yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (11)
  • medya (1)

  1. ukte:(yazar: kirke) fox’ta başlayan ve kore uyarlaması olan otizmli ve savant sendromuna sahip bir bireyin doktor olma hikayesini anlatıyor. tıbbi açıdan bakılırsa eksik ve yanlışlar elbette var. ancak saçma sapan diziler yerine toplumu bilinçlendirecek ve otizmli bireylere-ailelerine umut,cesaret  verecek güzel bir yapım olmuş. kore versiyonu 28 bölümden oluşuyordu inşallah bizde de fazla uzatıp berbatlaştırmazlar. eğer hakkını vererek uyarlarlarsa gerçekten insanın içini ısıtan,otizmli bireylerin hayatına yön verecek bir dizi olur.oyunculara gelirsek başrolü oynayan taner ölmez role çok yakışmış,gerçekten hakkını vermiş ama aynı şeyi onur tuna için söyleyemeyeceğim. Evet adam yakışıklı ancak bütün dizilerinde aynı soğuk bakış,aynı tonlama,mimiksizlik. Maalesef onu beğenemedim. 

  13 eylül 2019 00:27 13 eylül 2019 00:28

  2. Gözyaşları içerisinde izlediğim foxun yeni dizisi. Ufak tefek hatalar tabi ki var ama bir nebze bile olsa otizm farkındalığı yaratması çok çok önemli. Taner ölmez inanılmaz iyi oynuyor rolüne çok çalıştığı aşikar fakat diğer oyuncuları biraz acemi buldum zamanla açılırlar diye düşünüyorum 

  13 eylül 2019 01:17

  3. Tansiyon stetoskopu kullanılan bir türk dizisi daha. Ne zaman öğreneceksiniz?

  13 eylül 2019 13:16


  4. Yabancı versiyonu (bkz: Good doctor) her ne kadar efsaneyse bu o derece kötü olmuş.Farkındalık yaratacak bir projede daha özenli olabilirdi.Başrol duyguları yeterince verememiş bir Freddie Highmore performansı beklemiyorum ama gerçekten olmamış.Keske biraz daha özenli olsaydı oyuncu seçimleri

  13 eylül 2019 16:46

  5. Saçma sapan Türk dizilerinden gına gelmişken ilaç gibi gelen dizi. Hatalar olabilir ama tıp bilgim olmadığı için dikkatimi çekmedi. Taner ölmez ne kadar iyi bir oyuncu olduğunu kanıtlamış bence. Ayrıca farkındalık oluşturacagı için mutluyum. Dizide havaalanında ilk yardım müdahalesi sahnesinde bir kişinin videoya almasını diziye eklemeleri de gündem için güzel bir mesaj olmuş. İnşallah böyle devam eder.

  Bu arada Ferman doktor aşırı iyi değil mi ya (gizlinot: swh)

  Mucize doktorun dediği gibi " çocuklar ölmesin, kimse vaktinden önce cennete gitmesin "

  14 eylül 2019 01:02 14 eylül 2019 01:28

  6. (bkz: the good doctor) versiyonunu izlemiş biri olarak fragmanına bile dayanamadığım dizi. uyarlama değil birebir her sahne aynısı. hikayeyi uyarlayabilirsiniz ama havaalanındaki olaylar, hastanedeki karakterlerin replikleri bile aynı. ve bu kadar aynısı olunca insan ister istemez karşılaştırıyor, başrollerin alakası yok. evet, otizmli bir doktor canlandırılması çok zor ama en azından o kadar boş bakmayabilirdi başrolümüz. nerde freddie highmore un gerçekçiliği, hafif kekelemesi, delici bakışları...

  14 eylül 2019 10:28

  7. Totalde 6/10 vereceğim uyarlama dizi.

  Orijinal kore versiyonunu izlemedim ama amerikan uyarlaması olan the good doctor'u izledim, yapımcıları House'ınkilerle aynı. İkisini karşılaştırınca shameless-bizim hikaye karşılaştırmasının bir miktar daha iyisi oluyor, nasıl gideceğini gelecek bölümlerde göreceğiz. 

