yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (44)
  • medya (0)

  44. yaklaşık 5 aydır kemoterapi gören ve son 1 kür kemoterapisi kalan biri olarak doktoruma danışarak bepanthen evigen bemiks ampullerini hindistan cevizi yağı ile maske haline getirerek saçıma sürdüm. Ağır saç döken ilaçlara karşı bile dökülmemi azalttığını düşünüyorum, normal saç dökülmesine neler yapar kim bilir.

  3 nisan 21:24

  43. Dogumdan sonra avuc avuc dokulen saclarima biberiye iyi geldi diye dusunuyorum. Dokulmem epeyce azaldi ve minik minik yeni saclarim cikiyor. Biberiyenin sac dokulmesiyle ilgili cesitli kullanim sekilleri var. Bolum sonu canavarini gecer gibi tum tuslara basiyorum. O yuzden hangisi ise yaradi cok emin degilim acikcasi. Bazen biberiye cayi yapip sac diplerime suruyorum. Bazen sampuanima biberiye yagi damlatiyorum. Bazen tatli badem yagi, biberiye yagi ve hindistan cevizi yagini karistirip maske gibi yapiyorum.

  2 nisan 20:53

  42. e vitaminli kremler yüzde tüylenme yapabildiğine göre, bölgesel uygulamada, saçların azaldığı bölümde bir etkisi olup olmadığını bir ay denedikten sonra burayı editlerim...

  Edit: çinko kullanımımla aynı döneme denk geldiği için bu konuda net bir yorum yapamıyorum, fakat dökülme yaşadığım bölümde küçük saçlar çıktı. Kullandığım krem hobby soft, aloe vera e vitamini. Gece yatmadan ve gün içerisinde aklıma geldikçe, 2-3 kere, yüze değdirmeden.

  3 ocak 00:15 24 ocak 11:23


  41. 4 seans prp + mezoterapi; güzel bir vitamin (xpecia, velavit markasından olabilir veya perfectil) 

  Arada da prp/mezo hatırlatma seansları.

  Düzleştiriciyi kesinlikle bırakmak; daha önce yazmıştım, kellik yaptığı kanıtlanmış. Saçı eziyor bir kere. Bırakınca yine saç dökülmüyor mu? Elbette dökülüyor. Ama vellahi o düzleştiricinin yarattığı cılızlıktan eser kalmıyor.

  Bu dediğim ince telli ve dökülmeye yatkın saçlar için. Yoksa ne saçlar gördü  bu gözler kalın telli, gür ve düzleştiriciyle hunharca yapılıp asla zarar görmeyen. 

  Genetik ya işte, kahrolsun bazı genler. 

  Yazdıklarım ana babasında saç olmayan, saçları dökülüp seyrelmeye yıllar önce başlamış, bu yöntemlerle yol katedebilmiş ama çocuktan sonra 3 yıldır ne prp ne bir şey tövbeler olsun. Nerde o kendime baktığım günler? 

  13 temmuz 2023 00:29

  40. kan değerleri ideal seviyeye gelmeden hiç bir kozmetiğin işe yaramayacağını net şekilde söyleyebilirim süslüler

  7 temmuz 2023 16:56

  39. bazı şeyler genetik olunca çözümü olmuyor malesef. benim saç yapım çok ince aileminde aynı sekilde ve boya gibi yıpratıcı işlemler uygularsam daha da azalıyor inceliyor

  6 temmuz 2023 10:03

  38. Melatonin adlı bir madde, saç dökülmesiyle mücadelede olumlu etkiler gösteriyor. Bu konuda yapılan çeşitli çalışmalar, erken dönem androjenetik alopesi (AGA) veya genel saç dökülmesi yaşayan erkek ve kadınlarda melatonin uygulamasının saç büyümesini desteklediğini ortaya koyuyor.

  Birinci çalışma, tıbbi gözlemcilerin değerlendirme formaları ve hastaların anketlerinden yararlandı. Ancak bu yöntemler, objektif ölçüm yöntemlerine göre daha fazla değişkenlik gösterebiliyor. İkinci çalışmada ise objektif bir yöntem olan TrichoScan kullanıldı ve saç sayısında belirgin bir artış tespit edildi.

  Üçüncü çalışma, bir plasebo grubunu içermemesine rağmen saç yapısı ve saç dökülmesi açısından iyileşmeler gösterdi. Bu çalışmada, hastalar kendilerinin uyguladığı 60 saniyelik saç sayım testi kullanıldı.

