sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (10)
 • medya (1)

1. bugün hep kötü şeyler yazıyorum ama, hep kötü haberler almaktan bunlar.

bu (link: https://onedio.com/haber/suriyeli-minik-umran-in-bakislari-dunyaya-cok-sey-anlatiyor-726698?utm_source=onediocom&utm_campaign=facebook_page&utm_medium=facebook video) yu izlemiş bulundum az önce.

görenler vardır mutlaka, suriye'de bir hava saldırısının enkazından çıkarılan 5 yaşındaki ümran'ın ambulanstaki görüntüleri.

hayatımda izlediğim en korkunç, en üzücü şeydir bu.

benim de 5 yaşında bir kardeşim var. daha geçen gün oynarken düştü de kafasını çarptı diye aklım çıktı. daha dün gece, yatağında sinek varmış diye korktu yanıma geldi, bana sarılıp uyudu.

ben kardeşim sinekten korkuyor diye onu sarıp sarmalıyorum, ümran bombaların altından çıkarılıyor, tek başına ambulansta. kafasını siliyor, elindeki kana bakıyor.

benim aklım bu görüntüyü almakta zorluk çekiyor arkadaşlar.

ben bunu gerçekten kabullenemiyorum. boğazım düğüm düğüm.

benim kardeşimden ne farkı var ümran'ın?

neden onu sarıp sarmalayamıyorum?

çok isterdim onun için bir şeyler yapabilmek, ama şu an için istanbul'daki arkadaşlarına ulaşabiliyorum sadece. savaştan kaçıp gelen, utangaç, birbirinden güzel, birbirinden zeki çocuklarla oyunlar oynayabiliyorum.

siz de kendi etrafınızdaki suriyeli çocuklara ulaşın, ümran için bir şeyler yapamasak da akranları için bir şeyler yapalım. bu tür projeler yürüten bir çok organizasyon var. zor değil, haftada birkaç saatinizi onlara ayırmak.

boş durursak kalbimiz çürüyecek çünkü.

18 ağustos 2016 17:42

2. Sanki kalbim bir şarap şişesinin mantarı ve ümran'ın yüzündeki kanı silen o minik elleri de mantarın açacağı...

İçimden geçerek paramparça etti beni. Kanırtarak söktü aldı aklımı... İzlediğimden beri ağlaya ağlaya evin kuytu köşesine dağılan ruhumu toplamaya çalışıyorum.

Ne kadar da acizim ümran bebek, affet!

18 ağustos 2016 17:49 18 ağustos 2016 17:50

3. yaa yavrum :(

çocuklara kıyamıyorum. ama herkes kıyıyor.

işlemediği suçlarının cezasını çeken melekler...

18 ağustos 2016 18:58

4. Vicdanımın en kuytu yerinden beni vuran melek.

18 ağustos 2016 18:59

5. ah bebeciğim, keşke gelebilsen yanıma, alabilsem seni. kardeşim yok benim, çocuğum da. seni alırdım yanıma, bakar büyütürdüm, eğitimin, masrafların hepsi benden, alabilsem seni buraya, kocaman sarılırdım sana. iyi misin şimdi acaba? kafandaki yaran nasıl? uyuyabilecek misin? ah keşke alabilsem seni yanıma, keşke. evimin prensesi yapardım seni, kimsenin kılına dokunmasına izin vermezdim. allah dualarımı kabul etsin seninle alakalı dilerim, çok seviyorum seni ümran, her çocuğu sevdiğim gibi ama tüm çocuklara sevgim birleşmiş gibi. iyi ol ümran, keşke alabilsem seni kucağıma, keşke..

18 ağustos 2016 20:17

6. "öyle bir ağlasam,öyle bir ağlasam çocuklar size hiç gözyaşı kalmasa"

Artık kaldıramıyorum çocukların acı çekmesini görmeyi.Sokakta uyumak zorunda kalan üstü başı yırtık çocuklar görmeyi istemiyorum.İçim parçalanıyor.Onlara kızan bağıran hatta şiddet uygulayan güya medeni insanları(!) görmek istemiyorum.Çocuk bu yani ötesi yok.Keşke elimden gelse nasıl isterdim zorda olan tüm çocuklara sahip çıkmayı.En büyük isteklerimden bir tanesi bu olurdu.

19 ağustos 2016 00:21 19 ağustos 2016 00:22

7. sabahtan beri başım ağrıyor sözlük. hasta hissediyorum kendimi ruhen hastalanmış hissediyorum. buraya çok şey yazarım da, sanırım yazmayacağım..

19 ağustos 2016 00:25

8. kendimden insan olmaktan, herşeyden utanıyorum

19 ağustos 2016 08:48

9. yaklaşık iki yaşında bir kızım var, bacağımı sivri sinek yemiş gelip gelip "oouuufff" deyip sineğin ısırdığı yeri öpüyor. o öptükçe benim ağlayasım geliyor, boğazım düğümleniyor, bu kadar masum doğup bu kadar vahşileşen başka bir canlı yok, keşke bütün yetişkinler yok olsa ve dünyayı çocuklar yeniden yaratsa :(

19 ağustos 2016 14:54

10. onu vurma kararı alanın olmayan vicdanından bu çocuğun bakışlarına sığınıyorum.adı önemli değil onunla aynı boyda ve yaşta onlarca çocuk her gün her coğrafyada katlediliyor.onu vurana lanet okumuyorum ona biraz olsun vicdan diliyorum, ona çocukların masum suratlarına bakamayacak kadar utanma diliyorum.

büyürken insanlığımızı kaybetmesek bugün dünya böyle olmazdı,vicdanımızı ve masumluğumuzu çeşitli şeylerin hırsıyla değişmesek bugün böyle olmazdı.

19 ağustos 2016 15:10