yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (1)
  • medya (0)

  1. Eğer yeterince istersen, rüyalar gerçek olur.” –JM Barrie, Peter pan isimli kitabından. 

  Peter Pan sendromu büyümek istemeyen ve hep çocuk kalmak isteyen insanlarda görülen davranış bozukluklarına verilen isimdir. Bu sendrom, olgun olduğu halde çocuk gibi davranan yetişkinlerde ve büyümek istemeyen çocuklarda görülür. İlk olarak, 1983′de Dan Kiley isimli bir psikanalist tarafından bulunmuştur. İsmini, James Matthew Barrie’nin Peter Pan isimli romanından alır. Romanda, Peter Pan isimli karakter büyümeyi reddeder, maceraperesttir ve hep çocuk kalmak ister. Peter Pan Sendromu asla büyümeme arzusudur. Bu sendroma sahip çoğu kişi bireysel sorumluluklarından bile kaçtığı, rahat ve kaygısız bir yaşam sürmek istedikleri için ailelerinin yanında yaşamayı tercih ederler. Sendrom genel olarak erkeklerde görülse de aynı belirtileri gösteren pek çok kadında var.

  Bu tarz erkekler kendilerinin tam tersi özelliklere sahip kadınlarla ilişki yaşamayı tercih ettiği görülmüştür. Güçlü, kendi ayakları üstünde duran, sorumluluk sahibi, empati kurabilen kadınlarla ilişki yaşamayı seçiyorlar. Bir süre sonra bu kadınlar anaç ve sahiplenici olmaları nedeniyle annelik pozisyonuna geçiyorlar.

  Peter Pan Sendromu geçiren bireyler, genelde aşırı korumacı ailelerde büyümüş bireylerdir. Bu bireyler küçük yaşta sorumluluk almadığı için yaş ilerledikçe sorumluluklarından kaçmakta ve bencil duyguları içlerine işlemektedir. Uzmanlar bir diğer sebep olarak, bu sendromun sahip kişilerin yaşadığı ekonomik problemlere de bağlıyor. Gençler işlerinden ayrıldıklarında iş arama motivasyonlarını kaybettiklerinden anne babalarından ekonomik destek alıyorlar. Bu destek bir süre sonra Peter Pan sendromunu tetikliyor.

  Bu sendrom ile ilgili yapılan bir ankete katılan 12 ülke arasında Türkiye, finansal zorluklar nedeniyle, tek başına yaşama oranının en düşük olduğu ülke.

  Genellikle 25-40 yaşları arasındaki erkeklerde görülen bu sendromun en büyük belirtisi: Bağlanma korkusu. Bu sendroma sahip bireyler, büyümek ve de yaşlanmak istemez; işe başlamak, evlenmek, çocuk sahibi olmak gibi yetişkinler için normal olan faaliyetlerin hiçbirini gerçekleştiremez. Bu kişilere aynı zamanda “bumerang nesli” deniliyor. Bir bumerang gibi, baba evinden ayrılsalar bile oraya geri dönüyorlar. Ailelerinin yanında kendilerini güvende hissediyorlar ve oradan ayrılmak istemiyorlar. 

  Tıpkı Peter Pan gibi, hayatlarını var olmayan bir ülkeyi, Neverland’ı arayarak geçiriyorlar.

  Bu kişilerde; 

  10-15 yaş arası ergenlik dönemi: Yoğun endişe nedeniyle dış dünyaya karşı kendini kapama durumu.

  16-22 yaş arası gençlik dönemi: Kendini aşırı beğenme, dış dünyaya karşı kaba olma hali.

  23-25 yaş arası olgun genç dönemi: Genel bir mutsuzluk ve demotivasyon hali yaşama.

  26-30 yaş arası genç erişkin dönemi: Sosyal sorumlulukların artması ile ciddi bir bunalım hali yaşama hali.

  30-45 yaş arası yetişkin dönemi: Çocuksu haller ile kendini ele veren ciddi bir depresyon dönemi yaşama durumu.

  45 yaştan itibaren: Ümitsizlik ile çocuksu haller ve çocukluğa özlemin artık önemli bir problem haline gelme durumu. 

  Peter Pan Sendromu olan herkes bu belirtilerin hepsine sahip değildir fakat dikkate değer bir bölümüne sahiptir.

  1- İstikrarlı bir kariyer inşa etmekte başarısızlık

  2- Finansal bakımdan sorumluluk eksikliği

  3- İşten işe, hobiden hobiye atlamak

  4- Hiçbir çaba göstermeden gerçekçi olmayan bir hedefe tutunmak

  5- Geleneksel cinsiyet rollerine düşme eğilimi: Kadınlar da erkekler de Peter Pan Sendromuna sahip olabilir fakat büyük çoğunluk erkektir. Bu geleneksel cinsiyet rollerinin kadınları büyümeye zorladığını düşündürmektedir.

  Çocuksuz kadınların bile genellikle yaşlı ebeveynlere ya da küçük kardeşlerine bakması beklenir.

  Evli olan Peter Pan Sendromlu erkekler genellikle ev işlerini veya çocuk bakımını eşlerine bırakır. Çoğu zaman böyle yaparlar çünkü diğer türlü ‘normal’ bir cinsiyet rolü bölünmesi olarak görürler ve bundan hoşlanmazlar.

  6- İnsan ilişkilerine veya bir aile edinme konularına çok az ilgi göstermek

  7- Gelecekten korkarken geçmişi özleme

  8- Fazla alkol ve uyuşturucu kullanımı

  Okuduğunuz için teşekkür ederim. (link: https://ideapod.com/peter-pan-syndrome-what-it-is-and-what-you-can-do-about-it/ Link )

  21 ağustos 21:39