  Dördüncü çalışma, gözlem niteliğindeydi ve plasebo grubu içermiyordu. Ancak saç dokusu ve saç dökülmesi üzerindeki etkileri göstermesi bakımından önemli bulgular sunuyordu.

  Beşinci çalışma ise en büyük çalışmaydı ve 200 merkezde 1800'den fazla katılımcıyla gerçekleştirildi. Melatonin tedavisine yanıt olarak sebore ve seboreik dermatit gibi olumsuz etkilerin azaldığı gözlendi.

  Melatoninün saç büyümesi üzerindeki etkisi tam olarak anlaşılamamış olsa da, hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar ve hücre kültürleriyle elde edilen bulgular, melatoninin saç folikülünün gelişimini, döngü düzenlemesini ve renklenmesini etkileyebileceğini gösteriyor.

  Melatonin reseptörlerinin, saç büyümesinin düzenlenmesinde önemli bir rol oynadığı düşünülüyor. Ayrıca, melatoninin androjenler ve östrojenlerle etkileşerek saç foliküllerindeki hormon etkilerini düzenlediği de gözlemlenmiştir.

  Sonuç olarak, melatonin içeren kozmetik ürünlerin erken dönem AGA veya genel saç dökülmesi yaşayan kişilerde saç büyümesini destekleyici etkiler gösterdiği görülmüştür. Melatonin reseptörlerine bağlı olarak antiandrojenik etkiler ve antioksidan etkiler gösterdiği düşünülmektedir. Melatonin solüsyonları iyi tolere edilebilir ve saç yaşlanmasını geciktirmede, saç dökülmesini tedavi etmede ve erken dönem AGA'nın yönetiminde potansiyel bir seçenek olarak değerlendirilebilir.

  4 temmuz 2023 11:54


  37. dahiliyeye ve kadın doğum uzmanına gitmek çözüm yolunda çok iyi bir adım diye düşünüyorum. kendi deneyimlerime göre dışardan ne sürersem süreyim kansızlık, b12 eksikliği vs gibi sorunlar için ilaç içmedikçe bir etkisi yok. ama bu girdiyi kansızlık vs gibi dertleri olmasa da ya da onlar için ilaç kullansa da saç dökülmesi yaşayan insanlar için yazıyorum. polikistik over teşhisi konmuş, regli aşırı düzensiz olan (9 ay olmadığımı biliyorum), tüylenmesi ve sadece çenede bitmeyen sivilceleri olan birisi olarak doğum kontrol hapını kadın doğum uzmanı resmen zorla yazdı. bana teşhis koyduktan 1 sene sonra kullanmama izin verdi sanırım. hormonlarım normal görünse de dediğim gibi çok fazla belirti vardı. o yüzden hormonlarınız normalse bile ultrason ile bakılmasını rica edebilirsiniz. ilacı kullanana kadar zaman zaman aşırı (günde rahat 4-5 avuç saçtan bahsediyorum) saç dökülmem oluyordu. birkaç hafta geçmiyordu ve saçıma ne zaman dokunsam elime aşırı saç geliyordu. yani sadece duşta ya da tararken falan değil. sürekli dökülüyordu. ilaçla birlikte dökülme, sivilcelenme, regl düzensizliği gibi sorunlarımdan kurtuldum. normal insanlarda nasıl mevsim değişikliğinde dökülüyor veya arada sivilce çıkıyor öyle oldum. ilacı uzun süre kullanıp başka bir doktora muayene olmaya gittiğimde ilacı bırakmam gerektiğini ve kist falan görmediğini, bana polikistik over hastası demeyeceğini söyledi. ben de doğal olarak ilacı bıraktım. saç dökülmesi aynı şekilde geri döndü. ilaca yeniden başladığım 3-4 gün içinde yine durdu. uzun süre doğum kontrol hapıyla kistlerimin küçüldüğünü o zaman ben de doktor da akıl edememiştik ama şu an anlayabiliyorum. benzer dökülme sorununu yaşayanlar için paylaşmak istedim.

  13 temmuz 2022 16:54

  36. *Taze ısırgan otunun suyunu kullanmak hızlı etki ediyor. Yalnız çay gibi değil meyve suyu makinesini kullanarak suyunu çıkarmak etkili oluyor. Aktarlarda satılan kurumuş hali tazesi kadar etkili değil. Ben bahçemizde varken toplayıp yapıyordum fakat sonradan ısırganı taze olarak bulamadığım için kullanmayı bırakmıştım.

