yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (16)
  • medya (1)

  1. işleyiş şeklini tam anlamadığım ama rahatsız edici bulduğum olay.

  eğer başlık tanımını doğru yapıyorsam kelimeyi yanlış yazmamdan kime ne, türk dil kurumu mu burası?

  (link: http://i.imgur.com/tk483.jpg aklıma bu karikatür geliyor her seferinde)

  24 nisan 2015 15:35

  2. sadece yapılan yazım yanlışlarına müdahale yapılmasına izin veriliyor; noktalama işaretleri, anlatım bozukluklarına kadar bir düzeltme yapılacağına dair bir şey söylenmedi bize.

  Bunun dışında bilinçli olarak yazılmış bugün coq güzelim yaauu, alcam, etcem gibi kelimelere dokunulmuyor. Aynı soruları moderasyon ekibine ben de ilettim. mod x den aldığım cevap budur.

  24 nisan 2015 16:00 24 nisan 2015 16:01

  3. arkideşler ben de her girdiye salça oluyormuş gibi hissediyorum haklısınız birinin sizin girdilerinizi kurcalaması hoş bir durum değil ama bunun sınırı ne olmalı, sadece bariz hatalar mı düzeltilmeli yoksa anlatım bozukluklarına müdahale edilmeli mi bilemiyorum.

  o yüzden ben de sadece türkçeleştirme butonu editleri yapıyordum(-de - da -ki yazımı bir de). aklıma da geliyordu sen edit yapmışsın ama bu yanlışı görmemişsin diyecek biri çıkıp da. (yazar: madame bovary) de aynı konudan muzdaripmiş ki benden önce o mesaj atıp bu durumu iletti.

  moderasyon ekibine sorduk. gelen mesajı da (yazar: madame bovary) paylaşmış. yapıyom yazan bir yazar zaten onun yapıyorum olduğunu biliyordur, paşa gönlü öyle yazmak istiyordur diyerek dokunmuyorum, bir yerine bi yazmak da aynı şekilde. anlatım bozukluğu olunca da dokunmayıp şikayet butonuyla kabine gitmesini öneriyorum şahsen. ama bunun sınırını modlar açıklasın konu açıklığa kavuşsun derim.

  edit: bize buna dair bir şey söylemediyse yani noktalama işaretlerine kadar düzeltme yapılacak denmediyse biz ne yapabiliriz ki kafamıza göre nasıl bir düzenleme yapabiliriz ? bu sefer de girdimin her şeyini değiştirmişler diyecektiniz. bize böyle bir yetki henüz verilmedi. o yüzden yarısını düzeltip yarısını bırakmak durumunda kalıyoruz.

  moderatör değiliz sadece bize türkçe yanlışlarını düzenlemek adına özellik açıldı diye biliyorum. her yazarın öyle bir hakkı yok merak edenlere onu da yazayım.

  24 nisan 2015 16:13 24 nisan 2015 18:50


  4. Dün ilk defa bir girdim (yazar: madame bovary ) tarafından revize edildi. Bildiğim kadarıyla kendisi mod değil. Yazarlar editoryal düzenleme yapabiliyor mu biri beni aydınlatırsa sevinirim.

  Edit: bu arada girdilerimin revize edilmesi beni kesinlikle rahatsız etmez, gözümden kaçan bir şeyi başkası düzeltebilir tabii ki. Merak ettiğim bu düzenleme hakkını kimler neye göre elde ediyor?

  24 nisan 2015 16:13 24 nisan 2015 16:40

  5. Bağlaçların arasında virgül kullanAn yazarlara neden benim girdime müdahale etme hakkı verilüyüür?

  Sözlüğün yeni uygulaması, ekmek kapısı.

