omega 3

5.0
girdi yaz
medya ekle
değerlendir
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (8)
  • oylar (1)
  • medya (0)

1. Vücut için gerekli olup insan vücudunda üretilemediğinden gıdalardan elde edilir. İnsan beslenmesinde yer alan önemli omega-3 bir yağ asididir

bir çok yararı vardır ama burası süslü sözlükse ilk önce sunu belitmeliyim sanırım zayıflamaya yardımcıdır. vücütdaki yağ yakımını hızlandırır ve selülitlenmeyi önler

bunun dısında

Depresyon tedavisini desteklemesi

Bunama ve Alzheimer hastalığı riskinin azaltmasına yardımcı olması

Ruh hali, konsantrasyon, bellek, dikkat ve davranış bozukluklarına karşı yardımcı olması

Saldırganlık azaltmaya ve sakinleştirmeye yardımcı olması

Mizaç, tepkisellik ve kişilik üzerinde olumlu etkisi olması

Trigliseritler ve kolesterol düşer, böylece ateroskleroz ve buna bağlı kalp hastalıkları, kalp krizi ve akut inme riski azalır.

Bağışıklık sistemi güçlenir

Kansere karşı koruma sağlanır

Beyin, retina, sperm, cilt hücreleri güçlenir

Kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur (diyabet için faydalı)

Kanı inceltir ve akışını kolaylaştırır, kanın pıhtılaşmasını önler vs..

18 mayıs 2015 17:47

2. bu lazım bu, kullanayım deyip deyip karmaşık gelmesi sonucu bıraktığım gıda takviyesi. EPA, DHA, günde bilmemkaç kapsül, yanında antioksidan falan derken eahhh deyip bırakıyorum. biri gerizekalıya (ben) anlatır gibi anlatıp şundan al bundan al dese de kullansam.

23 eylül 2015 14:49

3. uzun süredir ocean plus marka olanını kullandığım gıda takviyesi.

o kadar fazla omega 6 alıyoruz ki ben de istisnasız her birimizin bu takviyeyi alması gerektiğine inanıyorum, ki dengeyi koruyabilelim.

kaş yapayım derken göz çıkarmamak adına ifos onaylı olan ve dışındaki jelatinin de balıktan elde edildiği markaları kullanmamızı tavsiye ediyorlar. bildiğim kadarıyla bizde satılan ocean plus ve new life markaları öyle. ocean plus cam şişede ve daha ekonomik, diğeri adına ne deniyorsa ilaç gibi film kaplı ambalajda, biraz daha yüksek fiyatta ancak havayla temas etmediği için seyahatlerde vs özellikle tercih edilebilir. ben hangisini alırsam alayım buzdolabında saklıyorum ve günde 1 kere akşam yemeği sırasında alıyorum. (gizlinot: içimdeki Karataycı bildirdi )

23 eylül 2015 16:19


4. bu konuda en doğru bilgi google search sağlıklı yaşıyoruz/ gıda takviyelerimiz kısmında yazıyor.

Her omega3 doğru gerçek omega3 değilmiş ben de oradan ve araştırmalarım sonucu öğrendim. Solgar mesela bu konuda tercih edilmemeli.

omega3 alınıyorsa yanında koenzim alınmalı ki bir işe yarasın.

Ben şu markayı alıyorum ikisi bir arada satılıyor >>> OmePa Q10 Koenzim Q10 ve Balık Yağı 30 Kapsül <<

[Aldığım site sağlıklı yaşam market. Müşteri hizmetleri kargo ödeme vb konularda sıkıntı yaşamadım belki merak eden olur.]

İki aydır kullanıyorum etkisi için dört ay gibi bir süre geçirmek lazım sanırım.

Ayrıca tabi ki doktor kontrolünde almalısınız.

2 kasım 2016 10:36

5. vücudumuzda üretilmeyen, gıdalarla alınması gereken bir yağ asidi, diğerleri (gbkz: omega 6) ve (gbkz: omega 9)

öncelikle balık yağı=omega 3 demek değil, çünkü aldığınız balık yağındaki omega oranı da yok sayılacak kadar düşük olabilir. ayrıca keten tohumu, ceviz, fındık, yeşil sebzeler gibi bitkisel kaynaklardan omega 3 alabileceğiniz gibi, hayvansal kaynaklı balık, krill ve yumurtadan da omega 3 alabilirsiniz.

konu destekler (gizlinot: supplements) olduğunda keten tohumu ekstratlarının omega 3 alımında bir kaynak olmasına rağmen emilim sürecinin uzunluğu sebebiyle yetersiz kaldığını belirtmekte fayda var.