  * saç kökleri canlı ise, kan değerleriniz, her şeyiniz normal ama saçlarınız dökülüyorsa mezoterapi etkili olabilir fakat devamlılığı sağlamak gerekiyor. İlk etapta haftada 1, ilk 4-6 seanstan sonra 2 haftada 1, sonrasında ayda 1 şeklinde devam ediyor fakat bende ayda 1 e geçince ayın son haftası etkisinde azalma olmuştu ve devamlı yaptırmak gerektiği için bırakmıştım. Tabii maliyet kısmı da bırakmamda etkili olmuştu. 20 seans kadar yaptırmıştım ilk başladığımda. Yeni dökülen saçlarım çıkmıştı.

  *bir ara saçımın doktoru sitesinde minoxil ve aldacton etken maddesiyle yapılan bir losyon vardı sonradan tarifini bulamadım. Burada minoxil saç çıkarıyor, aldacton dht baskılıyor ve ikisi bir arada daha etkili oluyor. Gittiğim bir endekrinolog aldactondan fayda gördüysem hapı içincede etkili olacağını söylemişti denemedim. Bu arada bunların sanırım ikisi de tansiyon ilacı tesadüfen saçlara etkisi olduğu bulunmuş. İlginç bir şekilde tansiyonu etkileyen şeyler saçlara da etki ediyor mesela sarımsak.

  * her şeyden önemlisi sağlıklı beslenmek. Cips, sağlıksız yağlarla hazırlanmış hazır yemekler sadece saçları değil, tüm vücudumuzu ve psikolojimizi de olumsuz etkiliyor. 15-20li yaşlarımda çok cips yerdim ve ne zaman cips yesem yüzümde sivilce çıkardı. B vitamini ve demirden zengin beslenmek, yemeğin ardından hemen çay tüketmemek gerekiyor. Demir ve b vitamini emilimini düşürüyor bunun yerine emilimi arttırmak için c vitaminli bir şeyler tüketebilirsiniz.

  *polikistik over bazı kişilerde semptom göstermeyebiliyor ve saç dökülmesi yapıyor. Bunun için internette soğan kürü öneriliyor. Sanırım regli düzenlemede de etkili oluyor.

  *asos aga k tablet bir multivitamin bunu çok uzun süre kullandım ilk başlarda etkili oldu sonradan kiperin kolajen kullanmaya başladığım için asos tableti bıraktım. Saça sığır iliği maskesi yapmak veya içmek hem cilt, hem kemik hemde saç sağlığı için faydalı ancak bir o kadarda zahmetli. Bir süre denedikten sonra kiperin kolajen içerik olarak ilave amino asitlerde içerdiği için saçlarımda etkili olacağını düşünerek diğer vitamini bıraktım ve düşündüğüm gibide oldu. Cildimde de dolgunlaşma oldu bence cildin ihtiyacına göre 30-35 yaştan sonra kolajen veya ilik kullanılmalı.

  *bazı kişiler şampuanın saç dökülmesine bir faydası olmayacağını söylüyorlar ama bence saç çıkarmada etkili olmasada saç dökmemek gibi bir etkisi oluyor. Marketlerde satılan bol kimyasallı çoğu deterjan formundaki şampuanlar saç derisi sağlığını bozuyor. Ayrıca her gün saçı şampuanla yıkamakta yağ dengesini bozuyor, fazla yağlanan saçta daha fazla dökülüyor. Saçınız yağlı ise yağlanmanın önüne geçmelisiniz. Bu konuda yağlı saçlar için davines energizing, marc anthony argan yağlı, live clean elma sirkeli, Natur vital hair loss şampuanları öneririm. Natur vital in farklı çeşitleri var tam hatırlamıyorum hangisiydi. Yeşil markanın bentonit killi olan şampuanını da beğenmiştim. Davines ile iki günde bir yıkıyorum yağlanmayı dengeliyor, ara günde duruma göre suyla yıkama yapılabilir. Ayrıca saçı kurutma makinesiyle kurutmak, sıcak suyla yıkamak saç tellerindeki keratinin yapısını değiştiriyor. Bu da saçı daha hacimsiz gösteriyor.

