girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (345)
  • medya (24)

1. Bence chp'nin içinde barındırdığı çok güçlü isimlerden biridir. Kendisini kılıçdaroğlu'na göre daha girişken, açık sözlü ve işin ehli biri olarak görüyorum. Bu yüzden chp'den cumhurbaşkanı adayı olacak biri varsa bu sağ kesimden biri değil, tam anlamıyla chp seçmen kimliğini yansıtacak, ince gibi bir aday olmalıydı, oldu da. Fakat her ne kadar halkın içinden, dobra dobra konuşan, gerçekleri insanların yüzüne söyleyebilme cesaretine sahip biri olsa da sağ kesim tabanına seslenebilecek biri olmadığını da düşünüyorum. Bizim milletimiz her ne kadar eski mesleği öğretmenlik olan ince'ye saygı duysa da iş cumhurbaşkanlık seçimine geldiğinde, ince'nin akşener kadar kazanma şansının olduğunu düşünmüyorum. Gönül ister ki ince cumhurbaşkanı olsun, olsun ki chp böyle bir milletvekilini; biz ise ince gibi düşünceye sahip bir insanı kaybetmeyelim. Düşünceleri ve siyasi kimliği olsun tam anlamıyla "bağımsız" cumhurbaşkanı olabilecek yapıda biri ince. kendisinin de dediği gibi, her şeydan daha çok buna ihtiyacımız var.

4 mayıs 16:25 6 mayıs 00:01

2. Dunku konusmasinda chp rozetini cikarip turk bayragi rozeti takma mizanseni olsun, kapsayici ve kucaklayici - cb seksen milyonun cb sidir olsun-, alevi kurt ermeni kelimelerini ilk konusmasinda bile hemen kullanmasi olsun ikinci tura kalmasi durumunda akp ye kirgin herkesin dikkatini cekeceigi, birlestirici olmaya calistigi belli. Partileri yermek yerine erdogan a yuklenmesi de cok dogru bir hamle, cunku partilere yoneltecegi elestiri onun tarafsizligini zedelerdi. Buradan da nasil bir cb olmayi planladigina dair ipuclari aliyoruz. Her ne kadar Meral Aksener cok daha organize, hizli hareket eden (dort saatte yuz bin imzayi toplamalrindan belli) bir partinin adayi olsa da ikinci turda chp nin kemik secmeninden ve kurtlerden oy alma ihtimali zorda. Cunku kapsayici konusmayi, her kesimi kucaklayici tavri ince daha iyi verdi, ayrica iyi partinin retoriginde kurtler cok yer bulamayacaktir. Yine de aksenerin erdogana daha disli bir rakip olacagi algisi yerlesmis oldugindan ikinci tura kalma ihtimali inceden yuksek gibi. En azindan

sonuclarina baktigim iki arastirma sirketi aksener cikar demis. Gerci ohal kosullarinda hic bir anket katilimcisi ne oy verecegini net soyleyemez ya. Neyse. Ince adayligini yeni duyurdu. Anoetlere yeni bir soluk gelir. 

Onu acik olsun. Herkesin icine umut asiladigi icin bile tesekkuru hak ediyor. 

5 mayıs 10:14

3. Chp’nin erken seçimler için kendisini aday göstermiş olması bana göre doğru bir adım oldu. Adı konuşulan adaylar arasından ilhan kesici gibi sağ geçmişi olan biri aday gösterilseydi ikinci bir ekmeleddin vakası yaşanabilirdi kanımca.

ince’nin ismi açıklanana kadar rüzgar iyi parti ve akşener’in arkasında görünüyordu ancak bunu chp’nin adayının oldukça geç açıklanmış olmasına bağlıyorum. Geçen haftaya kadar ana muhalefetten kesin bir isim gelmediğinden çoğu muhalif vatandaş hatta chp seçmeni bile akşener’i kendisine yakın gördü ve olur da chp’den sağlam bir aday çıkmazsa diye umutlarını iyi parti’ye bağladı. Ancak ince resmi olarak açıklandığı andan itibaren chp’ye oy veren vatandaştan iyi parti’ye bir kayma yaşanacağını düşünmüyorum. Chpli seçmen ince’nin aday gösterilmiş olmasından son derece memnun. Kaldı ki sadece chpli seçmen değil diğer muhalif parti seçmenlerinin de ince ile herhangi bir sıkıntısı yok. Bu durumda da ikinci tura ince’nin çıkması çok daha kuvvetle muhtemel. 

Ayrıca ikinci turda erdoğan karşısında oy çoğunluğu ancak millet ittifakının tamamından oy alabilmek+hdpli kürt seçmenden oy alabilmek formülüyle sağlanabilir. Akşener ikinci tura kalsa bile hdp seçmeninden oy alamayacağı gibi sandığa gitmeyen kürt seçmen dolayısıyla seçimi kurdeleyle erdoğan’a hediye etmiş olur. insanlar bu realiteden rahatsız olsa da hdp rahat %7-8 bandında bir oy oranına sahip ve seçimi kazanabilmek için de bu seçmene ihtiyaç var. ince de millet ittifakı içinde sosyal demokrat ve seküler kimliğiyle bu oyları toplayabilecek tek isim, haliyle ben kendisinin erdoğan karşısında şansının çok yüksek olduğu kanaatindeyim. Tabii iş seçime kadarki söylemlerinde ve vaatlerinde de bitiyor, o da başka bi girdinin konusu olsun. 

