yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (20)
  • medya (0)

  1. çoğu kurumsal şirkette ziyadesiyle yaşandığına şahit olduğum, iş yerinde spesifik bir kişiye yöneltilen bezdirme politikası.

  mikro yönetim yapan yöneticiler de devredeyse işin içinden çıkılmaz noktalara varabilir.

  genelde yönetici seviyesinden uygulandığı düşünülse de ekip tarafından yöneticiye yönelik de uygulanabilir. dikey veya yatay hiyerarşisi yoktur. mobbing etkisi altındaki kişinin psikolojisi zamanla bozulmaya başlar, stres ve kaygı kaynaklı fiziksel hastalıklar da edinmeye başlayınca mücadele edecek gücünü kaybeder ve savaştan geri çekilir. elbette amaç da budur. en beteri de dedikodudur. göze kestirilen kişiye yönelik çeşit çeşit dedikodular üretilir, senaryolar yazılır. bilinçli olarak bu kişi ile iletişim kesilir, imalarda bulunulur, önünden arkasından kaş göz hareketleri yapılır, fiziksel özellikleriyle dalga geçilir.

  mobbing mağdurları çoğunlukla çalışkan, duygusal zekası yüksek, başarılı, birileri için potansiyel tehdit olarak gözüken kendi halinde bireylerdir.

  yaygın mobbing davranışları;

  - Yapılan işler sürekli eleştirilir

  - Kişi umursanmaz ve sanki yokmuş gibi davranılır

  - Dini ve siyasi görüşleriyle alay edilir

  - Hakkında asılsız söylentiler çıkartılır

  - Hareketleri taklit edilmek suretiyle gülünç duruma düşürülür

  - Cinsel imalarda yada sözlü cinsel tacizde bulunulur

  - Verilen işler geri alınır kişinin kendine güveni sarsılır

  - Kişinin itibarını ve kariyerini zedelemek için yeteneği dışında işler verilir

  - Psikolojik ve fiziksel olarak ağır işlerde görevlendirilir

  velhasıl benzer deneyimler yaşayanlar varsa harekete geçmelidir. bu noktada ekmek aslanın midesinde değil kalınbağırsağındadır, işin de .oku çıkmıştır artık.

  1 eylül 2014 15:24 1 eylül 2014 15:45

  2. 24-25 yaşlarımdayken maruz kaldığım davranış biçimi.

  o zamanlar adının mobbing olduğunu bilmiyorduk. gerçekten çok zor bir dönemdi. tek başıma zor oldu dayanmak ama tekrar ayağa kalktığımda çok şey öğrenmiştim.

  hayat; zaman içerisinde "mobing yapanları"mı tek tek kötü durumlarda karşıma çıkartmıştır.

  ilahi adalet.

  1 eylül 2014 15:47

  3. Bu aralar hemcinsim bir idareci tarafindan maruz kaldigim durum. Isimden soguttu beni:( O kadar mutsuz ve caresiz hissediyorum ki, gunlerim mutemadiyen aglamakla geciyor.

  9 nisan 2015 11:21


  4. bitirme tezim mobbing üzerineydi. bundan 9-10 sene önce örnekleme bulmak, ya da adı konulmuş vakaa bulmak neredeyse imkansızdı. ama şimdi, resmen bir "işten ayrılmaya zorlama" yönetimi olarak uygulanıyor. maalesef hala tedbir ve caydırıcı bir cezai yaptırımı yok.

  ha bu arada, 9 senelik firmamdan, son altı ay çalışmaya başladığım yöneticimin düzenli ve sistemli mobbing uygulaması üzerine ayrıldım. terzi kendi söküğünü dikemeze harika bir örnek oldum :(

  13 ekim 2015 13:45

  5. çok zordur kendinizi sıkışmış dahası sıkıştırılmış hissetmek

  anlatsanız inanılacak mı size ya da kim arkanızda durup evet diyecek, anlatmasanız kendi kendinizi mahvedersiniz

  Allah yardımcısı olsun mobbing altında olanların, kolay psikoloji değildir

  25 aralık 2015 20:18

  6. türkçe karşılığı" bezdiri" olan ve daha önceki iş yerimde sıklıkla karşılaştığım durum. siz ortalık karışmasın, insanlar birbirine girmesin diye uğradığınız mobbingi açık etmezken, bu tavrınızı acizlik olarak algılayan ve mobbing uygulayan insanlar dozunu giderek artırmayı seçerler. çünkü beslendikleri şey huzursuzluk. sonuç itibariyle nolur, bir gün bir yerde patlarsınız herkes kendine ve hizaya gelir. ben bunu yaparsam her şeyin daha kötü olacağını düşünmüştüm ama hiç öyle olmadı. iyi ki müdahalede bulundum. deli deliyi görünce değneğini saklarmış. mobbinge uğrayan süslüler varsa, benim geldiğim bu noktaya bir an önce gelmelerini canı gönülden dilerim.

