yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (1)
  • medya (0)

  1. Psikoaktif bitkiler, insan zihninde duygu durum, bilinç değişikliği, algı farklılığı oluşturan bitkilerdir. İnsanda bilinç değişikliği yapan bazı psikiyatrik ilaçlar, kahve ve çay, bitki çayları az da olsa birer psikoaktif maddedir. 

  Bu bitkiler insanda Siz ve bilinciniz arasında denge ve kontrol bozukluğu yapar. Mesela, bu farklı bilinç hallerinde, kişi, artık kendisi olmayabilir. Örneğin, LSD-25 maddesi, bilinç dışı,arkaik bir durum oluşturabilir. Ya da hipnoz da olduğu gibi bambaşka bir kişilik ortaya çıkabilir. 

  Bu durum, farklı bilinç halleri olarak isimlendirilir. Bu zamanlarda yaşanan olayların pek çoğu henüz açıklanmayan bir mekanizma ile beyinde kayıt edilmekte. Alt bilinç de yer alan duygular ve düşünceler, anılar, dikkat etmediniz detaylar, bilincin yerini alır.  Normal bilincinizin hatırlayamadığı anılar, FBH de detayları ile hatırlanır. Zihin kontrolü amacıyla bu nedenle bu tip ilaçlar kullanılır. Çünkü insanlar, zihin kontrolü sırasında verilen trawmaya veya telkine geri dönebilir. Kişi, iki zıt fikri aynı anda savunabilir. Mesela, metamfematin gibi 10-30 mg da bilinç çok berraktır, gerçekten kopukluk neden-sonuç ilişkisi bozukluğu yoktur. Problem çözme ve öğrenme hızlanır. Yalnız bilinç akıldan geçen düşünceleri takip edemez, çağrışım ve yaratıcılık çok artar. Bellek şu ana bağlı,zaman algısı bozulmamış ancak pek çok gereksiz detayı hatırlamaktan  zihin yorulur. Yüksek doz metamfematin de ise 100 mg, Çok güçlü şüphecilik gelişir, en ilgisiz parçalar arasında bağ kurmaya çalışır. 

  Bu süreç içinde zaman algısı da değişir. Metamfematin de zaman bir türlü geçmek bilmeyebilir. THC de zaman algısı değişimi çor çarpıcı olur, zaman akışı çok yavaşlar. LSD ve diğerlerinde zaman algısı ortadan kalkar. LSD kullananlar, 3 boyutu aştığını ve uzay zaman dışına çıktığını belirtmiştir. Uyku da rüya görmek de bunun bir çeşitidir. 10-15 saniyelik rüya ile yıllarca süren bir hayat yaşıyoruz bazen. 

  Üzerlik otu

  halusinasyona yol açan kafa yapan bir bitki. hepimizin kokusunu çok sevmesinin sebebi bu. antik çağlardan beri anti-depresan olarak tedavilerde kullanılıyor. kuzey amerikada suriye kırmızısı ya da türk kırmızısı diye de biliniyor. yakıp dumanını kokladığınızda,depresyona, strese, kötümserliğe, huzursuzluğa, şizofreniye, alzaymıra, diktatörlüğe ve başkanlık sistemine iyi gelen bir bitki. harman, harmalin, harmol isimli alkaloitleri içerir. harman ve harmalin; antihelmintik etki göstermesinden dolayı bazı yörelerde kullanılır. asıl olarak nazara karşı nazarlık ve tütsü olarak kullanılır. harman ve harmalin bileşiklerinin halüsinojen olduğu tespit edilmiştir.Bu sıraladığımız nazarlıkların bazıları evlere asılmakta, bazıları üstte taşınmakta, bazıları da bağ, bahçe ve tarlalarda bulundurulmaktadır. Çörek otu, günlük, kuru karanfil ve üzerlik ise nazara karşı yapılan tütsüde kullanılmaktadır. Ayrıca, üzerlikten yapılan nazarlıklar evlere de asılmaktadır.

  Üzerlik otu eskiden beri çeşitli tedavilerde kullanılan bir bitkidir. Hititlerde ilaç yapımında kullanıldığını bilinir. I. yüzyılda Dioscorides üzelik otundan yararlanmıştır. Çok daha eskiden Hindistan'da üzerlikten solucan düşürücü ilaç yapılmış, üzerlik narkotik olarak kullanılmıştır. Zehirlenmelere, yılan sokmasına karşı panzehir yapımında üzerlikten yararlanılmıştır. Yunanlılar ve Romalılar üzerlik otunu ishallere karşı mide kuvvetlendirici olarak kullanmışlardır. Bugün modern tıpta da üzerlik, solucan düşürücü ve narkotik harmin, merkezi sinir sistemi uyarıcısı olarak kullanılır.

