sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (38)
 • medya (0)

1. Ortalama 25 dakika süren Norveç yapımı bir gençlik dizisi ama tabii ki bizim bildiğimiz/alışık olduğumuz bir genölik dizisi değil. Her şeyden önemlisi lise öğrencilerini canım ülkemde yapılan gibi 30-35 yaşındaki insanlar oynamıyor. Karakterler çok güzel oturtulmuş hatta oynadıkları insanların instagram / snapchat hesapları var , gün içinde onlarmış gibi paylaşım da yapıyorlar. Bir adet baş örtülü oyuncumuz da mevcut ve bence dizideki en karakterli karakter , arada norveçli kızları yeriyor hatta davranışları yüzünden . Dizide güncel olaylara oldukça gönderme de var dışardan bakınca çok boş beleş gibi gelebilir velev ki öyle değil . Son olarak "Gavurlar yapmış yaw."

3 ocak 2017 11:49

2. kendimden 5 yaş küçük çocukların hayatını "vay be yaşıyorlar bu hayati" diyerek izlediğim dizi. kasımın ortalarıydı, twitter anasayfamda birisi İZLEYİN İZLEYİN diye paylaşıyordu, bir çarşamba akşamı izlemeye başladım, perşembe öğlen 12'de 3.sezonun en son çıkmış olan bölümüne gelmiştim (uyumadım, okula gitmedim, evet). herkeste bir "nerden izliyorsun / link çalışmıyor" stresi telaşı vardı, ah o güzel günler... ondan 2 hafta sonra patlama yaşandı ve dizilab'da çevirileri yayınlanmaya başladı dizinin. mallory knox'un dediği gibi liselileri yaşlılar oynamıyor, hatta amerikan versiyonu çekilecek diye haberler çıktığında herkes dalga geçmişti çocukları 30 yasında oyuncular oynar artık diye. tam oturup binge watching yapılacak bir dizi. skam.p3.no'da gerçek zamanda yayınlanan mesajları, videoları, ınstagramda paylaşımları beklemek apayrı bir zevkti gerçekten.

bu arada skam "utanç" demek ve dizi gerçekten her türlü tabuya değiniyor. çok gerçekçi kısaca. dizideki karakterlerin kusursuz olmaması da bir başka güzelliği, character development'a şahit oluyorsunuz çünkü (bkz William, Vilde). Seçtikleri müzikler de çok hoşuma gidiyor. Son sezon lgbti temalıydı ve ömrümde birbirine aşık iki karakteri oynayan iki insan daha görmedim. Var olsun henrik holm ve tarjei sandvik moe <3

3 ocak 2017 17:07

3. izlerken gözbebeklerinizden içinize doğru medeniyet aktığını hissedebiliyorsunuz.

çok doğal bir ergenlik dizisi bence, izlenir.

12 nisan 2017 18:55

4. 3.sezonunu bugün bitirdiğim dizi.gerçekten çok doğal bir dizi olduğunu düşünüyorum.bizim türk lise dizilerindeki gibi kat kat makyajla,fönlü saçlarla okula giden kızlar yok,karakterlerin yüzlerindeki sivilceler bile kapatılmıyor genelde.gerçekten o 16-17 yaşındaki lise öğrencisi izlenimini alabiliyorsunuz ekran karşısından.ya tamamen iyi ya tamamen kötü karakter olayı da yok,her karakterin iyi ve kötü yanları var ve bunlar detaylı olarak inceleniyor.oyuncuların genel olarak 18-20 yaş aralığında olması diziyi daha gerçekçi kılıyor.kadir doğulu'nun falan oynadığı türk lise dizileri gibi buram buram yapaylık akan sahneler yok yani.benim en sevdiğim karakterler noora ve sana oldu.ikisinin de özgün karakterler olduğunu düşünüyorum,diziyi daha eğlenceli hale getiriyorlar.bölümler ortalama 20 dakika olduğu için gereksiz uzun sahneler yok,canınız sıkıldığında ya da boş vaktiniz olduğunda bir göz atın derim.

12 nisan 2017 19:19

5. Sırf vakit öldürmek için başlayayım dedim çünküsü gençlik dizileri heleki liseli genç dizileri pek ilgimi çekmez..lakin norveç yapımı olması, süresinin 20-25 dakika olduğunu düşünürsek 2 sezonu 1 günde bitirebiliyorsunuz ve zaman öldürmek için birebir..

Sıkıcı olan tarafı karakterlerin mesajlaşmalarını,bakışmalarını uzun uzun seyrediyorsunuz..dolayısıyla bir bölümü sadece mesaj okuyarakta bitirebiliyorsunuz..norveçlere has mıdır bilmiyorum benim sevmediğim bir şekilde öpüşme şekilleri var..ya da o kadar çok fazla öpüşme sahneleri var ki bir zaman sonra bana itici gelmeye başlamış olabilir..tabiki sadece öpüşme sahneleri yok cinsellik sahneleri fazlaca içeriyor, rahatsız edici şekilde değil ama bu konuya önem verenleri bilgilendireyim..

Güzel olan taraflarına gelicek olursak; ana karakterlerden bir tanesi tesettürlü bir müslümanı canlandırmakta ve en güzeli de senaryodaki en sağlam ve en güzel karakteri bu müslüman karakterine vermiş olmaları..bizlere yabancı dizilerde islamiyeti zorbalık ve yobazlık olarak tanıtanlara inat,hoşgörüyü ve anlayışı veriyorlar..norveçliler bu duyarlıliklarından dolayı alkışı kesinlikle hakediyorlar..

