yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (19)
  • medya (0)

  1. neredeyse tüm tekstil firmalarının 1 numaralı malzemesi haline gelmiş gibi görünen maddedir. bir elbise, gömlek v.b. giysiyi çok beğenirsiniz ama etiketini kontrol ettiğinizde görürsünüz ki içinde yüksek oranda polyester barındırmaktadır ve hayal kırıklığıyla beraber vazgeçersiniz almaktan. çünkü polyester, yukarıdaki girdilerde de söylendiği gibi hem sağlıksızdır hem de insanı gerçekten iğrenç bir şekilde terletir. bir de bu giysiler yüksek polyester içeriğine rağmen saçma sapan pahalıdır da çoğu zaman ki şaşırtır bu kalitesiz malzemeye bu kadar fiyat biçilmesi.

  (gizlinot: polyesterden neffffrettt ediyorum )

  4 ağustos 2016 11:38

  2. Dünyanın en gereksiz malzemesi...

  Bu ve viskoz resmen çaktırmadan tekstilin göbeğine oturmuş vaziyette.

  Neye elimi atsam polyester: Kazak, tişört, pantolon, bluz hatta kaban

  Bir yazar arkadaşımız 'polyesteri bulanın Allah belasını versin' demişti. Katılıyorum kesinlikle. Öyle ki, pasaj içindeki ya da sokak aralarındaki sıradan mağazaları bırakın, en lüks en pahalı mağazalar bile artık bu kumaştan yapılmış kıyafetleri tercih ediyor. Geçen hafta internette kazak ararken büyük mağazaların ürünlerine bakayım dedim. Fabrika, Network, İpekyol .. hemen hemen hepsinin ürünlerinde polyester malzeme...Adı Koton olan bir mağazada pamuklu tişört bulamamayı geçtik; adı İpekyol olan bir mağazada İpek bluz yok! Bu kadar uyduruk bu kadar ucuz maliyetli bir kumaşın abidik kubidik diğer malzemelerle karıştırılıp faiş fiyatlara satılması da cabası.

  İnsan için sağlıklı olan kumaşlar : Pamuk , Keten, Yün, İpek ve Kaşmir'dir arkadaşlar, Polyester, Viskoz denen lanet kumaşlardan sağlığınız için uzak durun. Bunlar petrol ve benzeri kimyasallarla işlem görmüştür. Özellikle iç çamaşırında sadece güzel görünüyor diye tercih etmeyin, zira bakterilerin kuluçka yuvası oluyor kendileri...

  10 ekim 2016 13:41

  3. Gerçekten allahın belası kumaş. Üstteki yazarlar gayet güzel anlatmış.

  Benim de kızdığım nokta ipek bluz gibi görünen ama polyester olan bluzun fiyatının ipek bluzle aynı olması. Bari salak yerine koymayın ya.

  İpekyolda bi gömlek beğendim, polyester, fiyatı 400dü. Çalışana dedim ki 'sentetik bu. Polyestere bu kadar para vermem'. Ama çok güzel diyo bana. Güzel zaten ben çirkin demiyorum ama biraz da bilinç oluşması lazım artık. Terliyosunuz 1000 kat daha kötü kokuyo bu kumaş yüzünden.

  10 ekim 2016 14:09


  4. sadece spor kiyafetlerde oluru var. spor kiyafetlerde özel bir dikiş tekniği mi kullaniyorlar artik ne yapiyorlarsa o koku sorunu olmuyor ve terinizi tutmuyor. fakat gömlek, elbise gibi kiyafetler eğer %100 polyesterse terletiyor ve kokuyor. dandiklikle ya da kalite ile çok bir alakasi yok bunun.

  10 ekim 2016 14:37

  5. Günün ilerleyen saatlerinde kokan ben değilim tişörtüm diye haykırmak istersiniz. Özellikle kalitesiz ve %100 polyester olanları ya da hafiften eskimiş olanları çok kötü kokar.

  10 ekim 2016 15:18

  6. Ben de genel olarak nefret ediyorum bu lif olmayan "lif"ten. Uzak durmaya çalışsam da bazen elim mahkum çok beğendiğim kıyafetlerde katlandığım oluyor. ancak, kendisine karşı aynı benim duyduğum gibi bunca nefret varsa neredeyse tüm iç çamaşırları polyester ve türevi olan victoria's secret denen ucubik markanın neden göklere çıkarıldığını anlamıyorum. Tasarımları desen ucuz, en fazla fantazi amaçlı hoş görünebilir, kumaşları kalitesiz. Kozmetik ürünlerinden yıllar önce kullanmıştım idare ederdi ama yerine konulamayacak hiçbir şey yok ortada.

  Çok merak ediyorum bu kalitesiz, astronomik pahalı, sıfır tasarım olan, alt tabaka amerikan moda anlayışını yansıtan yalnızca ve yalnızca bir pazarlama başarısı olan dandik ötesi markayı neden göklere çıkartıyorsunuz sevgili hemcinslerim? Sadece soruyorum.

  10 ekim 2016 17:32 10 ekim 2016 17:33

  7. gömleklerde bu maddenin oranı arttıkça daha kolay ütüleniyor. tek bildiğim bu

  10 ekim 2016 18:36


  8. bu başlığı canlandırandan allah razı olsun. iki gündür kardeşime doğum günü hediyesi bakıyorum internetten. kaliteli olsun elim değmeden gözüm görmeden sipariş vereceğim diye en pahalıdan ucuza kategorisinden baktım, 200 tllik kazak, 400 tllik sweatshirtlerde bile var bu. hem de yüzde yüz polyester yazmışlar. erkek arkadaşıma bak ama böyle diyor dedim, ne güzel işte sıcak tutar dedi. neyseki bugün alacaktım, suan bu başlıkla vazgeçtim.

  11 ekim 2016 11:44

  9. petrol türevi bir maddeyi tekstilde kullanmak elbette maliyeti düşürmek için yapılan bir üçkağıt ve soygun aslında. yukarıdaki girdilerde de bahsedildiği gibi çok ünlü markaların bile. bilhassa ipek gömlek havası verdiği için %100 polyesterden gömlekler üretmesi çok ayıp bence. bunu kendi gözlerimle gördüm, akmerkez vakko da sanırım beş yıl önce filan ekru renkli polyester bir gömleğe 300.-tl gibi bir etiket koymuşlardı sonra çalışana dedim ki; ama bu gömlek plastik ten yapılmış, kim alıyor ki bunu? efendim bunlar business gömlekler dedi, kolay kırışmıyormuş ve kolay temizleniyormuş koltuk altı vs.leke olmuyormuş diye bir açıklama yapmıştı doğrusu hiç bir şey diyememiştim sadece hımm çok enteresan diyebilmiştim. ne acınası bir durum değil mi sizce de. Lütfen bir tekstil ürünü aldığınızda etiketini muhakkak okuyun içinde polyester varsa almayın. vücut hiç hava almadığı için çok terletir ve teri hiç emmediği için vıcık vıcık gezer buram buram ter kokusu ile dolaşırsınız bütün gün.kimse almazsa kimsede üretmez. artık pamuk giysilerde bile organik pamuklu olanlar tercih edilirken, insanları sırf ucuz diye plastiğe hapsetmeye kimsenin hakkı yok.

  11 ekim 2016 15:34

  10. koku yapan kıyafetlerin sorumlusu

  16 kasım 2016 14:01