46

  5

  2. Sünnettir.

  23 aralık 2020 16:38

  5

  3. Dişleri gerçekten beyazlatan diş bakım rutinine mutlaka eklenmesi gerektiğini düşündüğüm bitkidir. Yıllar önce sık sık kullanırdım, o zamanlar elektrikli diş fırçası kullanmadığım için normal diş fırçalama ve diş ipi kullanma rutinime ek misvakla dişlerimi uzun uzun fırçalama işlemini de yapıyordum. Dişlerim gayet beyazdı. Sonra elektrikli diş fırçası aldım ve misvağı bir daha satın almadım. Karantinada dişlerim gözle görülür bir biçimde sararınca ise aklıma tekrar düştü ve tekrar misvak satın aldım. Diş beyazlatma yaptırmayı düşünüyorum ancak bütçeyi ayarlayana kadar misvaktan eskiden aldığım gibi yeterince verim alırsam dis beyazlatmayi erteleyebilirim.

  14 ağustos 2021 22:45


  5

  4. Bu başlıktaki ikinci girdimle dönmüş bulunmaktayım. Aradan geçen 5 günde dişlerimde gözle görülür bir biçimde beyazlama olduğu için bir girdi daha yazmak istedim. Sigara kullanmayan ancak çay ve kahve alışkanlığı olan biriyim. Dişlerimin karantinada -elektrikli diş fırçası kullanmama rağmen- sarardığını fark ettim ve profosyonel beyazlatma düşünmeye başladım. Ancak bütçe gerektiren bir işlem olduğu için günü kurtaracak limon ve karbonat ikilisinden başka bir çözüm aramaya başladım ve eski dostum misvağa tekrar bir şans verdim. İyi ki o şansı vermişim. Tekrar doktora beyazlatma işlemi için gitsem bile kendisinden sadece ev tipi beyazlatma talebinde bulunacağım. Çünkü ofis tipi beyazlatmaya gerek duymuyorum artık. Rutinim ve kullandığım ürünler şu şekilde.

  -sabah akşam elektrikli diş fırçası ile fırçalama.

  (Diş macunum: sensodyne promine beyazlatıcı)

  -yediysem öğle yemeğinden ya da araştırmalık sonrası misvak kullanıyorum.

  -akşam yemeği sonrası misvak kullanıyorum

  -yatmadan önce de normal diş fırçalama yapıyorum.

  İhtiyaca göre ise diş ipi de kullanan biriyimdir.

  Bu şekilde normal sararma sorunumu çok azalttım süslüler. Misvağı yaş olarak hacı malzemeleri satan bir yerden paketli aldım, çıkartıp yıkadım ve kuruttum. Kokusu çok ağırdı ancak şimdi sorun yok.

  19 ağustos 2021 13:44