  Erkekte döllemeyi arttırır. Antidepresan özelliği vardır. 

  İbogain

  İbogain, yaklaşık iki gün süren çok yüksek afrodizyak etkilere sahip bir yolculuk oluşturur. 2 gün süren bu yolculuk, bilinçli rüya denen bir bilinç durumuna neden olur. İki kısma ayrılır bu süreç, vizyonun görüldüğü ilk evre ve insanın içinde döndüğü ikinci evre. İlk halüsinojen birinci evre, 4-6 saat sürer. İkinci evre de hasta, psiko terapiye açık hale gelir. Kullanan kişide, halüsinasyon, seslerden rahatsız olma, uykusuzluk, ağız kuruluğu, aşırı terleme, artmış nabız hızı, ataksi, artmış refleks hızı görülür. Bu madde aynı zamanda eroin ve diğer uyuşturucu tedavisi için de kullanılır. 

  Bu maddeyi kullanan bir uyuşturucu bağımlısı, kısaca şunları demiştir; zihindeki tüm bilgileri bir anda görüp onları sınıflamasını yaptığını, bağımlı olma nedenlerini tüm açıklığı ile gördüğünü, beyindeki hayali do dosyalarına pek çok düşünceyi sistematik olarak yerleştirdiğini, eskiye ait pek çok anıyı hatırlayıp, oto psikanaliz yaptığını, beyan etmiştir. Bu kişilerde, bilinç altı deşifre olur. Çağrışım ve analiz, sentez yeteneği artar. 

  Şamanlarda bu bitkiyi kullanmıştır. Ayrıca bazı ritüellerde kadın ve erkekler, 6-17 saat arası cinselliği sürdürdüklerini söylemiştir(bu kadar sürede adem oğlu sıkılır, daha bitmedi mi Mahmut, yeni başladık dur hele :) ) 

  Bu bitki ile, Şaman, ölüler ile konuştuklarını iddia etmiştir. 

  Meskalin

  Bir kaktüsden çıkarılır. 4-6 saat halüsinojen etki ile yolculuk yaptırır. Mistik hezeyan ile insanları Bazı felsefi sorunları ve psikolojik olguları sorgulamada bilinç genişlemesi yarattığı için pek çok yazar, artist ve bilim adamı tarafından kullanılmıştır. Azteklerden beri kullanılır. Misal, Aldous Huxley denedi, ölürken de kullandı. Algı kapıları isimli kitabında bu Meskalinin etkilerini açıkladı. 

  Misal, Jean Paul Santre Bulantı kitabını bu bitki ile yazdı. 

  Salvador Dali de bu maddeyi kullanmıştır. 

  Henrich Klüver, Meskalin etkisi altında yaşadıklarını şöyle tasvir eder, geometrik spiral imajlar, huniler, bir girdap ve tüneller, arı kovanları gibi hareket eden ve dönen şekiller, satranç tahtası gibi geometrik oluşumlar zihinde hiç bir etki ve kontrol olmaksızın Kendi kendine meydana geliyor, aynı not bilgisayar programı açılımı gibi. 

  Kişinin uzay zaman algısı, kendisi ile ilgili düşünceleri, gerçeklik değişebilir. Göz açıkken ve kapalıyken çok farklı algılar oluşabilir. Sinestezi ortaya çıkabilir. 

  Sihirli Mantarlar

  -Bir kenarını yersen dev gibi olacaksın!  Diğer tarafını yersen mini minnacık! 

  -neyin bir kenarını yersem veya öteki kenarını? Diye sordu Alice.

  -Tabi ki, mantarın, dedi tırtıl ve ortadan kayboldu. 

  Dans eden canlı renkler geometrik şekillerin otomatik olarak zihinde oluşur. Etkisi sihirli mantar yendikten bir saat sonra ortaya çıkar. Bir kaç saat sürer. Felsefi düşünceler ve içsel deneyimler yoğundur. Zaman akışının değişimi, Uzay zaman algısının değişimi, mutluluk, mani, ani gülme krizi,sinestezi, vücut ve zihin kullanımının kaybolması, yaratıcı yeteneklerin artması, Doğa ve evrenle bütünleşme hissi, Çok farklı psikolojik ve ruhsal deneyimler görülebilir. Farklı boyutlar ya da rüya görülebilir. 

