sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer

tca

girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (17)
 • medya (1)

1. 'trichloroacetic acid' tir.

yüzde kimsayal peeling işlemi yaparken kullanılır, %5, %10, %20 ve %25' liği satılmaktadır genelde..

yüzüme %20'liğini 2 dakika sürdükten sonra ciddi anlamda 'allah belamı verdi'. internette gördüğüm her şeye inanıp kullanmam sonunda başıma bela oldu.. saatlerdir yüzüm ıstakoz gibi ve çok canım acıyor..

aman sakın kendi kendinize yapmayın.. yapana da aldırmayın.

1 şubat 2014 21:01

2. kullanımından bir gün sonra yüzün kırmızı- kahverengi olması ile insanı hayattan bezdiren şey..

sakın ha sakın yapmayın..

2 şubat 2014 14:08

3. dermatolog kontrolünde yapılması gereken yüzde 20'lik solüsyon uygulamasının kesinlikle evde denenmemesi gereken asit. hatta bu kadar ciddi etkileri olan ve uzman kontrolünde kullanılması gereken asidi alelade satabilen kişilerin dava edilmesi gerekiyor kanımca.

uygulama sonrası evden dışarı adım atılmamalı, cilt mutlaka güneş ışınlarından korunmalıdır.

2 şubat 2014 21:30

4. cilt lekeleri,akne scarları veya ince kırışıklıkları gidermek için uygulanan cilt soyma işlemi.cildinde derin akne scarları olan ben dermatolog doktor kontrolünde 4 kez uygulatmış bulunmaktayım ancak benim cildimdeki scarlarda etkili olamayıp çok yüzeysel kalmıştır. asla evde uygulanmamalıdır, çünkü cildin yanma riski vardır. cilt soyulduğu için güneşe karşı hassaslaşır .eğer cilt yenilenme döneminde iyi korunmaz ise lekelenmelere neden olabilir.

2 şubat 2014 21:44

5. Evde gayet uygulanabilen, fakat çok kontrollü ve tedbirli bir şekilde yapılması gereken peeling. Losyon gibi alır alalade yüzünüze sürerseniz olmaz tabi. Ayrıca birkaç gün boyunca kızarıklık ve soyulma yapması çok normal, beklenen şeyler. İyice okuyup araştırmadan bu peelingi nasıl yapıyorlar, sonra da yüzleri kızarınca nasıl şikayet ediyor aman ha yapmayın diyor insanlar anlayamıyorum.

Ama şunu da belirtmek gerek ki ilk aldığınızda 50 TCA ile başlayamazsınız. Mümkün olduğunca en düşüğüyle, hatta daha az etkili olan Mandelik veya Salisilik asitle deneme yapmanız tavsiye olunur.

Sonuçta doktorun da özel olarak yaptığı bir şey yok. (gbkz: MUAC) 'ın sitesindekiler meşhurdur genelde, ve orada nasıl uygulanacağı bir bir yazılmıştır. Peelingi bu uyarıları takip ederek evde uygulayan ve çok memnun kalan çok arkadaşım var. DOA Kozmetik'in sitesinde TCA Peelingi, ve diğer kimyasal peelingleri satın alabiliyorsunuz.

(link: https://www.makeupartistschoice.com/assets/images/Product%20Directions/tcapeel1page.pdf Evde TCA Peeling uygulama klavuzu)

8 eylül 2014 12:33 8 eylül 2014 12:39

6. 2 senedir kullandığıım (gbkz: kimyasal peeling) asidi. Cildinizi yakarak soyar ve sivilce izi, cilt lekesi, skar, gözenek, çıkurluklar aklınıza geleblecek envai şeyden kurtulmanızı sağlar. Evde pek tabi yapılabilir hatta çok daha iyi yapılır. En düşük orandan başlamak lazım demiş bir süslü evet doğru, çüünkü kime ne etki eder kestirtilemiyor, ben bu güne kadar 10 dan fazla arkadaşıma uygulamışımdır. yani %15 kimini feci soydu kimisine etki bile etmedi. bu yüzden düşük oranlı alıp yükseltin. Cildinizi önce kireç gibi bembeyaz sabah kahverengi yapar korkmayın soyulunca hiç bir şey kalmaz.

dünyada çok sık kullanılan bir tıbbi asittir. tıpta siğiller (gbkz: genital siğil ), (gbkz: hpv), ameliyat izi, dikiş izi, nasır, tırnak mantarı vb. onlarca alanda kullanılır tricholoroacetic acid. aslında labaratvuar asidi olur kendisi. (gbkz: asetik asit ) yani (gbkz: sirke ruhu) denen şeyin klorla tepkimeye girmesiyle elde edilir. cilde zarar vermeden soyar. yani sonuçları oldukça şukeladır. evde kendiniz yapabilirsiniz tabi ben korkarım gider kimyasal peelingi doktora yaptırırım asiti suratıma doktor sürsün derseniz ayrı konu. Bunun için de seansına 100-150 lira verirsiniz. Bu kimyasal peeling asidi ile yapılan peeling 3-4 seferde etki edr ayda 1 kullanılır.

