sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (20)
 • medya (0)

1. hiçbir erkek sevgilisinin,kendinden daha iyi bir kariyere sahip olmasını istemez.bunun altında ezilir.ve tabi ki hiçbir erkek içinde kariyerinizden vazgeçmeyin.bir gün hayatınızdan çıkıp gittiğinde kafanızı dağlara taşlara vurursunuz.

16 mayıs 2017 12:51

2. Benim açımdan düşünmeme bile gerek olmayan konu. İnsanın önceliği neyse böyle bir durumda da seçimi o oluyor. Sevmek ayrı konu, ancak elin oğlunu kariyerimden vazgeçecek kadar hayatımın merkezine yerleştirebileceğimi düşünmüyorum.

16 mayıs 2017 13:59

3. Teoride ikisinin yan yana gitmemesi için hiçbir engel yok ancak gün gelip de bu ikisi çakıştığında kendinizi nasıl değerlendirdiğinizle, kendinize hayatta nasıl bir rol biçtiğinizle ve içinde bulunduğunuz durumla doğrudan ilişkili olan fazlaca kişisel ve genellemeye çok da müsait olmayan tercih.

Dünya düzeni ne yazık ki hala fazlaca ataerkil ve aynı işi yapan kadın-erkek aradındaki gelir eşitsizliği hala çok yüksek. Bizimki gibi dini eğilimlerin yükselişte olduğu toplumlarda bu durum ne yazık ki olması gereken durum gibi görülüyor hala, üstelik acıklı bir biçimde en az erkekler kadar kadınlar tarafından da öyle görülüyor. Evinin erkeği, evin direği, başımızdan eksik olmasın gibi dile ve kültüre yerleşmiş tanımlarla kadın, erkeğe olan bağımlılığını içselleştiriyor. Bu şekilde mutluysa ona kimse karışamaz, karışmamalı ancak değilse de karışmamalı, yargılamamalı. Bir parçası olduğumuz dünya düzeni ekonomik özgürlüğün gerçek özgürlük olarak karşılık bulduğu acımasız bir düzen. Sığınılan güvenli limanların kadınlara şiddet uyguladığı, aldattığı ve bunun gündelik normal olaylar olarak karşılandığı durumları düşünün, ben annemi düşünüyorum mesela ve pek çok başka anneyi, arkadaşlarımı... Başka alternatifi olsa insan neden buna katlanır değil mi? Toplum baskısı olmasa, finansal mecburiyetler olmasa...

Yani diyeceğim o ki, kariyer demek sadece ünvan demek değildir, kariyer para demektir, para finansal özgürlük demektir, insanca yaşama hakkını kabul ettirme özgürlüğü demektir. Topluma karşı elinin kuvvetli olması demektir. Annenin kariyerinin olması çocuğunun bir adım daha ileriye gitmek isteyecek olması demektir. Sevgili ya da eş ise beraber olunduğunda hayatın güzelleştiği insan demektir. Bundan daha azına sadece aşık oldunuz diye, sadece kaşı gözü güzel diye ya da sadece kariyeri parası var diye razı olmayın arkadaşlar. Sizi destekleyecek, sizi kısıtlamayacak, ekonomik özgürlüğünüz olduğunda da sizin onu tercih edeceğinize güvenecek adamlar bulun kendinize ki hiç bu tercihi yapmak zorunda kalmayın. Bundan azına razı olmayın.

16 mayıs 2017 14:07

4. Elma mı Brüksel lahanası mı? Nasıl bi karşılaştırma yapacağız. İkisi bir arada müthiş olur. İşime, çalışma alanıma saygı duymayan biriyle yapamam ve çok sevdiğim insanlar için vazgeçemeyeceğim çok az şey vardır. Şimdi hangisini seçmiş oldum.

Bence hiçbir konuda tek yönlü olmamak lazım sadece aşka odaklanıp üretmekten vazgeçmemek gibi sadece çalışıp sevmenin güzelliğini de ıskalamamak lazım. Neticede hayat bu her şeyden dozunda almak hayatın tadını kendi potansiyelimizi tam kapasite kullanarak çıkarmak lazım.

