sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (7)
 • medya (0)

1. İş bu girdi yoğun spoiler içerir. 

Black kitapta da filmde de daima iyi karakter. Özellikle harry için çok değerli ve önemli bir insan hem hiç tanımadığı babasının en yakın arkadaşı -kendisi ve Ronny gibi- hem de vaftiz babası.  Fedakar Babacan karizmatik 

Snape ise yer yer iyi yer yer kötü okuyucuyu/izleyiciyi ikilemde bırakan bir karakter. Sert duygularını belli etmeyen ve karanlık bir tip. 

 Önce karanlık lordun destekçisi daha sonra karanlık lord tekrar döndüğünde bir nevi ajanlık yapıyor. -gece gece cümleyi toparlayamadım- Bana kalırsa yükü daha ağır tıpkı acısı gibi. Black acısını dışa vurabilir rengini net olarak belli edebilirken snape bunu yapamaz ve sürekli çabalar. 

Ama o nasıl son öyle. O nasıl aşk yiğidim. 

Anımsadıkça canım acıyor resmen....

Ben yine de bir iki tık farkla kurt adamcıyım. 

29 nisan 2018 01:32

2. Bu kadar zaman sonra bile, hala mı severus snape?

Daima. Snape serideki en sevdiğim karakterdir. Hem de daha neyin ne olduğunu bilmediğimiz ilk kitaptan beri.

Spoiler

Felsefe taşı bittiğinde adamın günahını aldılar diye ne kadar üzülmüştüm. Böyle bi içim ezilmişti kitap boyunca suçlandığı ama aslında masum olduğu için. Quidditch oynarken harryi düşürmek için büyü yaptığını sanmışlardı ama o korumak için yapıyordu. Tüm seri boyunca da bu sürdü. Lily’e olan aşkına değinmiyorum bile. Ayrıca voldemort’u kandırabilecek kadar mükemmel bir zihinbendardı. Severus snape’i gerçekten çok seviyorum. Kitapları okurken ölümyiyen olduğundan şüphelendiğim ve bazen de emin olduğum anlarda hep quidditch oynarken harryi korumaya çalıştığını hatırladım. Serinin sonuna kadar hangi tarafta olduğuna bir türlü emin olamadık ama dumbledore’un da bir bildiği vardı heralde. Ve gerçekleri öğrendiğimiz zaman tek düşündüğüm “biliyordum” oldu. Sirius’u da seviyorum, o da o kemerden düşüp öldüğünde ağzım beş dakika açık kalmıştı. Harry’nin mallığına ve şerefsiz kreacher’a bi dünya söylenmiştim. Tamam gözümden iki damla yaş bile süzülmüş olabilir. Sirius da snape gibi haksız suçlanan kötü bilinen ve azkabana hapsolmuş bir karakter. Lily ve james’in ölümlerinden sorumlu tutulmuş hem de onları satacak son kişi olmasına rağmen. -Burda peter pettigrew soysuzuna küfürler var- O da snape kadar hüzünlü bir karakter, tam işler yoluna girecekti ki harry’nin mallığından nasibini aldı. -burda da harry’e küfürler var-  yani ikisi de sevdiğim karakterler ama seride daha derin anlatıldığı ve biraz da onunla daha çok zaman geçirdiğimiz için severus snape rocks!

Spoiler

29 nisan 2018 02:49 29 nisan 2018 03:01

3. ** bol spoiler **

Benim çocukluğumdan beri hayalim ileride iki kedi sahiplenip birinin adını "Sirius" diğerini "severus" koymaktı. Bu hayalimi duygu Özaslan biraz baltaladı ama olsun. İkisini de çok severim. Benim seride zibilyon tane favori karakterim var. Cidden çoğunu birbirinden ayıramıyorum hepsini ayrı seviyorum. 

Ama söz Severus'a gelince... sen benim canım değil damarımda kanımsın! Unutursam hogwarts haram olsun bana! Hayatımın en duygu dolu anlarından biri son filmdeki o "always" diyişinin ardından ölü lily'e sarıldığı sahneyi sinema salonunda izlediğim andır. Hala içim ürperiyor. Her izlediğimde ölüm anınd başlarım ağlamaya. Alan rickman'ın o mükemmel oyunculuğu o sahnede tam bir efsane. Sonra düşün seli sahnesi bitene kadar ağlarım. 

Rowling'e hiçbir şey için kızmadım seri boyunca. Ne diğer ölümler ne ron hermione, Harry ginny aşkı. Hiçbir şey rahatsız etmedi beni snape'n ölümü kadar. Snape yaşayıp hogwarts müdürü olup Harry'nin hayatında dumbledore'n boşluğunu doldurmalıydı. Ha diğer yandan takdir edilmemeyi kendi seçmişti. Onu hep kötü göstermesini kendi istemişti dumbledore'dan ama yine de gönlümüz razı değil koca yürekli profesör. Senin de gün yüzü gördüğünü görmek isterdi bu gözler. 

Sirius'a gelince mis gibi karakter. Eksiği Yok fazlası yok. Karizmatik, duygusal, cesur. Sevmeyeni olamaz. O da erken gitti ama ölümü çok yerindeydi sirius'un. sirius'un ölümü bir dönüm noktası seride. O ölünce seri karanlık ve ciddi bir hal alıyor. Onu sa hogwarts savaşında savaşırken görmek isterdim ama. Gece gece dertlendim. 

İlla birini seçeceksem ama o her zaman snape olur. 

"Always" 

29 nisan 2018 03:35

4. * spoiler içerir *

Filmlerinde değil ama kitaplarında severus snapeden her zaman bir tık şüpheci oluyorsunuz. Özellikle lily kısmı açıklanana dek Severus'un neden harry'i koruyup Voldemort'a karşı olacağı meçhul. Sonuçta zamanında koyusundan bir Ölüm Yiyendi.