  Buna neden olan şey, sihirli mantar da yer alan, psilosibin ve psilosin maddesi. Şamanlarda kullanmıştır bunu. 

  Görsel duyu, 30 dk içinde çok etkin biçimde değişir. İnsanlar ve objelerin etrafında farklı renklerde halolar oluşabilir. Gözleri kapatınca, renkli ve hareket deden, ortam içinde eriyen farklı görüntüler ortaya çıkar. 

  Bazen güçlü anksiyete gelişebilir. Mistik bir etki oraya çıkar. John Hopkins üniversitesinde yapılan çalışmalar da denekler, kendileri için oldukça önemli buluşlar ve hayat felsefesi kazandırdığını beyan etmiştir. 

  LSD

  Bir mantarın etkin maddesidir.bu maddeyi kullanan pek çok yazar bilim adamı çıkmıştır.  Herhangi bir fizyolojik veya psikolojik bağımlılık gelişmediği tespit edilmiştir. Zar zaten bunu kullanan bir kişinin, o cennete tekrar dönüşü için aylar gerekiyor. Alındıktan 40-60 dk sonra etkisini göstermeye başlar ve 8-12 saat devam eder. Kullananlar arasında yoksulluk sendromu yaşayan pek tespit etmemiştir. 

  DNA'yı bulan bilim adamı Francis Crick ve DNA PolimeraZ zincir reaksiyonunu bularak Nobel Ödülü alan Kary Mulis bu buluşları yaparken LSD kul kullandığını itiraf etmiştir. Çünkü LSD, çağrışımları ve biriktirilmiş bilginin kullanımını normal bir insanın beyninin ötesinde bilgisayar düzeyinde getirir. 

  Önemli olan şey, kişi o an olanların farkındadır. Sahip olduğu bilinç ile. Gerçeklikten kopuş yoktur. 

  1.5 saat sonra etraf bir animasyon filmi gibi hareket etmeye başlar, herşey değişmeye başlar. Sinestezi ortaya çıkar. 

  Kişi kafasının içinde oynayan bir filmi izler, Bir yandan da gözleriyle etrafındaki dünyanın animasyon filmi gibi halini. İki filmi birden izlemek, zamanında epilepsi hastası oldum için yaşadığım bir deneyim. Bazen kendimi dışardan odanın üzerinden izliyorum istediğim an da kendi gözlerimden. 

  Sinestezi geliştiği için, sesler müziğe ve notalara, tada; müzik felsefi fikirlere ve renklere;  dokunma duyusu renklere dönüştüğü için renk ve ışık algısı çok değişir. Bir tadı olur. Felsefi ve psikolojik anlatımı olur. 

  Cinler, cisimler, fantastik yaratıklar görülür. Fakat bunların gerçek olmadığını bilirsin. Muhtemelen fantastik yaratıklar LSD gibi psikoaktif bitkiler ile ortaya çıktı belki de. 

  8 dk sf size 8 saat gibi gelir ya da tersi. Doğa ile bütünleşme isteği uyanır. 

  Bunu kullanan insanlar, bunun mistik bir deneyim olduğunu, dini do sorulara cevap bulduklarını söylenmiştir. 

  Bu psikoaktif bitkiler, tedavi için de doktor, öyle her doktor değil, kontrolü altında kullanılmasına izin verilen ilaçlardır. Sonuç olarak kimse bu maddeleri, tek başına ya da gelişi güzel kullanmamalı. Çünkü bilinç altında intihar olan bir kişi, bu bitkileri kullanırsa intihar düşüncesi etkin hale gelebilir. Üzerlik otu gibi hala ülkemizde kullanılan bu maddeler, dikkatli kullanılmalı. Ve kesinlikle tek başına ya da epilepsi hastası iseniz de oldukça dikkatli kullanılmalı. Zaten ileri seviye epilepsi iseniz siz zaten o kafayı yaşarsınız. İlacın Yan etkileri olacaktır. 

  Edit, kaynak Ümit Sayın'ın Psikoaktif Bitkiler (Psikoaktif Bitkilerin Tarihi ve Farklı Bilinç Hallerinin Psikofarmakolojisi) isimli kitabından yaptığım araştırma üzerine yazıldı. Kaynak vermek istemezdim, çünkü zararlı olabilecek bilgiler de var orda. 

  13 nisan 2019 15:21 30 temmuz 2019 20:56