Tabiki diğer karakterlerde es geçilecek cinsten degil..her sezon ayrı bir karakter incelendiği için karakterleri derinlemesine tanıyabiliyorsunuz..dizinin en güzel tarafı da günümüzle çok güncel gitmesi..yani bizler tinder'den arkadaş olup snap'ten yazışan gençleri izliyoruz..kılık kıyafet ve hatta makyajları bile şuanki gençlerin trendlerini baz alıyor ki bu da fazlaca diziyi gerçekçi kılıyor..çok fazla dram ağırlıklı değil, genelde ilişki bazında senaryo ilerliyor ve en bombası da müzikleri..müzikler için ayrı bir özen gösterildiği apaçık ortada..

17 haziran 2017 05:16 17 haziran 2017 15:06

6. vilde karaterini sadece ben mi güzellikvebirece'ye benzetiyorum?

tanım: kafa dağıtayım diye başladığım, acayip saran, noora'ya aşık eden dizi.

21 haziran 2017 06:08

7. Arkadaşımın tavsiyesiyle amaaan bu da neymiş diye başladığım sonrasındaysa 3 sezonu 10 günde bitirdiğim dizidir. Simdiyse 4. Sezonu hafta hafta takipteyim. Dizi de işlenen olaylar, karakterler öncesinde yapılan anketlere dayanıyormuş. Ayrıca karakterler cidden gerçekte var gibi. Arkadaşlıklar, dönen dolaplar, aşk ilişkileri bayılıyorummm. Karakterlerin instagram adresleri var, oradan etkileşim halindeler. Her sezon bir karakter üzerinden ilerliyor. Onun iç dünyasını görüyoruz. İlk başladığımda biraz garipsemiştim çünkü gençlerin yaşadığı cinselliği çok açık işliyorlar. Gerçekten bu kadar özgürler mi diye düşünmüş ve araştırmıştım. Evet özgürlermiş :) ki sadece 3. Sezon için bile izlenir çünkü İsak karakterinin kendini kabul etme ve bulma sürecini o kadar güzel izlemişler ki, böyle şeyler yaşayan insanlara empati yeteneğinizi arttırıyor. Ve tabi ki 4. Sezon sana ! Çoğunluğu ateist hristiyan bir ülkenin Dizisinde başrolü müslüman bir karaktere verip onun gözünden maruz kaldığı şeyleri anlatmaları... Helal olsun sana Norveç diyorum.

21 haziran 2017 06:25

8. sadece isak'ın sezonu (3. sezon) için izlemeye başladığım ve birkaç günde bitirdiğim dizi.

açıkçası ben 3. sezon hariç diğer sezonları, özellikle de sezonların ilk bölümlerini biraz sıkıcı buldum. örneğin 10 bölümlük sezonda 7. bölüme kadar her şey ağır ağır ve gizlice ilerlerken sonrasında olaylar hızla gelişiyor ve entrikalar bir anda açığa çıkmaya başlıyor. her sezonda anlatılan ana karakterlerin duygu durumlarını yansıtabilmek adına uzun uzun bakışmaları, diyalog arası boşlukları, jest ve mimikleri göstermişler. örneğin iki kişi konuşuyor:

herhangi bir karakter: n'aber?

o sezonki ana karakter: ..................................................................

.........................................................(3 dakika geçti).........................

......(buralar bakışma, ağzını açma ama konuşmama falan)........

.............(5 dakika geçti).....................................................................

.........................................................................(nihayet cevap geldi)

ilk sezonda oldukça da güçlü bir karakteri oynayan noora'yı, ikinci yani kendi sezonunda bu mıymıntılığı sebebiyle hafakanlar basarak izledim. isak'ı ise tam tersine ilk sezonki götü bokluluğuna rağmen kendi sezonundaki oyunculuğu sebebiyle oldukça severek izledim. o uzun aralarda üstlendiği karakteri çok iyi oynadığını ve duygusal çalkantılarını çok iyi aktarabildiğini düşünüyorum. (gizlinot: bu yüzden bugünlerdeki mesleğim isak + even fangirllüğü)

ayrıca bu yıl "shame" ismiyle amerika versiyonu başlayacakmış. (gizlinot: eskild'e daha çok yer verseler bari)

9 temmuz 2017 15:10 9 temmuz 2017 15:34

9. Az önce bitirdiğim dizidir. 22 yaşında beni ekrana kilitledi resmen. Onun yüzünden her gece norveçle ilgili bir şeyler okumaya başladım. Gerçekten bana bir şeyler kattığını hissediyorum bu lise dizisinin. Evet bakışmalar vs biraz sıkıcı olmuyor diyemem ama konular, kişiler, oyuncular, senaryo bence çok çok güzel. Farklı farklı konularda bir anda düşünceler içinde buluyorsunuz kendinizi. Bir sezon liseli aşık kız gibi williama bakarken diğer sezon derin meseleler düşünür oldum. Keşke her karakterin sezonu olsaydı da hoppala bi final yapmasalardı. Ayrıca müzikler çok güzel spotifydan playlistlere ulaşabilirsiniz.

7 ağustos 2017 00:30

10. en sevdiğim replik yousef'den gelsin: 'but in reality, everyone’s the same. everyone thinks they’re the good guys, but in reality, there’s no such thing as good and evil. there are just lots of people trying to stand together in groups, to not be alone.'

7 ağustos 2017 14:10

ilginizi çekebilecek benzer başlıklar