yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer

  sls

  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (15)
  • medya (0)

  1. sodium laureth sulphate. kısaca şampuanların, diş macunlarının, sabunların, deterjanların içindeki köpürtücü madde, bi nevi tuzdur diyebiliriz. kanserojendir. deri hücrelerine zarar verir. örneğin saçlarınız durduk yere dökülüyorsa sebebi büyük ihtimalle sls'li şampuandır. zira sampuan içeriği ve deterjan içeriği birbirine çok yakındır. bulaşık yıkadığınız deterjanı kafanıza sıkmazsınız değil mi? fakat şampuanı sıkarsınız, vücudunuz da buna bir tepki verir. saçlarınız dökülür, sedef olursunuz ya da hiçbişi olmazsa bile hücre yapınızı bozar. kaçınmakta fayda var ama ne yazık ki sls'siz ürün bulmak çok zor.

  3 eylül 2013 10:35

  2. uzak durulması gereken madde, sağlığınıza önem vermiyorsanız da estetiğinize de zarar verecektir bilginize. eğer saçlarınız kuru ya da normalse geçmiş saçlarınız soluk, keçe gibi, iğrenç bir hal alacak bu maddeyle. bu arada içinde olmadığını iddia eden çoğu şampuanın içinde adını biraz değiştirerek konulmuşken veya zaten aynı maddeye denk gelen amonium laureth sulphate varken, içinde olup olmadığı hakkında bilgi vermeyen bazı şampuanlarda da yoktur. o nedenle bu konuda şampuanın ön yüzündeki yazanları ciddiye almayıp, içeriklerini okumak gerekir.

  mesela otacı nın ön yüzünde bu konuya dair bir bilgi yokken kuru saçlar için olan zambaklı şampuanında ve şimdi yeni çıkan kuru ve normal saçlar için olan parlaklık verici limonlu zeytinyağlı şampuanında sls yok.

  genellikle kuru veya normal saçlar için olan şampuanlarda sls yoktur. saçınız yağlı olsa bile bunları tercih edebilir, başka yollarla yapını alabilirsiniz mesela: çam terebentin gibi.

  19 ağustos 2014 12:05

  3. Uzak durulması gereken bir maddedir.Bir de doktorumun söylediğine göre içinde SLS bulunan şampuanlar yüzümüze değdiği takdirde sivilce yapmaktadır(sivilceye meyilli ciltlerde)

  19 ağustos 2014 12:19


  4. Diş macunu, şampuan, sabun vb gibi ürünlerin içerisinde türevleriyle birlikte bulunan madde,

  Üretimi ucuz, sabun köpüğünü aktif hale getirip miktarını arttırır.

  Zararları:

  - Çocuklarda göz gelişimini engeller,

  - Derinin zarar görmesine yol açar,

  - Kök hücrelerine zarar vererek saç dökülmesine sebebiyet verir,

  - Kalp ve ciğer gibi organlara kadar girerek iltihaplara yol açar.

  Not: SLS'nin %2'den fazla kullanımı sonucunda yukarda saydığım zararlara yol açtığı tespit edilmiştir.

  http://www.kimyasanal.com/konugoster.php?yazi=rblm9j9qdu

  14 ekim 2014 05:25 14 ekim 2014 05:27

  5. bu maddeyi içermeyen duş jeli bulmak oldukça zor oldu benim için. sonunda alterra'nın duş jelini aldım. önce elimdeki eski duş jelimi bitirmek istediğim için henüz denemedim ama kokusu bana memnuniyet vaat ediyor. denedikten sonra tekrar yorumlarım.

  23 haziran 2015 00:28

  6. anlatacağım olay gerçektir. okulda sls ile ilgili bir deney yapıldı.

  binde 2 sls içeren bir solüsyon, 1000 kat sulandırıldı ve doku hücrelerine salındı.

  yenilenme hücrelerinin %50 si yaşamadı. burası önemli, çünkü ölen hücreler olmazsa bünyeniz, hem erken yaşlanmaya hem de kansere karşı mücadeleye karşı %50 zayıf kalıyor.

  biliyoruz ki birçok şampuanda duş jelinde vb ürünlerde bulunuyor. bu yüzden dikkatli olup, daha doğal ürünler kullanmamız, hem bize hem sevdiklerimize yarar sağlayacak süslüler.

