yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (59)
  • medya (0)

  1. sabah akşam yüz temizleme gibi temel önlemlere rağmen ne yaparsam yapayım, özellikle burnumda oluşan siyah noktalara karşı çözümüm, çıkartma/sıkma. Haftada ya da on günde bir uyguluyorum. Deneme yanılma ile karar kıldığım, herkese, her cilde göre olmadığının altını çizerek fikir vermesi için paylaştığım yöntemim (benim cildim yağlı/karma ve iz kolay kalıp zor geçiyor):

  1- antibakteriyel bir temizleyici ile, ılık suyla yüzümü yıkıyorum.

  2- duşa giriyorum/buharda 5-6 dakika bekletiyorum yüzümü. buharda bekleteceksem (gbkz: çay ağacı yağı) gibi bir yağ ya da taze biberiye, nane gibi şeyler ekliyorum suya.

  3- ilk aşamada (gbkz: siyah nokta çıkarıcı) ile çıkarıyorum, daha kenarda/kıvrımda kalanları temiz bir peçete sardığım parmaklarımla, tırnaklamadan ve fazla bastırmadan sıkıyorum. burun bölgemde biraz hoyrat davranma lüksüm var, işaret parmaklarımı büküp ikinci boğumlarıyla sıkıştırarak kalanlar için üzerinden geçiyorum.

  4- bazen sıktığım yerlerden biraz fazla oynadıklarıma (gbkz: cleocin t) ya da kolonya gibi bir mikrop kırıcı sürüyorum, 1 dakika kadar bekletiyorum. bunları kullanırken güneşe kesinlikle çıkmıyorum, leke yapabiliyor.

  5- elime çok az antibakteriyel temizleyiciden alıp köpürtüyorum, yüzümü bununla kaplayıp 1 dakika kadar bekletiyorum, eğer (gbkz: clarins huile lotus treatment oil lotus yağı) kullanmayacaksam, dayanabildiğim kadar soğuk suyla, kullanacaksam ılık suyla duruluyorum.

  6- bu aşamada üç farklı şey yapıyorum:

  a- tembelliğim tutmuşsa sıkılaştırıcı ya da yağ dengeleyici tonik, üzerine (gbkz: clarins serum anti pores dilates) gibi bir gözenek sıkılaştırıcı, üzerine nemlendirici sürüyorum.

  b- yüzümün alevlendiğini hissedersem bu ikisi yerine (gbkz: avene cicalfate krem) sürüyorum yüzüme maske gibi ve bırakıyorum.

  c- ideal olarak her seferinde yapmam gereken bu. daha derinlemesine bir temizlik için, (gbkz: clarins huile lotus treatment oil lotus yağı) kullanıyorum, parmak uçlarımda ısıtıp siyah noktaların çok olduğu yerlere sürüyorum. sebum üretimini dengeliyor ve düzenli kullanıldığında siyah noktalarınızı azaltıyor. sıkarak temizlemediğinizde bile cildinizin yağlılık ve yağın cildinizi kurutma derecesine göre ayarlayarak düzenli kullanmak gerekiyor, mevsim de farkediyor. ben iki günde bir kullanıyorum, kurumaya başlarsa cildim arasını açıyorum, sabit bir aralık veremiyorum o yüzden.

  tüm bunlardan sonra tabii yüzüm 10 saat kadar kızarık kalıyor, bu yüzden akşamları ya da evde semireceğim bir günde yapıyorum.

  ekleme: bir haftalık gözleme dayanarak söylüyorum, biliyorum kısa bir süre ama sonuçlar beni heyecanlandırdı. yıllaaaar önce aldığım ama sersem gibi kullanmadığım (gbkz: the body shop kapaklı yüz fırçası)nı haftalık rutinime eklememle siyah noktalarımın dolma süresini uzatmam mümkün görünüyor. çılgınca bir neşe tüm benliğimi kapladı sanırım. yukarıdaki anlattıklarıma ek olarak, yukarıdaki çıkartmayı yaptıktan 3-4 gün sonra, üzerine antibakteryel temizleme jelinden azcık sıkıp elimle köpürterek, yaklaşık 1 dakika boyunca burnumu fırçaladım. haftalık tekrarlamayı planlıyorum.

