sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  30 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

  erkek tarafi hem dugunu yapar hem evi kurar, kiz tarafi kina yapar ve yatak odasi kurar gelenegi hakkindaki dusunceleriniz?

  talep mi ediliyor yoksa erkek tarafi zaten ne yapacagini biliyor mu bilmiyorum, ama sizce de erkek tarafina cok yuklenilmis olunmuyor mu? boyle yapilirmis senden bunu bekliyorum diyemem ben erkek arkadasima. ben her iki tarafin durumu esitse, her iki taraf da esit yapmali gorusundeyim. ailem ise her seyi erkek tarafina yikip aradan siyrilmaya calisiyor gibi geliyor. sizin dusuncelerinizi merak ettim, evli susluler evlenirken nasil oldu bu masraf paylasimi? 

  1. Haklısın süslü erkeğe yıkmak dogru davranıs degil ben son zamanlarda cevremde gördügüm kadarıyla artık erkege yıkılmıyor süslü masraflar bölüşülüyor belki düğünü erkek kınayı kız tarafı yapıyor ama artık ev eşya çeyiz konusunda yarı yarıya alınıyor her şey

  14 temmuz 2018 11:09

  2. benim fikrim de eşit olmasından yana. hatta mümkünse aileleri hiç işe karıştırmamak en güzeli.

  bizim burada adetlere bakılacak olursa biraz daha eşit durumlar. beyaz eşyaların tümü, mutfağa dair herşey ve yatak odası kız tarafına ait olurken, oturma grubu-düğün masrafı da damat tarafından karşılanıyor.

  14 temmuz 2018 11:15

  3. bence adil bi paylaşım çünkü evliliğin bizde sözlü nişanlı uzun bi süreç olduğunu düşünürseniz, nişanı da aynı düğün gibi masrafa girerek gelin tarafı yapıyor. ayrıca yatak odasıyla beraber mutfak geline ait, çeşitli ev eşyaları geline ait (süpürgedir-ki iyi bi süpürge pahalı-mutfak beyaz eşyalarını dahil ettim zaten mutfak derken), diğer odalar olacaksa ve eşya alınacaksa arada paylaşılıyor. aslında standart bi ev düzeni için bi paylaşım var. mutfak, yatak odası geline ait, oturma odası hol vs damada. düğün masrafı damatta çünkü nişan masrafı gelinde. söz ayriyetten yapıldıysa o da gelinde (organizasyon masrafı) düğün zamanı damadın kişisel masrafı da gelindedir tıpkı erkeğin gelinlik masraflarını karşılaması gibi. en azından benim bildiğim çoğu yerde adet böyle. sadece damada yüklenilmiyor. kızın yüklü bi çeyizi de oluyor genelde zaten her ne kadar uzun yıllarda hazırlandığı için masrafsız dursa da totalde o da epey emek ve pahadır. 

  14 temmuz 2018 11:16


  4. Büyük eşya olarak düşünüyorsunuz sadece. Mutfak eşyası evin incik boncuğu söz nişan kına derken neredeyse kafa kafaya geliyor masraflar. Bazıları da her şeyi alıp yarı yarıya ödüyor o da bir seçenek.

  14 temmuz 2018 11:17

  5. Nişan kına mutfak çeyiz dediğimiz evin süsü nevresimi damatlık ve bir oda kız tarafına, düğün gelinlik evin kalan kısmı da erkek tarafına. Bizim burada böyle bazı yerlerde ev kiraysa erkek yaparmış ev erkeğin ise kız tarafı yaparmış.

  Ama ben bizim buradakini adil buluyorum tabii yapılan masrafları alınan malzemelere göre değişiyor ama denk oluyor ha ben çok fark olanı da gördüm iki katı kadar. İşin içine altın dahil edersek tabii.

  Ama benim amacım müstakbel eşim ve ben yapmak aileleri elzem olmadığı sürece karıştırmamak ve bize düşeni yapmak ama işte ben atıyorum halı beğendim aldım o gördü mutfak robotu aldı aramızda sen benimkini aldım ben de senin alman gerekeni aldım denmemeli.

