yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (460)
  • medya (10)

  1. bir yerden sonra kendinize dur dediğiniz eylem. bir an geliyor ve '' ben ne yapıyorum?'' diye kendinize soruyorsunuz. bazı şeylerin yedeğinin bulunması kesinlikle harika oluyor, elinizin altında var olması çok iyi. ama işin sınırını aşmak hem aldığınız ürünleri kullanmanızın önüne geçiyor, hem de bir yerden sonra hastalıklı bir hal oluyor. bu nedenle birkaç olmazsa olmaz ürün dışında stok yapmayı gereksiz buluyorum. evet kozmetik, bakım uçsuz bir dünya ve siz bu dünyada kaybolmamalısınız. ürünlerin son kullanma tarihleri var. sadece ihtiyacınız kadar alıp, acil ihtiyaç duyacağınız bir iki ürünü stoklayın. böylelikle aldığınız ürünleri kendinizi tatmin etmek için değil, kullanıp fayda görmek için aldığınızı bir kez daha hatırlamanız mümkün. nacizane tavsiyem.

  ps: eski bir stokçunun itirafları.

  28 şubat 2014 21:13

  2. aman sabahlar olmasın, insanın başına geldiğinde önünü alamıyor.

  duş jeli stoğu, koltuk altı roll on stoğu, şampuan stoğu, krem stoğu, rimel stoğu, pamuk stoğu derken ben işi su stoğuna kadar götürdüm ki odam da 16 lt stokta mevcut...

  gerçekten alış veriş için bahane midir hastalık mıdır bilmiyorum ama öğrencilik demek göçebelik demekken ve ben de öğrenciyken zerre akıl kârı değil...

  insan kendine dur demekte de çok zorlanıyor.

  allah koru yarebbim, 8 martta hiç uyanmadan uyusam mı ne yapsam...

  şimdi indirimde diye elimde zaten olan şeyler alıp durucam...

  edit: bir de orkid stoklama işine giriştim ki sormayın gitsin...

  28 şubat 2014 21:16

  3. aile geleneği, eski alışkanlığım. babam kış gelmeden evi kışlık erzak ile tıka basa doldururdu; annem gıda ürünlerinden vazgeçti büyük ölçüde ama hala deterjan yumuşatıcı dendiği zaman kendini kaybediyor; ben ise yıllarca bakım ürünlerini stokladım. temel bir iki bakımürününe iyi para verdiğim için indirim dönemlerinde satın alıp dolaba koyardım, onlar dolabı bekledikçe ben daha geç yaşlanacakmışım daha bi bakımlıymışım gibi gelirdi bana.

  sonra sonra fark ettim ki benim aldığım bir ürünü bitirmem ile o ürünün indirime girme periyodları denk geliyor, ben ise yine elimde malzeme olmasına rağmen indirime girdi diye alış veriş yapıyorum. tüketim çılgınlığı resmen... bu alışkanlığı anlamam ve artık kapitalist sisteme az çok entegre olmuş bir ülkede yaşıyor olduğumu, yani istedğimi istediğim zaman mağazaya gittiğim zaman aradığımı bulabileceğimi idrak etmemle bu alışkanlıktan vezgeçtim.

  sonuçta kimse önümüzden kaçırmıyor bu kozmetikleri kremleri şampuaları. alacağımız zaman da x markette olmazsa y mağazada mutlaka indirim bulunuyor. kaldı ki o indirimleri yakalamasak bile, evde yeterli malzeme dururken sırf indirime girildi diye alış veriş yapmak daha çok para harcamaya eden oluyor.

  o stokları eritmek bayağı bir irade istiyor, özellikle renkli kozmetikte çok sıkıntısını yaşadım (ikinci bir kırmızı ruja hayır demek gerçekten çok zor). ama artık elimde her şeyden birer tane var. dolabım boş, bütçem rahat dolayısıyla ben de rahatım. tavsiye ederim.

  28 şubat 2014 22:37


  4. Buna bazen satiş görevlileri de itiyor insanları. Bugün bir eczaneden henüz ihtiyacim olmadiği halde sirf indirimde diye sensibio h2o aldim. En minik boyunu aldim ki taşıması rahat olsun.. Sonra görevli arkadaş "bakın simdi indirimde ama çok az kaldi ve 1 tanesi size yetmeyebilir" dedi. Ben de üç tane aldım, sonra dur bir dakika yahu dedim kendime..:) bıraktım tekini, görevli hala aynı cümleyi tekrar ediyorken "olsun yahu, indirimi bitsin napalim ihtiyacım yok simdi, olunca gelir yine alırız" dedim görevliye en son ... Bazen kendimiz yapıyoruz, bazen de aklımıza sokuyorlar.