  ekleme iki: fırçalamaya başladığımdan beri yukarıdaki uzuuuun ritüeli yapmaz oldum. temizleme seanslarımın arası açıldı, çok daha kısa sürüyor, çok daha az siyah nokta oluyor. şu anki pişmanlığım 6 sene önce aldığım fırçayı neden o zamandır kullanmadığım. belki de şimdi iyice yok olacaklardı süslü ):

  18 ağustos 2013 12:00 25 mart 2014 19:06

  2. cildimi yıpratmasından çekindiğim için kozmetik kullanmadığım dert.

  kurtulmak ta istiyorum bu siyah noktalardan, en azından özel günlerde.

  napsam bilemedim

  7 kasım 2013 13:52

  3. (no:7050)

  5 mart 2014 11:32


  4. Birkaç tüyo da ben vereyim. hepimiz tanecikli maskelerin peeling konusunda ne kadar başarılı olduğunu biliyoruz. Siyah noktanın derinin altından çıkıp gözeneklerin temizlenmesi için de peelingin şart olduğunu... Benim en sevdiğim peeling yöntemi pirinçle. pirincin zaten temizleme konusunda ne kadar iyi olduğunu (gizlinot: kuru haliyle bile) kemanımın içini temizlemek amaçlı kullanırken biliyordum. sivilce tedavimden sonra alnımda kalan izler için renk düzenleyici maske ararken pirincin bu konuda ne kadar başarılı olduğunu anladım. şimdi kendim nasıl peeling yapıyorum onu anlatıcam.

  Öncelikle eğer yüzümde ölü deri tabakası oluşmaya başlamışsa kırık pirinç kullanıyorum. (gizlinot: Ben kolllarımda ve bacaklarımda da kullanıyorum cildim kuru olduğu için) Bunu ister ılık sütle karıştırarak (gizlinot: benim gibi hassas cildiniz varsa bunu tercih edin) masaj yaparak sürüyoruz, ister (bkz: michelle phan) in tercih ettiği gibi yarım limonu bu kırık pirince batırıp onunla ovalayarak... Sonra pirinci olduğu yerde bırakarak kurumasını bekliyoruz (gizlinot: hassas ciltliler çok beklemesin o kadar geriliyor ki kan topluyor çizgi çizgi ) sonra duşa girip (gizlinot: hatta mümkünse bütün bu aşamaları duşun içinde yapıp ) (gizlinot: pirinç çok dökülüyor ve kuruyunca olduğu yere yapışıyor ) tekrar ovarak çıkartıyoruz (gizlinot: tabii ki sıcak veya ılık suyla ) sonra aşırı yumuşamış ölü derimiz kaldıysa isteğe bağlı keseyle o bölgeyi narince ovabilirsiniz (gizlinot: şahsen burnuma özellikle kıvrım yerlerine hatır hutur girişiyorum ) (gizlinot: swh) sonra ben peelingle hazır üzerlerindeki tabaka kalktığı için siyah nokta önleyici yüz jeli kullanmayı tercih ediyorum daha etkili olacaktır şu durumda. sonra hemen açık gözeneklerimizi sevdiğimiz bir tonikle (gizlinot: bence karma veya yağlı ciltliler bile bu aşamada alkollü tonik kullanmasın) temizliyoruz ya da yeşil çaydır, elmas sirkeli sudur, domates suyu vs. gözenek sıkılaştırıcı ne biliyorsak (gizlinot: isteğe bağlı, ben yapmıyorum) bunu uyguluyoruz ve bu kadar yumuşak ama gerilmiş yüzümüzü yumuşatmak adına sevdiğimiz nemlendiriciyi uyguluyoruz. Ben bunu 2 haftada bir yapıyorum, ölü derinizin oluşmasına bağlı sıklığı değişebilir.