  24 nisan 2015 16:21

  6. neye göre bu revizyon hakkı verildi, onu merak ediyoruz biz. Ben de çok fazla yazım yanlışı görünce şikayet ediyorum, genellikle bunları modx düzeltiyor ama bağlaçlar arasında sürekli virgül kullanan birinin benim girdilerime müdahale etmesinden rahatsızlık duyarım. Diğer kişiler de özel isimlere gelen ekleri ayırmamışlar ya da üç nokta yerine iki nokta kullanmışlar, bunlar olabilir; her zaman dikkatli bir şekilde yazmak zorunda değiliz. bu durum sizi çok rahatsız ediyorsa yazara mesaj atarsınız veya çok fazla hata varsa şikayet edersiniz.

  Beni rahatsız eden şey, neye göre seçildiği belli olmayan yazarların benim girdilerimi değiştirme hakkına sahip olması, üstelik bunun gizli kapaklı bir şekilde uygulamaya konması.

  Moderatörler belirlendiğinde yazarlara haber veriliyor bu sözlükte, peki neden girdimi değiştirme yetkisi verdiğiniz insanları saklıyorsunuz? "Şu nedenden dolayı Böyle böyle bir uygulama başlattık, şu yazarlardan da düzeltme yapmalarını rica ettik." Diye bir açıklama yapılmış olsaydı bu Tepkiyi vermezdim muhtemelen ama hafiften tiskindim (gizlinot: tiskinmek) valla.

  Edit: mobilden link eklemeye tıklayınca ekran kapanıyor bende, ona bir el atsanız ya? http://youtu.be/xJxvTthggnQ

  24 nisan 2015 16:44 24 nisan 2015 18:29

  7. Benim bu konuda kısmen anlasam da devamını getiremediğim bir şey var. Yazar kişisi yapıyorum yerine yapıyom yazmıştır ve bunu bilerek yapmıştır düşüncesi ve gerekçesiyle girdisine müdahale edilmez, peki tamam.

  Fakat bu sefer de revizyonun altında yatan sebep ya da sebepler flulaşıyor bence. Buradaki amaç girdileri yazım hatalarından arındırmak değil de yazarları dil bilgisi konusunda eğitmekmiş gibi duruyor ve bu, hiç hoş bir şey değil fikrimce :)

  Not: Bu arada benim de revizyona uğramış iki girdim oldu şimdiye kadar, bundan gocunmadım ama kabul edelim, ortada tuhaflıklar yok değil.

  24 nisan 2015 17:06


  8. "Biz yazarız siz düzeltirsiniz karşim"

  Çalışın, aferin.

  klavyenize kuvvet.

  24 nisan 2015 17:32

  9. Sözlüğün yeni uygulaması olmayan, zaten uzun zamandır editoryal düzenleme adı ile yürütülen bir uygulamadır. Son dönemde dikkat çekmesinin tek sebebi "türkçe gönüllüsü" diye tabir edebileceğimiz bazı yazarlarımızdan editoryal düzenleme konusunda yardım almaya başlamamızdır. Düzeltilen hususlar temel yazım kurallarıdır (-de -da ayrımı, hiç noktalama işareti kullanılmayan girdilerin okunabilir olmasını sağlamak için noktalama eklenmesi, noktalama işaretlerinden önce değil sonra boşluk olamsını sağlama ve harf atlama suretiyle yapılan yazım hatalarının düzeltilmesi), onun dışında yazarın üslubunu etkileyecek bir düzenleme yapılmamakta.

  Bundaki tek amaç girdilerin daha kolay okunabilmesini sağlamak, onun dışında bir revizyon veya edit yapmamız söz konusu değil elbette ki.

  Ekleme: editoryal düzenlemenin amacı da normalde kabine gönderme sebebi olacak bu hususlarda girdilerinizi kabine göndermek yerine ufak değişiklikleri hızla yapmak. inanın daha evvel mesaj atma ve kabine gönderme imkanlarını denedik, ama gerek yazarları uğraştırması, gerekse moderasyonun geri dönüşü takip etmesinin zor olması sebebi ile en verimli olan şu an için bu gibi duruyor.

  24 nisan 2015 20:16 24 nisan 2015 20:37

  10. Revizyon ne ya her yazdıgıma kulp bulunmuş resmen

  24 nisan 2015 21:25