sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (9)
 • medya (0)

1. kozmetik piyasasında da bolca kullanılan pazarlama şekli.

çok başarılı bir örneği için (link: http://youtu.be/9mIBKifOOQQ link)

11 ağustos 2014 20:19

2. reklam, kendini kanıtlama ihtiyacı hisseden insanlara ve insanların psikolojik olarak zayıf noktalarına hitab eder. istenir ki bir kız o şampuan kullandığında tüm erkeklerin kendisini beğeneceğini düşünsün ile bir erkek o parfüm ile kızları peşinden koşturacağına inansın. o inanç oluştuğunda, o ürünü kullanan kişinin yaşadığı tatminin, ürünle alakası olmaz pek. reklamın etkisi de bu, önemli olan o ürünün işlevselliği değil, yarattığı duygusal tatmin.

20 ağustos 2014 09:13

3. yalan dolandır.

özellikle şampuan reklamlarında çok görüyorum bunu, reklamdaki hatunlar saçlarını bir yıkamada mükemmel bir hale getirirken, bizler kuaförde üç saat uğraşsak o görüntüyü elde edemeyiz.

29 ocak 2015 13:04

4. video izlerken çıkan reklamlardan sıkılan illallah eden arkadaşlarım;

eğer chrome kullanıyorsanız (gizlinot: belki diğerleri için de oluyordur bilmiyorum ben chrome kullanıyorum) hemen bedava bir eklenti olan "adblock plus" ı indirin. hiçbir reklama maruz kalmadan rahatça izleyin videolarınızı.

ayrıca online dizi sitelerindeki sinir bozucu olan ve bir yere tıklamak istediğinizde ayrı sekmede bir anda açılan reklamları da engelliyor kendisi. vallaha internet kalitemi arttırdı.

edit: keşke bizim vlogger'ların viral reklamlarını da blocklayabilseydi :(

9 temmuz 2015 23:58 9 temmuz 2015 23:59

5. bize öğretilen en basit versiyonuyla yalan söyleme edebiyatıdır. bir mal ya da hizmet sattırmaya yönelik reklamlar sadece kişinin egosuna hizmet eder. kişi o ürün ya da hizmeti aldığında olduğundan daha iyi daha üst daha farklı hissetmesi amaçlanır. eğer sahip olamazsa eksik,yetersiz olacağı izlenimi yaratılır. kişi mutlaka o ürün ya da hizmete sahip olmayı istemelidir. bunun dışında mesela siyasal reklam da çok yapılır. bahar döneminde bizde hayali bir siyasi seçim kampanyası yürüttük mesela. hedef kitle olarak yurt dışında yaşayıp oy vermeyen türkleri seçmiştim ben. onlar için sloganlar, başlıklar, görseller hazırlandı. afişte acunu kullandık mesela çünkü yurtdışındaki vatandaşlarımız kendisini seviyormuş.

reklam ve reklamcılık dışardan çok eğlenceli görünebilir. evet birçok işe göre rahattır şöyle rahattır istersen pijamayla git kimse dönüp de bakmaz tabi sunum,toplantı falan yoksa. ama çalışma saatleri net değildir. 9-6 diye girersin işe o iş sana olur 9-23. müşteri kaprisiyle uğraşırsın. müşterinin bütçesi x'e yeter ama senden 100x'lik iş ister. yaptığını beğenmez, kendi istediğinin olması için uğraşır.

reklam sabır işidir. ayrıca her ay ben yaratıcıyım diyen gençlerimiz reklamcı olmak istiyor rahat iş hem de diyorlar ama yanlış. yaratıcılık evet bir yere kadar seni idare eder ama sabır yoksa hiç bir işe yaramaz.

ayrıca reklam asla bireysel bir iş değildir tam tersi ekip işidir. copywriter ve art director her zaman etkileşim içinde olmalıdır.

yalnız çok konuştum susayım artık. merak ettikleriniz olursa halka ilişkiler ve reklamcılık öğrenciyim.

18 eylül 2015 23:13 18 eylül 2015 23:23

6. işte (link: https://www.youtube.com/watch?v=eYgIw9XA4I0 bu) beni derinden yaralamıştı...

26 temmuz 2016 14:34

7. Günümüz dünyasında TV'dan sosyal medyaya yalınmış tanıtım eylemi. (gizlinot: o Nasıl bir tanımsa affola)

(link: http://mobil.hurriyet.com.tr/galeri-40230269#p=20 Fenomen ekonomisi ) isimli yazıyı okudum az önce. Sizinle hangi başlıktan paylaşsam bir türlü karar veremedim. Yazı (gbkz: Kerimcan durmaz) örneği üzerinden sosyal medyadan para kazanan ünlüler ve fenomenlerden Bahsediyor. En çok kazanan ünlü DE Demet Akalın'mış. Geçen gün gazetede bir röportajına denk geldim instagramda reklamını yaptığı şampuanları lavobaya döktüğünü söylemişti. Bu yazıya göre de 120 bin tl alıyormuş o reklam için.

Ne zaman bu konuyla alakalı bir yazı okusam karmaşık duygular içine giriyorum. Bir yandan bana çok çirkin geliyor diğer yandan niye bu insanlardan dürüstlük bekliyorsun ki? Diyorum kendime. Sorun aslında samimiyetsizlik bir reklam filminin net bir amacı vardır ortadadır. Bu ise saman altından yürüyen bir iş, devletin bile denetleyemediği. Bu dönen paralar çok haksız paralar benim aklım almıyor.

25 eylül 2016 22:13 25 eylül 2016 22:18

8. 18.12.2018 tarih ve 476 sayılı Cumhurbaşkanı kararına göre internet ortamında reklam hizmeti verilmesi ve bu hizmete aracılık edilmesi halinde  %15 oranında gelir vergisi kesintisi yapılacakmış. şimdi cansu akın düşünsün assjjdjd

20 aralık 2018 00:08 20 aralık 2018 00:08

9. (link: https://www.google.com/amp/s/www.bbc.com/turkce/amp/haberler-dunya-46972570 İngilterede bazı ünlülere uygulanan reklam uyarısı)

Toplum tarafından benimsenen kişilerin sosyal medyada reklamını yaptıkları ürünlere yönelik bilgi vermeleri istenmiş. Nedeni de -haklı olarak- insanları büyük ölçüde etkilemeleri. Artık ürünlerin reklamını yaparken altına hashtag ile ya da başka bir açıklamayla belirtmeleri gerekiyor.

25 ocak 13:44