  Bizim yıllardır doktor dizisi çekemeyişimizin sebebi bana kalırsa bir tane danışman tutulmuyor olması. Nasıl tarihi dizilerde bu işlerden sorumlu bir tarih danışmanı varsa doktor dizilerinde de kesinlikle olmalı çünkü hataların birçoğu çok basit, sistemsel ayrıntılarda görülüyor. Çok şey istiyorum gibi gelebilir ama zaten konuyu yazarken uğraşılmamış, ithal bir diziye 'weooww çok iyi' diyebilmem için senaristlerin en azından birazcık çaba gösterip 'berhayat hastanesi'ni türkiye'ye uydurması gerekiyor. Zira bu diziyle hedeflenen şey otizmli bireyler gibi bir grup insanın hayata daha kolay atılabilmesi, kabul görebilmesi için duyarlılık oluşturmak olacaksa da bunlara dikkat edilmeli. Böyle büyük dikkat sorunları yaşayan bir doktor tus'ta ne yaptı, stajları nasıl geçti, intern'ken hiç mucizevi bir şey yapmadı mı, bu gibi minik ayrıntılarla ülkeye uygun hale getirilseydi çok daha güzel olurdu. Mesela ben yazıyor olsaydım aralara şark görevinde gerçekleşmiş birkaç kurtarma hikayesi serpiştirirdim zira dr.ali vefa bir şekilde diplomasını aldığına göre görev yapmış olmalı. 

  Benim bu dizinin amerikan versiyonunu esas sevme sebebim şu: ne house gibi gizeme ve heyecana dayanıyor ne de gray's anatomy gibi aşk hikayelerine. Dizinin temelini aslında etik tartışmalar, 'hangisi doğrudur?' Sorgulaması oluşturuyor. Bizim uyarlamamız da umarım bu çizgide kalabilir ama dr. Ferman ile asistan kızın ilginç bakışmalı gerilimli sahneleri biraz umudumu kırdı. Amerikan versiyonunda işlenen transeksüel çocuk, komadaki damat hakkındaki kararın eşe mi yoksa anne-babaya mı bırakılacağı, annenin isteyip babanın istemediği fetüs ameliyatını yapmanın etik olup olmadığı gibi sınırdaki konuları nasıl işleyeceklerini çok merak ediyorum. Umarım dizi bu çizgide kalır da başarısız bir doktorlar örneği daha izlemeyiz. 

  14 eylül 2019 10:31


  8. yeri geldiginde aglatan, yeri geldiginde gulumseten severek takip ettigim dizidir. otizm farkindaliginin yaninda organ bagisi konusunda da farkindalik kazandirmaya calismistir dunku bolumuyle. ayni zamanda meme, popo ve elmacik kemigindeki implantlar sebebiyle enfeksiyon gecirip, doktorun israrina ragmen estetik kaygilarla cikarttirmamasi sebebiyle vefat eden bir kadin da islendi. ozellikle genc kizlarin bu tarz ameliyatlari hafife almamasi acisindan cok onemli bir mesaj verildigini dusunuyorum. oyunculuklar, uyarlama senaryo gayet olmus bence. basrol oyuncularinin fotograflarinin altina arterlerin adini say desen sayamaz, stetoskop tutmayi bilmiyor, su marka stetoskop daha iyi yazan genellikle tip ogrencisi arkadaslar siz iyi misiniz. ben de eczaciyim tibbi hatalari elbette ki farkettigim oluyor, biraz sakin olalim dizi oldugunu unutmayalim, verilen mesajlara odaklanip keyfimize bakalim.

  8 kasım 2019 14:13 8 kasım 2019 14:25

  9. Genelde uyarlama dizilere ön yargılı olurum. Çünkü orjinallerini daha çok severim. Fakat Mucize Doktorda işler değişti. Şahsen ben beğendim. Orjinali ise Good doctor, birçok ülke uyarlamasını yapmış. Amerikan uyarlaması da var.

  21 kasım 2019 21:28

  10. 14. bölümü yayınlanacak olan dizidir. Ben henüz iki bölüm izledim. Orijinalini ise hiç izlemedim. Otizmli bireylerin hayata kazandırılabileceğine, uyum sağlayabileceğine dikkat çekmesinin yanında en büyük sorunlarımızdan biri olan sevgisizliğimiz konusunda insanları düşündürebilecek bir dizi olduğunu düşünüyorum. Hem Ali karakteri özelinde hem senaryo genelinde sevgi ve hoşgörüyü fazlasıyla işlemişler. Dizilerimizin neredeyse tamamının mafya, aşiret, şiddet olduğu düşünülürse bu dizinin kıymeti anlaşılabilir. Taner ölmez role yakışmış bence. Onun çocukluğunu canlandıran, şimdi ismini hatırlamadığım, çocuk oyuncuyu da başarılı buldum. Oldukça sevimli bir çocuk.

  Edit: çocuğun adı adin külçe. Medya da ekledim. 

  ilgili medya:
  1
  8 aralık 2019 09:29 11 aralık 2019 17:01