  *saç boyasını mecbur değilseniz kullanmayın. Saçı dökülen kişilerin zaten sağlıklı saçları olmadığı için boyama işlemi saç derisinde egzema, sedef ve saç tellerinde incelmeye, veya tiftik tiftik olnasına sebep oluyor. Bunun yerine kına yakmak saçları parlatır, sağlıklı saç ve saç deriniz olur. Ben uzun yıllar kına yaktım kınayı bırakıp boyaya geçtiğimde saçımda sedef oluştu. Kına saçınızın yağ dengesini bozmaz. Saçınızı boyadığınızda saç deriniz o kimyasallarla aşınıyor. İlk boyadığınızda bir hafiflik oluyor ya işte o bu yüzden.saç derinizde faydalı ve zararlı ne varsa silip süpürüyor. Kınanında dezavantajı üzerine açık renk boya tutmuyor beğenmezseniz koyu bir renge boyayabilirsiniz sadece. Fakat şimdi instagramda bazı firmalar kimyasalsız kına gibi cassia, indigo, amla, kına kullanarak farklı renkler elde edebiliyorlar.

  *Hindistan cevizi yağı saç çıkarmasa da saç tellerinizi güçlendirmede uygun fiyatlı, doğal bir yoldur. Saç derisine değil saç tellerine sürülmeli, sürdüğünüz miktar aeındırmakta zorlanmayacağnız kadar olmalı. Yağı saçtan arındırmak için üst üste defalarca yıkamakta saça zarar verir en fazla iki yıkamada arındırılmalı. Argan yağı da etkilidir, aynı zamanda hafif dalgalı yapar saçı. Eğer bukleleriniz varsa daha güzel bukleleriniz olur. Bir yerde argan yağını düzenli olarak saç derisine masaj yaparak uygulandığında (2-3ay kadar) saç çıkışı yaşandığını okumuştum ama tecrübe etmedim.

  *saçlarınıza jöle, çeşitli şekillendiriciler, düzleşmesi için içinde zararlı kimyasallar olan keratin bakımı yaptırmayın bu gerçek keratin bakımı değildir. Keratin maskesinin saçı düzleştirmek gibi bir etkisi yok, saçınızın doğal halini daha sağlıklı hale getirir. Bulursanız doğal keratin kullanabilirsiniz doa kozmetikten alıyordum ben. Gerçek keratin ve hindistan cevizi yağı saçları daha hacimli gösterir.

  *şunu da unutmamak gerekir saç çıkarayım derken sağlığınızdan olmayın. Bazı saç ilaçları hormonları etkiliyor. Dht hormonu kadınlarda da erkeklerde de bir miktar bulunuyor bunun olması gerektiği kadar olması gerekir onu baskılamak hormonlarınızın değişmesine sebep olabilir. Erkeklerin kullandığı bazı dht engelleyici ilaçlar kadınlarda uzun süreli kullanımda hamile kalamama gibi sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden eğer bir saç çıkarıcı ilaç kullanmayı düşünürseniz içerisindeki etken maddeleri araştırın. Eğer Google da yeterli bilgi bulamazsanız Google akademikte etken madde ile ilgili yapılan araştırmaları okuyun. Bir cildiye dr una gittiğinizde sizin sağlığınızı sizin kadar düşünmez kendi araştırmanızı da mutlaka yapın. Cildiye dr una gidip neden saçınızın döküldüğünü öğrenemediyseniz endokrinoloji bölümüne, kadın hastalıkları bölümüne gidin. Hastalıkların bir biriyle ilişkili olduklarını düşünüyorum. Mesela b vitamini, demir, magnezyum düşükse psikolojik sorunlar yaşayabilirsiniz.aynı zamanda saçlarınız da dökülür ve dersinizki stresten, psikolojim bozuk olduğu için dökülüyor halbuki belkide sadece vitamin eksikliğini normal düzeye getirseniz hem psikoloji, hem saç sağlığınız düzelecek.

  9 temmuz 2021 21:55 10 temmuz 2021 03:21

  35. Yağlı saç derisi + erkek tipi saç dökülmesinden muzdarip olanlar (gbkz: kıvırcık nane) (spearmint) içeren ürünlerden şahane fayda sağlayabilirler. Nuka'nın kıvırcık nane yağı var; pahalı maalesef ama arada saça maske yapmak için suyla seyreltilip kullanılırsa saç derisinde biriken dht'yi (dihidrotestesteron) ailip süpürüyor. Direkt içmek sistemik etki yapıyor o yüzden direkt onu önermiyorum doktora sormadan. Ama şu da var ben direkt (bir bardak sıcak/ılık suya birkaç damla damlatarak) içtiğimde tüylerim bayağı geç uzamaya başlamıştı, saça etkisi bence daha uzun sürede gözlenir. Ben pek bir şey fark edemedim. Topikal daha iyiydi bence saç için. Ferahlatması yeter.

  9 temmuz 2021 17:22