sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (9)
 • medya (0)

1. sünnet gibi, ama kız versiyonu.

https://eksisozluk.com/kizimizin-regl-partisine-hos-geldiniz--5189691?a=popular

16 eylül 2016 06:51

2. Çocuğun pipisinin kesilmesinin düğün salonlarında yüzlerce kişiyle yemeli içmeli kutlanmasından daha normal olan uygulama.

16 eylül 2016 09:35

3. Ileride oglum olursa asla sunnet dugunu yapmayi dusunmuyordum, hatta bu konu acildiginda ;" ya o zaman kizlarada regl olduklarinda dugun yapsinlar" diyordum. Valla kulaga sunnet dugununden daha mantikli geliyor. En azindan kizi; mehter marsi esliginde ata bindiripte gezdirmezler. Hayir bide nedir bu dunyayi fethetmis gibi avirlar. Alti ustu pipisinden bi parca gitmis. Bilemiyorum, ileride belki bi kizim olursa parti konseptinde degilde daha bir cekirdek ailemizin icinde bu durumu kutlayabiliriz. Dogum gunu gibi sadece yas almiyorda, cocukluktan cikip genc kiz oluyor gibi gibi.

16 eylül 2016 10:05

4. Üniversitede bir fizyoloji hocamız vardı. Erkek düz bir yaratık kadın ise süper yaratıktır derdi. Ancak menopoz ile kadın da düz bir yaratığa dönüşür. Bir başka arkadaşın deyimiyle kadın tanrıdır çünkü insan yaratıyor. İlla bir cinsiyet yüceltilecekse ekstra bir yeteneğe sahip olanı yüceltelim derim ben. Bir dayanağı olur hem.

İlk regl sonrası ben dibe vurmuş halde gezinirken halam konuşmuştu benimle. Sevinmelisin sağlıklı bir genç kız olduğun anlaşıldı bu şekilde demişti. Olmasan ne olurdu düşünsene diye de bazı açıklamalarda bulunmuştu. Düşününce kutlanacak bir şey var aslında. Dünyaya kız çocuğu olarak gelen evladın bunun doğal sonucu olan regl ile tanıştı. Erken ergenlik değilse gayet kutlanası bir şey. Ben sevdim.

16 eylül 2016 11:26

5. bizim ailede çok sayıda kadın barındığı için yaptığımız ve yine yapacağımız (gizlinot: kuzenim için) eylemdir. bizim aramızda anlamı, ergenlik çağına gelmiş olanların regl olmasını bekliyorsak heh, oldu bişeyi yok, sağlıklı gibi. (gizlinot: tamam biraz anlatamadım)(gizlinot: ama anlamışsınızdır) sağlığımıza şerefe gibi bişey yani.

not : parti dediğimizde yani çay, kek, börek bizde.

16 eylül 2016 14:38

6. Açıkçası ilk defa duydum, haberi de 2008 yılına aitmiş yani bayağı bir zaman geçmiş üzerinden. Şaşırdım, garipsedim önce. Sonra düşününce; sindirdim hatta neden olmasın dedim.

Bizim zamanımızda okullarda regl olma döneminde eğitim verilirken; (gizlinot: ortaokul zamanlarıydı) okulun kızları konferans salonuna doldurulur, üstü kapalı bilgiler verilirdi. Bir de içinde bir ya da iki adet numune orkid ve ismi renklenme mi nedir hatırlamadığım bir kitapçık olan poşet verilmişti. Tabii erkekler içerde ne olduğunu ve konuşulduğunu bilirler , çıkınca dalga geçerlerdi "Aldın mı sen de orkidini?" diye. Bazı arkadaşlarımızın çoktan regl olduğunu öğrenirdik ama gizlerlerdi, bilmezdik nedense. Ayıptı olmak, olduğunun bilinmesi, utanma sebebiydi. Saçmalık diz boyu yani. Hatta o kitapçıkta bazı ilk regl olma deneyimleri anlatılmıştı; hiç unutmam bir kızın annesi öğrendiğinde kızına tokat atmış, kızı o şokla sorduğunda: "adettir, al yanaklı olasın, yüzünde güller açsın diye tokat atılır" demiş. Hem kızın hem de benim travmamı düşünün. Anneme sormuştum; "Yok öyle bir şey bizde" demişti.

İlk regl olduğumda ise sakin karşılanmıştı ailenin kadınları tarafından, hatta rahmetli ninem "Hadi sen de kadın oldun artık" demişti. Ama sevmediğim bir tabiri vardı bizimkilerin bile kullandığı "Kirlenmek"... Annem adet olunca "Kirlendim" derdi, hatta senelerce duymamdan mütevellit ben bile bazen sadece annemle konuşurken sarfediyorum bu aptal tabiri, bilinçsizce... Ya da "Hastalandım" derdik, deriz. Dedim ya, sırf duyduklarımızın bilince yerleşmesi, ya da "regl oldum" dediğimde beni anlamıyorlar zannetmem. Görüyorsunuz ya; ne kadar hassas olsam da, aile arasında bile olsa ben de yapıyorum bu hatayı, eleştiriyorum kendimi, kızıyorum hatta.