  14 temmuz 2018 11:27

  6. Yöreye göre değişiyor bu gelenek. Bazı yerlerde erkekten bolca altın takması isteniyor. Evi ise kız tarafı düzüyor. Büyük şehirlerde genelde dediğiniz gibi yapılıyor ama zaten süslülerin dediği gibi, bunun sözü nişanı da var. Söz, nişan, kına kızda. Çeyiz, örtüsüydü, çarşafıydı, tabak-çatalıydı, yatak odasıydı derken aslında baya masraf yapılmış oluyor ama erkek tarafınınkiler daha çok görünüyor sadece. O da büyük eşya olduğu için. Hatta bazı beyaz eşyalar da paylaşılır, mesela çamaşır-bulaşık makinesini kız alır bizde, erkek buzdolabını alır. Sonuç olarak bir tarafa yıkma söz konusu olmuyor böyle yapılırsa. Ama insanlar işlerine geldiği gibi değiştiriyor olabilir. Haksızlık yapmamak lazım, ayıp bir şey. 

  14 temmuz 2018 11:29

  7. Beyaz esya ve diger ayrintilari pek bilmiyordum acikcasi, ama ailemle bunun hakkinda kisacik konustugumuzda babam da annem de kiz tarafi sadece kina ve de yatak odasini yapar diyip kestirip atiyorlar. Uzun yillardir kayseride yasiyoruz ve de orada gordukleri gelenekleri iyice benimsemeye basladilar. Taki vs beklentileri de cok. Ama erkek arkadasim da ben de pek gelenekselci degiliz. Bir anda cocuktan boyle seyler istersem evlilik daha cok maddi temele dayanirmis gibi geliyor. Ailem boyle bekliyor, boyle gordu diye erkek arkadasimdan bunlari talep etmek bana cok zor geliyor. Ve de ben sirf ailem boyle istiyor diye pek adil olmayan bir seyi dayatmak istemiyorum. 

  14 temmuz 2018 11:30

  8. Süslü ben de ilk örneğimde kayseriden bahsetmiştim. Biz oradan gelin aldık, kına, yatak odası, beyaz eşyaları onlar aldı ama bizden de dünyanın altınını istediler. 33 cumhuriyetti yanlış hatırlamıyorsam. Tabi salon, oturma odasını da biz yaptık. Kayseri dedik geçtik. Ailenizle ara ara konuşun bence, böyle tavırlar hoş olmayabiliyor. 

  14 temmuz 2018 11:42

  9. Ben maddiyata gercekten o kadar onem vermiyorum, yani su kadar altin takilmis dugun surada yapilmis evi erkek tarafi kurmus pek bir onemi yok. Boyle beklentiler icinde olmayan bir insan olarak erkek arkadasima bunlari istiyorum dersem benim tanidigim sen boyle degildin bile diyebilir. Bunlari da sirf ailem boyle istiyor diye yapmak zorunda degil. Soyle bir sey de var, annem evlenirken dugun bile yapilmamis icinde ukte kalmis bana hep her seyi talep etmen lazim, icinde kalir sonra, kendini buna layik gostermen lazim diyip duruyor. 

  14 temmuz 2018 11:53

  10. Düğün, gelinlik bunları bizde erkek tarafı yaptı. 

  Lojmanda oturduğumuz için şirket beyaz eşyaları verdi. Ama ütü, mutfak takımları, süpürge falan minik şeyleri biz aldık ki bir süpürgenin 1000 tl olduğunu düşünürsek çol da küçük değil. Nişan ve kına yaptık . Yani düğünden daha pahalı bile tutmuş olabilir.

  Kimin durumu iyiyise o daha çok şeyi üstlenir. Abimin döneminde maddi durumumuz daha iyiydi çoğu şeyi biz yaptık kız tarafının çok durumu yok diye. Böyle şeyşerin lafı olmamalı. Sen zaten bilirsin yapabilir mi yapamaz mı diye, düğünde de erkek tarafı kıza illa ki takı takar ama yok şu kadar bilezik bu ladar cumhuriyet demek çok ayıp bence, karşı taraf zaten kendi durumunun elverdiğince yapar . 

  14 temmuz 2018 12:29