yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (20)
  • medya (1)

  1. şu ana kadar birçok kez ürün satın aldığım ve hiç sorun yaşamadığım, instagram kozmetik satış hesabı. sahibesi neriman hanım, genelde birkaç ayda bir sipariş üzerine çalışıyor ama arada hesapta "hemen teslim" ürünler de oluyor. genelde ürünlerin üzerine biraz fazla kar konulduğunu düşünüyorum. ama neriman hanım gerçekten güvenilir ve çok kibar olduğu için, çok istediğim ürünler oldukça alışveriş yapmaya devam edeceğim hesap. keşke birkaç ürün alımında azıcık indirim yapsa.

  24 aralık 2015 10:14

  2. 6 dolarlık Colorpop likit rujları 37 (evet yazıyla otuz yedi, o 2 lira da çok önemli 35 olamaz, kendisi 3'e 5'e bayağı bakan bir hesap) (bkz: küsurat vereyim de salladığım anlaşılmasın ) liradan satan kişidir.

  İnsanlar buna karşı çıkınca da, aşağıda yine yurtdışından ürün getiren bir hesap (kendilerinin organik bağı vs var mı bilmiyorum hiç, yanlış anlama olmasın) "E dolar 3 lira, Amerika'da vergi var 2 dolar vergi ekleyin, sonra kargo parası, gümrük vergisi veriliyor zaten kar kalmıyor" tarzı bir şeyler yazmış.

  Öncelikle liberalizmin gülü ABD'de yüzde 33 satış vergisi olsa orayı yakarlar. Cayır cayır, uzaydan görürsünüz o yangını.

  Eyaletlere göre değişen %7-9 arası satış vergisi vardır (sales tax diye geçiyor), bazı eyaletler hatta "x tip üründe 50 dolara kadar vergi yok, 100 dolara kadar yok şeklinde şeyler yapıyorlar" (kozmetikte çoğunlukla bu istisna yok ama nadir uygulayanlar da var sanırım eyaletlerden)

  Dolayısı ile o 6 dolarlık ürünün maksimum 50-60 cent vergisi vardır. (Ha onu da Tax free ile geri alıyorlar diye düşünen olabilir ama alamıyorlar yabancı olsalar da, çünkü bu satış vergisi; bizdeki katma değer vergisi gibi olan value-added tax -vta- bazı ürünlerde oluyor yalnız. onu da ülkeden çıkışta ürünü göstererek alırsınız)

  Bu işi yapanlar da zaten ya kendileri sık sık gidip geldiği için kendileri getiriyor bunu ek iş olarak yapıyor ya da bir yakınları getiriyor. Gümrük sorunu olmamasından da belli, Laurasvanity olayında gördük gerçekten kargo ile olunca neler oluyormuş. Dolayısı ile kargo parası da yalan. Geçtik.

  Gümrük vergisini de anca ayrıntılı kontrol ederler yakalanırsınız da çok ürün olduğu anlaşılınca ticari amaç vs derler de ödetmek isterlerse ödersiniz. (O da ürünün faturası olacak içinde de, fiyatı bilinecek, onun üzerinden cüzi bir yüzde 8 mi 9 mu ne vergi kesecekler, o yani) Ki Türkiye'de hiç bir havaalanında öyle bir kontrol görmedim; hele ki uçağa verdiğiniz bagaja koyduğunuz şeye bakmıyorlar bile neyin vergisi algısı. 3 saniyede pasaport gösterip geçiyorsunuz, 3 dakikada bagajlarınızı banttan alıyorsunuz, sen sağ ben selamet. Çeşitli yerlerden uçtum/tanıdıklarım uçtu; bir tek İzmir'de Kıbrıs gelişinde kontrol gördüm; orada da Duty Free'den alınan içki (el bagajı yani bu) sigara sayısını aşanlar oluyor diye bakıyorlar. Bizde sigara/alkol çok pahalı olduğu ve piyasası özel regule edildiği için ve bu pahalılık yüzünden üretici şirketleri de piyasada haksız rekabet yaratılmasın diye idareye baskı kurdukları için sırf o da. Yoksa başka kontrol yok.

  Bunu da geçiniz.

  Yani 6.5 dolarlık= 18 liralık ürünü iki katından fazlasına satan hesaptır; bu işin Türkçesi bu.

  Yetkili distribütör olan mağazalara bile laf ediyoruz blogger'lara bedava dağıtıyorlar bize ateş pahası fiyat diye. Ama onların anlaşmalarında maddeler vardır; 1000 ücrerli ürün alır 50 tane hediyedir örneğin vs ne ise. Bu ücretsiz ürünlerini moda dergisine, ünlü makyöze, blogger'a dağıtır vs; ya da reklam giderinden kestiğinden zarar doğurmaz.