Ne kirlenmesi ne hastalığı ya, kirli değilim ben, hasta hiç değilim. Doğanın bana bahşettiği en güzel yeteneğin döngüsünü yaşıyorum sadece. Bu döngü olmasa sen olmazdın, ben olmazdım, erkekliğe adım attığı için davullu zurnalı sünnet yapıp, mevlitler okuttuğun oğlun olmazdı. Öyle ya, erkekliğe adım... Yemekler, düğünler, bütün akraba eş dost bir araya gelip o müthiş işler başaracak pipiciğin kabuğunun kesilişini şölenlerle kutlamak. Kadınlığa adımda ne var peki? Payımıza düşen hafif de olsa bir tokat mı? Herkesden saklanıp, babamıza bile annemizin kapalı kapılar ardında gizlice söylemesi mi? Babamızın artık bildiğini bildiğimiz halde, iki tarafın da utanması, ama bunun üzerine hiç konuşulmaması hatta hiç olmamış gibi davranılması mı? Aslan oğlun erkek oluyor da, prenses kızın kadın olmuyor mu?

Söylenecek çok daha fazla şeyler var aslında, maalesef bizim toplumumuzdaki cinsiyet ayrımcı tabulardan biri bu. Tabi bu partiler çoğalır mı, normalleşir mi bilemem ancak; iki kız annesi olarak ileride kızlarım bu olayı yaşadıklarında onları ilk ben tebrik edeceğim, ilk ben kutlayacağım. Çekirdek aile arasında da olsa mutlaka bir kutlama yapacağım. Belki parti olmayacak ancak güzel ve özel bir yemek bile olabilir kutlama için. Kızlarımı babalarına veya başka bir erkeğe utandırmayacağım. Normal olanı yaşadıkları ve yaşayacakları için mutlu olmalarını sağlayacağım.

16 eylül 2016 16:03 16 eylül 2016 16:25

7. İlk regl olduğumda annem attı kucağıma pedi al bunu sağlam tut ki üstünden başından çıkmasın dedi hiç unutmam mutfaktaydı hatta sırtı dönük bi şeylerle uğraşıyodu hiç bir şekilde yüzüme gözlerime bakmadan . Adet olmadığım zaman hamileyim sanırdım cinsellik adına hiç bir şey bilmiyorken, regli bir sağlık değil hastalık pislik olarak hissettirdiler o baskıyla eze eze utandırırlardı . Şuan bildiğim her şey okulum ve mesleğim sayesinde . İşte sonra erkek kardeşime sünnet düğünü yaptı annem abartmıyorum düğün salonunda davul geldi bar ekibi geldi genci yaşlısı herkes pipi için oynadı ya baya . takılan takıları bozdurup üstünü krediyle tamamlayıp araba aldık yeni araba alana kadar annem bu arabayı sana oğlum pipisinin ucuyla aldı diyip dolandı söyleyeceklerim bu kadar (gizlinot: ^^)

16 eylül 2016 18:21

8. yapılabilir.

kızımın yakın birkaç kız arkadaşını ve teyzeleri halalarını çağırıp kız kıza güzel eğlenceli ve bilgilendirici bir gece geçirilebilir. herkes pijama giyer gelen kızalra ped hediye edilir adet maceralarımızı falan anlatır gülüp pasta, börek, çikolata yeriz.

kızım olursa bunu yapacağım :)

16 eylül 2016 18:38

9. oooo parti mi alırım bir dal bakış açısına sahip kişilerin seveceği ya da tercih edebileceği bir şey olabilir belki. kişisel olarak ben gereksiz buldum en az sunnet düğünleri kadar yersiz. orada da bir erkek olma lafı tutturulmuş gidiyor. aynı şekilde eleştirdiğimiz şeyi sırf eşitlik olsun diye kız çocuklarına da yaparsak ne anlamı kaldı bunun.

regl olmuş bir kız çocuğunun varsa korku ve endişelerini gidermek , anlayabileceği şekilde bunun son derece normal ve her ay yaşayabileceği bir olay olduğunu anlatmak ve sonra da tıpkı önceden olduğu gibi günlük hayata devam etmesine imkan tanımak daha doğru geliyor bana. çünkü regl olsa da o hala bir çocuk ve bu yaşadığı da gayet normal ve bir o kadar da sıradan bir olay. bu durumu kutlama ya da parti havasına sokarak, ekstra anlam yüklemeyi pek doğru bulmuyorum ben.

bir de senin çocuğun regl oldu sen de kutlama yaptın diyelim. varsayalim en yakın arkadaşları da geldi o partiye ve içlerinde de hala regl olmayanlar var. bu durum onlarda bir stres ya da acaba ben neden olmadım diye bir panik yaratmaz mı? sonuçta çocuk bunlar daha ve hepsi de aynı şekilde yaşamıyor bu donguyu.

belki fazla hassas dusunuyorum bilemiyorum ama çocuk psikolojisi çok ayrı bir şey. sizin son derece iyi niyetle organize ettiğiniz bir olay başka bir çocuğu belki olumsuz etkileyebilir gibi geldi bana. tabii ki başta da dediğim gibi bu bir tercih meselesi.

16 eylül 2016 20:20