  25 aralık 2015 21:13

  7. şu (no:159387) girdimde de bahsettiğim üzere, özellikle yandaş bir eğitim kurumunda eğitimci olmaya çalışıyor iseniz sık sık başınıza gelebilecek olan durumdur. iş ortamını size dar etmeye çalışanlar olur, sizi outsider olarak hissettirmeye çabalarlar. hangi birini anlatayım ki? bu ülkede her türlü mesleği yapmak çok zor. kamu/özel demeden her yerde oluyor bu mobbing olayları. yıpratma politikası diye adlandırılan bu yöntem sayesinde binlerce insan işten çıkarılıyor veya istifaya zorlanıyor. ama akademik ortamlarda yapılanları daha bir çirkin ve göstere göstere yapılıyor.

  26 aralık 2015 00:17


  8. Devlet kurumunda çalışıyorum,

  toplantıda başkan sürekli kapıyı açık tutturuyor sekreterine

  ve hiçbir şekilde elini verip selamlaşmıyor.

  Geçenlerde yine odadayken, sekreteri ben çıkıyorum başkanım sizin odanın kapısını açayım dedi kıza o anahtarı öyle bir fırlattı ki ben kötü oldum( beyimizin eli değmicek)

  namaz kılıyormusun diye sormuş geçenlerde bir arkadaşıma

  bu nedir?

  Neyin kafası?

  Senin siyasi görüşüne,dini görüşüne katılmak zorundamıyız?

  25 şubat 2016 10:22

  9. patronunuz kız arkadaşını işe alır. kız arkadaşı sözüm ona sizinle aynı statüde çalışıyordur, görev tanımınız aynıdır. haftalık çalışma saatleri kuralına uydurulur, kağıt üzerinde her şey adaletlidir.

  realite öyle olmaz tabii, hanım abla imtiyazlıdır. vakit almayacak basit işler ona verilirken size haftalık çalışma saatinde sayılmadan evde çalışmanızı gerektiren zor angarya işler verilir. onun haftada 3 gün ofise gelmesi gerekiyorken siz 5 gün gidersiniz. onun çalışma saatleri maksimum avantaj sağlayacak şekilde ayarlanırken sizin akşam 9'da işten çıkıp sabah 9'da işte olmanız beklenir. tabii birlikte tatile çıkacakları için, normal şartlar altında paylaşılması gereken tüm iş de sizin üzerinize yığılır.

  iş yükünden ve adaletsiz iş dağılımından dem vurursanız laf ona ve sevgilisine geldiğinden dolayı bağırıp çağırır. işinizle tehdit eder, haddinizi bildirmek (!) için daha çok iş yığar üzerinize. büyük patrona laf giderse sizi itin götüne sokar, isminizi çamura batırır. işinizi iyi yapamamakla, iyi bir takım oyuncusu olmamakla ve kıskançlıkla itham edilirsiniz. bütün suç sizdedir.

  sabah işe gitmek üzere kalktığınızda sinir stresten mideniz bulanır. yapanın yanına kalır.

  işte mobbing böyle bir şeydir.

  1 haziran 2017 23:11 1 haziran 2017 23:15

  10. İstifa ettiğim iş yerinde bolca maruz kaldığım medeniyetin ne kadar gelişirsen geliş bazı zihinlere hiç uğramadığı eylemler bütünüdür.

  İstifa sebebim mobbing değildi elbette, bununla mücadele edebildim hep ama o kadar acımasız ki iş ortamı hele kadınsan hele bir de anneysen...vay.

  Emzirme Hakkı bana yasal olarak verilmiş mesela. O Hakkı kullanmamı istemeyen yöneticiye maruz kaldım ya. Dile getirmesi bile çirkindi. Çok iş var, gitmesen ? Valla kusura bakma, çocuğumun emme hakkını kimseye yediremem. Bu yönetici de kadındı ve anneydi !

  Bu başıma gelen en sık karşılaşılan örneklerden biri aslında çoğu mobbing o kadar tanıdıktır ki mobbing yediğinizi anlamazsınız bile.

  21 haziran 2017 02:56