  Bu yüzden dağıtımcıların bunu yapmasını abes bulmuyorum ben şahsen; markanın finansmanıdır bu.

  Bu kişi ise iş reklamını yapacak blogger'lara gelince toplam 1000 liralık ürünü bedava verir, orada kendi cebinden çıkması komaz; ama biz "ürün neden iki katı" deyince "ben neler çekiyorum, üç kuruş kar için buralardan uğraşıyorum"a döner.

  Almayın şunlardan süslüler nolur.

  31 aralık 2015 02:53 31 aralık 2015 14:09

  3. Bir ara takip ediyordum sonra bıraktım, ürünler evet pahalı nasıl satıyor, aldığını nasıl faturalandırıyor bilmiyorum. yorumlara bakacak olursak pek iyi değil.

  bu kişi için demiyorum ama evet internetten özellikle instagram'dan alışveriş yaparken faturalı olmasına özen gösterin. vergi vermek herkesin borcu, tek keriz biz miyiz. bir de fiş vermeyim sana şu kadar olur diyor bazı esnaflar, bakıyorum kdv'yi düşmüş kaçak iş yapıyorlar aklınca. kanmayın duyarlı olun. zaten artık devlet bununla ilgili sistem getiriyor internetten satış üzerine .

  31 aralık 2015 11:20


  4. Adı 'orijinaliburada' olsa daha çok ciddiye alabileceğim instagram satıcısı.

  31 aralık 2015 17:52

  5. Kendisinden morphe far paletini istemistim. Bir süre bekledim. Bu markayı temin edemeyeceğini söyledi. 3-4 gün sonra aynı markanın far paletini müsterilerine yolladığını gördüm:)))))) Kendisinden bir defa alısveris yapmıstım bir daha asla yapmam. Zaten fiyatları yüksek bir de bu olay eklenince direk takipten cıktım.

  31 aralık 2015 18:11

  6. her gordugumde orjinal oyle yazilmiyor ama :(:(:(:( dedirten instagram saticisi.

  31 aralık 2015 20:59

  7. Yurt dışına çıktığımda gördüğüm fiyatlarla ınstagram satış hesabındaki fiyatları karşılaştırdığımda "lan biz de bu işe mi girsek be" hissiyatı gark oluyor insana. Millet kapış kıran alıyor resmen sırf tr'de yok diye. Bu işi becerebilen insanlara saygı duyuyorum yalan yok, iyi bir hipnoz yeteneği gerektiriyor.

  1 ocak 2016 12:46


  8. Fiyatları belirlediği kurun stabil olmadığı satıcıdır. Dese ki masraflar var, dolar kurunu 3,20'den alıyorum, tamam diyeceğim. Ürüne bakıp geliş fiyatından haberimiz olacak. Ama hanımefendi 21 dolarlık ürüne 100, 45 dolarlık ürüne 180 lira fiyat çekmektedir. Gerçekten ikisi çok alakasız.

  3 temmuz 2016 14:32

  9. türkiyede ınstagram kozmetik butiklerinden kesinlikle alışveriş yapılmamalı düşüncemi doğrulayan hesaplardan biridir. üstüne çok fazla kar koyup satıyorlar fakat bunu hiçbir şekilde kabul etmiyorlar bu da beni çok güldürüyor soran insanlara hemen vergi ve ulaşımı da katın elime bir şey kalmıyor diye cevap veriyorlar ve insan da haa haklı o zaman diyip alıyor. bir ürüne 2-3 kat fiyat biçen birinden alışveriş yapan insan net salaktır. neden bu hesaplara para kazandırıyorsunuz anlamıyorum giden birilerinden isteseniz size getirirler, ya da bekleyin siz gidince alırsınız ya da en kötü ihtimal almazsınız fakat kazıklanmazsınız da.

  3 temmuz 2016 14:41

  10. yahu, 18 dolarlık, 60tl bile etmeyen jeffree star likit rujlarını 120 tl'ye üstüne bir de kargo ücretiyle satmaya çalışan hesap. çüş demekten kendimi alıkoyamadım. hadi 90tl yap, türkiyede satış yapan yabancı markaların çoğu fiyatlarını birebir abd fiyatıyla değil 1.5 katı gibi bir oranda satıyorlar (mac gibi). naptın bacım sen 2 katından fazla? kendim sipariş etsem amerikadaniste gibi bir aracıyla bile daha ucuza gelecek yani. gereksiz. unfollow.

  geçenlerde bir de karkuşu yün evi'ni unfollow ettim, bir çok yere birden aynı zamanda giden yarn art jeans iplerinin yeni renkleri sanki sadece kendisinde varmış gibi yayınlayınca tepem attı. kardeşim, düzgün yapın işinizi yahu...

  11 ağustos 2016 19:58