  6 şubat 2016 21:29

  7. bir deterjan türü(gizlinot: anyonik). aşındırıcıdır, yağı söker alır. diğer bir özelliği de, yoğun köpük oluşturması.

  * lauril sülfat içeren şampuanlar, kalın telli ve sebum üretimi normal saçlara daha uygundur. saçın taranmasını zorlaştırır.

  * lauret(gizlinot: laureth) sülfat içeren şampuanlar, saçı sertleştirmeden kolay taranmasını sağlar. köpük kalitesi ve temizleme gücü iyidir.

  (gizlinot: kaynağı malesef unuttum, kenarda beklettiğim girdilerden)

  29 mart 2016 04:55


  8. Açıkçası şampuan alırken sls ve parabene çok dikkat etmedim bu zamana kadar. Saçlarıma ve saç derime en iyi gelen şampuan clear ve dove oldu bu zamana kadar, onlarda da sls hep ilk sıralarda. 

  Ama Geçenlerde youtube’da Bir videoya denk geldim. Videonun başlığı “saçlarımın kıvırcık olduğunu bilmiyordum” gibi birşeydi. Videodaki kızın basbayağı kıvırcık saçları var, dalgalı falan değil. Kız çocukluk ve ergenlik fotoğraflarını gösterdiğinde, düz/dalgalı arası, aşşşşşırı kabarık ve o yaştaki bir çocuk yada ergene göre (gizlinot: çocukluk ve erken ergenlikte saçlarımız boya, sprey vs tarzı kimyasallara ileriki yaşlar kadar maruz kalmadığından belirtmek istedim, benim saçlarımın en sağlıklı zamanları onlardı mesela) inanılmaz sağlıksız ve mat duruyor saçları. sonrasında kız çeşitli şeyler deniyor, no-poo denilen şampuan kullanmama yönteminden, sabuna kadar fakat iyi bir geri dönüşü olmuyor. Sonrasında gittiği kuaför sls’siz şampuan kullanmasını öneriyor. Kızın dediğine göre 2 ay içerisinde saçlarının görünümü inanılmaz değişmiş. Bukleleri belirginleşmeye, saçları kabarmamaya ve parlamaya başlamış. Evdeki şampuanım bitmek üzere, düz, fazla gür, işlem görmüş, ve muazzam kabaran saçlarım var. Hem sağlık açısından hem de değişim görebilecek miyim merakıyla bir sonraki şampuanımı sls’siz seçeceğim. 

  Ayrıca (gbkz: queer eye) isimli programın en ponçik yavrusu jonathan van ness’de, makeover yaptığı insanlara sürekli içinde sls bulunmayan şampuan ve saç bakım ürünleri önerip “ya onu arabanın karbüratörüne koyuyorlar, arabaya konulan şeyin senin kafanda ne işi var?” tarzı çemkiriyor her bölümde. 

  5 temmuz 2018 14:25

  9. bi de altına içeriğinde sls barındırmayan şampuanları paylaşsak harika olacak dediğim başlık.

  5 temmuz 2018 14:38

  10. en nefret ettiğim içerik. ben fayans falan mıyım diye düşündürüyor. akne ve irritasyon yapması büyük olasılık. en pahalı markaların bile içeriklerinde mevcut onun yerine hindistan cevizinden yapılan daha iyi köpürtücüler varken üstelik. tavsiye istemişsiniz süslüler ayışığı organik sitesinden alıyorum duş jeli de var. kore markalarını da kullandım onlarda güzeldi. diş macunun da himalayanın organik bir ürünü var. ama cf diyen var değil diyen var kafam karışık denemek isterdim. logona markasının diş macunları da var ben onu kullanıyorum

  5 temmuz 2018 19:16

  ilginizi çekebilecek benzer başlıklar