yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (3)
  • medya (0)

  1. ukte sahibi: (yazar: all that solid)

  adının hakkını veren bir oluşum olan 'the school of life', kendi sözleriyle insanların 'emotional intelligence', yani duygusal zekalarını geliştirmeyi amaçlıyor. dünyanın farklı yerlerinde (link: https://www.theschooloflife.com/about-us/schools/ okulları) var, biri de istanbul'da olmak üzere. alanında bilgili kişiler önderliğinde farklı etkinlikler düzenliyorlar, bu etkinliklerin öğrencilere ve belli yaş üzerindekilere indirimli fiyatları da var. ben bu oluşumu daha çok (link: https://www.youtube.com/channel/UC7IcJI8PUf5Z3zKxnZvTBog youtube sayfaları) üzerinden takip ediyorum, videoları bilgilendirici, özenle hazırlanmış ve insanı asla sıkmadan çok şey öğretiyor. benim bu oluşuma dair en sevdiğim alt sayfası ise (link: https://www.theschooloflife.com/thebookoflife/ the book of life). ingilizce dilinde, çok sade, bilgilendiren ve düşündüren yazılar bulabiliyorsunuz çoğu konu üzerine. akşamları kendi kendime okumayı çok seviyorum. kendini geliştirmek, farklı konular üzerine düşünmeyi seven herkese öneririm. en sevdiğim birkaç yazıyı aşağıya bırakıyorum.

  (link: https://www.theschooloflife.com/thebookoflife/how-badly-adapted-we-are-to-life-on-earth/ how badly adapted we are to life on earth)

  (link: https://www.theschooloflife.com/thebookoflife/how-to-make-a-country-rich/ How to Make a Country Rich)

  (link: https://www.theschooloflife.com/thebookoflife/what-is-wrong-with-modern-times-and-how-to-regain-wisdom/ What Is Wrong with Modern Times – and How to Regain Wisdom)

  18 mart 20:21

  2. Felsefeci ve yazar Alain de Botton'ın çoğu videoyu kendisinin seslendirdiği youtube kanalı. Ayrıca bu kanal aynı addaki oluşumun halka açılan penceresi.

  Tanrı öldü, peki şimdi ne olacak? Elimizde ne var: sanat, felsefe ve tarih. Aradığımız cevapları binlerce yıllık insan yolculuğuna ve bilgi birikimine dönüp bulabilir miyiz? Bulamasak da bunları bunları öğrenmek çok zevkli!

  The school of life adlı youtube kanalında günlük hayatta karşınıza çıkan her türlü sorun ile ilgili eğlenceli düşünce egzersizleri içeren videoların yanı sıra, oldukça büyük bir yazar ve felsefeci arşivi sunulmuş. 10 dakikalık bu videolarda yazarlar ve felsefeleri bize günlük dille ve kesinlikle sıkmadan anlatılıyor. Genel kültürünüzü geliştirmek için harika bir kanal. Çoğu videoda Türkçe altyazı mevcut. Şiddetle tavsiye ediyorum.

  10 ağustos 12:15

  3. (gbkz: alain de botton)'ın duygusal zekâsına hayran bıraktıran kanal. (no: 1036540) no'lu girdimde detaylıca bahsettiğim üzere, kanalda yok yok. özellikle ilişkiler ve insan olmanın tabiatıyla ilgili yaptıkları kısa analizler çok ufuk açıcı. kocaman konseptleri o kadar vurucu cümlelerle anlatıyorlar ki, insanın aklına girmemesi mümkün değil. mesela, (gbkz: karşılıksız aşk)la ilgili videolarında (gbkz: genç wrether'in acıları) kitabından girip, konuyu romantik akıma bağlayıp, oradan dan diye, "dışarıda uygun ve erişilebilir onlarca iyi partner aday adayı varken neden size karşılık vermeyen birine saplanıp kaldığınızı durup düşünün. karşılıksız aşk, güvenlidir. kendi içinizde yaşarsınız. evden çıkmanıza bile gerek olmaz." demişti. gerçekten de sorgulanması gereken çok önemli bir nokta bu. bunu hepimiz aslında içten içe bilsek de, çoğu zaman harekete geçmek için böyle vurucu cümlelere ihtiyaç duyabiliyoruz. bu basit 3 dk'lık videoyu izlediğimden beri aklımda bu fikir. düşündükçe kendi kendimi nasıl sabote ettiğimi görüyor, aslında çok büyük bir yakınlaşma korkusuna sahip olduğumu fark ediyor ve ruhsal olarak yakın bir ilişkiye hiç ama hiç hazır olmadığımı daha da derinden anlıyorum. bundandır ki korkumun üstüne gitmeye karar verdim. bana apaçık bir şekilde istediğimi vermeyen insanları eskisine kıyasla daha kolay salıyor, yeni ufuklara yelken açıyorum. çünkü, neydi; dışarıda onlarca uygun ve istediğini verebilecek partner varken, neden bu kişiye saplanıp kalıyorsun? karşılıksız hoşlantının (gbkz: comfort zone)'una alışmış olmayasın? yakınlaşmaktan korkuyor olmayasın? o hâlde kalk ve hali hazırda yakınında olanlara şükret. onlara daha sevecen, daha içten yaklaş. arkadaşların, ailen, dostların için vakit ayır.

  hasılı, 3 dakikalık videolarla sizi aylarca sürecek bir kişisel sorgulamaya iten kanaldır. (gbkz: binge watch) etmeyiniz.

  10 ağustos 13:05