Kitaplarında filmlerdekinin aksine Sırıus daha bir 'deli'. Azkabanda yıllarca yaşamış ve çıktığında Sahgaga'yla bir mağaraya sığınıp yaşıyor dolayısıyla bu yalnızlık adamı biraz yıpratmış. Harry'i çok benzedikleri için James olarak görmeye meyıllı. Ve ondan tam Jameslik atılımlar bekliyor. Harry yapamayınca küsüyordu falan, ama genede o baba figürü, karizmatik, sevecen ve cesareti için ben Sırıus diyorum.

İkisinin ölümleri de çok hüzünlüydü. Snape'in 'always' muhabbeti baya yıpraticiydi gerçi.

Bir de bence bu üç adamında ortak noktası (gizlinot: Sırıus, severus, james) lily ve harry potterdi. Ben sırıus ve lily hakkındaki teorilerin doğru olduğunu düşünüyorum açıkçası. Keşke J.K Rowling de bu denli açık olabilseydi.

29 nisan 2018 10:28

5. ---- spoiler alarm----

----------------------------

severus diyorum. öte yandan bunun nedeni "always" muhabbeti değil, hem bir büyücü olarak hem de psikolojik açıdan harry potter dünyasının en kuvvetli karakterlerinden biri olmaya aday olduğu için. bir kere voldemort'a karşı zihin engellemesi (gizlinot: occlumency) yapabiliyor olması başlı başına büyük olay. muazzam bir iksir ustası. eşi benzeri görülmemiş bir poker oyuncusu olarak da görebiliriz. dumbledore'u öldürmek zorunda kaldığı zaman içinde bulunduğu kararlılığı kim gerçekleştirebilirdi başka bir düşünsenize? dumbledore en karanlık sırlarını başka kiminle paylaşıp akıl danışabilirdi? zümrüdüanka yoldaşlığının tamamı can sıkıcı, çıldırtıcı bir lawful-good'lukla "ama bu yaptığın çok yanlış dumbledore!" diye adamın ayağına çelme takarlardı valla. severus tam anlamıyla dumbledore'un askeridir çünkü dumbledore'un kim olduğunu belki de sadece o biliyordu. harry ve diğerleri kafalarında yarattıkları dumbledore imajına sadıklardı, zaten sonradan kabullense de dumbledore'un ölümüyle harry'nin öğrendikleri ve yaşadığı hayal kırıklığı bunu gösteriyor. 

evet lily'e sapkınlık derecesinde takıntılı ve bu konuda büyük travmaları var ama sempati duyacağı karakterlerin kusursuz olması gerektiğini düşünmeyenler için bu bir sorun değil. harry'e o kadar kötü davranmasıyla ise tümüyle empati kurabiliyorum çünkü muhtemelen harry'e ben de öyle davranırdım. hiç sevmedim seni harry, hiçbir zaman(gizlinot: babanı da sevmezdim zaten). her zaman fazla şanslı, dümdüz kafalı, koca hogwarts savaşında bile bir avada kedavra çakamayan mankafalı bir tipsin. o avada kedavra çakamadıkların sonradan gidip colin creevey gibi ömrü boyunca senin peşinden koşan ufaklıkların kanını emdiler. neyse ne diyorduk, severus. beni "always"ten daha fazla etkileyen replik "look at me"dir. hayatı boyunca "annesinin gözlerine sahip olduğu" söylenen harry, severus ölürken onun gözlerine bakmıştır. sen nasıl bir kadınsın rowling? ciğerim söküldü ya bak yine.

sirius'un benim için bir arthur weasley'den, lupin'den, mcgonagall'dan çok bir farkı yok açıkçası, elbette gönül bağımı inkar edemem ama karakter olarak çok büyüleyici bulamıyorum. senelerce azkaban'da kalmış biri için fazla tutarlı, fazla aklı selim, fazla "normal" biriydi. birtakım yamukluklar yapsa, kafası bi gitse gelse falan arada belki daha gerçekçi bir karakter olarak görebilirdim ama sanki sirius, onu sevmemiz garanti olsun diye yapılmış gibi geliyor bana. bir de geç bulduk erken kaybettik, belki bu yüzden biraz soğuk soğuk konuşuyorum hakkında.

29 nisan 2018 22:01 29 nisan 2018 22:32

6. severus. kimse hak etmediği halde böylesine sevilmemeyi, nefret edilmeyi böylesine göze alamaz. kendinden öyle çok taviz verdi ki... bilmiyorum aslında siriusu da çok seviyorum. ikisi de ölünce çok üzülmüştüm :(

29 nisan 2018 22:20

7. -spoiler içerir-

seçim yapmak zor ama sirius diyorum. serinin en yiğido karakterlerinden biri. 16 yaşında ailesi onu evlatlıktan reddettiği için potterlara sığınır. zümrüdüanka yoldaşlığının en vefalı üyesidir. işlemediği bir suç için azkabana mahkum edildi. potterlara ihanet edip onların yerini voldemorta söylediği gerekçesiyle ruh emicilerin gardiyan olarak kalıp insanın tek bir mutlu anısı kalmayana kadar ruhunu emdiği azkaban hapisanesinde tam 12 yıl kalmak zorunda kaldı. daha önce hiçbir cadının kaçamadığı azkabandan kaçtı. potterlara duyduğu sadakat tek mutlu anısının canlanmasına neden oldu. çıktığında bütün herkes ondan nefret ediyordu. hatta muggle dünyasında bile ülkenin en tehlikeli katili olarak anıldı ve hayatını hep saklanarak geçirmek zorunda kaldı. snape'in casusluk görevi siriusun yaşadıkları yanında sönük kalıyor.

29 nisan 2018 23:28