yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer

  içerik listesi

  henüz içerik eklenmemiş.

  3.0
  girdi yaz
  medya ekle
  değerlendir
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (4)
  • oylar (1)
  • medya (2)

  1. 500 mg lik parasetamol ihtiva eden ağrı kesici/ateş düşürücü ilaç.

  Ukteyi veren (yazar: Arcodeiris) "parol benim için ağrı kesicilerin şahı. Çoğu insana bonibon gibi gelse de benim migren atağımı şıp diye kesiyor. Mide sorunlarım sebebiyle apranax türevi ağır ilaçlar içmiyorum. Bu yüzden iyi ki parol var. Sizin de benim gibi sık sık kullandığınız bir ilaç mıdır merak ettim." Demiş.

  Yaklaşık 10 senedir tanısı konmuş auralı migrenim var. işkillendikçe kontrole giden (senede bir kaç kez), doktorlar yönlendirdikçe mr çektiren ve tüm mr ları temiz çıktığı için migren tanısı almış bir kardeşinizim. Bu süreçte çok doktor gezdim. Topamax ve tegretol isimli, aslen epilepsi tedavisinde kullanılan ilaçları belirli düzen ve zamanlarda reçete etti doktorlar ve kullandım (bu ikisi aslen epilepsi tedavisinde kullanılan ilaçlar ve prospektüsüne göre migrende de reçete edilebiliyor.) yaklaşık 8 yıl önce ankara hastanesinin baş ağrısı kliniğinde invasive bir yöntem olduğunu sonradan anladığım adı ağrı blokajı olan ve baş arkasından yapılan iğnelerden yapıldı. Baya bildiğiniz başımın arka bölgesinden iğneyi sokup ilaçlar zerkettiler. Az önce bahsettiğim tablet formundaki ilaçları da belli dönemlerde 6 ay ila 1 yıl arasında kullandım. Yoğunlukla topamax reçete edildi. İyi geldiğini düşündüğüm için kontrol dönemlerinde ilaca ara vermişsem ben de doktorlarıma bunun iyi geldiğini belirttim, bu nedenle yazılmaya devam etti. Belli aralıklarla dideral de reçete edildi, migren açısından pek faydasını görmedim açıkçası.

  Atak ilacı olarak migrex yazıldığında, o döneme kadar hiç ilaç alerjisi yaşamadığımdan olsa gerek, ilaca alerjik reaksiyon gösterdiğimi çok çok sonra anladım. Zira ne zaman atak öncesi/anında alsam göz kapaklarım ellerim kollarım karıncalanarak uyuşmaya, göz kapaklarım seğirmeye başlıyordu (atak ve ağrı bitiyor tabi). Doktorla konuştuğumda alerjik reaksiyon olduğunu ve derhal kullanmayı bırakmam gerektiğini, onun yerine normal analjeziklere geçmemi söyledi.

  Umutsuzluk içindeyim. Bu beladan kurtuluş yok hissindeyim. Ayrıca kıçıkırık bir baş ağrısı için amma konuştum dimi? 

  Gelelim uktenin sonuna. 

  Bir yakınımız çok saygın bir beyin cerrahı. Evlendiğimden beri mümkün oldukça migrenimi birlikte takip ediyoruz. Bana birkaç önerisi oldu. Bu öneriler bana yapıldığı için kesinlikle herkeste işe yarar demiyorum asla. Ben faydasını gördüğüm ve görmediklerimi belirteceğim o kadar. Her bünye farklıdır, bunun bilincinde olmak lazım.

  Beslenmeye ilişkin belli tavsiyeleri oldu örneğin. Regl öncesi, regl dönemi ve regl sonrası 1er haftada (toplam 3 hafta kadar ediyor) tuzu azaltmamı hatta regl döneminde kesmemi denemeyi önerdi. Ben açıkçası uygulayabildiğim kadar uyguladım, fayda edip etmediğini anlamadım ama en azından şöyle bir faydası oldu, regl ağrım azaldı :)

  Dideral yazdı. Başta fayda gördüysem de regle en uzak olduğum şu zaman diliminde 3 gün arka arkaya atak geçirdim, sebebi ilaç atlamam diye düşünüyorum. Dideral kullanırken özen göstermek gerektiğini böylece anladım.

  Kendi adıma farkettiğim şeyler ise şöyle: uzun süre aç kalma olayına dikkat etmediğim dönemlerde ataklarım azıttı, uzun süre açlık yaramıyor. Tütsülenmiş, doğası itibarıyla yaşlandırılmış gıdalar (fümeler, şarap, bira vs) hiç ama hiç yaramıyor ki tesadüf böyle et ve peynirleri çok severim. Susuz kalmak hiç ama giç yaramıyor. Uyku düzensizliği ise başlı başına felaket.

  Parole gelirsek.

  Medyayı ekliyorum.

  ilgili medya:
  2
  12 haziran 2021 06:44

  2. parol içeceğime allah'a dua ederim daha çok işe yarar.

  çok seyrek ağrı kesici almama rağmen bana maalesef pek etki etmeyen ağrı kesici.

  12 haziran 2021 10:52 12 haziran 2021 12:19

  3. yaz kış kendi kendine ateşlenen biri olarak ateş düşürücü özelliğinden gayet memnun olduğum parasetamol. ateşi çok hızlı düşürüyor çok rahatlatıyor. enfeksiyon kaynaklı değilse baş ağrısına da iyi geliyor. hatta enfeksiyon kaynaklı kemik/vücut ağrılarında da hiç fena değil. serum versiyonu da insana tüm dertlerini unutturur bebek gibi uyutur.

  ağır ilaçlara kendini bağımlı hale getirmiş, en ufak ağrıda şeker gibi ağrı kesici tüketen ilaçsever bünyelere yeterli gelmeyebilir. bence en underrated ilaçtır.

  tanım: bunu içeceğine dua edeceğini söylemeyenleri dövdüklerini düşündüğüm ilaç.

  12 haziran 2021 11:49


  3

  4. Parol (parasetamol) hafif ve orta şiddette ağrılar için kullanılan bir ağrı kesici. Soğuk algınlığı ve gripte ateşi düşürmek için kullanılır. Oral yolla alınandan ziyade damar içine uygulanan parasetamol hem kısa sürede etki ediyor hem de daha çok etki gösterdiğini düşünüyorum. Özellikle hastanede ağrı kesici olarak sürekli Parol kullanıyoruz. Yeterli de geliyor. Regl ağrısı için bende çok etki göstermiyor ve reglm kesiliyor . ben kullanmayı çok sevmiyorum onun yerine çok ağrım olduğunda başka analjezik kullanmayı tercih ediyorum.

  12 haziran 2021 12:18