  Bundan daha sık olarak siyah nokta oluşumuna fırsat vermemek için bu geçen sürede 3 veya 4 kez de pirinç unuyla aynı yöntemi (gizlinot: sütle karıştırarak) maske gibi uyguluyorum (gizlinot: öncesinde yüz jelimi uygulayarak tabii ki) sonra tekrar artık tonik, sıkılaştırıcı su, krem ne bulduysanız girişiyorsunuz (gizlinot: swh)

  benim siyah noktalarım hep ufak ufak ve sık oluşuyor ama erkek kardeşimde görüp anlamlandıramadığım siyah noktalar da var. çevresinde hiçbir siyah nokta yokken tek başına krallığını ilan etmiş mesela. oldukça derin ve sıksan sıkılır yani. bugün ona da yapayım dedim üstü soyuldu ama kendisi duruyor. (gizlinot: gel beni sık der gibi) ben ihtiyacım olmadığı için edinmedim fakat bunun için en iyi çözüm (bkz: blemish extractor ) gibi. peelingdden sonra ve tonikten önce hazır üstü açılmışken kullanılabilir. fakat bence dikkat edilecek nokta bunu sadece ben buradayım diyen oldukça derin olan siyah noktalara kullanmak. ilk etapta bütün siyah noktalar tertemiz olamaz tabii ki ama küçük olanlar zamanla yok olacaktır. (gizlinot: hemen 2. peelingde kayboldu benimkiler ) diğer türlü bu aletin zararlı olabileceğini düşünüyorum. özellikle de dezenfekte edilmezse.

  29 mart 2014 18:34

  5. (bkz: bitkisel yağlar ile cilt temizliği)

  14 haziran 2014 13:42

  6. watsons ve gratis siyah nokta bantları işe yaramıyor onun dışında siyah nokta temizleyiciler,jeller,peelingler filan hikaye

  21 ağustos 2014 20:38

  7. alın hazır ağda bandını,yapıştırın burnunuza ( kuru ve hassas ciltliler yapmamalı ),sonra bakın bakayım kalıyor mu siyah nokta. tonikmiş,jelmiş,onların hepsi hikaye.

  1 eylül 2014 09:45


  8. bunu temizlemenin gerçekten bir yolu var mı ? o bantlar bende hiç bir işe yaramıyor. hatta arkasındaki siyah olan yer burnumdaki gözenekleri mi dolduruyor ne olduğundan daha çok siyah nokta var gibi görünüyor bandı çektiğimde. cildi buhar banyosu yaptıktan sonra altının kenarı ile kazıdığında temizleniyormuş. altın olmasının sebebi steril olması açısından. hiç denemedim ama ben bu yöntemi. altınım olsa bozdurur kozmetik alışverişi yaparım hehe şaka şaka.

  1 eylül 2014 10:50

  9. bende 15-18 yaş aralığımda (pis olduğum ergen zamanlarım) olmuştu ve bi abla sırf zevk için sıkıyordu :swh

  Sonrasında cildiye nazırımız bana sebamed face and body ı kullancaksın dedi kullandım cildim epey temizlendi yola geldi.

  27 yaşıma kadar da ten makyajı yapmadım.

  2 senedir bb krem, renkli nemlendirici, güneş koruyucu kullanıyorum ve meraba meraba siyah noktacıklar ay canlarım :swh

  ben ne zaman ten makyajını kesip cildimi düzgün temizlemeye başlarsam kaybolurlar.

  ne zaman ki ten makyajı yaparım tekrar gelirler.

  Sanırım cildim nefes alamadıkça gözeneklerini açtığı için geliyorlar.

  cildim nefes alınca ise temizlik rutinim ile yok olup gidiyorlar.

  peeling, kil maskesi, ipek kese temizlik rutinime dahildir.

  1 eylül 2014 12:27 1 eylül 2014 14:17

  10. YSL Top secrets granulsuz peeling ve bioderma sebium mask ile kabus gibi çilek görüntüsünün önüne geçebilmek mümkündür.

  6 şubat 2015 16:36