balık ve krill yağı söz konusu olduğunda hangi sebeple omega 3 kullanmanız gerektiği sorusu önem kazanıyor. burada kilit kısaltmalar epa ve dha.

epa (gizlinot: Eicosa Pentaenoic Acid) : kalp, damar, pıhtılaşma, dolaşım sistemiyle ilgili ihtiyaçlar için kullanılması öneriliyor.

dha (gizlinot: Docosa Hexaenoic Acid) : hafıza, beyin, gözle ilgili ihtiyaçlarda kullanılması öneriliyor. hamilelik ve doğum sonrası kadınların dha'ya ihtiyaç duyduğuyla ilgili çalışmalar var.

omega 3 içeren balık/krill yağı alırken dha/epa ikilisinden hangisine daha çok ihtiyaç duyduğunuzu bilmek, bu içeriği daha yüksek ama yine de epa/dha dengesine iyi bir ürün tercih etmek onemli.

balık yada krill yağında en çekinilen konu civa riski. krill canlısı derin sularda yaşadığından civa konusunda sıkıntı yok ama balık yağlarında bu risk oldukça yüksek. bu sebeple almayı düşündüğünüz balık yağlarının ifos (gizlinot: The International Fish Oil Standards) 'a uygun ve sertifikalandırılmış ürünler olmasına dikkat etmekte fayda var. (link: http://www.nutrasource.ca/ifos/product-reports/default.aspx şu) adresten ürünle ilgili kontrolleri kolayca yapabilirsiniz.

yine balık yağı alımında şişenin koyu renk cam olmasına, güneşe maruz kalmamasına ve her kullanımda mümkün olduğu kadar az havayla temasına dikkat fayda var. kapsül ürünler genellikle balık kaynaklı (en çok tavsiye edilen) ve sığır jelatini kaynaklı şekilde üretiliyor. bu sayede balık yağı tadından ve kokusundan etkilenmiyorsunuz.

ve en önemli konu; yan etkisi olmadığı söylense de en azından kan inceltici olması gibi etkileri nedeniyle omega 3 desteklerinin mutlaka doktor kontrolünde alınması gerektiğini belirtmekte fayda var.

2 kasım 2016 17:59

6. Adet döneminde magnezyumla birlikte alındığı zaman ağrılara iyi geldiği söylenen yağ. Benim gibi hata yapıp ağzınızda bekletmeyip hemen için çünkü patlayınca hayattan soğuyorsunuz.

2 kasım 2016 18:56

7. hamilelik ve emzirme döneminde yeterli balık tüketmeyenlere, kan sulandırıcı etkisi sebebiyle doktor kontrolünde önerilen besin takviyesi.

ayrıca bitkisel kaynaklı omega 3 ile hayvansal kaynaklı olanlar aynı değilmiş. ceviz ve balıkta bulunan omega 3 aynı değil yani. DHA denen ve beyine iyi gelen asit sadece balıkta varmış, her balıkta da yüksek miktarda değilmiş ve aynı zamanda balıklar ağır metal içerebildiğinden riskliymiş.

araştırmalarım sonucu balıktan elde edilen, daha doğal içerikli omega 3 takviyelerinin solgar, new life ve ocean plus markalarında olduğunu öğrenmiş bulunmaktayım. omega 3 takviyesi ile birlikte mutlaka antioksidan alınması gerekmekteymiş.

21 nisan 2017 13:35 22 nisan 2017 23:57


5

8. 12 sene önce sedef hastalığım için kullanmaya başlamıştım. şimdi sedef hastası olduğuma kimseyi inandıramıyorum. ben bile bir zamanlar hasta olduğumu unuttum. doktorum dahil kimse sadece omega 3 sayesinde sedeften kurtulduğuma inanmıyor. stres, üzüntü tetikleyici biliyorum. ancak yıllardır o kadar bunalımlı dönemlerin oldu, yine de hasarsız atlattım. yatmadan önce 2 kapsül alıyorum. ben çok faydasını gördüm ömür boyu kullanacağım. bu hastalığı yaşayanlara şiddetle tavsiye ediyorum.

edit: arkadaşlar venus justbutterfly trap uyardı, özellikle yağlı yiyeceklerle almak emilimi artıyor. doğru kullanımı böyle olmasına rağmen ben rahatsız olduğum için yatarken içiyorum. doğrusu tabi önerilen şekliyle tüketmek.

16 ekim 2017 13:04 16 ekim 2017 15:36