yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (25)
  • medya (0)

  1. yapabildiğiniz kadar çok staj yapın, değişik sektörlerde, çeşitli departmanlarda çalışın. en iyi tecrübeyi çalışarak kazanırsınız, böylece çeşitli sektörlerle ilgili fikir sahibi olursunuz ve geleceğinize edindiğiniz fikirler ve tecrübelerle sağlıklı bir şekilde yön verebilirsiniz.

  10 eylül 2016 19:18

  2. Oldukça fazla artısı vardır.

  1) para kazanmış olursunuz.

  2) iş tecrübesi kazanmış olursunuz.

  3) mesleğin o departmanının size uygun olup olmadığını anlamış olursunuz.

  4) ileride iş başvurusu yaptığınız zaman sizin için artı puandır.

  5) iş hayatında karşılaşacağınız farklı insan tiplerini erkenden görüp profesyonel iş hayatına hazırlık yapmış olursunuz.

  6) iş hayatında dönen dolapları, oynanan oyunları erkenden görüp ona göre tedbirler almış olursunuz.

  Elbette daha fazla olumlu yönleri var ama şimdilik aklıma bunlar geldi. Zorunlu stajınız yoksa bile yazın mesleğinizle ilgili alanlarda çalışın.

  Kısaca, staj yapmak size çok şey katar.

  10 eylül 2016 19:41

  3. Sevmediğim hadise normalde beğenmediğim hatta yetersiz bulduğum meslektaşlarım bana stajdan not vereceği için sessiz kalıyorum.

  Üstelik her stajda ücretli degil. Ulaşım, yemek derken bana baya baya masraf oluyor.

  kıyafet zorunluluğu cabası (gizlinot: kadroluların giydiklerini giysek olay olur.)

  Okulda dersleri uygulamalı gördüğümüz için stajda da öğrendiğim tek şey 'teorikte dogru olanı pratikte nasıl katletmişler örnek al boyle yapma' düşüncesi oluyor.

  (gizlinot: özel sektör farklıdır illaki ) (gizlinot: bir öğretmenlik stajında işler malesef böyle )

  10 eylül 2016 22:37 10 eylül 2016 22:40


  4. lisede 9 üniversitede 1 ay olmak üzere iki staj deneyimim oldu. lisedeyken thy, üniversitedeyken ne yazık ki belediyede staj yaptım. kurumsal bir firma ve iktidar belesiyesi arasındaki fark, insana verdikleri değer, kafa yapısı o kadar ayrılıyordu ki birnirinden dokuz ayın her saniyesini bayılarak bir ayı lanet ederek geçirdim. thy'nda diğer departmanların aksine benim bulunduğum departman torpille orada bulunan insanlar değildi, hepsi senelerini vermiş başarılı, bilgili insanlardı. ve bu insanlarla yemek yer, kahve içer, sohbet ederdik. bir kere bile stajyer oluşumdan ötürü beni kendilerinden eksik, aşağı görmediler.işte belediyedeyken de "stajyerler plastik bardaklarla çay içiyor burda yalnıııaz, bardaklar çalışanlar için" muamelesi gördüm. bir yerde o kadar bilgi, birikime karşın kapıdan geçerken kadın oluşumdan ötürü bana öncelik tanıyan kibar insanlar diğerindeyse kpss den az bi puan alıp türlü yollarla masa başına otuttulmuş, hadi bi çay getir de içek diyen vasıfsız insanlar. staj bana iş hayatıyla beraber analiz yapmakta da büyük şeyler kattı. şimdi sonraki yaz için gönüllü stajyer olmayı düşünüyorum. bakalım bir zorunluluk olmadan orda olduğum için bu sefer nasıl davranılacak.

  10 eylül 2016 22:47

  5. mutlaka deneyimlemek gereken bir şey. şayet aklınızda belli bir kariyer planı ve idealleriniz varsa, gidip staj yapıp şöyle bir sektörü görmek ve çoğunlukla o idealden vazgeçmek şeklinde gerçekleşiyor.