9 mayıs 19:18


4. Hiçbir potansiyel göremiyorum. Kılıçdaroğlu bir rakip olarak kendisinden kurtulmak istediği için öne sürdü, İnce de ciddi ciddi kazanabileceğini düşünüyor. Aklı varsa seçimden başarısız çıkması halinde kullanabileceği kozlara oynasın yoksa siyasi arenadan silinecek. Çünkü bknz: Ekmeleddin İhsanoğlu, Mustafa Sarıgül vs..

9 mayıs 23:05 10 mayıs 09:42

5. K. Kılıçdaroğlu'nun parti içinde kendisine rakip olarak gördüğü için Tayyip'in karşısına koyup bitireceği siyasetçi.Tek avantajı Akşener'in alamayacağı Kürt oylarının bir kısmını  alabilecek olması.

10 mayıs 00:17

6. bugün fox yayınıyla içimi umut dolduran başkan adayı. sakin, mantıklı ve çok içten konuştu. ülkesini çok sevdiği her halinden belli oluyordu. türkiye için kendisi güzel bir fırsat umarım insanlar değerlendirir. tayyip için '' emekliliği gelen başkan'' demesi doğaçlama yeteneğinin çok kuvvetli olduğunu gösterdi.

17 mayıs 01:33

7. fox tv yayınını büyük ölçüde izledim, kendisini dinledim.

diğer adayları da dinlemek istiyorum.

kendisi de bir öğretmen olarak eğitimle ilgili hayalleri, planları olduğuna inanıyorum. bu ülkedeki en temel sorun eğitim bence. çünkü bugünün çocukları yarının büyükleri ve ülkeyi yöneten yönlendirenleri. eğitimle ilgili ana dilde eğitim, din dersi vb. tartışmaları siyasetçilerin ya da gazetecilerin değil uzmanların yapması gerektiğini söyledi.

çiftçiye 3-3,5 tl arasında mazot vereceklerini söyledi. çiftçinin, tarımın ne durumda olduğunu bildiğini örneklerle açıkladı.

terör için ise bu konuyu gerekirse 2 yıl boyunca cesur bir şekilde tartışacaklarını söyledi.hatta bunun için ciğerine yazdığı trt'nin bir kanalını tahsis edeceğini de belirtti.

terör konusu çok hassas, hala güneydoğu'dan gelen şehit haberleri var. haberlerde vermiyorlar belki ama var. bedelli askerlik bekleyen ekşiciler ise "terör sorunu devam ederken bedelli yok" dediği için ülkenin geleceğini hiçe sayarak kendisine oy vermeyeceklerini yazmışlar. bir tarafta ülke için ölenler diğer tarafta 6 ay için ülkenin geleceğini hiçe sayanlar.

mezun olduğu okulun önünde diplomasını gösterecekmiş. nedeni sorulduğunda "kıskananlar çatlasın!" dedi agagsjdjahl

mezun olduğu okul ise balıkesir üniversitesi necatibey eğitim fakültesi :)

19 mayıs samsun mitingi varmış ve o gün seçim manifestosunu açıklayacakmış.

17 mayıs 08:57


8. (gbkz: Gündem) başlığında yazıldı ancak gözden kaçmasın. Dünkü cnn türk yayınında her konuya değinmiş, vizyonunun derinliğini göstermiştir. Ayrıştırıcı dil yerine bütünleştirici bir dil kullanmasını özellikle takdir ettim. Bu konuşmayı dinlemeyen kalmasın bence, fikri değişen çok vatandaş olacaktır.

Uzun zaman sonra ilk defa İçim umut ve coşkuyla doldu. Mevcut durumda bunu başarabilmek, o coşkuyu dinleyiciye geçirebilmek çok zordu ama başardı. Yolu açık olsun.

25 mayıs 14:05

9. Başkanım cnnde hande fırat'ı bugün habertürk de nagehan'ı morartti.

Ruhumu okşuyor inceden inceden..

31 mayıs 01:04

10. hayatımda ilk defa bir tartışma programını kahkahalar atarak izledim. öyle hasret kalmışım ki böyle zeki, hazırcevap, dürüst bir siyasetçiye. umut aşılıyor bana. heyecandan uyuyamadım hala. seçileceğine tüm kalbimle inanıyorum. cumhur ittifakını destekleyen kitle bile bu adam başkan olur diyor. ama seçilemezse de böyle karanlık bir atmosferde yaşattığı mutluluğu ömrüm boyunca unutamam. teşekkürler ince Başkan...

31 mayıs 01:40 31 mayıs 01:46