kullandıktan sonra çinko oksitli pişik kremi e vitamini ve b5 vitamini karıştırarak bir merhem hazırlanır. çinko oksit kızarıklığı alır cildiniz hızlı iyileşir. Güneşten korunma olayına gelince direkt güneşe maruz kalınmadıkça çok elzem değil, ama siz gene de uygulama sonrası bir 10 gün kadar korunun. ama güneş kadar aşırı sıcak sular soğuk sular ışık kaynaklarından da korunun.

türkiyede yukarıdaki süslünün dediği gibi doa kozmetikten alınabiliyordu ama şimdi artık doa kimya diye bir sitede %15 ile %70 arası değişen oranlarda satılıyor. meraklısına link https://doakimya.com/kategori/tca

9 aralık 2014 14:10

7. http://www.tavsiyesever.com/2014/05/tca-kucuk-de-olsa-deneyimim.html?m=1

Blogda da kısaca deneyimimi anlattım daha önce. Çok memnunum. Öncedrn rezalet olan bacaklarım şimdi bembeyaz... Lise hayatım bacaklarımı saklamakla geçti. Kat kat çorap giyerdim o koyu yara lekeleri kimse görmesim diye. Tca nedir biliyor musunuz.. Doğru kullanıldığında lekeler den kurtaran, özgüveni sağlayan bir icat.

9 aralık 2014 16:07

8. insanların bilip bilmeden hakkında yorum yaptıkları asit. Hani youtube ye baksalar orada yüzlerce video görecekler kendisi uygulamış insanlar deneyim aktarıyorlar. abd de avrupada çok yaygın ama bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmamak gerektiğini ispat eden bir asit. Neyse efendim tca lazerden daha güvenli bir metoddur. Tabi bunu ben söylemeyeyim size bir profesör doktor söylesin mesela.

Hastanın ihtiyacına göre eğer gerekirse 2. veya 3. seansları bir ay ara ile tekrarlanır.

"Sonuçta yeni, genç bir deri oluşur, kırışıklar ve lekeler azalır, hatta kaybolur. TCA’nın kollajen ve elastik lif miktarını arttırıp cildi yenilediği bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. TCA peeling, lazer uygulamasına göre çok daha ucuz ve risksiz olup, tercih edilen ve hastalara önerilen bir yöntemdir. (link: http://www.zaferozsoy.com/ prof. dr Zafer Özsoy)

ya da tıp fakültesi desin inanmanız için

Kimyasal soyma amacıyla değişik kimyasal maddeler kullanılmaktadır. Kullanılan maddeye göre yüzeyel, orta ve derin soyma yapılabilmektedir. Bu tedavi başta yüz bölgesi olmak üzere vücudun her bölgesine uygulanabilir. Biz sıklıkla glikolik asitleri ve TCA kullanmaktayız. Bu ürünler yüzeyel soyma işlemi yapar. Son derece güvenli ve kolaydır. (link: http://hastane.mevlana.edu.tr/haberler/param-type-id-action/single-1925-news/dermotoloji-guzellik-merkezimiz/ mavlana üniversitesi)

şimdi uzmanlık alanımı aldığım eğitimi ve yüksek lisansımı söylemeyeceğim. ama bir insana cahil demeden önce bir daha düşünün.

9 aralık 2014 17:27 9 aralık 2014 19:12

9. gerçekten kendi başına uygulamaya çalışan insanların olduğunu görüp beni şoklara sürükleyen işlem. kesinlikle bir dermatolog tarafından uygulanmalıdır, kendinize yazık etmeyin süslüler. bu kadar mı değersiz cildiniz sizin için?

9 aralık 2014 18:19

10. içimizde ne cevherler ne kimyagerler varmış yareppim dedirten asit.

laboratuvarda tirozin analizi yaparken bu asitten kullanırız. normalde eldivenle çalışırım ancak bir süreliğine takmayı unutmuşum. tüpün kenarını parmağımla sildiğimi fark etmemişim bile. aradan bir kaç saat geçti parmak uçlarımda bir gariplik olduğunu hissettim. resmen parmak izim yok gibiydi. tamam hadi abarttim biraz ama düzleşmişti resmen. elimi yıkıyorum geçmiyor, ertesi gün oldu hala aynı. bir kaç gün sonra parmak uçlarım soyuldu da eski haline geldi. kafanıza göre kendi bedeninizde böyle deneylere kalkışmayın. evde kendime laboratuvar kuracam diye heves edip cildinizden olmayın.

9 aralık 2014 22:37