  Aylar sonra gelen not: ben neden almadım sanki o taşıma boyunu ?

  28 şubat 2014 23:14 18 ağustos 2014 20:35

  5. itiraf ediyorum. stok yapiyorum. yalniz uretimden kaldirilacagini bildigim ve severek kullandigim urunleri stokluyorum sadece.

  3 mart 2014 13:37

  6. Akıl sağlığı sınırlarında yapıldığında mantıklı, ekonomik fayda sağlayan işlemdir.

  Sürekli kullandığın bir kremi indirimli bulunca alarak yedeklemek, küt diye bittiğinde boşuna 2katı para vermekten iyidir.

  Ben sadece dermokozmetik ve rimel alırım mesela.

  5 mart 2014 12:27

  7. Pamuk, kulak çubuğu, saç ve vücut ürünleri gibi sürekli kullanılacağına emin olunan ürünler için yapması mantıklı, kozmetik ürünleri için yapması mantıksız olan eylem. Şahsen geçen yılbaşı indiriminde en sevdiğim pudrayı ve renkli nemlendiriciyi daha diğerleri bitmeden yedekleyip üstüne başka alternatiflerini almaya karşı koyamadığımdan bu kadar ürünü ne ara bitireceğimi kara kara düşünür oldum. Bazen stok yapmak =israf etmek.

  5 mart 2014 16:59


  8. pamuk, aseton, tbs body butter ve lotionlar, el kremi, hijyenik ped, kulak ve makyaj düzeltme çubukları, makyaj temizleme mendilleri, deodorant, şampuan, duş jeli (gizlinot: bu liste uzaaaar gider) gibi ürünlerle dolu en az 1 çekmecem yoksa içimin rahat etmediği, dolayısıyla mecburen yaptığım durum.

  5 mart 2014 20:43

  9. çok severek takip ettiğimiz blogger/vloggerların bizi stoklama eğilimine ve dolayısıyla sürekli alışveriş yapmaya ittiğine inanıyorum. hemen hemen hepsinde bla bla alışverişim, bla bla indiriminden topladıklarım, vs şeklinde başlıklar ve bol görselli bir masa üzeri yepyeni makyaj malzemesi, krem, fırça vs içeren postlar görüyoruz. E ne kadar "tüketmeyelim" desek de içten içe hangimizin iştahı kabarmıyor ki? Bundan bir 4 sene kadar önce makyaj blog/vlog olayı bu kadar popüler değilken hangimiz set set makyaj fırçasına sahipti (he bir de illa real techniques olacak), kaçımız yok aydınlatıcıymış, bronzlaştırıcıymış kontür yapma konusunda fikir sahibiydi? birçoğunu bu ilgili ışıltılı görsellerde göre göre çok sevdik ve hayatımıza yerleştirdik, e iyi de ettik; orası ayrı.

  Ama asıl nokta bugüne kadar adım adım indirimleri takip edip, daha markanın standını hayatınızda görmeden alacağınız ürünleri listeyelip koşarak gittiniz indirim günlerinde? Ama şimdi öyle miyiz? Daha indirim duyurulmadan öngörü geliştirmiş durumdayız, 8 Mart için, 14 Şubat için, Anneler günü için mutlaka indirim geleceğini biliyoruz ve o dönemde alışveriş yapmaya gayret gösteriyoruz. Bu durum da firmaları "indirim güdümlü satışa" yönlendiriyor, adam normal zamanda fiyat ile belirli bir kesime hitap ederken daha büyük bir kitleye indirim ile ulaşacağının farkında.

  Dolayısıyla biz blogger/vloggerları o aldıkları malzemeleri ne zaman, hangi indirimde, kaça aldıklarını görmek için değil, kullandıklarında yorumlamalarını öğrenmek amacıyla takip ediyoruz. Alan var alamayan var, almak istemeyip kendini tutamayan var. Sabır/irade imtihanı mısınız arkadaş!

  Kısaca elimde alacak listem ile indirimleri kucaklamaya hazırım, evim dolaplar dolusu makyaj malzemesi ve cilt bakım ürünü ile dolu, swap başlığına neleri yazsam diye kara kara düşünüyorum (ybkz: swh) stok yapmayın, yaptırmayın a dostlar.

  ps: bir stokçunun itirafları

  6 mart 2014 09:38

  10. Dolabimda acilmamis 8 paket pamuk, en az 3 rimel, 12 nemlendirici krem, 46 temizleme jeli, 55 tonik bulunmazsa rahat edemiyorum. İçim içimi yiyor. Almadan duramıyorum....

  6 mart 2014 19:36