16 mayıs 2017 14:41 16 mayıs 2017 21:18

5. kendi adıma karşılaştırmaya gerek bile görmediğim mevzu. kimler gelip geçiyor, insan neler yaşıyor şu hayatta da yine dönüp dolaşıp dayanağı işinde, hedeflediği geleceğe giden yolda, kariyerinde buluyor kimi zaman. sevgili ya da eş olmadan ya da o kişi uzaktayken bir şekilde yaşamı sürdürmek zor da olsa, hatta bazen aradaki anlaşmazlıklar sonucu yeni başlangıçlar yapabilmek mümkün sonuçta. kariyer için aynılarını düşünmekse büyük bir kumar. ilişkiler, evlilikler ömür boyu sürmüyor artık, gün geliyor yollar ayrılınca kariyeri, ekonomik özgürlüğü olmayan biri için işler fazlasıyla zorlaşıyor. tabii ki sevdiğim insan önemli benim için, ama gün gelir ikisi arasında illa tercihte bulunmak gerekirse onu düşünerek, bir başkası için kendi önceliklerini geri plana atmak, fedakarlıklar yapmak riskli bir şey. kadın ya da erkek fark etmez önce hayatın gerçekleri ön plana çıkıyor bir yerden sonra.

konu aslında üniversite için tercih döneminde başlıyor biraz. sevgili için aynı şehirde olabilmek uğruna aynı okulları, bölümleri tercih etmek çok sık görülen bir şey. yıllar sonra bu uğurda yanlış tercihlerde bulunup, geleceği etkileyen bir konuda duygusal kararlar vermek mutsuzluk yaşatabiliyor çünkü. O yüzden bu tip konularda ben duygusal yaklaşıp, konuya romantizm çerçevesinden pek bakamıyorum artık. sevgili ayrı, kariyer çok daha ayrı bir şey ikisini bu yüzden karşılaştıramam.oluyorsa ikisi bir arada olsun tabii ne güzel ama olmuyorsa yapacak bir şey de yok.

16 mayıs 2017 20:04

6. ben bu seceneklerden 10 milyon dolari seciyorum..

16 mayıs 2017 22:05

7. büyük konusmayı istememekle beraber her türlü kariyerin götürdüğü versustur.koca bulunur sevgili bulunur yar bulunur yaren bulunur ama yıl 2017 ve burası türkiye.iş buldun buldun yoksa aç kalırsın aç.(gizlinot: ulusa sesleniş gibi entry girmek )

17 mayıs 2017 10:53 17 mayıs 2017 10:55

8. ZATEN BU KONUDA SEÇİM YAPMANA DEĞER GÖRDÜĞÜN SEVGİLİNİN KARİYER YAPMANDA SANA EN ÇOK DESTEK OLAN KİŞİ OLMASI GEREKMİYOR MU?

17 mayıs 2017 11:01 17 mayıs 2017 11:05

9. ikisi de yok bende son 1 yıldır.. ilki çok elzem değil lakin bi işim olsun artık ya..

17 mayıs 2017 11:47

10. Burada seçilecek olan bence kesinlikle sevgili değildir(gizlinot: gerçekten hayat arkadaşı olan sevgiliden bahsetmiyorum, sıradan bir ilişki) çok sevebilirsiniz, hiç ayrılmayacağınızı düşünebilirsiniz ama hayatın ne getireceği belli olmaz. Gelecek planlarınız asla bir kişi üzerine kurulu olmamalı. Hele ki daha sevgiliyken.

Ha evli olursunuz eş durumu sebebiyle kariyerinizi yarım bırakmak durumunda kalırsınız o ayrı. Burada da kocası istemiyor diye işi bırakmaktan bahsetmiyorum. Mecburi sebeplerle taşınma vb. Gibi şeylerden dolayı. Bir hayatı paylaşan iki kişinin birlikte vereceği bir karar olmalı derim. Tabii sadece kadın için değil erkek için de geçerli bu.

17 mayıs 2017 12:02 17 mayıs 2017 12:08