  22 haziran 2017 11:54

  6. kesinlikle her sene yapılması gerekendir diye düşünüyorum. okuduğunuz bölüm ne olursa olsun, insana hem deneyim hem de çevre kazandırır. keşke zamanında daha çok staj yapsaydım ve daha çok deneyimim olsaydı dedirten de olaydır. mezun olalı yıllar oldu, 6 senedir profesyonel çalışma hayatım var ve cv'de hala dikkat çeker 13 sene önceki stajlarım. okul hayatındaki çalışma isteğiniz, azminiz ve duruşunuzu da belirler. her sene en az 6 ay stay yapmanızı tavsiye ederim. kredi karşılığı olmasa da okulunuzda yapın. benim bütün stajlarım o şekildeydi. okuduğum bölümde staj zorunluluğu yoktu ve çok güzel insanlar tanıdım, yeri doldurulamayacak deneyimler kazandım.

  22 haziran 2017 14:56 23 haziran 2017 09:29

  7. avantajları dışında; 4 ay boyunca staj yapmış biri olarak Allah kimseyi uzun dönemli stajyer yapmasın dediğim durumdur. Eğer verimli geçiriyorsanız yani bölümünüzle ilgili bir şeyler öğreniyorsanız çok zevkli geçiyor ama iş orada çalışanların bir taraflarını yormayıp size iş yaptırmasıyla geçiyorsa 1 dk bile zaman geçmiyor.

  22 haziran 2017 16:47


  8. Bu sene üniversitede ilk stajımı yapıyorum. Stajım 3 buçuk ay sürüyor yani nerdeyse tüm yaz diyebilirim. Gastronomi okuyorum ve 5 yıldızlı bir zincir otelin mutfağında stajyerim. Ben yeni tarifler öğreneceğimi, mesleğime artı şeyler katacağını düşünürken yemek yapmayı bırakın öğrenmeye bile yaklaştırtmıyorlar. Aynı zamanda hiyerarşiden ötürü nedense onların en alt kademe aşçıları stajyerlere patronluk taslamayı seviyor. Ayak işlerini yapmak da cabası tabiki. Gastronomi okuyorum ama mutfaktaki giderleri temizliyorum gerçekten mesleğime oldukça katkısı var. Not istanbulda değilim, orda durum daha profesyonel. Bunun dışında insan kaynaklarıyla uğraşmak tamamen size kalmış oluyor. At gözlüklü insanlarla anlaşmak da epey zor. Amaçsızca kestikleri 50 tlyi açıklama yapmıyorlari geri de yatırmıyorlar.Evet kesinlikle deneyimdir, işlere alışmaktır staj. Ama kendinizi profesyonel bir ortamda çalışıyormuşsunuz gibi de hissettirmezler (genelde)

  22 haziran 2017 18:52

  9. demin cv'mi açıp hesapladım. hayatımın 15 ayını staj yaparak geçirmişim :( zorunlu falan değildi hiçbiri ve sadece 2 aylık olan bir tanesinde maaş aldım :( sonuç olarak staj yapmak lazım ama staj yapmak iğrenç. kahrolsun kapitalizm sanırım.

  22 haziran 2017 20:08

  10. nefret ettiğim. staja başlamadan önce tam olarak ne iş yapacağınızı detaylı konuşun. sizi ezmeye çalışan insanlar mutlaka çıkacaktır onlara boyun eğmeyin. mutlu olduğunuz yerde staj yapmaya devam edin. mutlu olmadığınız yeri bırakın, başka yer bulursunuz. stajlar sıkılmakla geçiyor genellikle. şu an staj yaparak günümün çoğu boşa gidiyormuş gibi hissediyorum sevmiyorum işte şu 40 gün bitsin kurtulayım.

  22 haziran 2017 21:38